What's new
  • ICMag and The Vault are running a NEW contest in October! You can check it here. Prizes are seeds & forum premium access. Come join in!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Agro Natura este bun, dar trebuie amestecat cu perlit si un niste pamant de rame. Floria nu am incercat vreodata. Nu mai stiu care zicea explo ca e cat de cat, ori Floria ori Florasol. Gata, am gasit, Florasol. Cum ziceam insa, CompoSana pentru rasaduri sau Universal (atentie, nu altul), e si mai bun.
 

gganjaabwoy

Active member
ba sincer nu am folosit pamant de alimenara...doar profi tot timpul.

dar daca as fi nevoit as alege composana in care as baga niste perlit...cam un amestec de 85%composana si 15% perlit
 
Floria pentru flori stiu ca l-a folosit DrAutoflower de pe youtube intr-un video grow si parea ca se descurca dar nu mai gasesc videoul acela(are foarte multe) si nici nu-mi pot da cu parerea din moment ce sunt Sandel
 
Eu am stiut ca vine ziua cand cineva v-a incerca sa-mi fure renumele.
Jtm in cat timp mi se face efectu de la tocana?parca simt ceva dar mai mult munchies cu toate ca am mancat de nici apa nu am mai putut Bea.
 

gganjaabwoy

Active member
Eu am stiut ca vine ziua cand cineva v-a incerca sa-mi fure renumele.
Jtm in cat timp mi se face efectu de la tocana?parca simt ceva dar mai mult munchies cu toate ca am mancat de nici apa nu am mai putut Bea.

@ex eu zic sa scoti banu lui sandel si sa scoti numele la licitatie:laughing:
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Da ma, nu visezi...

Jtm, se-nvârte casa,acuma ma uit la the revenant si e super misto!!!
A, ai aflat...

Totusi, o nota, pentru Sandei si altii ca ei: ori iti faci cannabutter/cannaghee intai si dupa aia o faci cu msancarea, ori ai grija ca mancarea sa atinga 110 C timp de 10-15 minute. Doar fierte, se decarboxileaza ele, dar nu total.

ba am niste trimming plin de cristale...merge la tocana in loc de frunze?
De mers merg, dar... tu o sa mai mergi? Vezi sa nu supradozezi! Daca e tocana, adica mai mult fiarta, intai calesti trimmingu in niste unt, vreo 10 minute, si dupa aia adaugi la tocana. Daca o faci direct in unt (cum o fac eu) e mai putin controlabil fara experienta. M-as stickui cu facut cannabutter/canaghee intai, si pus borcanu in frigider/raft.
 
Totusi, o nota, pentru Sandei si altii ca ei: ori iti faci cannabutter/cannaghee intai si dupa aia o faci cu msancarea, ori ai grija ca mancarea sa atinga 110 C timp de 10-15 minute. Doar fierte, se decarboxileaza ele, dar nu total.

ft.
Totusi era fain de precizai in reţeta..:)
 
Top