What's new

Pune o intrebare,primeste un raspuns

fenomeno_djo

Well-known member
Veteran
Exception Reason​
mail
1. Importer/Consignee supplied CI has not been received.​
mail
Recommended Action​
mail
1. Importer/Consignee to provide the CI.​

"Your package has been delayed" - e blocat in ro de 2 zile. Are idee cineva ce inseamna asta? Ar trebui sa-mi fac griji?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Cred ca vor factura de la tine, posibil tradusa. De la care seller e asta? Stiu ca trimiteau din EU.
 

fenomeno_djo

Well-known member
Veteran
phlizon EU..

In cazul in care chiar vor factura, nu ar trebui sa le-o dea cei de la phlizon ? de ce eu, din moment ce eu n-am primit pachetul.

l.e: mi-au dat un nr de romania astia de la suport de la phlizon sa sun si sa "process the clearance" ...asta insemnand ce ? Ca daca-mi cer factura, n-o am. Sau, ce ar trebui sa le spun ?
 
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ce ai primit pe mail de la phlizon si eventual extrasu de banca cu plata. Da sa imi bag pla daca e vama la EU... a venit din china probabil. Daca ai nevoie de mai multe lamuriri da-mi pm. Vama din ro vrea documentele de la tine pentru ca tu esti persoana din tara care primeste (importer).
 

fenomeno_djo

Well-known member
Veteran
e ai primit pe mail de la phlizon si eventual extrasu de banca cu plata. Da sa imi bag pla daca e vama la EU... a venit din china probabil. Daca ai nevoie de mai multe lamuriri da-mi pm. Vama din ro vrea documentele de la tine pentru ca tu esti persoana din tara care primeste (importer).
Yeeeeeep. A venit din China
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Or sa vrea o factura tradusa si originalul. Nu trebuie traducere autorizata. Daca ai doar confirmarea comenzii da-le si extrasul cu plata.
 

vasy2009sile

Well-known member
Veteran
Ba care îmi zice și mie care e diferența intre iarbă cu PGR și fără PGR plant grow regulator care sunt substanțele nocive și în care din îngrășămintele de le folosim le găsim? Că nu toți le folosesc! Multă baftă!
 

vasy2009sile

Well-known member
Veteran

Types of PGRs​

Chlormequat chloride This synthetic compound helps with flowering and plant growth. It strengthens the stems of plants while reducing branching.

Daminozide​

This chemical compound inhibits the growth of stems and leaves.

In return, it maximizes bud growth in cannabis. However, Daminozide also reduces terpenes and cannabinoid production.

Paclobutrazol,The chemical Paclobutrazol inhibits the top growth of cannabis while encouraging root development. tot eu intreb tot eu raspund ! pe aici bate vantul!​

 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Indiferent de tripu' tau vasy, ai grija la toxicitate cu 'trazol-ii, 'quat-ii si 'ozidele alea, sa nu zici ca n-ai fost prevenit. :tiphat:
Ne bucuram ca ti-ai dat singur raspunsu' (seama :biggrin: ) ca pe noi ne depasesc tehnicile si compusii astia, acu' n-am studii superioare si majoritatea educatorilor mei asisderea da' stiu ca nu trebe un doctorat in fizica cuantica pt a sti sa NU pun mana pe plutoniu (orice nr ar fi in dreptu' lui).
Daca te incalzeste cu ceva, si eu am pus intrebari despre rotatiile quarq-ilor si tranferu' electronilor prin foi de grafen... 'nica! :dunno:
 

vasy2009sile

Well-known member
Veteran
Ceva ceva auzisem , dar nu citisem despre ce e vorba , ziceam ce compacti sunt buzi !!! vreau si yo ..... apoi saream peste acum am apucat sa citesc mai in detaliu un paragraf scurt .... si zic hopa .... ceva nu e in regula , si eu cand vedeam scris PGRs fugeam si nu luam in seama , acum ma injur singur ca nu am dat atentie si nu am citit (Deschis ochii ) de chior ce sunt , dar na , mai bine mai tarziu decat niciodata.

Acum mi-am cumparat vre-o 4 mango sa am acolo ca sunt zile cand vreau sa ma ucid da nu ma ia deloc si atunci sare in ajutor mango ......!

Deci acum singurel imi pot explica de ce am starile alea de kkt cateodata........ sau poate e de la altceva habar nu am ! Zic si eu ...

Eu nici nu stiu cu ce sa mananca asta ( rotatiile quarq-ilor si tranferu' electronilor prin foi de grafen...) Cu ce te ajuta daca ai sti , daca pot sa intreb?

Puff Puff Pass Noroc si multa bafta la toata lumnea !
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
...Acum mi-am cumparat vre-o 4 mango sa am acolo ca sunt zile cand vreau sa ma ucid da nu ma ia deloc si atunci sare in ajutor mango ......!

Deci acum singurel imi pot explica de ce am starile alea de kkt cateodata........ sau poate e de la altceva habar nu am ! Zic si eu ...
Nu esti singur fratioare, cu totii avem stari nasoale mai ales fara iarba.
Dak n-as sta pe verde non stop, ar scadea drastic demografia p-aci... :biggrin:
Eu nici nu stiu cu ce sa mananca asta ( rotatiile quarq-ilor si tranferu' electronilor prin foi de grafen...) Cu ce te ajuta daca ai sti , daca pot sa intreb?

Puff Puff Pass Noroc si multa bafta la toata lumnea !
Aia era caterinca hombre, ping-pong cum s-ar zice, ca tu ne cereai sa dezbatem chimie avansata si io am scos fizica cuantica (cica-i complicata :LOL: ) din sitcom-uri.
Estoy chistear hermano, haciendo una burla, broma si quieres, y no por ofender. :tiphat:
 

fenomeno_djo

Well-known member
Veteran
Fratilor, ce drip system pentru 5 zile imi recomandati ? :-? Voi fi plecat in acest timp si sunt temperaturi de 30 de grade pe-aci :O
 

fenomeno_djo

Well-known member
Veteran
Gardena microdrip, scump dar bun!
Pentru 5 zile le uzi mai tare sau improvizezi din sticle de plastic, 1,5-2l la fiecare ghiveci si poti pleca 2 saptamani. Sau uzi in farfurie.
Ma gandeam sa le germinez si sa le fac 2 transplanturi (desi imi fac griji sa nu le dau shoc). In primul ghiveci de vreo 2-3 litri sa pun mai multa vermiculita si sa imi fac cruce ca vor rezista 5 zile fara apa, iar in al doilea, de vreo 15 litri, sa fie un mix normal cu drainage (fara vermiculita).

Ca de obicei, cred ca am supra gandit problema si cred ca o sa torn niste apa in farfurii. Pare cea mai "d'ohhhhhhhhh" solutie. Mersi zonaverde! Daca ma intorc dupa 5 zile si's uscate, te caut :))

Intrebare generala pentru growerii organici, voi puneti vermiculita de obicei ?
 
Last edited:
Top