What's new

fail

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Salut. Bine ai venit!
Spatiul e cam mic.. si nu zic mic ca si cum recolta va fi mica (desi va fi), dar un spatiu de asta extrem de mkc e mai greu de exploatat decat unul mai maricel putin.
Asta nu inseamna ca nu se poate! Dar iti pui putin betze in roate incepand in un spatiu asa mic, si fara experienta.
Umidificator nu iti trebuie neaparat, filtru de carbon posibil sa iti trebuiasca, ventilatoarele tip cooler sunt bune pentru mutat aer cand nu exista mare presiune de invins. Adaugi un filtru la ele si e posibil sa nu mai treaca mare lucru prin ele..
Nu ne intereseaza sa stim ca le iei de pe site-ul x sau y, mai bine sa tii pt tine detaliile astea.
Merge si autoflower, si regular.. depinde de cat de mult te grabesti si ce recolta vrei.
In rest mai intrebi tu pe masura ce mai citesti una alta.
Spor la treaba!
 

trecpeverde

Member
Salut. Bine ai venit!
Spatiul e cam mic.. si nu zic mic ca si cum recolta va fi mica (desi va fi), dar un spatiu de asta extrem de mkc e mai greu de exploatat decat unul mai maricel putin.
Asta nu inseamna ca nu se poate! Dar iti pui putin betze in roate incepand in un spatiu asa mic, si fara experienta.
Umidificator nu iti trebuie neaparat, filtru de carbon posibil sa iti trebuiasca, ventilatoarele tip cooler sunt bune pentru mutat aer cand nu exista mare presiune de invins. Adaugi un filtru la ele si e posibil sa nu mai treaca mare lucru prin ele..
Nu ne intereseaza sa stim ca le iei de pe site-ul x sau y, mai bine sa tii pt tine detaliile astea.
Merge si autoflower, si regular.. depinde de cat de mult te grabesti si ce recolta vrei.
In rest mai intrebi tu pe masura ce mai citesti una alta.
Spor la treaba!
Multumesc pentru raspuns
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Iti recomand osram, daca nu philips sau ikea. (Vezi ca la osram au si cu glob de sticla, daca vrei sa le desfaci asigura-te ca sunt de plastic.)
De preferat sa fie toate sau majoritatea warm white (lumina calda). Watti.. intre 10 si 15 W ar fi optim. (Per bec)
 

trecpeverde

Member
Iti recomand osram, daca nu philips sau ikea. (Vezi ca la osram au si cu glob de sticla, daca vrei sa le desfaci asigura-te ca sunt de plastic.)
De preferat sa fie toate sau majoritatea warm white (lumina calda). Watti.. intre 10 si 15 W ar fi optim. (Per bec)
iti multumesc
 

trecpeverde

Member
Mulțumesc pentru informații am revenit cu un update
Am cumpărat 2 ventilator dar acasă am realizat ca boxul este prea mic și nu cred ca are rost să-l pun și pe al 2 lea
View attachment 18811108
Tu ce zici are rost sa mai pun unu sau e de ajuns?
După care am cumpărat după recomandarea dumneavoastră
Bec de la orasm am luat 2 de 13 w și 2 de 10w
View attachment 18811109
Sunt 4 dar doar 2 am prins pe camera
Am o problema cu ventilatorul se aude prea tare
Pot sa adaug un buton de reglaj eu am fost la un magazin și am rămas masca un fan controler era 150 lei ori mi se pare exagerat cum ma sfătuiești?
Temperatura după circa 20 m de funcționare lumina + ventilator
 
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ventul probabil se aude pentru ca vibreaza tot acel placaj. Pt redus viteza ii dai voltaj mai mic, banuiesc ca e cooler de 12V, la 9 V el va fi foarte silentios.. dar.. daca e de la vibratii tot se va auzi pana nu pui ceva cauciuc sau macar carton sa absoarba vibratiile la contactul cu placajul. Folia de aluminiu nu face mare lucru, poti lasa si fara.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ah, atunci va trebui sa iei variator de turatie, care banuiesc ca e cum zici tu, peste 150 lei. Si clar nu ai ce face cu 2 ventilatoare la spatiul ala. Poate le poti returna, daca au fost scumpe. Eu as fi mers pe un ventilator cu tubulatura, pui tubulatura flexibila si nu mai transmiti sunetul/vibratiile la carcasa de lemn, plus ca poti pune filtru de carbon. Exista si ventilatoare cu 2-3 viteze selectabile, scutesti banii de variator.
 

vasile

Well-known member
Veteran
Salut si bine ai venit printre noi,

Primul grow este poate cel mai greu, deci nu te da batut dar gresesti in legatura cu pamantul, luminile, nutrientii, recoltatul prea devreme etc.

Important e ca iti cresti iarba ta facuta de tine, este un fum foarte placut cand stii exact ce fumezi.

O sa incerc sa raspund la cateva intrebari:

nu înțeleg de ce are nevoie o planta din câte am citit (spectru complet ) și asta ar însemna rosu și albastru

Nu este nevoie neaparat, poti sa cresti lejer si fara full spectru, poti sa cresti si cu full white sau cu full warm, astea sunt niste detalii de finete, bineinteles o sa ai un grow mai eficient cu full spectru dar nu tre sa iti bati capu cu asta la primul grow din punctul meu de vedere.

Este important sa ai mai multa putere (watti) decat full spectrum, o sa iti ofere un gramaj mai bun, d-asta eu as zice un minim de 150 wati, tu ai vreo 40-50, cred ca poti sa duci pana la final dar nu o sa fie un yield foarte mare, asteaptate poate la 20-50 grame.

Cu umiditatea iar nu înțeleg cum trebuie sa mențin eu umiditatea

La inceput de viata plantele respira prin frunze mai mult decat radacini, asa ca e nevoie de mai multa umiditate, poti sa acoperi planta cu un recipient de plastic si sa o uzi astfel incat sa aiba umiditate crescuta. Pe final de grow umiditatea crescuta iti poate cauza mucegai, ceea ce inseamna papa recolta.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Asta cu full spectrum e gaselnita de marketing! Cele mai multe becuri led sunt full spectrum oricum. Ca nu au boost pe PAR, aia e altceva, dar sincer sa fiu la 4 becuri diferenta intre oricare bec led decent, si becul cu cea mai buna eficienta spectrala.. e probabil de 1 gram la recolta. (Daca o fi si atat!)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu te lua dupa descrierile alea, si nu lua autoflowere clasice, ca sunt mai mult canepa decat iarba. Daca te grabesti poti rezolva si u o planta regular pe care o bagi direct la inflorire, adica 12/12. De inaltime te vei ocupa prin pruning sau lst/legare etc. Neavand multa lumina nu trebuie sa iti faci probleme ca va creste ca un monstru.
 

vasile

Well-known member
Veteran
Îți mulțumesc pentru raspuns pentru mine sincer este de ajuns dacă scot 20 de grame nu am nevoie de mai mut ,eu ma gândeam sa îmi cumpăr easybud sau lowrider 2 din câte am văzut sunt cele mai mici plante acolo scriea 50 cm inaltime,ce strain îmi recomandați având în vedere ca am o inaltime mica
Sa aleg auto?
Sau sa merg pe fotoperioada (feminizate)

Mergi pe regulare, autoflowerele nu au ce cauta indoor in opinia mea.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Am o floare care a stat in vegetatie 3,5 saptamani sub 100-200W, am taiat varful plantei in saptamana 2-3 dupa care am asezat-o intr-un cort 40x40x120 cu 63W si un ghiveci de 11l plus o plasa (scrog) facuta din cablu electric. Peste cateva saptamani o sa-ti spun rezultatul.
Are doar aerisirea deschisa care si afla in partea de jos si partea de sus pe unde iese caldura. Fara ventilatie sau umi/dezumi in perioada de floare :joint:
Temperatura este importanta sa nu scada prea mult pentru ca tu ai 17°C daca am vazut bine.

Autoflower te scoate gaura per total, necesita un numar mai mare de ore dar, daca ai nevoie de temperatura sa combati temperaturile scazute sa zicem ca da.

Inaltimea tu o controlezi indiferent de soi daca folosesti metodele necesare!
Nimeni nu recomanda nimic, totul este fictiv, glumim, aberam si cam atat :D (se schimba legile)
 

Latest posts

Latest posts

Top