What's new

Ερωτήσεις, και απορίες σχετικά με το σπορ.

saxo

New member
Kalo site gia sporous ??

Kalo site gia sporous ??

Geia sas paidia tha ithela na rwtisw an exete na mou proteinete kapoio ebisto site gia sporous marixouanas oi opoioi na erxodai sta xeria sou kai oxi na sou trwne ta lefta kai na min erxodai pote oi sporoi!! opoios kserei as mou apadisei
 

scourouhi

Member
Καλημέρα Saxo . Εγώ έχω βάλει στο μάτι αυτά τα σποράκια από Mandala . Τα Mandala φημίζονται για το πολύ καλό γεννετικό υλικό των σπόρων τους και οι συγκεκριμένοι είναι πάμφθηνοι , 20 σπόρια 20 ευρώ .Αν ψάξεις safari mix στο ICM θα σου βγάλει αρκετά αποτελέσματα με καλλιέργειες .Υποθέτω πως είσαι αρχάριος και γι'αυτό προτείνω αυτά που είναι πολλά ,καλά και φθηνά . Η seed bank που τα διαθέτει είναι από την εμπειρία μου αξιόπιστη .Έχω ψωνίσει 2 φορές χωρίς πρόβλημα .Πλήρωσα με μετρητά και έλαβα τα σπόρια περί τις 15 μέρες από τη στιγμή που έστειλα εγώ το φάκελο .Τα σπόρια έρχονται από Ισπανία και δεν είναι κάρφωμα όπως αν σου έρχονταν από Ολλανδία .
http://www.hipersemillas.com/shop/safari_mix-p-539-en.html
http://www.mandalaseeds.com/Catalogue/Safari-Mix
 

saxo

New member
Γεια σου scourouhi ποσα γραμμαρια θα βγαζει το καθε φυτο απο αυτο το mandala?
 

saxo

New member
Xronos kalliergias

Xronos kalliergias

Apo sporo mexri na ginei wste na mporeis na to kapniseis poso xrono xreiazetai me tin swsti frontida tou futou?
 

scourouhi

Member
Από 10 γραμμάρια έως 1 κιλό και παραπάνω .
Αν τα δουλέψει ένας αρχάριος σε εσωτερικό χώρο , σκατούλες .
Αν τα δουλέψει ένας έμπειρος στην εξοχή ,δεντρούμπες .
Τσέκαρε αυτό το νήμα , στο νούμερο 8 .
https://www.icmag.com/ic/showthread.php?threadid=192735
 
Last edited:

weedolada

Member
Μάλλον πρέπει να ασχοληθείς λίγο διαβάζοντας κάποια πράγματα για την καλλιέργεια.Συνήθως θέλει ένα μήνα ανάπτυξη (ή όσο θέλεις εσύ ανάλογα με τον χρόνο σου)και 2-3 μήνες ανθοφορία ανάλογα την ποικιλία.Αυτά τα δεδομένα όταν πρόκειται για εσωτερική καλλιέργεια.Αλλού ρωτάς για εξωτερική καλλιέργεια.Εκεί αλλάζουν τα πράγματα μιας και η ανάπτυξη διαρκεί περίπου 3-4 μήνες και άλλο τόσο η ανθοφορία.Μόνο Μάρτιο με Σεπτέμβριο-Οκτώβριο καλλιεργείς έξω.
 

saxo

New member
efxaristw file pou apadises ! mono oi thilikopoiimenoi sporoi anthizoun kai kataligoun se xorto pou to kapnizeis? epeidi exw dei kai ales katigories kai dn mporw na ktlvw poioi einai oi kataliloi!! episis ti enoeis otan les afto : Συνήθως θέλει ένα μήνα ανάπτυξη (ή όσο θέλεις εσύ ανάλογα με τον χρόνο σου) Diladi egw mporw na epitaxinw tin diadikasia? molis teleiwsei i anaptiksi arxizei aftomata i anthoforia i prepei na kanw kati egw ? (eimai arxarios einai i alitheia giafto kai rwtaw tosa :p)
 

saxo

New member
entaksei egw as poume pou eimai arxarios an akolouthisw kathe odigia gia to pws na kalliergisw indoor den tha kataferw na vgalw 250gram apo to ena fito ?
kai alli mia erwtisi to fito apo tin anaptiksi gia na paei sto stadio tis anthoforias pigainei aftomata mono tou i prepei na kanw kati egw?
 
καλησπέρα, αν αγοράσω σπόρια τώρα και τα χρησιμοποιήσω σε 2 μήνες μπορεί να έχουν χαλάσει? δλδ να μην σκάσουν ή να επηρεαστούν κάπως αλλιώς?
ευχαριστώ
 

scourouhi

Member
Καλησπέρα Βασίλη . Κανένα πρόβλημα δεν θα έχουν τα σπόρια .Τα διατηρούμε στην ψύξη του ψυγείου μας έως ότου τα φυτέψουμε .
 

northener

Member
ξερεται αν μπορω να χρησημοποιησω κατι προσθετα τις advance,με τα nutes: flora micro,grow bloom απο generanhydroponics!!!;;;
και επισεις τυχαινει να εχω μεσα στο τεντ 2λαμπες...η μια hps h αλλη led,συνεπως και 2timmer. στο προηγουμενο γκροου,ανοιγαν και εκλειναν με διαφορα 15λεπτα η μια απο την αλλη..αλλα,ειχα παρατηρησει ομως οτι ο κορμος απο ολα ηταν στραβος ,ειχαν κλιση απο οτι καταλαβα προς το φως που ανοιγε πρωτα...να ρυθμισω τα φωτα μιπως να ανοιγουν μεμικροτερη διαφορα...πχ 1 λεπτου;;
 

northener

Member
καλημερα scoyruhi!!!δεν υπαρχει προβλημα;;;οσο εψαξα και ρωτισα γιαφτο που λες ...ειδα να λεει οτι υπαιζει προβλημα...η hps και το ballast δεν θελουν ξεχωριστο timmer;;να το κανω ετσι δηλαδη;;;λες;;

(((στο μεταξι διαβασα κατι ποστ σου,που αναφερεις για καλα σπορακια απο mandala,και με εψησαν κιολλας...(το satori δεν παιζει σε feminized;;))(your favoritze from mandala skourouhi;;;(*_**))))))):)---~~~δεχονται πληρωμες e-banking;;;εχει και freeseeds ειδα..))
 

scourouhi

Member
Καλημέρα northener ! Δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα .Παλιότερα που ασχολιόμουν με την εσωτερική καλλιέργεια ,είχα συνδέσει τη λάμπα και τους ανεμιστήρες - εξαερισμό ,στον ίδιο χρονοδιακόπτη χωρίς κανένα θέμα .

Τα σπόρια της Mandala μου έχουν γίνει εμμονή ,μόνο καλά σχόλια διαβάζω γι'αυτά . Την περασμένη σεζόν είχα φυτέψει 8 Satori στην εξοχή αλλά τον ήπια αφού μου τα ξήλωσαν τα κέρατα .https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=305830
Τα 2 που απέμειναν τα είχα βάλει στη βεράντα μου το περασμένο φθινόπωρο αλλά μου βγήκαν σερνικά .Τα ζευγάρωσα με 2 θηλυκοποιημένα της Ace (Malawi x PCK) και πήρα αρκετά σπόρια .

Προχτές μου ήρθαν τα νέα σπόρια .Πήρα Satori (10) και Safari mix (20) .Σύνολο 60κάτι ευρώ και πλήρωσα με paypal . Μού'στειλαν και 4 Krystalica freebies .
Έχω και πολλά άλλα σπόρια ,να δω τι θα πρωτοβάλω ...
Τα Σατόρι βγαίνουν μόνο regular αλλά έχουν και μερικά feminized strains .
http://www.mandalaseeds.com/
Εδώ είναι το forum της Mandala .https://www.icmag.com/ic/forumdisplay.php?f=76
 

northener

Member
καλησπερα scourouhi...οποτε θα το πραξω και γω afto me to timmer.....!!!!
μωωω τηνφαρα τους!!!.τετοια νυλα....πσσσσσ!!!και αφτη η photo με το παπαδι......τι ειναι;;;καθε εμποδιαο σε καλο(*_**)!!!!
δηλαδη τα σατορι δεν το καπνισες;;;αφτα που θηλυκοποιησες;;;τα εσπειρες;;;σπραρες θα ειναι!!!!
τα σαφαρι μιχ...τι ακριβως;;;
το σατορι για ιντορ κανει;;(επισεις το fruitilycius,και california ora)με εχουν καραψισει...
(*_*)..ολα θα τα προλαβεις!!!!δεν εχεις αναγκη πιστευω!!αχχα!!(*_**)!!!!!
καλες σοδιες να εχει οποτε με τα καινουργια σου φασολια,scourouhi!!!
 

mushroomxxx

New member
Καλησπέρα και καλό μήνα,
όταν λένε οι εταιρίες ότι τα σπόρια είναι regular σημαίνει ότι περιέχουν θηλυκά και αρσενίκα τυχαίες αναλογίας? Ευχαριστώ.
 

Latest posts

Latest posts

Top