What's new

Ερωτήσεις, και απορίες σχετικά με το σπορ.

dualpersonality

New member
fusika tha afiseis katw anixta h me sita sketi h me anemistiraki na sproxnei ka8aro aera mesa !! prepei an ginete anakiklosi ston aera mesa sto grow sou !!
sta auto dn kaneis tpt ...ta bazeis se megales glastres na min pinasoun...dn kaneis pote metafitepsi giayto ta bazeis aki se ikanopiitikes glastres mexri to telos tis zwhs tous !! paizeis fws sinexia an 8es ase 4 wres nixta na 3ekourazonte ayta !! otane inai etima ta kobeis !! to 7 bdomades einai sxetiko...mporei na kaneis pio poli h pio ligo ayto einai stin krisi sou !! posa WATT ?

400 watt hps dual
 

northener

Member
papastroymf 400mh και 400 hps εκτος απο την μειωση του τεντωματος ,,παιζει καμια διαφορα θετικη στην ποσοτητα:;;
 

psychedelic

Member
καλησπερα σε ολους.ξερει καποιος αναλογιες?
ποσοτητα σταχτης/σε 1 λιτρο κομποστας,για αυξηση του ph κατα μια μοναδα?
 

Papastroumf

Member
papastroymf 400mh και 400 hps εκτος απο την μειωση του τεντωματος ,,παιζει καμια διαφορα θετικη στην ποσοτητα:;;

Κοίτα στην ποσότητα δεν ξέρω να σου πω εγγυημένα αλλά πιστεύω στην ποιότητα θα έχει διαφορά γιατί σκέψου οτι mh δουλεύουν σε άλλο φάσμα στο 80% τους.Ενώ οι HPS απλά περιέχουν αυτό το φάσμα σε ένα μικρότερο ποσοστό.Γιαυτό πιστεύω οτι είναι και καλύτερο για το φυτό να μεγαλώσει σωστά.
 
γεια σας παιδιά. παρατήρησα σε ένα από τα φυτά μου αυτά τα κίτρινα σημάδια στα φύλα του, ξέρετε μήπως σε τι οφείλεται αυτό??ευχαριστώ

picture.php


picture.php
 

ironagxos

Member
καλησπερες!!!η δευτερη φοτο basilis μου φενεται για εληψη cal-mag.τι θερμοκρασιες εχεις;;;γιατι φενονται μαραμενα-κατσουφιασμενα τα φυλλα..ph;;
 
είναι εξωτερική η καλλιέργεια και έχουν φάει πολύ νερό αυτό τον καιρό λόγο βροχής, από PH δεν ξέρω που βρίσκονται ..λιπάσματα έχω ρίξει μόνο grow και heaven της biobizz, τα φυτά είναι αυτόματα και είναι σήμερα στην 22η μέρα
 

bazz

Member
για σου μπιλι... αφησε τα αδερφε μου και θα βρουν την ακρη μονα τους....
 

Papastroumf

Member
Ρε φίλε αφού βλέπεις οτι ο καιρός ακόμα είναι περίεργος γιατί δεν φτιάχνεις ένα μικρό θερμοκήπιο ώστε να τα προστατέψεις από τις καιρικές συνθήκες?

Και κάτι άλλο,σου έδειξε το φυτό οτι πεινάει και το τάισες γιατί μου φαίνεται μικρό. Φιλικά :tiphat:
 
Φιλε παπαστρτουμφ, δεν έφτιαξα κατι γιατι τα φυτά ειναι 8 και θα επρεπε να κανω μεγάλη κατασκευή��. Όσο για το λίπασμα, τα κορίτσια ειναι αυτόματα και ξεκίνησα να τα ρίχνω σιγα σιγα λίπασμα απο τις 15 μερες, δεν μου έδειξαν σημάδι, απλά θέλω να τα δώσω την μέγιστη ανάπτυξη για την σύντομη ζωη τους!
 

dualpersonality

New member
Παιδια ειμαι στh flowering fash....οΙ ΠΙΟ ΧΑΜΗΛΟΙ ΠΑΠΑΔΕς ΠΟΥ ΔΕ Φωτιζονται καλα να προσπα8ησω με το λυγισμα των πλαινων φυλλων να δημιουργω φως και τετοιες παρομοιες πατεντες?
 

Lamogio

Member
Hallo !!
Πήρα ένα χώμα (20 λιτρα) απο ενα τοπικό κατάστημα με NPK 14.16.18 και μια σακούλα περλίτη ( περίπου 5 λίτρα ) . τι αναλογία χώμα/περλίτη να βάλω ? 4/1 ?

Επίσης , το χώμα (συγκεκριμένα, τυρφόχωμα) είναι γενικής χρήσης (ζήτησα για ντομάτες :laughing: ) και έχει τα εξής χαρακτηριστικά : ph 5-6,5 , ec 750mS/m , ξηρά ύλη 25 % , οργανική ύλη 15 % . το ph το κατάλαβα τα υπόλοιπα , τι σημαίνουν ?

Τέλος , το νερό που θα βάζω έχει ph 7,3 ενώ το χώμα 5-6,5 . θα πρέπει να ρυθμίσω το ph του νερού (χαμήλωμα ) ? Ή λόγω του bio bloom που θα βάλω μαζί με το νερό (κατα την ανθοφορία) θα έρθει στα ίσα το ph ?

Σορρυ για το μεγάλο θεματάκι , ξεκινάω σε λίγες μέρες και έχω αγχωθει !!!
 

Latest posts

Latest posts

Top