What's new
  • ICMag and The Vault are running a NEW contest in October! You can check it here. Prizes are seeds & forum premium access. Come join in!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Am si eu 2 intrebari

Cum pot trimite plata pt comanda in plic ? Prin ce firma de curierat ? Sau ma duc la posta si zic ca vreau sa trimit un plic ?

Prin WesternU. stie cineva de unde as putea sa fac rost de datele pt transfer ?
Multumesc

Da, pui banii intr-un dosar, felicitare cartonata, revista, etc, bagi totul intr-un plic potrivit ca dimensiune, opac, si o pui la posta. Daca e un plic mare, cu un dosar in el, seamana a documente serioase. Poti cere si comnfirmare de primire (eu nu cer). Plicurile mari trebuie timbrate de obicei, le dai la oficiul postal, caci se cantaresc, sau ceri timbre si pui acolo, nu stiu sa iti zic de cat.

Nu cred ca exista magazin virtual care sa lucreze cu WU, deci nu ai de unde date de transfer.
 

bigabi

New member
@Lore'Fumeaza Am vazut in niste topicuri in care spuneai ca daca scoti folia de plastic de pe bec lumineaza mai tare.
Merge metoda asta si pe becurile led? Daca da,poti sa explici pe scurt cum sa indepatrez acea folie?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
La sb poti plati prin wu. Va trebui sa vorbesti cu skip sau clarence. Sau le dai mail.
Apropo, prin plic trebuie confirmare. Ca au fost cazuri cand celefara confirmare nu au ajuns, asa ca sb recomanda ase folosi acest serviciu. Altfel nu pot garanta ca ajung banii.
Asta cu folia tre sa fie o gluma. Poti scoate doar difuzorul de lumina. Folie n-au.. ca s-ar topi.. pare logic, daca nu esti sandelian.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Explo vrea sa spuna ca da, asa e, daca indepartezi "folia" care nu se cheama folie ci difuzor, becurile dau mai multa lumina. Da' el cand e spart da lectii de lingvistica, poate nu te-ai prins tu...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Da bine ca nu e fizica cuantica. Is chiar curios cine ii zice folie difuzorului de lumina. Poate sandel.
Da lasa ca vede bigabi ca nu ii de folie dupa ce il da jos.
 
@Lore'Fumeaza Am vazut in niste topicuri in care spuneai ca daca scoti folia de plastic de pe bec lumineaza mai tare.
Merge metoda asta si pe becurile led? Daca da,poti sa explici pe scurt cum sa indepatrez acea folie?
Baga cutitul forta in ele,nu e nimic de explicat, am incercat odata sa explic da nu ma pricep la exprimare:))))
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
E periculos cum cutitul. Se baga o surubelnita mare si apoi cum un patent de taiat sarma se beleste
 

gganjaabwoy

Active member
sti ce ar fi tare acum...ca bigabi sa fi vorbit de ceva leduri cob cxb 3590...noi aici cu cutite,surubelnite,patente si confirmare din partea lui ex...=))...iti dai seama ce ar iesi...ar uita lumea de coburile lipite pe osb


app...la ledurile astea ar merge niste "lupe" ca pentru coburi?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
pai coburile se rezolva cu ciocanul, nu cu surubelnita! :muahaha:

lupa ar merge, dar in general orice adaugi in fata ledului ii scade eficienta. depinde de design, daca vrei sa le folosesti de la distanta, foarte concentrate, ar merge niste lentile cu unghi mic. insa costurile nu justifica manevra asta. si trebuie tinut cont si de dezavantaje, nu numai de avantaje.
 

gganjaabwoy

Active member
pai coburile se rezolva cu ciocanul, nu cu surubelnita! :muahaha:

lupa ar merge, dar in general orice adaugi in fata ledului ii scade eficienta. depinde de design, daca vrei sa le folosesti de la distanta, foarte concentrate, ar merge niste lentile cu unghi mic. insa costurile nu justifica manevra asta. si trebuie tinut cont si de dezavantaje, nu numai de avantaje.
:laughing:

sincer mai mult la protectia lor ma gandem decat sa le dau un plus...cel putin ma gandem ca mai iau vreo 6 leduri la care sa le pun lupe si sa le folosesc in grow pt rasaduri unde mai dau cu cate-un fas fas si sa nu ajunga apa si la leduri.:tiphat:...doar ca nustiu cat de bine sar pupa lumina+lupa+fasfasuiri :)) ma refer sa nu provoace arsuri...

ps:asa cand am vazut prima data de ce sun instare ledutele astea...la ultimu grow iau 6 leduri de curiozitate ca ramasesem fara cfl-uri...na totu bine se vedea totusi o diferenta...insa...cand am zis hai sa cobor ledu sub 10cm...mi s-au aurit frunzele:laughing:...nu-mi venea sa cred ca un kkt de led de 9.5w sub 10cm face lightburn si la cfl era cand imi gaseam plantele lipite de bec si nu am intalnit asa ceva.
 
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
si nu mai bine iei un cob si ii pui la ala lupa? ca altfel te costa 6 lupe cat cob-ul.. :))
sau ceva led(uri) cu lupa sau difuzor de lumina gata facut..
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Sunteti dusi cu lupele voastre cu tot. Ca protectie, ar putea merge o sticla, nu ii va scadea eficienta mult, lipita cu un silicon de 300C, dar... nu as spune ca e nevoie. Am dat destul fas fas si nu au patit nimic.

Cine are chef de montat COBuri, i le dau pe ale mele, 30+. Sa puna sticky adresa si CNPul si rezolvam...

Daca as mai avea de gand sa cresc o camera de buruieni, da, mi-as face niste COBuri. Sau poate as lua niste proiectoare de 150-200W, da' vorba aia, COBurile le am. Pentru 2-3 plante, nu ma obosesc. Poate cand s-or arde becurile astea...

Si ganjo, normal frate ca ti le arde, ca dau lumina intr-o singura parte, si pe o suprafata mica, nu ca CFLul. Am pus mai acu vreo ora comparativ luxmetrul pe un CFL de 36W, la 3cm, si pe un LED de 12W, tot la 3cm. Indicatia era undeva de vreo 5 ori mai mica.

CFLul e foarte bun pentru iluminat o incapere. Cam atat. Daca atunci cand m-am apucat citeam nitel si nu eram puturos, acu' aveam deja COBuri. Entuziasmul de inceput era mai mare. Bine, chiar si asa am pe undeva montat un panou de vreo 200W, cu 3 COBuri, da' nu se necesita...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Din ce am studiat cand am crezut ca sticla e o varianta buna, cele mai bune variante au o scadere de eficienta minima de 8%. Cum e greu de gasit in romania sticla care sa vina cu pedigree (adica sa iti spuna exact din ce e facuta si ce calitati are), ma indoiesc ca vei gasi una de 8% (asta vine 92% eficienta). Sticla termorezistenta, care dupa parerea mea e obligatorie daca vrei sa reziste la jet de apa, sta si mai prost la capitolul asta. Pana la urma, cum zice si jtm, cob-urile rezista, eu le-as folosi fara sticla. (de fapt asa le si folosesc :).)
 

pytu

Member
Salutare.
Am cautat informatii despre topping in subforumul acesta si nu prea am gasit vreun topic . Nu cunosc prea bine engleza si nu inteleg daca e sa ma uit in alte topicuri in engleza. Spuneti-mi si mie pe scurt ce inseamna topping si cum se realizeaza. Ori stiti vreun tutorial complet in romana?
Multumesc
 
Top