What's new

O! o! Am comis-o din nou!

budstealth

Active member
Poti tunde frunzulitele si ramurelele mici de sub baldachin , pentru a crea o aerisire mai buna si asa mananca resurse multe si cu rezultate modeste.Prin tundere se redistribuie resursele catre zonele pe care planta le considera importante si anume zona baldachinului cu expunere la lumina multa , in rest arata OK👍
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Plantelor le-ar merge mai bine daca ai imparti doza aia de nutrienti in 2 si ai da la fiecare udare. Asa au cateva zile cu prea multi nutrienti, si cateva zile cu mai putini. Cand pentru ele ar fi de ajuns sa primeasca constant 500-700 ppm de hrana.
Cu ventilatorul ala fix intre ele nu ar trebui sa fie loc de mucegai..
 

vasile

Well-known member
Veteran
Poti tunde frunzulitele si ramurelele mici de sub baldachin , pentru a crea o aerisire mai buna si asa mananca resurse multe si cu rezultate modeste.Prin tundere se redistribuie resursele catre zonele pe care planta le considera importante si anume zona baldachinului cu expunere la lumina multa , in rest arata OK👍

Pai si eu din ce mai fac hash? :biggrin:

Am mai taiat din ele dar mi se pare ca nu raspund prea bine in sensu ca se blocheaza cresterea in zona respectiva destul de mult, acu ca le-am bagat in flower parca nu as mai rupe frunze. Ma bazez pe faptu ca se vor mai inalta si o sa fie mai putin aglomerat.


Plantelor le-ar merge mai bine daca ai imparti doza aia de nutrienti in 2 si ai da la fiecare udare. Asa au cateva zile cu prea multi nutrienti, si cateva zile cu mai putini. Cand pentru ele ar fi de ajuns sa primeasca constant 500-700 ppm de hrana.
Cu ventilatorul ala fix intre ele nu ar trebui sa fie loc de mucegai..

Inteleg dar le dau apa chioara si ca sa reglez ph. Nutrientul pe care il folosesc e acid, inainte foloseam o substanta pentru ph up dar am ramas fara, am incercat bicarbonat de sodiu insa nu mi se pare eficient mai deloc, ud cu solutie npk + bicarbonat care are ph 7 insa la runoff am ph 6 ... bicarbonatu asta mentine phu doar 1-2 zile sau care e faza cu el? Plus ca imi da peste cap si ppmu, adica la o solutie cu 1100 ppm dupa ce adaug putin bicarbonat ajunge la 2k deci se duce pe dreacu masurarea la runoff. Tre sa gasesc o alta modalitate de ph up ca asta nu prea imi convine.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Bicarbonatul e sodiu care le fute.. se foloseste pe post de ierbicid in dozemai mari sodiul.
Daca de la nutrienti iese prea acida apa de udare, e primul semn ca dai prea mult. La doza potrivita artrebui sa iasa cam ph-ul perfect..
 

vasile

Well-known member
Veteran
Bicarbonatul e sodiu care le fute.. se foloseste pe post de ierbicid in dozemai mari sodiul.
Daca de la nutrienti iese prea acida apa de udare, e primul semn ca dai prea mult. La doza potrivita artrebui sa iasa cam ph-ul perfect..

Atunci sa le dau la mumu la advanced nutrients, pur si simplu urmaresc indicatiile de pe ambalaj adica 4 ml nutes la 1litru de apa vine in jur de 1100 ppm si ph sub 6.

Stiu ca producatorii de nutrienti maresc recomandarile ca sa le bagi lor mai multi bani in buzunar dar la phu ala te alegi cu un nutrient lockout de toata fericirea, nu inteleg cum recomanda asa ceva.

O sa incerc sa le dau o doza mai mica cum ai zis si o sa masor ph atunci, mersi frumos.

Si faza cu bicarbonatu am luat-o de pe net nu din capul meu, am gasit pe o gramada siteuri acesta metoda de "ph up"
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pai na, era vina lor daca nu aveai aparat de masura. Din moment ce ai.. se schimba situatia. Daca hrana e potrivita ca si ratii intre nutrienti, nu vei avea nevoie niciodata de mai mult de 800-900 ppm, si aici ma refer cand totul e super perfect si ai sute de w de leduri per mp. In cazul tau.. nevoile ar fi mai aproape de 500 ppm. Si atunci tind sa cred ca ti-ar iesi ph-ul, fara bicarbonat. Apoi, reglajul de ph, pe langa apa de udare, se poate face si din mediul de crestere. La modul vezi ca tinde sa scada, folosesti un mix cu ph mai ridicat data viitoare. Majoritatea au nevoie de ph down, si nu ph up, tind sa cred ca la tine is multi nutrienti in sol si aia trag ph-ul in jos. Macar acum stim de ce arata plantele rau, ca sodiu se interpune in locul multor alti nutrienti si creeaza ingalbenirea aia pe care o vedem, pe langa deficiente vizibile ale mineralelor pe care le inlocuieste in tesuturi.
Ia-o mai incet si mai organizat, si o sa fie mai bine. In general e mai bine sa le lasi sa ceara mai mult cand sunt gata, decat sa dai in avans. Mai ales cand nu ai o reteta probata cu care sa ai deja experienta dozarii si a ph-ului..
Mai e si faza ca plantele ar fi fost mai putin deranjate de ph aiurea, chiar daca era o diferenta de 0.5-1, decat de bicarbonat. Incearca sa dai in jur de 500 ppm, hrana cat mai completa, si o sa vezi ca isi revin si daca uiti de ph de tot, pana la final.
 

vasile

Well-known member
Veteran
Pai na, era vina lor daca nu aveai aparat de masura. Din moment ce ai.. se schimba situatia. Daca hrana e potrivita ca si ratii intre nutrienti, nu vei avea nevoie niciodata de mai mult de 800-900 ppm, si aici ma refer cand totul e super perfect si ai sute de w de leduri per mp. In cazul tau.. nevoile ar fi mai aproape de 500 ppm. Si atunci tind sa cred ca ti-ar iesi ph-ul, fara bicarbonat. Apoi, reglajul de ph, pe langa apa de udare, se poate face si din mediul de crestere. La modul vezi ca tinde sa scada, folosesti un mix cu ph mai ridicat data viitoare. Majoritatea au nevoie de ph down, si nu ph up, tind sa cred ca la tine is multi nutrienti in sol si aia trag ph-ul in jos. Macar acum stim de ce arata plantele rau, ca sodiu se interpune in locul multor alti nutrienti si creeaza ingalbenirea aia pe care o vedem, pe langa deficiente vizibile ale mineralelor pe care le inlocuieste in tesuturi.
Ia-o mai incet si mai organizat, si o sa fie mai bine. In general e mai bine sa le lasi sa ceara mai mult cand sunt gata, decat sa dai in avans. Mai ales cand nu ai o reteta probata cu care sa ai deja experienta dozarii si a ph-ului..
Mai e si faza ca plantele ar fi fost mai putin deranjate de ph aiurea, chiar daca era o diferenta de 0.5-1, decat de bicarbonat. Incearca sa dai in jur de 500 ppm, hrana cat mai completa, si o sa vezi ca isi revin si daca uiti de ph de tot, pana la final.

Okay, nu stiam ca bicarbonatul de sodiu e asa rau, mai ales ca am citit aceasta metoda de ph up pe o gramada siteuri chiar si de la producatori de seminte (zamnesia)

Acu se leaga totul, practic sunt o gramada nutrienti la fundul plantei care asteapta sa fie absorbiti insa nu au avut loc de sodiu, de acolo si ph mic la runoff.

Noroc ca nu le-am dat prea mult, cred ca e a treia udare cand folosesc un varf de lingurita cat sa duc phu de la 6 la 6.5

Mersi! :tiphat::tiphat:
 

budstealth

Active member
In legatura cu frunzulitele si ramurelele mici si care spuneai citez :

Pai si eu din ce mai fac hash? Aparent pare o pierdere.......de fapt este un castig ......resursele energetice vor fi redistribuite catre mugurii care se merita ( adica cei expusi la lumina ) rezultand in muguri mai mari, mai grei si incarcati cu rasina......castigi greutatea pierduta prin taietea lor in mugurii ramasi ba chiar mai mult. Prin sacrificarea sucursalelor handicapate , insuficient dezvoltate dar care mananca resurse se transfera energia ( resursele) catre mugurii care au sanse reale ....nu este o pierdere.........ba chiar ...un castig.
 

vasile

Well-known member
Veteran
In legatura cu frunzulitele si ramurelele mici si care spuneai citez :

Pai si eu din ce mai fac hash? Aparent pare o pierdere.......de fapt este un castig ......resursele energetice vor fi redistribuite catre mugurii care se merita ( adica cei expusi la lumina ) rezultand in muguri mai mari, mai grei si incarcati cu rasina......castigi greutatea pierduta prin taietea lor in mugurii ramasi ba chiar mai mult. Prin sacrificarea sucursalelor handicapate , insuficient dezvoltate dar care mananca resurse se transfera energia ( resursele) catre mugurii care au sanse reale ....nu este o pierdere.........ba chiar ...un castig.

Era o gluma :biggrin: , nu ziceam ca e pierdere, sunt de acord cu ceea ce spui, am facut asta de mai multe ori insa am vaga impresie ca daca fac asta acum o sa le stresez cand deja sunt stresate.

In mod normal sunt adeptul al prunningului


Momentan am indepartat lumina putin si astept sa se lungeasca astfel incat sa nu mai fie asa compacte, intre timp rezolv si cu problemele cauzate de sodiu si in cateva sapt o sa indepartez ceea ce nu e necesar.

Fumuri usoare
:smoke::smoke::smoke::smoke:
 

budstealth

Active member

Attachments

  • amnesia kush - 7 flowering weeks.jpg
    amnesia kush - 7 flowering weeks.jpg
    217.7 KB · Views: 40

vasile

Well-known member
Veteran
Am avut niste timp azi si am facut niste teste,

Juma de doza de iguana bloom are vreo 550 ppm si ph tot sub 6, undeva pe la 5.9 imi arata picaturile

Acelasi ppm din agronatura inseamna vreo 30% din doza recomanda de producator (5 ml in loc de 15ml) si are ph undeva pe la 6.2

Deci si daca folosesc doze mai mici tot ma apropii de ph acid ... cumva tot am nevoie de un ph up sau un nutrient mai putin acid.

Poze cu flash..

runtz
runtz1.JPG



r2.JPG



tb

tb1.JPG
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nush ce sa zic, eu cam acolo tinteam cu nutrientii de fel, in coco. poate e solul tau prea acid, sau poate ai dat prea multi nutrienti pana acusi. tine cont ca pe masura ce se consuma se ridica phul, deci teoretic ai avea si ph cat de cat potrivit, si ph swing-ul necesar. daca nu cumva e o problema cu solul prea acid.
 

vasile

Well-known member
Veteran
Prima saptamana de flower terminata, incep usor usor sa acopere ventilatoru ala,

Au crescut destul de mult in inaltime, ceea ce si doream.

Runoff ph: 6.3~
Runoff ppm: 1200

Am mici deficiente de N si calmag (mai pronuntate pe runtz), dar cred ca sunt de ceva vreme si deja le-am rezolvat ca nu s-au extins recent. Plus ca eu le-am dat nutrienti garla dar nu cred ca au fost absorbiti prea eficient din cauza sodiului pe care il foloseam ca reglez ph

Ultimele udari au fost undeva pe la 600 ppm

Ambele au inceput sa arunce pistili.

amb.JPG




Runtz:

r2.JPG
r3.JPG
r4.JPG
r5.JPG


Tb:

tb1.JPG
tb2.JPG
tb3.JPG
tb4.JPG
 
Last edited:

vasile

Well-known member
Veteran
A doua saptamana de flower terminata.

Avand in vedere ca nu mai sunt stresate am apucat sa le fac putina defloiere si prunning, e ultima data cand ma ating de ele.

Nutrienti au destui momentan, am runoff destul de maricel (1300), in curand o sa o las mai usor cu N-ul si o sa cresc PK.

Calmag le dau absolut mereu, chiar si atunci cand ud doar apa, daca ma opresc din dat calmag incep deficientele, cam 1ml dau la 1l.

O sa fac niste poze cu lumina stinsa, par cam galbene din cauza luminii insa ele sunt verzi

Voua cum vi sa par pheno-urile astea? Parca Runtz e hybrid, Tropicanna bate spre sativa mai ales frunzele mai noi, are rude pe tangerine dream si haze.

A da, Runtz nu miroase a nimic special, ci doar a iarba proaspat cosita, TB miroase inca de pe acum super dulceag cu tente citrice, usor lemnoase.

amb.JPG


Runtz

runtz1.JPG
r2.JPG
r3.JPG
r4.JPG


Tropicanna Banana

tb1.JPG
tb2.JPG
tb3.JPG
tb4.JPG
 

Latest posts

Latest posts

Top