What's new

Malawi x Panama fem & Malawi x PCK

orfeas

Active member
Veteran
Νωρίς μπατάρισε ο καιρός κι έχει χαλάσει...

Κλάπωσα το σπασμένο κορμό όπως τα γίδια...ούτε βοσκός να ήμουν τρομάρα μου...
Το κακό είναι είναι ότι τα ξέρω αυτά τα καμώματα, κι όμως ...

Ευτυχώς το σκρογκ δε μασά και το ένα M x PCK έχει αρχίσει να ανθοφορεί...

:tiphat:Ορφεύς
 

Attachments

  • P1080559.JPG
    P1080559.JPG
    205.6 KB · Views: 45
  • P1080564.JPG
    P1080564.JPG
    131.7 KB · Views: 49
  • P1080565.JPG
    P1080565.JPG
    157.8 KB · Views: 46
  • 3
    3
    90.6 KB · Views: 51
  • P1080563.JPG
    P1080563.JPG
    99.2 KB · Views: 45
μ' αρέσουν αυτές οι μαύρες... γλάστρες φυτωρίου :biggrin:

και το κλουβί με τσι τρελές... σου βγάζει μια διάθεση βρε παιδί μου :laughing:

Θα μας χρειαστεί το καλό χόρτο κατά πως φαίνεται καρντάσια μου...


:tiphat:
 

weedolada

Member
Καλημέρα orfea!

Σου υποσχέθηκα κάτι φωτογραφίες από την zamaldelica μου..λοιπόν εδώ είναι περίπου στα τελειώματα ή τουλάχιστον έτσι εύχομαι..ξέχασα να σου αναφέρω όταν λέγαμε για το ύψος ότι της έκανα και ένα topping στην αρχή γι αυτό δεν πήρε άλλο ύψος προς τα πάνω..το μπροστά στις φώτο είναι η zamaldelica και το πίσω ένα bay11 από grandaddy..
purple..

υ.γ:Αν μπορείς να κάνεις κάτι με το μέγεθος θα σου ήμουν ευγνώμον για να μην καταστρέφω και το νήμα..εγώ δεν τα κατάφερα να τις βάλω μικρές..



http://i1257.photobucket.com/albums...lphanutauiotagammarhoalphaphi_zpsz460grxp.jpg

http://i1257.photobucket.com/albums...lphanutauiotagammarhoalphaphi_zps33inqfdk.jpg

http://i1257.photobucket.com/albums/ii506/picol/df5ec9fb-d9c1-49c4-ad94-197815059500_zpst8b7tbf9.jpg
 
Last edited:

orfeas

Active member
Veteran
Γεια σου weedo!
Μούρλια η Τζαμαλντελίκα, αλλά το ύψος με τρεις βδομάδες ανάπτυξη μου φαίνεται κομματάκι λειψό...κανονικά θα έπρεπε να ήταν τουλάχιστον 1,5 μ...
Την αποκαθήλωσες;

Τα δικά μου νέα είναι άσχημα έως κακάσχημα! Έχουν προσβληθεί και οι τρεις κορμοί από φαιά σήψη και ήδη ξεράθηκαν δύο μεγάλες κλάρες, μία από Malawi x Panama και μία από Malawi x PCK...αμφιβάλλω αν καταφέρουν να τελειώσουν μιας και το Μ χ Ρ τώρα αρχίζει να ανθοφορεί ενώ το ένα Μ x PCK ανθοφορεί εδώ και κάνα δυο βδομάδες...
Το ευχάριστο είναι ότι τα μπακάπια βλπ GrapeApe x Romulan & 5G's Red x BlueFlash είναι σε προχωρημένη ανθοφορία κι ελπίζω να θερίσω πριν το τέλος του Σεπτέμβρη...
Εν τω μεταξύ μας έχουν λιώσει οι παρατεταμένες ζέστες με τη θερμοκρασία εδώ και πέντε βδομάδες (τουλάχιστον) να μη κατεβαίνει από τους 35...έλεος...
Μου την έπεσαν θρίπες και τετράνυχοι επίσης αλλά φσουτ-φσουτ Σπινοσάντ και τέζα τα θηρία...όχι θα κάτσω να σκάσω...

:tiphat:Ορφέας
 

Attachments

  • P1080590.JPG
    P1080590.JPG
    123.3 KB · Views: 44
  • RDWC system
    RDWC system
    64.9 KB · Views: 51
  • P1080604.JPG
    P1080604.JPG
    160.2 KB · Views: 44
  • P1080607.JPG
    P1080607.JPG
    87.8 KB · Views: 43
  • P1080606.JPG
    P1080606.JPG
    115 KB · Views: 44

weedolada

Member
καλησπέρα orfea!
Μπορεί να έχασε ύψος από το κλάδεμα που του έκανα αλλά όπως και να έχει φαίνεται δυνατό πράγμα..!
Αποκαθήλωση από βδομάδα μάλλον,αλλά ένα κλαδί κρέμασε και έσπασε οπότε αποκαθηλώθηκε για να δοκιμαστεί.
Τα δικά σου σφαίρα πάνε αλλά πολύ δρόμο ρε orfea αν άρχισε να ανθοφορεί τώρα..
Άσε αυτές οι ζέστες παντού είναι και καίγεται ο τόπος..!
 

makedon

Member
Veteran
ελα ρε μαστορα,εγω αυτα που βλεπω παντως ειναι τουμπανα.... :tiphat:
τωρα βρηζουμε της ζεστες κ σε λιγο καιρο της βροχες :biggrin:

:tiphat:
 

orfeas

Active member
Veteran
ελα ρε μαστορα,εγω αυτα που βλεπω παντως ειναι τουμπανα.... :tiphat:
τωρα βρηζουμε της ζεστες κ σε λιγο καιρο της βροχες :biggrin:

:tiphat:

Οι παρακάτω φωτό είναι αυτό που δεν βλέπεις...τα τουμπανιασμένα είναι τα μπακάπια που ελπίζω να τελειώσουν το αργότερο τέλος του μήνα...

Πάντως τέτοιο καιρό με 36άρι χθες δεν έχω ματαδεί, ή δε θυμάμαι τα τελευταία χρόνια...Όσο για τις βροχές, το ξέρεις το σκηνικό...κι έχω μια Τζαμαλντελίκα που ακόμα δε μπήκε σε ανθοφορία...

Η πρώτη και η τρίτη φωτό είναι Malawi x Panama που άρχισε δειλά-δειλά να ανθοφορεί...

Άντε μπρούμ!

:tiphat:Ορφεύς
 

Attachments

  • P1080611.JPG
    P1080611.JPG
    166.3 KB · Views: 40
  • P1080612.JPG
    P1080612.JPG
    77.4 KB · Views: 40
  • P1080620.JPG
    P1080620.JPG
    149.6 KB · Views: 41

makedon

Member
Veteran
απο τι μπορει να εγιναι αυτο,μηπως η παστα?
κριμα,αλλα δε μασαει βλεπω

:tiphat:
 

orfeas

Active member
Veteran
Δεν είναι η πρώτη φορά που αντιμετωπίζω το πρόβλημα και σίγουρα δε φταίει η πάστα, αφού το ένα M x PCK δεν το πασάλειψα επίτηδες. Κάποιος υπαινίχθηκε ότι μπορεί να φταίνε παθογόνα του χώματος μου, αλλά κι αυτό πάλι δεν μπορώ να το πω σίγουρα μιας και στο ίδιο χώμα έχω φυτό που δεν είναι προσβεβλημένο...η αλήθεια είναι ότι το περιβάλλον μου έχει διάφορες μυκητιάσεις όπως εξώασκος για παράδειγμα...

Η εμπειρία μου με τις μυκητιάσεις είναι μία. Δεν παίζονται! Εκτός βέβαια κι αν πάμε σε φυτοφαρμακευτική αντιμετώπιση από την αρχή, βλπ. εμβάπτισμα των σπόρων και συγκεκριμένα τακτικά ραντίσματα με Καπτάν και διάφορα άλλα καλούδια. Αλλά ακόμα κι αυτό δε ξέρω άμα δουλεύει...Στο τέλος βέβαια έρχεται κι η μούχλα με τις βροχές που έλεγες κι εκεί είναι η υπέρτατη πίκρα, να γανιάζεις έξι μήνες και να παίρνεις τα κάτω μέζεα σου...


Στο δια ταύτα, αναγκάζομαι να βάζω διπλάσιο αριθμό φυτών για να σιγουρέψω (όσο μπορεί να σιγουρέψει κανείς) τη σοδειά για τη χρονιά μου...

:tiphat:Ορφέας

Υ.Γ. Το M x Panama έχει μείνει το μισό...
 

antartist

Member
Άρχισαν τα οργανα. Συνηθισμένος είσαι θα σου έλεγα αλλά το συναίσθημα να βλεπεις τα φυτά μαγαρισμένα από μούχλα, μύκητες και ό,τι άλλο δεν αλλάζει και είναι πάντα σπαρακτικό, για τον καθένα που αντιμετωπίζει τέτοια ζητήματα στην ανθηση.
Ευχές για όσο το δυνατόν μικρότερες απώλειες!!
 

orfeas

Active member
Veteran
Άρχισαν τα οργανα. Συνηθισμένος είσαι θα σου έλεγα αλλά το συναίσθημα να βλεπεις τα φυτά μαγαρισμένα από μούχλα, μύκητες και ό,τι άλλο δεν αλλάζει και είναι πάντα σπαρακτικό, για τον καθένα που αντιμετωπίζει τέτοια ζητήματα στην ανθηση.
Ευχές για όσο το δυνατόν μικρότερες απώλειες!!

Έλα ρε μεγάλε! Αν άρχισαν τα όργανα δε θα πεις τίποτα!

Όντως σπαρακτικό κι αποκαρδιοτικό να παθαίνεις τέτοια, αλλά όπως είπες, συνηθισμένα τα βουνά στα χιόνια...Κι επειδή τα τελευταία χρόνια ποτέ δε λογαριάζω χωρίς το ξενοδόχο, εξασφαλίζω τη σοδειά της χρονιάς. Απλά το παράπονο/τσατίλα μου είναι με τις Αφρικάνες που δεν καταφέρνουν να τελειώσουν στην ώρα τους και μ' αφήνουν με τη γεύση του μισού, που όμως ακόμα κι αυτή είναι σφαίρα...

Στο δια ταύτα και η πρώτη φωτό είναι το Μαλάουι ενώ οι άλλες το 5G's Red x BlueFlash το οποίο παρεμπιπτόντως είναι θαυμάσιο...

:tiphat:Ορφέας
 

Attachments

  • P1080665.JPG
    P1080665.JPG
    87.3 KB · Views: 41
  • P1080655.JPG
    P1080655.JPG
    154.7 KB · Views: 42
  • P1080657.JPG
    P1080657.JPG
    77.6 KB · Views: 45

Papastroumf

Member
Ποοο Ορφέα η τελευταία φωτογραφία λέει πολλά,την βλέπω και τρελαίνομαι.Καλή συνέχεια δάσκαλε :joint: :tiphat:
 

orfeas

Active member
Veteran
Λοιπόν, μάγκες, το σκρογκ πήγε περίπατο ένεκα της φαιάς σήψης...τζάμπα κόπος δηλαδή...:mad:

Αλλά επειδή "των φρονίμων τα παιδιά..." υπάρχουν και μπακάπια που κάποια έχουν ήδη ντορβαδιαστεί...ψιλά πράγματα βέβαια, αλλά τη καβάτζα θα τη κάνουμε...

Στη φωτό ένα GrapeApe x Rom που σε καμιά δεκαριά μέρες το πολύ θα βρεθεί ανάποδα...:biggrin:

:tiphat:Ορφέας
 

Attachments

  • P1080693.JPG
    P1080693.JPG
    126.1 KB · Views: 44
  • P1080694.JPG
    P1080694.JPG
    151.5 KB · Views: 44

Latest posts

Latest posts

Top