What's new

Malawi x Panama fem & Malawi x PCK

orfeas

Active member
Veteran
Χαχα, έλα, ρίχτο!
Αλεύρι!!!

Το πλέγμα σε γυρεύει!
Γκαγκάν, γκαγκάν, γκαγκάν! Έχω δανειστεί κι ένα ζευγάρι σαΐτες για πλέξιμο κι ήρθε η ώρα να μάθω να πλέκω, ξέρεις, κάνα σκουφούνι, κάνα τρικό... :laughing:
Εσύ που φαίνεται να κατέχεις το, ρίξε κάνα τιπ...

:tiphat:Ορφεύς
 

Attachments

  • P1080396.JPG
    P1080396.JPG
    108.9 KB · Views: 40
  • P1080397.JPG
    P1080397.JPG
    151.7 KB · Views: 43
  • P1080398.JPG
    P1080398.JPG
    145 KB · Views: 41
  • P1080399.JPG
    P1080399.JPG
    135.9 KB · Views: 40

antartist

Member
'Αρε μάστορα, κα-τα-πλη-κτι-κό, είσαι παιδί από τα λίγα ρε γαμώτο!

Έτσι, μερικές παρατηρήσεις όσο με κόβει γιατί δεν κατέχω κιόλας:
Θα μπορόύσες να το είχες τερματήσει στις πλαϊνές πλευρές. Το εμβαδό του πλέγματος προφανώς δεν θα φτάσει για να ονομάσεις απόλυτα scrog την τεχνική, λόγω της οργιώδους ανάπτυξης και των πολλών λίτρων χώματος, αλλά με λίγη καλή θέληση θα τα τρενάρεις ικανοποιητικά ώστε να μην συναντήσεις προβλήματα.

Τα πράγματα απο εδώ και περα δεν είναι και πολύπλοκα.
Μέχρι το σημείο που χωράνε πλέξε τα στο σύρμα πυκνά, γκέλες, στροφές, ραδιουργίες...
Από κάτω ρίχνε και κανένα καθάρισμα που και που. Θα πάει από μόνο του το μάτι εκεί που δεν θα τα βλέπει ήλιος.
Από 'κει και πέρα δεν υπάρχουν πολλές επιλογές. Αφού γεμίσει το πλεγμα τα αφήνεις να θέλουν να αγγίξουν τον θεό τους και όπου πάει. Να έυχεσε οι γκομενάρες να μην είναι πολύ επιθετικές.

Άντε καλή αρχή με τις νέες προκλήσεις!!
 

orfeas

Active member
Veteran
Κι η παράσταση συνεχίζεται με ή χωρίς τράπεζες...κράτα πόπολο τα φρένα σου...

Μεσιέ Ανταρτίστ, αυτό που προτείνεις θα το προτιμούσα κι εγώ, ωστόσο είναι πρακτικά αδύνατο γιατί θα μου αφαιρούσε τη διαχείριση και τον έλεγχο αφού δεν θα είχα πρόσβαση στη κόμη κι έτσι αναγκάστηκα να αφήσω το περιθώριο...

Η πρώτη φωτό είναι για σύγκριση ενώ οι δύο τελευταίες είναι από το τσαρδάκι που πάει να ολοκληρωθεί σιγά-σιγά για να μπορούμε να θυμιάζουμε που και που χωρίς να μας βράζει ο ήλιος τη γκλάβα...

Άντε ξανά μπρούμ!

:tiphat:Ορφεύς
 

Attachments

  • P1080397.JPG
    P1080397.JPG
    151.7 KB · Views: 43
  • CIMG3687.JPG
    CIMG3687.JPG
    196.8 KB · Views: 42
  • CIMG3689.JPG
    CIMG3689.JPG
    169.1 KB · Views: 41
  • CIMG3688.JPG
    CIMG3688.JPG
    141 KB · Views: 41
  • CIMG3684.JPG
    CIMG3684.JPG
    193.8 KB · Views: 43

orfeas

Active member
Veteran
θέλεις να πεις ότι κάνεις τη σιέστα σου κάτω από τα δεντρά ? :tiphat:

Γεια σου ρε μπεκιάρη! :biggrin:

Σιέστα όχι, κάνα θυμίαμα καίω που και που, αλλά αλλιώτικο απ' αυτό στα μνήματα...

:tiphat:Ορφεύς
 

antartist

Member
Ναι ρε μάστορα, αυτά είναι! Πολύ καλά πάει...
Ελεγχόμενα και συμαζεμμένα και υπάρχει κι άλλος χώρος να απλώσουνε.

Πες μας λίγο, τι είναι αυτό το μπλε που πασάλοιψες..;
 

weedolada

Member
προφανώς είναι για μυρμήγκια και έντομα που σκαρφαλώνουν στο δέντρο,κάτι παρόμοιο με το άσπρο χρώμα που βάφουν τα δέντρα οι δήμοι..μπορεί να κάνω λάθος αλλά αυτό μου λέει η σκέψη μου..
 

orfeas

Active member
Veteran
Α ρε μπαγλαμάδες! Παρατηρείτε το κορμό και δε λέτε κουβέντα για τα φύλλα... :)

Weedo, ήσουν ζεστός αλλά όχι πολύ ζεστός :biggrin:

Λοιπόν το γαλάζιο κάνει ασορτί με τον Αιγαιοπελαγίτικο ουρανό και είναι ένα ρευστό μείγμα βορδιγάλειου πολτού με την ελπίδα να προφυλάξω το κορμό από φαιά σήψη ( stem rot/grey mould) απ' την οποία έχω χάσει φυτά τουλάχιστον δυο-τρεις φορές.
Στα φύλλα έριξα πάλι βορδιγάλειο στη προβλεπόμενη όμως δοσολογία με προσθήκη βρέξιμου θείου, πάλι για πρόληψη μυκητιάσεων. Κάποιοι ρίχνουν αντρακόλ, αλλά προτιμώ το πολτό μιας και περιέχει κι ασβέστιο.

Στο δια ταύτα όμως και το θέμα έχει αγριέψει πια αφού οι κυρίες έχουν ανοίξει φουλ γκάζια και μ' αναγκάζουν να πλέκω και να λυγίζω καθημερινά(κυριολεκτώ!) σε σημείο που σκέφτομαι ότι θα χρειαστεί να δέσω το πλέγμα στο έδαφος :biggrin: ενώ τώρα κρέμεται από το δοκάρια. Κι ένα άλλο πρόβλημα που ήδη αντιμετωπίζω είναι η πρόσβαση στο κέντρο του πλέγματος...

Δείτε φωτό λοιπόν κι εκφραστείτε ελεύθερα...

:tiphat:Ορφεύς
 

Attachments

  • CIMG3711.JPG
    CIMG3711.JPG
    158.4 KB · Views: 40
  • CIMG3715.JPG
    CIMG3715.JPG
    166.4 KB · Views: 40
  • CIMG3717.JPG
    CIMG3717.JPG
    152 KB · Views: 41

bazz

Member
Τι να πω βρε orfea για τα φύλλα.......απλα σου βγαζω το καπελο!!!!!!!:tiphat:
πυκνότητα!!!!!!!! χρωματισμός!!!!!! κανενα ίχνος στρεσαρίσματος και ζωυφίων !!!!!!

τι θερμοκρασίες χτυπάς???
 

antartist

Member
Έλα γκρηνιάρη, μια χαρά τα πας.
Κάνε όντως μια καλή στήριξη και χρησιμοποίησε κάτι να πατάς πάνω για να φτάνεις όσο μπορείς και στη μέση.
Επιπρόσθετα σαν λύση για το κέντρο -και όχι μόνο, μπορείς να αρχίσεις σκέφτεσαι και για πολλαπλά κορφολογήματα.
Αφού γεμίσει το πλέγμα και δεν μπορείς ή δεν φτάνεις να πλέξεις, είναι η επόμενη πρόταση που μπορεσα να σκεφτώ και έχει και αυτή αρκετά υπέρ νομίζω...
 

orfeas

Active member
Veteran
Ahead of the game

Ahead of the game

Έλα γκρηνιάρη, μια χαρά τα πας.
Κάνε όντως μια καλή στήριξη και χρησιμοποίησε κάτι να πατάς πάνω για να φτάνεις όσο μπορείς και στη μέση.
Επιπρόσθετα σαν λύση για το κέντρο -και όχι μόνο, μπορείς να αρχίσεις σκέφτεσαι και για πολλαπλά κορφολογήματα.
Αφού γεμίσει το πλέγμα και δεν μπορείς ή δεν φτάνεις να πλέξεις, είναι η επόμενη πρόταση που μπορεσα να σκεφτώ και έχει και αυτή αρκετά υπέρ νομίζω...

Η ανταλλαγή/κοινωνία απόψεων μεταξύ μας έχει την εξής πλάκα:
Διαβάζοντας τα τελευταία 2-3 σχόλιά σου ακούω τον αντίλαλο των σκέψεων-πράξεων μου αφού μερικές μέρες πριν έκανα αυτό που πρότεινες μερικές μέρες μετά...το βρίσκω διασκεδαστικό αλλά κι ενθαρρυντικό συνάμα...χαζά τα ψέμματα χρειαζόμαστε την επιβεβαίωση...κι αν είχα κάποιες αμφιβολίες για το όψιμο κορφολόγημα, τώρα έχω λιγότερες... :)

Πάντως ωραία φάση η συγκεκριμένη καλλιέργεια αν και θα ΄έπρεπε να είχα το πολύ δύο αν όχι ένα...τα τρία παραείναι στριμωγμένα.
Οψόμεθα λοιπόν αφού τα δύσκολα έπονται σε κάνα μήνα, γιατί μέχρι τώρα όλα πάνε σφαίρα, μπορεί και να βοήθησε η τσουκνίδα , μπορεί και να είναι ο καιρός που υπήρξε πολύ καλός...

:tiphat:Ορφεύς
 

b3n

Member
τα κορφολογηματα ειναι ενταξει, εχεις καιρο ακομα μπροστα σου, ακομα, μπορεις να βαλεις και δευτερο διχτυ 25 - 50 ποντους απο πανω για περισσοτερη στηριξη αν ξεφυγει η κατασταση
 

orfeas

Active member
Veteran
τα κορφολογηματα ειναι ενταξει, εχεις καιρο ακομα μπροστα σου, ακομα, μπορεις να βαλεις και δευτερο διχτυ 25 - 50 ποντους απο πανω για περισσοτερη στηριξη αν ξεφυγει η κατασταση

Εκτιμώ τις παρατηρήσεις σου!
Ωστόσο, λέγοντας όψιμα εννοούσα κοντά στην ανθοφορία που απέχει ακόμα τουλάχιστον 2-3 βδομάδες. Προς το παρόν πλέκω-λυγίζω-τσακίζω και ενίοτε κορφολογώ.
Για δεύτερο πλέγμα δε με παίρνει αφού το ύψος ασφαλείας που έχω αυτή τη στιγμή είναι γύρω στα 50 εκ. Από 'κει και πέρα παίζω με το κεφάλι μου και δε λέει...

:tiphat:Ορφεύς
 

Crowmax

Well-known member
Veteran
Γεια σου Ορφέα με τα ωραία σου φυτά
Outdoor + scrog net μιλάμε έχεις πάει σε άλλα επίπεδα :D
Αντε να τα δούμε και τέλη Σεπτέμβριου πως θα έχουν γίνει, παπαδοθαλασσα προβλέπω...
 

antartist

Member
Χαίρομαι που υπάρχει αυτή η διάδραση και τα πράγματα πηγαίνουν καλά.
Καμιά φορά απλά είναι θέμα συγχρονισμού της σκέψης με επίκληση στη λογική, τι να πω;
Πάντο όπως σε πάει και όπως αισθάνεσαι, θα κριθει από αρκετά πράγματα στο τέλος έτσι κι αλλιώς.
Έξω τα πράγματα κυλάνε πολύ αργά, συνέχισε να κλαδέυεις καμιά κορυφούλα εδώ κι εκεί για πειραματισμό.
Ανυπομονώ για την πορεία.
 

Latest posts

Latest posts

Top