What's new

Out de toamna - White Widow Fast

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
...acel nectar fiind o substanta dulce bogata in carbohidrati si foarte hranitoare...
Nu vreau sa fac pe desteptu' dar tre' sa te corectez: nectarul e bogat in zahar, mai precis monozaharide - fructoza.
Sursa florala a insectelor de carbohidrati este polenul, asta e painea albinelor, din el fac si pastura.
Apicultoru' din mine nu se poate abtine... :biggrin: da' va rog tineti cont ca momentan n-am stupi, tot ce culeg si folosesc e din stupii unei rude din zona care n-are aptitudini/cunostinte dar are drag de miere.
Norocul meu ca persoana nu vrea decat mierea din care retin de obicei o treime ca rasplata pt serviciile mele, nici nu ma omor cu munca, am doar 2 extractii pe sezon si intretinerea de rutina.
Inafara de miere ma aleg si cu pastura, propolis, laptisor de matca, polen, ceara, capaceala si ocazional apilarnil, dar n-am mereu chef sa-l extrag... :biggrin: Nu vand nimic, absolut totul consum sau dau cadou la familie.
Anul asta a fost seceta si a iesit o miere exceptionala, mult mai concentrata in flavonoizi si antioxidanti:
mieredeseceta.jpg

Nu se vede-n poza ca si cu ochiul liber si n-are tot omu' ochiu' apicultorului dar cand vezi miere d-asta oranj semiopaca, sari pe borcan imediat ca acolo-s bunatati ce nu incap intr-un camion de suplimente comerciale.
In borcanul din stanga e capaceala, un amestec de ceara, propolis si alte bunatati banuite dar inca necunoscute de stiinta, menite sa protejeze mierea. Capacele de la alveolele de miere, asta-i capaceala.
 

DcSantos

Active member
Ideea e ca acum ceva ani a fost mare stire ca nush ce companie a reusit sa faca hemp honey, si totul era exprimat sa para real. Acum verific mai atent, si ei au un amestec inventat pe care il hranesc albinelor. Deci stirea era defapt despre inventia acestui blend. Si era la o mare televiziune din state, tind sa cred ca nu a fost advertorial, ci o echipa de reporteri ce nu a stiut ce sa intrebe.. prostiti pe fata.
Din fericire nu am ajuns sa mananc asa ceva si nici sa ii citesc eticheta, ca nu halesc mierea de fel.
Berea cu arome nu ar trebui sa mai aiba voie nici sa fie "bere", daca o luam asa. Bautura racoritoare cu arome si alcool, sau orice altceva dar nu bere, din partea mea. Si culmea, berea cu arome e buna uneori, dar e o diferenta intre cele cu aromele adaugate inainte si cele unde se adauga dupa fermentatie.
Oricum, nu mai ma mira nimic, am vazut si "Ulei CBD" format din 100% ulei presat rece din seminte de canepa. Sa vezi ce povestire frumoasa avea la descriere, inainte sa dezamageasca la incrediente. Astia ar trebui impuscati, ca fura bani pe ultima speranta a unor oameni distrusi de viata. Produsul costa cel putin de 100 de ori mai mult decat aceeasi cantitate deulei de seminte de canepa, cumparat la pret deprodus alimentar, si nu "medicament".
Asta cu uleiul CBD din seminte presate mi se pare cea mai mare tampenie..
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Interesant, pemine m-au derutat toate felurile de hemp honey ce exista pe piata, ca sa aflu acusi ca in cel mai bun caz e vorba de albine hranite cu apa cu zahar si extract de canepa. In cel mai rau caz, e miere amestecata cu extracte de canna, dupa ce albinele termina treaba. Daca asta nu e fake marketing sau chiar furt pe fata... nu stiu ce e? Parca nici in Ro nu era voie sa vinzi "miere" daca e din stupi hraniti cu zahar? Iar astia vand ceva ce nici nu exista, cu "honey" scris pe ambalaj..
Povestea aia cu canna honey a fost o teapa elaborata montata exact cum spui tu.
Au incercat faza cu colectarea fortata - albinele inchise cu plantele intr-o incinta - si pt ca n-au avut rezultate, au recurs la smenuirea mierii cu extract de canabis. Au fost turnati si majoritatea au fost acuzati.
Pb de baza era exact faptul ca albina evita in mod natural rasina, pt ca se lipeste, thc-ul e in rasina...
 

DcSantos

Active member
Nu vreau sa fac pe desteptu' dar tre' sa te corectez: nectarul e bogat in zahar, mai precis monozaharide - fructoza.
Sursa florala a insectelor de carbohidrati este polenul, asta e painea albinelor, din el fac si pastura.
Apicultoru' din mine nu se poate abtine... :biggrin: da' va rog tineti cont ca momentan n-am stupi, tot ce culeg si folosesc e din stupii unei rude din zona care n-are aptitudini/cunostinte dar are drag de miere.
Norocul meu ca persoana nu vrea decat mierea din care retin de obicei o treime ca rasplata pt serviciile mele, nici nu ma omor cu munca, am doar 2 extractii pe sezon si intretinerea de rutina.
Inafara de miere ma aleg si cu pastura, propolis, laptisor de matca, polen, ceara, capaceala si ocazional apilarnil, dar n-am mereu chef sa-l extrag... :biggrin: Nu vand nimic, absolut totul consum sau dau cadou la familie.
Anul asta a fost seceta si a iesit o miere exceptionala, mult mai concentrata in flavonoizi si antioxidanti:
View attachment 18756858
Nu se vede-n poza ca si cu ochiul liber si n-are tot omu' ochiu' apicultorului dar cand vezi miere d-asta oranj semiopaca, sari pe borcan imediat ca acolo-s bunatati ce nu incap intr-un camion de suplimente comerciale.
In borcanul din stanga e capaceala, un amestec de ceara, propolis si alte bunatati banuite dar inca necunoscute de stiinta, menite sa protejeze mierea. Capacele de la alveolele de miere, asta-i capaceala.
Bunica-mea mai lua miere cu tot cu fagure si eu mancam asa ,o bucata de fagure si cum muscai bucata de fagure mierea iesea ca o umplutura,era delicios. Vin la tine la un fagure umplut ,piramidon!:joint:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Asta cu uleiul CBD din seminte presate mi se pare cea mai mare tampenie..

PARAPHARM ULEI DE CANABIDIOL CBD 100 - 498 MG, 30 CAPSULE​

(doar unul dintre exemple)
Uleiul de Canabis CBD 100 - CBD-ul, sau canabidiolul, este un compus organic regasit in planta de cannabis, cunoscuta la noi in tara si sub numele de canepa. Spre deosebire de THC, acest compus nu altereaza constienta si nu afecteaza sistemul nervos central. Atat uleiul de canabis CBD, cat si extractul CBD sunt 100% legale pe intreg teritoriul Romaniei, deoarece nu contin THC.

Datorita continutului bogat in canabidiol, extractul CBD din canepa a castigat o imensa popularitate in ultimii ani si a demonstrat un potential promitator ca tratament adjuvant in cazul mai multor tipuri de afectiuni, unele dintre ele considerate netratabile. Extractul CBD contine minerale, vitamine, flavonoide, terpeni, fenoli, CBN, CBV, CBG, benefice pentru organism.

Beneficii:

  • Efecte imediate: efectele imediate variaza mult in functie de persoana care consuma extract CBD si de istoricul sau medical.
    Unele pesoane au raportat o ameliorare imediata a unor simptome vizibile, precum crizele de epilepsie. In alte cazuri, in care consumatorii de extract CBD nu sufereau de vreo afectiune vizibila, s-a raportat o stare generala de bine, un somn mai linistit mai odihnitor si o scadere a nivelului de stres.
  • Efecte pe termen lung: in ultimele decenii, au fost efectuate numeroase studii si cercetari, in urma carora s-a demonstrat faptul ca extractul de CBD poate avea efecte benefice pe termen lung pentru un numar mare de afectiuni, cum ar fi: boli cardiovasculare, dureri cronice, dependenta de alcool, tutun sau droguri, depresie, stari de panica, anxietate, stres post-traumatic, cancer,
    diabet, psoriazis, boli neurodegenerative (Alzheimer, Parkinson), boli ale sistemului imunitar (lupus).
Ingrediente si gramaje pentru o capsula: substante active- ulei presat la rece din seminte de canepa (cannabis sativa) – 498,00mg, Vitamina E (Tocofertil acetat) – 2,00mg, gelatina, glicerina, apa purificata

Mod de administrare: se recomanda consumul de 1 capsula/zi, cu un pahar de lichid (apa minerala, suc de fructe, ceai), de preferinta in timpul unei mese principale.

Mod de prezentare: flacon cu 30 de capsule.
Daca e sa impartim eticheta in 2 parti, una legally binding, si una unde poti abera cat doresti, exact asta au facut si baietii, unde se poate abera au zis despre altele, si unde ii poti trage la raspundere au zis adevarul si au procedat conform legii..
 

budstealth

Active member
Am fost azi pe la spot si ce sa vezi..mariile nu mai erau acolo :watchplant:

Posibil sa fi fost furate..taiate, plm stie

Cam asta a fost cu incercarea asta de out, mai vedem la anul.

Am fost azi pe la spot si ce sa vezi..mariile nu mai erau acolo :watchplant:

Posibil sa fi fost furate..taiate, plm stie

Cam asta a fost cu incercarea asta de out, mai vedem la anul
Chiar nasol.....totusi acum in toamna este cel mai bun moment pentru a alege un loc potrivit pentru urmatorul outdoor.De pe acum trebuie sa-l identifici , sa vezi posibilitatile de camuflaj, expunere catre sud si frecventa activitatilor umane.Tot de pe acum as pregati gropile cu tot ce este necesar , in primavara doar plantez rasadul si atat .Creaza in acele gropi asa zisul super soil cu ingrasaminte organice cu eliberare lenta.
 

DcSantos

Active member
Am fost azi pe la spot si ce sa vezi..mariile nu mai erau acolo :watchplant:

Posibil sa fi fost furate..taiate, plm stie

Cam asta a fost cu incercarea asta de out, mai vedem la anul
Nu vreau sa dau like la asa ceva man,aiurea,eu unu de asta nici nu ma bag la out,1 am vecini bagaciosi,2 niciodata nu pot fi sigur ca un spot departe de casa e safe. ai verificat daca ghivecele sunt inca acolo ? Poate le-a mancat vreo capra ceva..:-(
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
La out am ceva experienta, mai ales cu spot-urile jefuite... mi s-a intamplat mai mult de odata.
De-asta puneam 3-4 locuri ca sa asigur bud-u' pt iarna, cand plantam in loc deschis - camp, padure, santuri vechi irigatie..
Le-am avut mancate de la iepuri de camp la vaca si cand ii animal, ramane ceva din tulpina. Caprele sau caprioarele ciugulesc varfurile, iepurii reteaza crengutele de la baza si apoi le toaca-n dinti, vaca... ia ca vaca cate juma' de planta odata sau o smulge cu totul. Daca-i om, is scoase cu tot cu radacina sau taiate de la baza.
Dar intotdeauna raman urme care-ti spun ce s-a intamplat.
Cand ti se intampla prima data, nu te mai gandesti sa cercetezi urmele, esti prea suparat...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu vreau sa dau like la asa ceva man,aiurea,eu unu de asta nici nu ma bag la out,1 am vecini bagaciosi,2 niciodata nu pot fi sigur ca un spot departe de casa e safe. ai verificat daca ghivecele sunt inca acolo ? Poate le-a mancat vreo capra ceva..:-(
A, pai daca erau in ghivece.. se poate sa fii fost gasite din cauza ghivecelor (nu exista chestii care seamana la forma si culoare cu ghivecele in natura).. si distruse pentru a fii furate acestea. Am mai auzit situatia asta in trecut, chiar cazuri unde plantele au fost lasate la fata locului, ghivecele (sau chiar galetile de 8 lei bucata) erau cele vizate.
 

didraro

Active member
Disparusera cu tot cu ghivece. Am cercetat putin locul si sunt clar urme de om, de aia nici nu am mai pierdut vremea pe acolo. In caz ca ii garceanu pe fir sa nu iasa mai rau
 

didraro

Active member
Greu sa fi vazut ghivecele fiindca erau bine camuflate. Le-am dat cu 2 culori de spray cu vopsea si lipit pe ele tot felu de plante pt camuflaj+ ca erau bagate in pamant
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Disparusera cu tot cu ghivece. Am cercetat putin locul si sunt clar urme de om, de aia nici nu am mai pierdut vremea pe acolo. In caz ca ii garceanu pe fir sa nu iasa mai rau
Apai nu le-au furat cainii! Daca erau gaborii nu iti lua nimeni ghivecele. Cel mai probabil un om gospodar din zona. Daca plantele nu au ramas la fata locului, poate omul le-a luat chiar sa le creasca, e si asta o problema unoeri, daca iti gaseste planta in pamant si nu e inca gata de recoltare, poate maxim sa o distruga, da daca e in ghiveci, e mult mai usor de mutat si asteptat pana e recoltat. Daca doar stie locul si incearca sa revina pt recoltare, sunt sanse sa uite sau sa culegi tu inainte, deci tot mai scapi cu ele intregi.
Cel mai bine e sa ai cateva locuri, eu unul daca vad cea mai mica miscare am plecat in alta parte. prefer sa stiu ca am altele de rezerva, e mai usor de plecat fara regrete la cea mai mica problema. si costurile sunt si mai mici, cand plantezi in pamant direct, de banii de un ghiveci iei pamant pt 3 gropi mari (minim)!
 

didraro

Active member
Pentru urmatorul voi merge sigur pe varianta cu mai multe spot uri, macar asa stiu ca raman cu ceva indiferent daca unul este descoperit.

@exploziv prefer in ghivece pentru ca imi ofera mobilitate iar la partea cu economisitul ce sa zic..oricum iesi de 10000 de ori mai bine decat sa cumperi indiferent cat investesti in grow-uri. Un ghiveci in plus, in minus..nu se simte la calculul final asa tare
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca poti creste 5-10 plante in loc de 1 cu aceasi bani, eu zic ca se simte! Daca aimai multe locuri nu iti trebuie mobilitate. Fiecare loc il calculezi sa iti dea minimul necesar, si esti fericit si daca culegi 1 din aceste locuri...
 
Top