What's new
  • ICMag and The Vault are running a NEW contest in October! You can check it here. Prizes are seeds & forum premium access. Come join in!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Dupa o doza serioasa de cannaghee, am avut niste idei ce ar putea revolutiona extractia completa de cannabinoizi si terpene din material vegetal.
Ma gandeam la vaporizarea acestor compusi, apoi condensarea lor.
Acum, am o intrebare: Exista vreo metoda non-toxica de a extrage apa din solutia rezultata fara a trece de temperatura de 40-50 grade? Evident, sa fie mult mai rapida decat evaporarea la temperatura camerei, care pe langa ca dureaza mult, ar trebui sa se petreaca in un spatiu cu mediu controlat pentru ca extractul rezultat sa nu fie contaminat.
Iar daca asta nu se poate, ma gandeam la uscarea materialului prin expunerea la temperaturi negative extreme, apoi vaporizarea si condensarea compusilor. Dar nu sunt sigur daca nu cumva si terpenele se vor evapora in timpul uscarii la rece.. Asta fiind a 2-a intrebare.

Let's discuss!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
de oriunde din UE e ok, sau na, mai ok decat din alte parti de unde pachetele sunt verificate mai strict si trebuie ridicate de la vama..
Dar eu as zice ca e mai putin dubios cand scrie UK pe plic si nu Holland.. Desi n-ar trebui sa conteze prea mult nici asta.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Dupa o doza serioasa de cannaghee, am avut niste idei ce ar putea revolutiona extractia completa de cannabinoizi si terpene din material vegetal.
Ma gandeam la vaporizarea acestor compusi, apoi condensarea lor.
Acum, am o intrebare: Exista vreo metoda non-toxica de a extrage apa din solutia rezultata fara a trece de temperatura de 40-50 grade? Evident, sa fie mult mai rapida decat evaporarea la temperatura camerei, care pe langa ca dureaza mult, ar trebui sa se petreaca in un spatiu cu mediu controlat pentru ca extractul rezultat sa nu fie contaminat.
Iar daca asta nu se poate, ma gandeam la uscarea materialului prin expunerea la temperaturi negative extreme, apoi vaporizarea si condensarea compusilor. Dar nu sunt sigur daca nu cumva si terpenele se vor evapora in timpul uscarii la rece.. Asta fiind a 2-a intrebare.

Let's discuss!

Off topic: eu cred ca nu s-au dus efectele de la cannaghee...

On topic:
1. Intrebare: ce treaba are apa cu vaporizarea canabinoizilor?
2. Raspuns: da, se poate, la 45-50C se evapora bine sub vid de 30-50 torr, poate si mai mult. Fac curent asta.Desigur, ramane problema cu terpenele, care se evapora primele, si ar trebui facute 2 evaporari succesive
3. Trebuie vazuta temperatura de punct triplu la fiecare terpena pentru povestea cu sublimarea, dar eu cred ca o vor face lejer. Nu sunt insa sigur. Si mai presus de toate, nu as sti unde sa iti zic sa le cauti. Poate in directorul Merck, cred ca e cu subscriptie.

Nu am inteles insa prea clar ce ai in cap.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Un extract "la rece", complet, cu toti canabinoizii si terpenele neatinse.
Ziceam de apa.. ca automat este si ea in materialul vegetal..
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Pai poti sa extragi apa cu uleiurile esentiale mai intai, sub vid, dintr-o planta tocata bine (sau poate si netocata), la 45 grade sa zicem, cu condensare si recuperare la 0 grade sa zicem iarasi, apoi scoti canabinoizii cu alcool si faci acelasi lucru.

Teoretic si superficial, desigur.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ca sa fiu sincer, la ce spart sunt eu cautam ceva legat de reverse osmosis grecesc.. muahaha..
Dar dupa ce ai zis de palnia de separare, mi-am dat seama ca pe baza densitatii le pot separa. Totusi, asa-i ca va fi o gramada de apa si doar o mica fractie de terpene pe acolo..?

Daca tot esti asa dragutz in seara asta, zi si mie ce diy pot face pentru evaporarea sub vid?

Si inca ceva, alcoolul cum il evapor fara sa convertesc thca si ceilalti cannabinoizi mai sensibili termic? tot sub vid? As avea vreo sansa sa fie vreo metoda fara alcool de a face asta? Ca-i cam scump.. si dupa ar trebui sa il recapturez ca sa merite..
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pai, sa vedem, daca e doar pentru iarba sa zicem 400 euro. Daca merge si pentru alte uleiuri esentiale si e mai simplu decat distilarea cu aburi, vreo 800 euro. Intrebarea e daca ajung..
EU am vazut DIY pe la altii pe forum cand vine vorba de vacuum chamber, de aia intrebam..
**dar vad ca aici se face direct in lab glassware totul nu e nevoie de vacuum chamber..
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Mai, stii cum e, temperatura de distilatre depinde de cat de avansat e vidul. La vid de 0.033 nu as folosi lab glasware mare. Am incercat in baloane mici, de 100 ml si au rezistat, poate merge si la 250, dar alea mai mari nu cred.

Asadar pentru capacitati mari, 1L sa zicem, eu as zice ca trebe vacuum chamber. De fapt, asta folosesc.

400 euro, hmmm, nu stiu ce sa zic, nu cred ca ajunge, dar in regim complet diy se poate, la limita, daca iti faci tu toate alea. Cred ca atata m-a costat numai degetul de frig. E drept, are 7 L, nu e nevoie de ceva atat de mare daca te joci.

Nu, nu e mai simplu ca la distilarea cu aburi, nu are cum. E chiar laborios, controlul trebuie sa fie bun, si capacitatile sunt mai mici la aceeasi investitie fata de aburi.

Un vacuum chamber se face dintr-o oala de inox si un capac gros din tabla de dural sau inox, sau otel, desigur daca ai grija de el. Garnitura e o problema, rezolvabila, dar e.

Filmul ti l-am dat asa, ca idee, m-am gandit ca poate esti cu capra...
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Eu sunt tare curios sa aflu cum poți separa la temperaturi joase rășină de materia vegetala. Ca de fapt în ăsta consta toată șmecheria - sa ai eficienta cât mai mare în procesul de recoltare a rasinii. Pana acum tot metoda 'ice hash' sau "bubele hash" e cea mai eficienta și nici nu contaminează materialul recoltat cu clorofila.

Ca evaporator sub vid eu folosesc o cutie de plastic speciala pentru păstrat alimente sub vacuum din care scot aerul cu o pompa de mana. Pentru ce am eu nevoie e numai buna. Presiunea n-am masurat-o dar tot ce am băgat acolo se comporta chiar funny.
set-2-recipiente-pastrare-vid-3-si-4-5l-plus-tavite-scurgere-si-pompa~1394.jpg
 

eska

Member
apropo de vacuum, asa de relaxare daca n-ati mai vazut experimentul pana acum

[YOUTUBEIF]E43-CfukEgs[/YOUTUBEIF]
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
@hemp: Pai aici era vorba despre a evapora intai terpenele la temperatura joasa, apoi separarea lor pe baza densitatii, apoi a extrage rasina cu alcool si a o separa apoi, recuperand alcoolul. cel putin in teorie, functioneaza..
Tu cand zici evaporare sub vid in acele casolete, cred ca te referi la curingul materies solide din ele, si nu la recuperarea substantelor evaporate. Daca ai gasit o cale de a le recupera pe acelea, zi-ne si noua!
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Ca sa recuperezi compusii aromatici care se evapora in mod natural din bud cred ca trebuie sa lucrezi la temperaturi foarte joase, aproape de inghet, intrucat respectivii compusi sunt foarte volatili si reprezinta doar o mica fractiune din intreaga masa/volum.

Intradevar m-am referit la curingul extractelor in alcool sau apa. Pentru extractie cred ca iti trebuie aparatura de laborator destul de sofisticata daca lucrezi cu cantitati mici de materie vegetala, iar pentru a cantarii substantele separate iti trebuie cantar foarte fin, cu rezolutie de zecimi sau sutimi de gram (ca sa nu zic micrograme).

Dar acum imi pun si eu o intrebare : in ipoteza ca ai reusi sa separi acei compusi, cum i-ai stoca si mai ales la ce i-ai folosi ?
 
Top