What's new

Out de toamna - White Widow Fast

didraro

Active member
Avem 3 bucati pe out anul asta, 2 sunt white widow iar cealalta nu mai stiu sigur...oricum ceva bun ;)

Le-am scos afara pe data de 15 Aug cand apareau deja semne de flower la doua dintre ele( ms de sfat @piramidon ). Una a ramas in veg si doar acum pare ca insfarsit a dat primii pistili, sper sa fie o toamna secetoasa si sa nu ma lovesc de mucegai. Dar sa revenim, fetele au deja semne de deficiente si cateva frunze muscate parca de ceva...melci sigur nu sunt fiindca de jur imprejur este plin de spini, posibil ceva gandac dar mai stau sa vad pana sapt viitoare cum se comporta. In rest toate bune, au cam 7 ore de lumina directa si inca vreo 2-3 indirect mai spre seara. Sunt hranite cu apa de la fantana, direct din pamant.

Ca si pamant am folosit Natura Agro pentru toata gradina + vermicompost + perlit. Amestecat totul si plantate in ghivece de 11L, in caz ca trebuie mutate sa fie usoara treaba
IMG_6938.jpg
IMG_6940.jpg
IMG_6941.jpg
IMG_6942.jpg
IMG_6943.jpg
IMG_6944.jpg
IMG_6945.jpg
IMG_6938.jpg
 

Creeperpark

Well-known member
Mentor
Veteran
Arata bine. Aș îndepărta toată vegetația din jurul plantelor și le-aș mulci cu paie sau fân. Doar o cantitate mică de fân. Vă mulțumim că ne împărtășiți plantele dvs.😎
IMG_2141.JPG
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Doua white widow si ceva bun... mah didraro, tu esti stoner! :biggrin:
Le-ai bagat in zmeuris vad, poate ca vantul a lovit frunzele de tepi. :dunno:

Köszom szépen Creeperpark. :tiphat:
Asta-i un guerilla grow, deci discret prin definitie.
Plantele-s menite sa se ascunda (meant to hide) in vegetatia bastinasa si sa ramana mici (and stay low).
 

didraro

Active member
Doua white widow si ceva bun... mah didraro, tu esti stoner! :biggrin:
Le-ai bagat in zmeuris vad, poate ca vantul a lovit frunzele de tepi. :dunno:

Köszom szépen Creeperpark. :tiphat:
Asta-i un guerilla grow, deci discret prin definitie.
Plantele-s menite sa se ascunda (meant to hide) in vegetatia bastinasa si sa ramana mici (and stay low).
tot pe vant am dat si eu vina initial dar nu stiu ce sa mai cred...oricum tot iese ceva ok pana la final
Nu vei fuma mult, dar e în regulă. Mulțumesc pentru împărtășire prietene.😎

Cum spunea si colegu mai sus, este un guerilla grow deci sunt mai mult focusat pe discretie decat pe cantitate. Ce mi-ar placea sa am o gradina undeva la munte sa pot creste linistit pe plaiurile patriei..vise :sleep:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ia uite ce threaduri ratam pe aci.. dupa ce ca nu e activitate, eu nici nu vedeam ca a mai rasarit un thread. Spor la treaba!

Ce mi-ar placea sa am o gradina undeva la munte sa pot creste linistit pe plaiurile patriei..vise :sleep:
De ce la munte, totusi? Terenul la munte e ieftin, tocmai pentru ca NU prea e folositor agriculturii. Deci, daca "la munte" nu inseamna ca ai vrea sa cumperi teren in Poiana Brasov, e un plan simplu si usor de pus la punct, cu putini bani.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Terenul la munte e ieftin, tocmai pentru ca NU prea e folositor agriculturii. Deci, daca "la munte" nu inseamna ca ai vrea sa cumperi teren in Poiana Brasov, e un plan simplu si usor de pus la punct, cu putini bani.
Zi-mi unde-i ieftin la munte, ca-mi iau si eu vreo 6 hectare. Cel mai ieftin gasesti ceva gen faneata, 1ha in mijlocu' lu' nicaieri si de la 5000 euro/ha in sus.
Poate ca s-a schimbat piata de cati ani n-am mai rascolit-o, dar s-o fi schimbat si mentalitatea? Ca asta face pretzu-n Ro.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu stiu daca le gasesti pe net, la fata locului mai sunt (sau erau), si de obicei de la persoane care nu prea le au cu internetul, batrani care nu mai au urmasii in tara sa le lase pamantul in lucru, iar ei prea batrani sa mai faca ceva. Ultima data cand am verificat gasisem la sub juma din ce zici tu acolo, da sunt ceva ani de atunci. Ideea e ca o faneata mai intinsa in regiune de "munte", cred ca va fi oricum mai scumpa. Fanete mici si livezi mici, ori batrane, chiar si gospodarii de-a gata la preturi de nimic, gasisem chiar si casa de nu o faceai de la zero cu 80-100 K la sub sfert de pret cu tot cu teren. Da era la sosea! Evident, mergeam apoi pe net si cautam in zona ceva cat de cat similar, si desi nu erau multe optiuni, cand gaseam ceva, si preturile de erau la fata locului in lei, apareau in euro pe internet, uneori si dublata suma pe deasupra! Cumva am dat si de terenul unuia de facea 5 metri la leu la fata locului si pe net 10.000 euro 2000 mp. Acelasi teren. Pus de un vecin binevoitor pe net. Foarte binevoitor!! Cred ca la birt se fac preturile alea de apar pe net.
 

didraro

Active member
Ia uite ce threaduri ratam pe aci.. dupa ce ca nu e activitate, eu nici nu vedeam ca a mai rasarit un thread. Spor la treaba!


De ce la munte, totusi? Terenul la munte e ieftin, tocmai pentru ca NU prea e folositor agriculturii. Deci, daca "la munte" nu inseamna ca ai vrea sa cumperi teren in Poiana Brasov, e un plan simplu si usor de pus la punct, cu putini bani.
Mersi @exploziv! Treaba cu terenul la munte ii ca trebe totusi contruit o mica cabana acolo, ingradit, etc...astea te costa ceva daca le aduni dar in principiu ai dreptate, terenul in sine nu ar costa ft mult. Momentan sunt cam tanar sa ma gandesc sa ma retrag intr-o zona de genul dar pe viitor sigur voi cauta un loc mai mult ca si casa de vacanta..sau permanenta, cine stie...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Stai linistit nene, cand o sa fie factura de cheltuieli curente la oras 1500 euro, o sa vrei sa fii bagat banii cat mai repede in terenul si casa aia. Beton nu mananca nimeni!
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Nu va grabiti sa achizitionati terenuri!
Asteptati sa mai saraceasca oamenii 1-2 ani ca o sa-l luati la un pret mult mai mic.

A venit corona, a scazut piata imobiliara din aprilie 2020 - aprilie 2022 dupa care au inceput sa creasca pana in prezent si acesta este doar un flux de banii ce au mai venit din afara plus EU. Acum preturile sunt mari dar, cand nu o sa mai fie cerere o sa scada iar, drastic..
Urmaresc piata imobiliara din cateva tari de cca 6 ani si pot spune ca stiu persoane care au facut achizitii bune in toata europa, inclusiv acasa.
Nu mai cautati terenuri cu lemn pe el pentru ca vine iarna iar mult nu mai este. Terenurile defrisate care nu apartin de mediul silvic sunt cele mai bune, pe langa faptul ca acolo se regenereaza.. daca mai plantezi si tu cativa plus un gard voi pe care il poti scoate din schema cu timpul si sa ramai cu padurecea care se va tot mari cu timpul, ai sanse sa prinzi asta, daca te ascunzi bine pana atunci..
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Genul asta de terenuri de subzistenta sa zic asa am observat ca nu variaza atat de mult cu piata obisnuita. Sunt vandute de oameni care isi iau stirile de la birt. Nu simt nici macar criza cum o simt cei de la oras.
Tu zici bine ce zici. Da e din perspectiva milionarului care vrea sa investeasca, nu a omului care vrea sa isi faca viata cat de cat posibila avand in vedere ce vine. Tare imi e greu sa cred ca ar fi mai bine pt o astfel de persoana sa mai astepte 1-2 ani pt cine stie ce reducere de cateva mii de lei (maxim), cand in aia 1-2 ani poti face treaba pe terenul ala si mai cumpari unul. Sau macar iti scoti "paguba", adica banii aia care teoretic i-ai dat in plus. Chiar si daca nu produci bani din el, dar iti constuiesti o casa, ai castigat ceva in anii aia. Nu ai pierdut. Evident, parerea mea :2cents:.
Daca e sa o luam asa, eu am un feeling ca va fi fix invers, pe masura ce lumea va incepe sa se mute inapoi inafara oraselor (si nu, nu va fii ceva voit, vom fi toti impinsi de costuri), vor creste preturile tocmai la acest tip de terenuri.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Amandoi aveti dreptate, dar tind sa ma dau cu explo la asta.
Foamea ii va face pe multi sa lichideze proprietati dar cand va incepe exodul urban, sa te tii preturi la case si terenuri!
Cum zice si explo, nu suntem investitori si chiar daca mai avem un ban doi la ciorap, tot pt subzistenta cumparam.
Esti bine intentionat Zonele, dar o padure (lemn dur) creste in 15-30 de ani. Nu ma crede pe mine, verifica.
Cea mai rapida care produce lemn de foc, asta fiind salcamul, pt fag sau stejar astepti vreo 50...
Am vazut cu ochii mei Paulownia crescand in 4 ani de la rasad la urias de 12-15m inaltime cu trunchi de 40-50cm diametru, dar ala nu-i pt foc. Poti sa-l arzi si va da caldura dar iti trebuie de 2-3 ori cantitatea pt a ajunge la eficienta lemnului tare.
Asta-i pb cu lemnul de foc, e o recolta pe care o culegi de obicei odata per generatie.
Poti subzista f bine cu lemn de salcam crescut chiar si pe 1200-1500mp dar trebuie sa stii ce faci, de la taiere la ardere, si daca n-ai soba eficienta iti iese pe cos sub forma de fum gros.
Asa cum spuneam, as lua 5-6 hectare "convenabile" nu doar ca pret cat si ca pozitie si structura dar asta ar insemna un efort deosebit, cum ar fi sa vand ce am acum si sa o iau aproape de la zero in alta locatie. Ar trebui sa fie al dreaku de convenabil, sau atat de ieftin incat sa nu fiu nevoit sa vand actuala proprietate. Dac-as fi obsedat de asta, l-as gasi eu...
Ca sfat, as sugera unuia care stie ce face, sa ia un teren pe care nu-l vrea nimeni (ieftin) si sa-l "populeze" corespunzator.
Salcamul (am o relatie controversata cu specia asta :biggrin: ) creste practic peste tot, pe orice tip de teren si la orice altitudine, creste f repede si poti folosi cu succes la foc si constructii lemnul tanar. La foc betele ca degetul mic iar la constructie de la 3 la 30cm diametru. Numai sa-l plantezi, nu te baza pe cresterea spontana ca mai rau te incurca.
Creste f repede si nu necesita ingrijire, poate un pic tuns, dar nici aia nu-i obligatoriu.
Ar mai fi o gramada de chichite dar desi didraro e pasionat de subiect, nu vreau sa-i poluez thread-ul cu discutii offtopic. :tiphat:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Mare dreptate ai cu postarea asta, nene. Eu nici nu vazusem ca suntem in threadul omului, sa speram ca ne iarta. Bine ca nu n-a luat la ochi vre-un moderator!
De ar fi interesata lumea de investitii de astea de durata medie, mai alea in resurse naturale si nepoluante.. in loc de prostii efemere de te fac sa te simti investitor cand de fapt esti muls ca la coada vacii, am fii cu totii mai castigati. Si planeta, pe deasupra!
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
@didraro, cu ce paraziti ai avut de-a face pana acum? Melci, capre, caprioare?
Sau este o zona curata?

@piramidon, preturile la terenuri nu stiu daca o sa explodeze (doar la arabil si paduri), e suficient sa scumpesti materialele si sa nu ti le permiti chiar daca ai o bucata de teren, ramane de vazut in urmatorii ani!
 

didraro

Active member
Pentru terenuri cu potential de profit sau in genereal imobiliare, tind sa fiu de aceasi parere cu ZonaVerde. Oamenii au bani si preturile sunt foarte sus in perioada asta post-pandemie. Daca ne uitam putin la piata muncii, multi sunt platiti cu MULT peste capacitati fiindca antrepenorilor li groaza sa dea acum oameni afara sau nici macar sa ii cheme inapoi la birou, majoritatea preferand munca remote in zilele noastre. Asta nu va dura mult insa si imediat vei vedea persoane care isi vand leasingu' la masina pe 20% din valoare, la fel cu terenuri si case.

Cand vine vorba te terenuri in varf de munte aici deja vb de altceva si explo zice bine ce zice. Genul asta de terenuri sunt vandute deobicei de tarani agricultori care oricum nu fac mare lucru cu el, pote doar cresc faneata(trifoi) pt animale si sunt dispusi sa il vanda cam la aceleasi preturi indifrent de piata imobiliara.

Amandoi aveti dreptate, dar tind sa ma dau cu explo la asta.
Foamea ii va face pe multi sa lichideze proprietati dar cand va incepe exodul urban, sa te tii preturi la case si terenuri!
Cum zice si explo, nu suntem investitori si chiar daca mai avem un ban doi la ciorap, tot pt subzistenta cumparam.
Esti bine intentionat Zonele, dar o padure (lemn dur) creste in 15-30 de ani. Nu ma crede pe mine, verifica.
Cea mai rapida care produce lemn de foc, asta fiind salcamul, pt fag sau stejar astepti vreo 50...
Am vazut cu ochii mei Paulownia crescand in 4 ani de la rasad la urias de 12-15m inaltime cu trunchi de 40-50cm diametru, dar ala nu-i pt foc. Poti sa-l arzi si va da caldura dar iti trebuie de 2-3 ori cantitatea pt a ajunge la eficienta lemnului tare.
Asta-i pb cu lemnul de foc, e o recolta pe care o culegi de obicei odata per generatie.
Poti subzista f bine cu lemn de salcam crescut chiar si pe 1200-1500mp dar trebuie sa stii ce faci, de la taiere la ardere, si daca n-ai soba eficienta iti iese pe cos sub forma de fum gros.
Asa cum spuneam, as lua 5-6 hectare "convenabile" nu doar ca pret cat si ca pozitie si structura dar asta ar insemna un efort deosebit, cum ar fi sa vand ce am acum si sa o iau aproape de la zero in alta locatie. Ar trebui sa fie al dreaku de convenabil, sau atat de ieftin incat sa nu fiu nevoit sa vand actuala proprietate. Dac-as fi obsedat de asta, l-as gasi eu...
Ca sfat, as sugera unuia care stie ce face, sa ia un teren pe care nu-l vrea nimeni (ieftin) si sa-l "populeze" corespunzator.
Salcamul (am o relatie controversata cu specia asta :biggrin: ) creste practic peste tot, pe orice tip de teren si la orice altitudine, creste f repede si poti folosi cu succes la foc si constructii lemnul tanar. La foc betele ca degetul mic iar la constructie de la 3 la 30cm diametru. Numai sa-l plantezi, nu te baza pe cresterea spontana ca mai rau te incurca.
Creste f repede si nu necesita ingrijire, poate un pic tuns, dar nici aia nu-i obligatoriu.
Ar mai fi o gramada de chichite dar desi didraro e pasionat de subiect, nu vreau sa-i poluez thread-ul cu discutii offtopic. :tiphat:
Sa nu mai vorbim de potentialul apicol al salcamului, eu pe asta m-as baza daca ar fi sa plantez genul asta de pom...
 
Last edited:
Top