What's new

Malawi x Panama fem & Malawi x PCK

bathory

Member
Αψογος ο Ορφεας,κρεμασε τα και κανα σκορδο μην τα ματιασουμε!!!!
 

orfeas

Active member
Veteran
Κόραξ, Αντάρτιστ, Μπάθορυ

ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!

Τελικά τέρμα τα πλεξίματα, το πλέγμα δε χωράει άλλο, σειρά έχουν τα ψαλίδια και τα κορφολογήματα...μας πλάκωσαν κι οι άγριες οι ζέστες και ποτίζω ~150 λτ κάθε 3-4 μέρες...

:tiphat:Ορφεύς
 

Attachments

  • P1080419.JPG
    P1080419.JPG
    117.7 KB · Views: 45
  • P1080424.JPG
    P1080424.JPG
    141.9 KB · Views: 42

bathory

Member
150 λτ???μια χαρα,αφου εχεις τοσο νερακι δεν μασανε τιποτα!και τα τειχια βλεπω με ασβεστη πρεπει να τα ασπρισες!!ωραιος ο Ορφευς!!
 

orfeas

Active member
Veteran
Στο χωριό μου ασπρίζουμε τα σπίτια το Πάσχα...
Στη καβάτζα μου το άσπρισμα είναι το mylar :biggrin: και κάποια στοιχειώδη προστασία από μούχλες...

Παίζει το ματάκι σου πονηρούλη! :biggrin:

Όσο για το νερό, αφού ξέρεις ... :)
Να είναι καλά ο Δήμος που δε χρεώνει με το κυβικό αλλά κατ' αποκοπή...

:tiphat:Ορφεύς
 
ό,τι σπέρνεις , ποτίζεις :biggrin:

φωτογραφίες από την ύπαιθρο φέτος δεν έχει ?

καλή συνέχεια και όπως έχει πει και ο ποιητής, σαν πας στον πηγαιμό για την Ιθάκη, φρόντισε το λάστιχο να είναι μακρύ :laughing: :tiphat:
 

orfeas

Active member
Veteran
ό,τι σπέρνεις , ποτίζεις

φωτογραφίες από την ύπαιθρο φέτος δεν έχει ?

καλή συνέχεια και όπως έχει πει και ο ποιητής, σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, φρόντισε το λάστιχο να είναι μακρύ :laughing: :tiphat:

Κοίτα να δεις που την ίδια απορία είχα κι εγώ! :biggrin:

Όσο για τον ποιητή, αν ζούσε θα του έλεγα ότι στην Ιθάκη έχω φτάσει κι έχω ήδη παρατήσει τη Πηνελόπη και τον Τηλέμαχο για μια άγνωστη Ιθάκη αυτή τη φορά...σε κάθε περίπτωση το μακρύ λάστιχο είναι απαραίτητο! :biggrin:

Jamaldelica reg (2013)...στα δύο μέτρα η κυρία με βάση κορμού στο πάχος του καρπού(όχι του Πάγκαλου!)

Ευλογείτε!

:tiphat:Ορφεύς
 

Attachments

  • P1080415.JPG
    P1080415.JPG
    167.9 KB · Views: 50
  • P1080416.JPG
    P1080416.JPG
    155.1 KB · Views: 49
λοιπόν φίλε , έτσι ακριβώς φαντάσου την και την δικιά μου αφρικάνα αλλά με περισσότερα καλάμια και βούρλα περι τριγυρισμένη, το μικροκλίμα επαέ είναι πολύ πιο φιλικό όπως εννοείς...

η δε κοντοχωριανή της που είχε πάρε δώσε η μάνα της με ένα παναμέζο ...:biggrin:



θενκ γιου φορ δε φωτος!!!!!!!!!!!!!
 

orfeas

Active member
Veteran
Καβρόν, Κόραξ, μια χαρά τα πάμε λεβέντες!
Όλα είναι υπό έλεγχο και το ακαθόριστο άμα λάχει δηλαδή...για όσο βέβαια υπάρχει ο λόγος, η λέξη, η εκπεφρασμένη ιδέα...γιατί άμα πας πέρα απ' αυτόν τα πράγματα γίνονται ζόρικα...

Τουτέστιν το σκρογκ πάει ήρεμα κι όπου δε πάει πέφτει ψαλίδι...σα να κλαδεύω ελιές..αλλά ψιλοβάρβαρα... :biggrin: βέβαια αρχίζουν και ξεκαθαρίζουν τα πράγματα ως προς το ύψος των κορφάδων, οπότε αυτές που έμειναν ξοπίσω θα αποχαιρετιστούν με ένα χρατς!

Ιδού λοιπόν η κόμη του Ορφέα κι όχι της Βερενίκης!

Η τζαμαλντελίκα με κοράκιασε...:)
 

Attachments

  • P1080507.JPG
    P1080507.JPG
    148.1 KB · Views: 41
  • P1080510.JPG
    P1080510.JPG
    128.3 KB · Views: 42
  • P1080511.JPG
    P1080511.JPG
    135.7 KB · Views: 41

antartist

Member
Πάει και η σκέπα;
Δεν το γλύτωσες τελικά. Με τίποτα δεν μαζεύονται μάλλον και πρέπει να το πάρεις χαμπάρι.
Μήπως να αρχίσεις να σκέφτεσαι για ανακατασκευή του θερμοκηπίου; Έτσι, να του δώσεις λίγο ύψος;

Αλήθεια, τα Banghi από πέρσυ τι επέγιναν; Πως ήταν σαν καπνός, άκουσμα κλπ; Ήθελα να σε ρωτήσω...
 

orfeas

Active member
Veteran
Να σου πω την αλήθεια, απ' την αρχή είχα τις αμφιβολίες μου για τη σκέπα που θα την έβαζα όμως σίγουρα αν μπορούσα να τη βάλω πάνω απ' τα σινάζια, αλλά έτσι θα ήταν σαν να καλώ τους ασφαλίτες, οπότε τέντα γιοκ...

Με το Μπάντζι μου συνέβει κάτι το πρωτοφανές! Το ένα τέλειωσε κανονικά και ικανοποιητικά θα έλεγα με τις ωραίες του μυρωδιές , τα λάδια του και το φίνο αλλά κατά τι ελαφρύ, πολύ κοινωνικό/ευφορικό εγκεφαλικό χάι ...
Το άλλο είχε ακριβώς την ίδια δομή, αλλά φευ ελάχιστους έως καθόλου κρυστάλλους...Μου θύμισε δε ένα δέντρο που έφτιαξα παλιότερα, κι ενώ ήταν φίσκα στους κρυστάλλους δεν έλεγε απολύτως τίποτα!

Εν πάσει περιπτώσει, ξέρουμε ότι τα άτομα δεν είναι όλα τα ίδια, οπότε η επόμενη γενιά(έχω το μισό πακέτο της παραγγελίας) ελπίζω να περιέχει τα άτομα που για τα οποία δοξαστικά σχολιάζει ο ThaiBliss...

:tiphat:Ορφεύς
 
Πολύτροπε καλημέρα,
το πολύ πολύ να σου αφήσουν καμιά ζωγραφιά σαν τον άλλο :laughing:
https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=310915

εμάς εδώ κάτω μας έστειλε ο Θεός μια βροχή για ένα μισάωρο
και κάναμε τον τελευταίο κύκλο με τα αζωτούχα :biggrin:

Καλή συνέχεια και ο,τι είπαμε ...:tiphat:
 

orfeas

Active member
Veteran
Πολύτροπε καλημέρα,
το πολύ πολύ να σου αφήσουν καμιά ζωγραφιά σαν τον άλλο


εμάς εδώ κάτω μας έστειλε ο Θεός μια βροχή για ένα μισάωρο
και κάναμε τον τελευταίο κύκλο με τα αζωτούχα :biggrin:

Καλή συνέχεια και ο,τι είπαμε ...

Έλα ρε νεφεληγερέτη!
Εκεί που είναι ο σκούρο οι μπάτσοι έχουν κολοσσιαίο μα και διονυσιακό πνεύμα... :biggrin:

Τις βρόχες εδώ τις έβλεπα απ' αλάργα και παραπροψές ίσα-ίσα που ράντισε τις σκόνες...μαζόχας ο καιρός μας έχει ψήσει τρίτη βδομάδα τώρα και μ' αναγκάζει να ποτίζω σχεδόν καθημερινά...ψες βιρίνιασα κι αμόλησα κοντά μισό κυβικό :laughing:

Σήμερα έριξα ένα γενναίο αραίωμα γεμίζοντας ένα σατσί κλαδιά... :biggrin:

:tiphat:Ορφεύς
 

Attachments

  • P1080542.JPG
    P1080542.JPG
    131.8 KB · Views: 42
  • P1080544.JPG
    P1080544.JPG
    145.3 KB · Views: 47
  • P1080545.JPG
    P1080545.JPG
    128.5 KB · Views: 43

weedolada

Member
Καλημέρα ορφέα!υπέροχα δέντρα όπως πάντα..!

Θέλω να μάθω για την zamaldelica σου τι εντυπώσεις σου άφησε,γιατί σε λίγο(;) τελειώνω μια,είμαι τέλος περίπου 10ης βδομάδας..Είναι πράγματι δυνατή σατίβα;
 

orfeas

Active member
Veteran
Γεια σου weedo!

Ό,τι κι αν σου πω, το παίρνεις με λίγη επιφύλαξη μιας κι ο καθένας μας έχει διαφορετικά κριτήρια-εντυπώσεις...
Με τρεις φαινότυπους που μου έτυχαν τη θεωρώ ένα πολύ αξιόλογο landrace πολυυβρίδιο με εξαίρετους γονείς...
Το πραγματικό τους εαυτό τον αποκαλύπτουν μετά το εξάμηνο...το φτιάξιμο είναι μεν πεντακάθαρο και στις τρεις αλλά με διαφορετική ένταση...

Δυνατά; Το πόσο δυνατά είναι το καταλαβαίνεις άμα τσιτώσεις λίγο τη ποσότητα, κι είναι αρκετά δυνατά ακόμα και με την ελάχιστη που συνήθως στρώνω...

Συμπέρασμα; Ένα δένδρο που αξίζει μια θέση στη καλλιέργεια σου...

:tiphat:Ορφεύς
 

weedolada

Member
Καλημέρα Ορφέα!

Ευχαριστώ για την απάντηση,κατατοπιστικότατος.. :tiphat:
Σε δύο βδομαδούλες μάλλον είμαι έτοιμος να κόψω έτσι μου "λένε" οι παπάδες του "χωριού"..:biggrin:
πάντως ψηλώνει το άτιμο πολύ,με 3 βδομάδες ανάπτυξη που του έδωσα έφτασε σχεδόν το 1 μέτρο και κάτι και οι φούντες επάνω του έχουν κρεμάσει από το βάρος.Αν στη μέση της καλλιέργειας δεν έβαζα ένα πλέγμα να τους κρατάει τώρα θα τους μάζευα από το πάτωμα..:biggrin:
 

orfeas

Active member
Veteran
Καλημέρα Ορφέα!

Ευχαριστώ για την απάντηση,κατατοπιστικότατος.. :tiphat:
Σε δύο βδομαδούλες μάλλον είμαι έτοιμος να κόψω έτσι μου "λένε" οι παπάδες του "χωριού"..:biggrin:
πάντως ψηλώνει το άτιμο πολύ,με 3 βδομάδες ανάπτυξη που του έδωσα έφτασε σχεδόν το 1 μέτρο και κάτι και οι φούντες επάνω του έχουν κρεμάσει από το βάρος.Αν στη μέση της καλλιέργειας δεν έβαζα ένα πλέγμα να τους κρατάει τώρα θα τους μάζευα από το πάτωμα..:biggrin:

Πολύ θα ήθελα να την έβλεπα τη κυρία...καμιά φωτό δε παίζει;

Όσο για το ύψος, υποπτεύομαι ότι δεν έχεις αρκετά δυνατό φως μιας κι αυτή που έχω εγώ στη γλάστρα έχει πιάσει τους 180 πόντους...

Για το δε τρύγο θα σου συνιστούσα να τον έκανες σε δύο φάσεις, με τη πρώτη μόλις δεις να εμφανίζονται μελιά κρύσταλλα και τη δεύτερη 50/50 θολά/μελιά...

:tiphat:Ορφεύς
 

weedolada

Member
Φωτογραφίες δε τραβάω πλέον αλλά για σένα θα τραβήξω να σου δείξω μια από αυτές τις μέρες..από φως έχω μια 400αρα νατρίου greenpower phillips..3 βδομαδούλες ανάπτυξη έδωσα μόνο όμως,βάλτο και αυτό στο λογαριασμό..οι παπάδες βέβαια έχουν γίνει "τούμπανα" και αν στη μέση της ανθοφορίας δεν έβαζα ένα πλέγμα (τρομάρα του για πλέγμα γιατί μου έκανε το βίο αβίωτο) θα κρεμούσαν..ευχαριστώ για την συμβουλή του τρύγου,ευτυχώς όπου να ναι κόβω ένα άλλο οπότε θα γίνει καλή δουλειά με την ζαμαλντέλικα,δε θα αρχίσω να την "ψυρίζω" λίγο λίγο..:biggrin:
 

Latest posts

Latest posts

Top