What's new

Creștem împreună !

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pai depinde de cat mg dai deja. Trebuie sa ai cam 30-50 ppm in total, asta ar insemna 100-150 de ppm din epsom salt ca sa dai tot mg-ul. Daca dai deja mg din nutes, mai scazi. Dar fiind deficiente plantele poti da si mai mult. Se practica inclusiv aruncarea de cateva grame in sol ca sa tina tot grow-ul, deci nu se face usor overfert cu el.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Data viitoare il incerc de la inceput.
Primesc putin peste doza maxima recomandata si tot nu sunt multumite. Ce e drept 2 din plante se fac mai repede. Sunt mult mai mature fata de restul.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Ziua 53 de floare !

Am redus consumul la 430W si am redus distanta intre led si flori la 55cm.
20230311_103842.jpg
20230311_103625.jpg
20230311_103636.jpg
20230311_103648.jpg
20230311_103659.jpg
20230311_103732.jpg
20230311_103750.jpg
20230311_103757.jpg
20230311_103808.jpg
20230311_103815.jpg
 

vasile

Well-known member
Veteran
Misto, a treia poza are ceva probleme cu vpd, frunzele au aspect de canoe

A cincea poza deficienta de magneziu

Le-ai dat nutrienti la fel, banuiesc?

Restu arata foarte bine, chiar nu e problema daca varfu frunzelor e putin ars, asta inseamna ca le-ai dat aproape de perfectiune si putin mai mult ...
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Noroc !
Plantele cu deficiente au avut neplaceri create de distanta dintre led si flori.
VPD-ul este setat pe 14 +- 1 (acum este setat pe 13). Sunt valori pana la 15. Temperatura nu a depasit 27,2°C cu minima de 19°C.
Nu este nimic de speriat, in realitate arata mai bine :D

Nu am au fost exceptii legate de nutrienti, toate au primit in mod egal dar, urmeaza sa fac cateva schimbari. Daca ai observat doua din ele mai au nevoie de nutrienti, fiind predominant sativa in realitate, mai au nevoie de 2 saptamani.
3 din ele o sa fie tunse in scurt timp.

Pe viitor o sa incerc (o data) sa nu pun mai mult de 2 soiuri, auto.

Nu recomand plagron alga grow/bloom in timpul verii pentru ca miroase a fund de vaca incins ! Sau mai mult de 48h in rezervor. Este un nutrient vascos, greu.
Pompa face o treaba minunata, duzele la fel, nu au fost curatate deloc (doar pompa) pe perioada gradinii.

Nu au primit nutrienti de o saptamana!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ai oprit nutrientii deja? sau e mai uscat aerul? Nu imi dau seama daca e senescenta sau ce fac ele acolo cu culorile si arsurile alea pe fan leaves.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Am oprit de 2-3 saptamani nutrientii. Primesc apa mai putina iar VPD-ul este 15-16. Frunzele se usuca treptat si sau se coloreaza de la temperatura de pe timpul noptii19-20°C.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Am vazut ca pot si fara. Nici ph-ul apei nu ma mai intereseaza pentru ca sunt aproape gata :D
Doar apa cat sa nu treaca umiditatea de 55%. Sunt verificate sub microscop iar in momentul de fata, 7 din plante pot fi taiate fara nicio problema.

Tinand cont ca primavara bate la usa, alergiile-s pe drum, avem nevoie de muguri curati, puri ca doar de asta crestem, nu ?

De ce s-au ars putin frunzele ?

Am atins la aceste soiuri limita maxima de nutrienti si lumina pe care pot ele sa o absoarba fara CO2 fiind la maxim 430W cu o distanta de minim 55cm (sub 55 se ard foarte usor plantele).
Mugurii fiind foarte compacti, ca sa evit vre-un dezastru cum este mucegaiul am crescut VPD la 15-16.
Neglijarea PH-ului in ultimele 2-3 saptamani.

De ce unele plante au avut anumite deficiente ?

Distanta dintre lumina si plante.
Au primit nutrienti in mod egal, aproximativ 70-80% sunt sanse sa absoarba corespunzator chiar daca sunt 5-9 soiuri diferite, deci da, se pot creste diferite soiuri la olalta fara batai mari de cap. De aici si anumite deficiente.

La flush nu folosesc decat apa. O intrebare buna pentru tine DCSantos, cum faci flush la hidro? Sau cand? Ca tot timpul au solutii! :joint:
Avantajul de a creste in sol este ca poti sa le "speli" mult mai bine.

@vasile, poti sa le dai pana in ultima zi dar nu aspectul frunzelor la final este important ci calitatea bud-ului iar pe primul loc sanatatea ta.
 

vasile

Well-known member
Veteran
dai calmag si la flush ? :joint:

In general nu insa daca e bio nu vad care e problema, e ca si cum ai creste outdoor cu niste coji de oua in pamant, doar nu scoti cojile din pamant cand faci flush.

@ZOnaVerde sunt de acord cu tine in mare parte insa nu cred ca sanatatea e pusa in pericol de niste calmag bio, una e sa dai ca animalu boostere si npk chimic alta e putin calmag bio cat sa le tii pe linia de plutire

oricum astea-s detalii ce tin de finete, in final conteaza cum arata budu
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Si eu am fost instruit sa mentin oarece nivel de calmag + PK pana la final. E vorba de chimie, opreste absorbtia de alte chestii nedorite si lasa planta sa functioneze pana la final. Altfel, rasina nu va avea concentratiile maxime posibile. Nu trebuie dat mult, dar cateva sute de ppm, e util!
 

DcSantos

Active member
Am vazut ca pot si fara. Nici ph-ul apei nu ma mai intereseaza pentru ca sunt aproape gata :D
Doar apa cat sa nu treaca umiditatea de 55%. Sunt verificate sub microscop iar in momentul de fata, 7 din plante pot fi taiate fara nicio problema.

Tinand cont ca primavara bate la usa, alergiile-s pe drum, avem nevoie de muguri curati, puri ca doar de asta crestem, nu ?

De ce s-au ars putin frunzele ?

Am atins la aceste soiuri limita maxima de nutrienti si lumina pe care pot ele sa o absoarba fara CO2 fiind la maxim 430W cu o distanta de minim 55cm (sub 55 se ard foarte usor plantele).
Mugurii fiind foarte compacti, ca sa evit vre-un dezastru cum este mucegaiul am crescut VPD la 15-16.
Neglijarea PH-ului in ultimele 2-3 saptamani.

De ce unele plante au avut anumite deficiente ?

Distanta dintre lumina si plante.
Au primit nutrienti in mod egal, aproximativ 70-80% sunt sanse sa absoarba corespunzator chiar daca sunt 5-9 soiuri diferite, deci da, se pot creste diferite soiuri la olalta fara batai mari de cap. De aici si anumite deficiente.

La flush nu folosesc decat apa. O intrebare buna pentru tine DCSantos, cum faci flush la hidro? Sau cand? Ca tot timpul au solutii! :joint:
Avantajul de a creste in sol este ca poti sa le "speli" mult mai bine.

@vasile, poti sa le dai pana in ultima zi dar nu aspectul frunzelor la final este important ci calitatea bud-ului iar pe primul loc sanatatea ta.
In coco incep flushul cu 2 saptamani inainte sa le tai. Doar reglez ph.ul sa fie in parametri fara calmag. Am sa fac flush si cu calmag data viitoare ..
 

Latest posts

Latest posts

Top