What's new

First Try-70x70x160-Pineapple Express/Bubble Kush/Cheese/

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Duci grow-ul la capat indiferent de nr-ul de gnats ! La un moment dat toti dau o tura si se prind de banda. Idea e sa reduci adultii si nu au nicio sansa sa preia controlul indiferent de cate sunt in pamant. Eu am in jur de 20 lipite pana acum. Cand deschid box-ul, nu se vede nimic deci nu mai sunt sau nr-ul lor e semnificativ de mic. Mai sunt solutii pe baza de usturoi foarte eficiente.
Poti sa le dai si 5ml de nutrienti, daca mediul nu le ajuta nu asimileaza mare lucru. PK booster e bun si pentru incepatori pentru ca amelioreaza deficientele, nu stiu la voi dar la mine merge.

Nu stiu cum calculezi distanta dintre led si planta necunoscand mediul, poate lumina sau soiul. Cel mai greu mi se pare sa tii distanta corespunzatoare fata de plante, cel putin la panouri mai puternice. De aici incep deficientele..
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
eu am ajuns sa tin si la 10 cm de 300W led.. de nevoie. si merge. la 5 cm incepe sa dispara clorofila din frunze si buzi. la un singur top am patit pana acum, era pe jumatate alb. Dar na, ca sa si ai acoperire ar trebui sa tii la 25-35 cm distanta cel mai probabil, si daca inca crezi ca e prea puternic, dimezi lumina. sau daca apar deficientele.. evident!
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
La mine sub 30cm prinde varful par carunt dimate la 80% si se degradeaza in timp scurt. La 150W nu stiu daca acoperi 70x70 sub 15-20cm plus sanatatea plantelor de care trebuie sa tii cont. Am observat ca tine si de tipul de udare, daca uzi in partea de jos sau sus sau picaturi sau cantitate mare de apa (buna la ghivecele normale), faza in care este planta.
Sunt curios la 700W+ m² ce distanta trebuie sa tii. Stie cineva vre-un tread? (Offtopic)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Depinde de leduri, in general cat mai aproape cu atat mai bine, atat timp.cat acoperi suprafata si plantele pot duce intensitatea.. orice peste 800-1000 ppfd e bun. Un incepator nici nu va putea tine plantele fara deficiente la 1000+ ppfd, pe masura ce plantele pot mai mult, sunt hranite corespunzator, ventilatia e potrivita, si alte detalii de mediu, un panou ce ducea 1.5mp ajunge sa duca doar 1 mp, si ajungem la 1500-1800 ppfd si chiar peste, care e potrivit doar pt culturi intensive, urmarite atent si reglate zilnic sau total automatizate. Threaduri sunt prin led lights si grow room design.. dar daca intelegi ce am zis mai sus o sa cauti punctul ala cel mai bun pt luminile tale, in mediul tau, si nu neaparat indicatii generale. Cum ziceam, in sol tineam luminile la 30-35 cm si nu eram multumit. Nici plantele nu erau multumite. Acum in coco acelasi led sta la mai putin de 10 cm de unele topuri si sunt inca sanatoase dupa mai bine de o saptamana.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Calculat la lungime, panoul pe care il ai pus cap la cap, scoti cativa m de led si probabil asta te ajuta. La mine e 1,6m led (calculat la lungimea panoului cu tot cu băț), tu sigur ai 2,5m+ si asta permite oare o distanta mai mica? Sau tine si de tipul de led? Spectrul, cat de cald e?
Ca sa obtii un numar mare ppfd intr-adevar, trebuie tinute la distanta de cm.
De asta urmatorii groweri sau update-uri la grow-uri trebuie sa fie atenti la ce cumperi si cum sa folosesti cat mai corect lumina respectiva.

Idea e ca, daca cresti diferite soiuri si distanta dintre ele nu este egala, cu greu mentii un panou mare care disperseaza lumina cat mai eficient fata de unul mai micut de acelasi wattaj care are o dimensiune mai mica si necesita o distanta mai mare, bun zic eu pebtru grow-urile neuniforme.

Am pregatit un :joint: si tiramisu, cat ma uit la ultimele generatii la mars hydro si restul.

Vreau sa vad un test, 1500 ppfd pe toata durata de floare, fara co2. Practic cei care recomanda cativa cm si 1500+, ar trebui sa faca si un pret la instalatia de co2. Ce am vazut la altii, nu am gasit pe nimeni care sa duca toata perioada de floare fara co2.

Un lucru care imi displace legat de mars hydro, vad de fiecare data cand intru: "up to 3g". O directie fara incredere si prea putin testata in aproape toate conditiile ce pot aparea pe perioada unui an. Practic si la un COB poti zice pana la 3g, idea e sa arati si sa nu fie 1 din 1000 care atinge performanta asta.
 
Last edited:

didraro

Active member
4ml/L, cu pamant aiurea, fungus gnats, si 150W nu exista. Food for thought.

Nu cred ca ii cazul de paranoia cu fungus gnats, deobicei ii o idee buna sa nu creem probleme imaginare unde nu exista. Nu am vazut niciunul de peste o luna deci cred eu ca ii safe, iti place sa citesti printre randuri, este? :shucks:
 
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
E corect sa spui cat e posibil maxim, daca asta e practic posibil. Nu stiu cati spera la 3 gpw cand cumpara un growlight. Sa fim seriosi. Ce e important de acolo e ca daca poti scoate peste x, sa zicem 2.5 gr, si x e mai mic decat 3 gr, inseamna ca ai o lumina care poate creste o data cu experienta ta.. pe cativa ani buni. Nu o sa ai nevoie de alta pana se strica sau devine tehnologie veche.
Evident ca .. conteaza toti factorii de la dispunerea ledurilori si pana la tipul si spectrul lor si evident curentul pus in ele.. totul conteaza. Ce ai tu acolo mi se pare atipic. Si departe de optim sa zic asa.
Daca mai stiu cat de cat matematica am peste 220 cm de leduri si nu per un mp pt ca acest panpu ar putea sa acopere si doar 1/3 de metru (60x60 cm) folosit la.modul.cel mai intensiv. Desi eu zic ca 80x80 e suprafata decenta. Urmatorul panou pe care planuiesc sa il folosesc insa va avea aproape 1 mp, si vreo aproape 4000 leduri dispuse in vreo 4 +ml de baghete.
 
Last edited:

didraro

Active member
ziua 48 de flower si cred ca ce zicea Santos se adevereste, probabil mai am inca 2 sapt minim cu ele pana sa le dau topor. Ciudat insa ca producatorul zicea un max flower week 8 dar banuiesc ca astea sunt estimari in conditii ideale de crestere, am facut si cateva poze la tricomi dar nu stiu cat se vede de bine oricum mai avem putin de asteptat Click image for larger version  Name:	Image from iOS (2).jpg Views:	7 Size:	88.5 KB ID:	18116010
 

Attachments

  • Image from iOS (2).jpg
    Image from iOS (2).jpg
    88.5 KB · Views: 78
  • Image from iOS (1).jpg
    Image from iOS (1).jpg
    86.6 KB · Views: 77
  • Image from iOS.jpg
    Image from iOS.jpg
    114.5 KB · Views: 76
  • Image from iOS (3).jpg
    Image from iOS (3).jpg
    111.9 KB · Views: 76
  • Image from iOS (5).jpg
    Image from iOS (5).jpg
    136.3 KB · Views: 75
  • Image from iOS (6).jpg
    Image from iOS (6).jpg
    69.9 KB · Views: 74
  • Image from iOS (7).jpg
    Image from iOS (7).jpg
    57.8 KB · Views: 76
  • Image from iOS (8).jpg
    Image from iOS (8).jpg
    64.2 KB · Views: 77
  • Image from iOS (9).jpg
    Image from iOS (9).jpg
    51.3 KB · Views: 78
Last edited:

DcSantos

Active member
ziua 48 de flower si cred ca ce zicea Santos se adevereste, probabil mai am inca 2 sapt minim cu ele pana sa le dau topor. Ciudat insa ca producatorul zicea un max flower week 8 dar banuiesc ca astea sunt estimari in conditii ideale de crestere, am facut si cateva poze la tricomi dar nu stiu cat se vede de bine oricum mai avem putin de asteptat filedata/fetch?id=18116010&d=1648902936

Pai stiu ce zic bro! De obicei breederii pun la durata de flower inceputul ferestrei de recoltare. Poti recolta la 8 sapt cu efecte minime si recolta mai putina ori poti sa ma astepti pana la sfarsitul ferestrei pt efectele,aromele si recoltele maxime. Acum nu vorbesc de sativoase ca la alea la 10 sapt incepe fereastra de recoltare. Pt. tricomi cumpara o lupa de bijutier sau un microscop digital pe care il conectezi la laptop,o sa iti fie mai usor sa te uiti la tricomi si o sa imi mai dai inca o data dreptate!:smoker:
 
Last edited:

legalizeRO

Active member
Cu cat uzi pe fiecare, si la ce frecventa?
Incearca sa folosesti rezolutie cat mai mare la tricomi, apoi maresti, sau ai Magnifier in Windows.
Acum am microscop digital. Filmez repede, descarc pe laptop, dau play la 10% speed si bara de spatiu cand vreau sa vad un frame.
Foarte lejer de verificat, costa, dar pentru mine merita.
 

didraro

Active member
Pozele le-am facut prin lupa dar complicat cu o singura mana sa si iasa clare, fetele primesc cam 2l fiecare o data la 2-3 zile...sunt destul de fomiste in ultimul timp
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nici nu iti trebuie mai mult decat sa vezi tu tricomii, stai linistit. Am o gramada de instrumente, tot la una dintre cele mai ieftine lupe ajung de obicei cand am nevoie rapid sa ma uit..
 

legalizeRO

Active member
Da, exploziv e de ani buni cu lupele, si merge si cu lupa, dar eu sunt cu digitalu'.
Nici nu vad bine, iar asa mai vad si alte chestii.
Nu stiu daca ma uit de 4 ori la o planta, apoi o clonez si nu mai folosesc microscopul pana schimb planta,
dar cat il folosesc e interesant ce vezi, nu devine plictisitor.

Deci la fiecare ii dai cate 8ml de Iguana Bloom, la 2-3 zile? In total 24ml la 2-3 zile?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
ai field of view suficient la ce folosesti sau te chinui sa gasesti un cadru focalizat?
 

legalizeRO

Active member
Eu sterg filmarile dupa harvest, dar am sa postez la ce ma uit eu din fotoliu.
Imi pace asa, nu stiu. Poate vreau sa justific pretul. 😅
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
La mine e exact invers, vreau sa aflu pe loc, nu mai tarziu. Si e mai simplu cu lupa.
 

DcSantos

Active member
Lupe,microscoape.Lupa pt uitat in direct,microscopul pt poze in cazul meu. Pai cum iti dai seama care tricomi is a carei plante cand te uiti la film ,legalize ro ? :joint:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Da ce man, mai tre sa vezi? Iti imaginezi! Nici nu mai dai banii pe microscop asa! :joint:
 

legalizeRO

Active member
Pai daca-s clone bagate in aceeasi zi in floare, se comporta identic.
A, si cu lupa nu am acces decat la intrare, sau trebuie sa le scot pe toate, intr-o perioada cand nu prea imi place sa le misc.
 
Top