What's new

O! o! Am comis-o din nou!

vasile

Well-known member
Veteran
Saptamana 8 s-a terminat,

Inca se mai dezvolta buzii, Runtz are un bud formation mai tzuguiat, TB mai rotund / pietros.

Chiar si buzii de mai jos sunt mai mari la TB, posibil sa mai cresc strainu asta in viitor, nu a avut cine stie ce pretentii, miroase bine rau si are buzii grasi.

Am consumat putin runtz, sparge bine insa o sa il mai las.



Runtz:

r1.JPG


r2.JPG
r3.JPG




TB

tb.JPG
tb2.JPG
tb3.JPG
tb4.JPG
amb.JPG
 

Attachments

  • amb.JPG
    amb.JPG
    462.2 KB · Views: 59

vasile

Well-known member
Veteran
Ba, fiecare apecie cu drogurile ei! Cum plm sa strici iarba pe cotoi? :D

E un scumpete de pisica, e genu ala care sta numa cu burta-n sus si doarme toata ziua, te lasa sa il mangai pe burta ba chiar se bucura, daca ii arunc un soricel il aduce inapoi, zici ca e caine.

Cand l-am gasit era plin de viermi, tenii, ciuperci, virusi, era full option, ieseau viermii din el ca albinele din stup, cred ca apreciaza ca i-am salvat viata :biggrin:

Iarba o ascund de el ca mananca de rupe, de fiecare data cand ii dau roade la frunze, am mai avut cateva plante ornamentale prin casa si lea ros de lea luat dracu. Daca am iarba grinduita pe birou tre sa o ascund ca o mananca.

I-am suflat putin abur din vaporizator dar nu prea ii place, prefera fresh :biggrin:
 

vasile

Well-known member
Veteran
Saptamana 9 s-a terminat, intram in a zecea

Runtz incepe sa faca niste foxtail si se inchide la culoare, tropicanna banana s-a oprit din crescut dar parca si-a schimbat mirosul in ceva mai spre skunk

Cred ca le dau topor in cateva zile, au avut parte de un fade corespunzator, parca a inceput si filtru sa nu mai faca fatza, miroase a ierbica in camera unde cresc si n-am chef sa le fac pofta la vecini.

runtz:

1.JPG


amb.JPG


r2.JPG
r3.JPG




Tropicanna:

tb.JPG
tb2.JPG
tb3.JPG
tb4.JPG
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ele par mai facute in pozele close-up decat la microscopie.. cred ca tine si de faptul ca ledurile neavand asa mult UV nu coc tricomii la fel ca si soarele sau Hid-urile. Poti sa le mai lasi putin, dar sunt aproape gata, oricum.
Sub leduri eu am inceput sa ma iau mai mult dupa cat de mult de umfla calaxii si dupa momentul cand se schimba aroma catre dulce, atunci cand mai sunt doar cateva saptamani. Limita e sa nu apara prea multi tricomi amber, dar trebuie tinut cont ca si uscarea si curingul mai ajuta la asta..
Deci daca par gata, poti lua un sample, si stii imediat unde stai. Daca sparg bine, aia e!
Spor la treaba!
 

cadavruslos

Well-known member
Ele par mai facute in pozele close-up decat la microscopie.. cred ca tine si de faptul ca ledurile neavand asa mult UV nu coc tricomii la fel ca si soarele sau Hid-urile. Poti sa le mai lasi putin, dar sunt aproape gata, oricum.
Sub leduri eu am inceput sa ma iau mai mult dupa cat de mult de umfla calaxii si dupa momentul cand se schimba aroma catre dulce, atunci cand mai sunt doar cateva saptamani. Limita e sa nu apara prea multi tricomi amber, dar trebuie tinut cont ca si uscarea si curingul mai ajuta la asta..
Deci daca par gata, poti lua un sample, si stii imediat unde stai. Daca sparg bine, aia e!
Spor la treaba!
Ce tare , am mai urmărit un thread aici , în care un tip zicea ca la ei în state de când s-a trecut pe leduri , iarba cumpărată din dispensare nu mai e asa potenta ca înainte , când se creștea cu hps , și ca vezi doamne asta se datorează faptului ca nu se coc cum trebuie din cauza la led , exact ce spui și u akm aici , ma bufnise rasu la ce zicea tipu respectiv , akm m-ai pus pe gânduri și tu cu afirmația asta ca ledurile nu coc mugurii ca hps , eu nefiind în masura sa îmi raspund la întrebările astea , deoarece nu am crescut cu hps .
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu e chiar asa rau, eu am zis ca nu coc tricomii, si cum partea de amber este deja parte a degradarii compusilor, nu e neaparat de dorit. Doar ca trebuie judecata altfel culegerea.
Problema e va poti culege mult mai devreme daca nu stii, am avut strainuri care dupa 1 treime de flower erau deja 100% cloudy, si au ramas asa pana la coacere. Dar nu prea au aparut amber. Drept urmare, conteaza in continuare mementul recoltei, doar ca e diferit procesul de decizie.
Eu unul nu am avit iarba asa potenta inainte sa descopar ledurile, ci chiar si in urma cu 10 ani sau mai bine, cu leduri blurple, am fost impresionat de potenta recoltelor din prima, chiar daca am mai avut de invatat ani buni ca sa obtin si yeld mai mare.
P.s. Uitasem sa mentionez, unele dintre ledurile moderne au si UV si IR adaugat, si se gasesc chiar si lumini de suplimentare doar cu UV si IR. Desi, eu nu am observat diferente vizibile intre cu si fara suplimentare.
 
Last edited:

vasile

Well-known member
Veteran
Mai mergea o săptămână, chiar doua !

O saptamana le mai las clar, tre sa fii atent si tu ca barney recomanda recoltarea in sapt 8 de flower, eu sunt in sapt 10 si inca am multi tricomi clear sa nu mai zic mugurii foxtail care au inceput sa creasca de prin saptamana 8-9 si care adauga ceva la greutatea finala, deci daca as fi recoltat in sapt 8 consider ca as fi avut de suferit si la calitate si la yield.


Ne suplimentam hps-ul cu cfl, ce ne retine sa suplimentam led-ul cu uv?

Majoritatea ledurilor facute special pentru crescut ierbina au si UV! eu cresc cu SIL-uri philips de 15w, vreo 15 bucati.

Ele par mai facute in pozele close-up decat la microscopie.. cred ca tine si de faptul ca ledurile neavand asa mult UV nu coc tricomii la fel ca si soarele sau Hid-urile. Poti sa le mai lasi putin, dar sunt aproape gata, oricum.
Sub leduri eu am inceput sa ma iau mai mult dupa cat de mult de umfla calaxii si dupa momentul cand se schimba aroma catre dulce, atunci cand mai sunt doar cateva saptamani. Limita e sa nu apara prea multi tricomi amber, dar trebuie tinut cont ca si uscarea si curingul mai ajuta la asta..
Deci daca par gata, poti lua un sample, si stii imediat unde stai. Daca sparg bine, aia e!
Spor la treaba!

Am luat un sample din runtz acum o saptamana si sparge bine bine, insa avand in vedere ca mugurii inca fac foxtail o sa le mai las o saptamana sperand la un yield mai bun si poate se mai coc si tricomii.

Legat de UV si tricomi, o buna parte din poze au fost facute pe mugurii de sus care fac (cred ca am zis a treia oara) foxtail, deci sunt muguri noi cu trichomi fresh, deci normal ca-s clear avand in vedere ca-s noi, in partea de jos a plantei am vazut mai putin clear.

Oricum astea sunt detalii ce tin de finete, ambele sunt sigur ca sparg bine de pe acum, timpul imi permite sa le mai dau o saptamana si o sa fac asta, ceva rau nu are cum sa iasa!

:biggrin::biggrin:
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Intarzierea poate aparea si de la nutrienti, poate fi si de la lumina led dar inca nu este batut in cuie pentru ca sunt plante care termina si care nu prea termina pentru ca au tendinta de productivitate mare. Productivitatea mare poate intarzia, cel putin eu am intampinat asta.

Incerc sa tin panourile la o distanta de minim 55cm, poate distanta este problema. Varfurile care au fost expuse la o intensitate mare aveau tendinta de a produce tricomi continu :joint:
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Majoritatea ledurilor facute special pentru crescut ierbina au si UV!
No shit! :biggrin:
...eu cresc cu SIL...
Llo tambien hermano, da' fie ele "horticole" sau casnice, tot leduri is. Si pot fi suplimentate. Sau nu.
Am vazut un video in care arata unu' cum poti prelungi viata sil-urilor (carpi maidegraba...) cand se arde un sil, de obicei cedeaza un singur led. Fiind legate-n serie se stinge tot becul.
Ala arata cum sa faci o punte peste chip-ul ars, asta reaprinzand becul.
De acord, discutabila treaba da' tre' sa admiri aspectul practic: in loc s-arunci becul ars, il carpesti si mai mergi cu el o vreme...
Am neste sil-uri arse, le fac testul c-o punte si daca merge, inlocuiesc chipurile arse cu niste uv-uri de someaza prin dulap - lanterna, panou kinezesc, etc. Si "Ta daaaa!" sil-uri cu uv. :LOL:
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Aici e vina sistemului @piramidon!
De multe ori reparatia costa aproape cat un produs nou sau produsul nu poate fii desfacut si reperat (la filtrele de carbon de la swiss se aplica).

In cazul tau ca poti repera si schimba este un lucru bun :D

Ps: Nu putem monetiza growrile? Ca pe onlygrows cu țâțe? Sa mai scoatem si noi de-un burlan!
Vrem sa vedem țâțe cu burti, de gameri sau moluste :joint:
 

vasile

Well-known member
Veteran
No shit! :biggrin:

Llo tambien hermano, da' fie ele "horticole" sau casnice, tot leduri is. Si pot fi suplimentate. Sau nu.
Am vazut un video in care arata unu' cum poti prelungi viata sil-urilor (carpi maidegraba...) cand se arde un sil, de obicei cedeaza un singur led. Fiind legate-n serie se stinge tot becul.
Ala arata cum sa faci o punte peste chip-ul ars, asta reaprinzand becul.
De acord, discutabila treaba da' tre' sa admiri aspectul practic: in loc s-arunci becul ars, il carpesti si mai mergi cu el o vreme...
Am neste sil-uri arse, le fac testul c-o punte si daca merge, inlocuiesc chipurile arse cu niste uv-uri de someaza prin dulap - lanterna, panou kinezesc, etc. Si "Ta daaaa!" sil-uri cu uv. :LOL:

Suna bine, dar merge bagat orice chip in locu aluia ars? Banuiesc ca au si ele o limita de compatibilitate, ar trebui sa le testezi ca lumea.

Ca o paranteza: Fix ieri citeam de un home grow al unui user din america care a folosit niste cabluri de cauciuc (cu fir de metal in interior) ca sa lege lumina, cauciucul s-a incalzit, s-a topit si a luat foc.

Partea misto e ca au venit pompierii, i-au stins focul insa nu au chemat politia desi growingul e interzis in statul respectiv.

Eu unul nu m-as baga sa inlocuiesc chipuri ca nu ma pricep, plus ca e 15 lei un bec sau ceva de genu.

Aici e vina sistemului @piramidon!
De multe ori reparatia costa aproape cat un produs nou sau produsul nu poate fii desfacut si reperat (la filtrele de carbon de la swiss se aplica).

In cazul tau ca poti repera si schimba este un lucru bun :D

Ps: Nu putem monetiza growrile? Ca pe onlygrows cu țâțe? Sa mai scoatem si noi de-un burlan!
Vrem sa vedem țâțe cu burti, de gameri sau moluste :joint:

Ar fi misto o platforma onlygrows dar cine dreacu sa plateasca pentru asa ceva :biggrin: dar daca vrei sa vezi țâțe cu burti dami pm ca te pot ajuta si eu.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Am un bloom de sativa in cap si nu am scris corect, repara nu repera :joint:
Sa fie de sex opus! Fara flori herma sau sa se suceasca pe parcurs ca ar vrea sa devina barbat sau ca ar face si cativa puieti :))
 
Top