What's new

Plantute

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Salut! Nu arata rau, dar se putea si mai bine putin. Ce lumina ai? Nu cumva o tii prea departe?
Ventilatie este?
 

anonimat

Member
Salut! Nu arata rau, dar se putea si mai bine putin. Ce lumina ai? Nu cumva o tii prea departe?
Ventilatie este?
Ca lumina am un led de 15 w,pământul este din grădină și am mai adăugat eu niște bălegar de vaca,le mai pun uneori ventilatoru

În rest când e cald afară le scot câteva ore,aștept sa fie constant cald afara și le voi muta outdoor +un transplant
 
Last edited:

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Arata bine, dar sunt cam mici pentru 3 saptamani!
Ce lumina folosesti ?
Ce temperaturta , umiditate ai ?
Ventilatie exista?
 

anonimat

Member
Nu au tote conditiile necesare dar eu zic ca merge și asa:))
Aștept și sfaturile voastre,eu sunt cam nou cu grădinăritul:) am mai avut anul trecut 2 plante,va las o poză cu o crenguță de la una dintre plante View attachment 18831032
 
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pai daca nu ne zici in ce conditii le cresti, e greu sa primesti sfaturi despre ce ai putea imbunatati. Cert e ca e loc de imbunatatit, daca iti doresti!
 

anonimat

Member
Pai daca nu ne zici in ce conditii le cresti, e greu sa primesti sfaturi despre ce ai putea imbunatati. Cert e ca e loc de imbunatatit, daca iti doresti!
Ti am răspuns mai sus,îmi poți recomanda un pământ pe care îl găsesc în magazin?
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Eu zic că ar merge orice fel de pământ pentru legume și fructe din comerț!
Și planta nu o scoți și o bagi și iar o scoți afară iar înăuntru! O stresezi, mai bine o tii sub bec până crește puțin și apoi afară și înăuntru nu mai are ce căuta după aia!
Acolo de ai 15w mai poți adăuga un bec!
De asta e și așa mică și firavă!
Un ventilator in box e binevenit întotdeauna, și să bată spre ele că le întărește tulpina! Și mai sunt și alte dar pentru o perioadă mică de timp in box nu are rost sa investești prea mult! Strictul necesar!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Posibil sa si tii becul prea departe, si clar ar mai trebui macar inca 1 bec ca sa creasca mai sanatoase si mai repede.
Pamant nu as stii sa iti spun ce mai e bun prin magazine, insa sunt destul de sigur ca oricare e mai bun decat ce ai tu acum in ghivecele alea. Mai pui si niste perlit si aia e!
 
Last edited:

anonimat

Member
lume nouăăăă, sunt photoperiodice sau auto? la cum s au mărit prețurile la pământ în ultimu timp n aș mai cumpara :)) iti poți lua turba și sa ți faci un mix cu compost, perlit etc.. sunt Rețete pe secțiunea organic soil dacă nu mă înșel
Da,sunt photoperiodice
 

vasile

Well-known member
Veteran
lume nouăăăă, sunt photoperiodice sau auto? la cum s au mărit prețurile la pământ în ultimu timp n aș mai cumpara :)) iti poți lua turba și sa ți faci un mix cu compost, perlit etc.. sunt Rețete pe secțiunea organic soil dacă nu mă înșel

Cred ca ii ajunge 10 litri de pamant la ce are el acolo, mai mult de 25 lei nu cred ca costa. Iar daca folosesti nutrienti bio poti sa il refolosesti...

Planutele sunt mici pentru varsta lor insa o sa isi revina ele atunci cand o sa poata sa respire mai bine,

Pentru referinta, cam asa arata niste plante de 3 sapt crescute intr-un mediu ok

Spor la treaba

both-jpg.18781257
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Arata mici iar pamantul este cat se poate de compact. Pentru un sol aerisit foloseste ai nevoie de perlit, turba desfacuta ca pieptul de pui fiert iar dupa o ploaie poti sa bagi 1-2 rame mici. Vezi si tu ce gasesti dar fara anaconda :).
Poti sa pompezi aer in el dar nu la tipul de pamant folosit de tine.
 

anonimat

Member
Salutare lume!revin cu un mic update:am scos plăntuțele afara cam prin 20-25aprilie și cam așa se prezintă ele acum + 3 răsaduri,una mancata de melci:)dacă doriți sa va dați cu părerea...🙂✌️
 

anonimat

Member
Ph sau overfert, ceva e. Plus ca alea inalte par ca nu au avut suficienta lumina de s-au inaltat aiurea.
Și încă ceva...am rupt frunzele pt ca erau mâncate de melci sau bolnave și de lumină nu știu ce sa zic ca au prins mult timp când era înnorat și ploua
 

budstealth

Active member
Pentru protectie impotriva melcilor , unge exteriorul ghivecelor cu vaselină (nu pe toată suprafața ajunge o dunga de jur împrejur).Nu le place când vor ajunge in contact cu ea și se vor întoarce
Și încă ceva...am rupt frunzele pt ca erau mâncate de melci sau bolnave și de lumină nu știu ce sa zic ca au prins mult timp când era înnorat și ploua
 
Top