What's new

Creștem împreună !

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Amsterdam genetics:
Fatkid's Cake
Lemon Ice
Green House:
Jack Herer (Haze x Red Skunk)

Sol folosit: Plagron batmix imbunatatit cu worm si fish force :joint:
Nutrienti: ce sa aleg intre plagron terra grow/bloom sau plagron alga grow/bloom?
Plagron: Alga grow/bloom, terra grow/bloom, silic rock, pure zym, fish force, lemon kick, calmag, PK13-14 (urmeaza sa vedem daca este mai eficient decat cel de la biogreen)
Biogreen: x rooting (foarte bun, face diferenta in primele 2-4 saptamani)

Udarea se face prin micro drip in ghivece patrate (foarte eficiente in spatii mici) de 11l.
Fiind un thread interactiv, astept sa-mi spuneti ce VPD preferati, temp si rh daca o sa permita controlul automat (in caz ca setarile separate nu pot fi bune pentru a obtine valorile dorite) si ce metode credeti ca ar aduce un plus de calitate ierbii!
20221129_192443.jpg
 
Last edited:

vasile

Well-known member
Veteran
Hai noroc si multa bafta!

In legatura cu nutrienti eu unul nu stiu ce sa zic, majoritatea growurilor pe care le-am avut au fost doar cu:

big bud
an iguana bloom/grow
calmag biobizz
agronatura de la dedeman :biggrin::biggrin:

Sunt multi care au avut success numa cu agronatura, deci depinde de cum il dai, cati wati ai si cat suge planta, poti sa ai deficiente sau poti sa ai growuri de success cap coada cu nutrient bio ieftinache la 20 lei.

Cu cat citesti mai mult despre nutrienti cu atata parca vrei sa cumperi mai multi, dar oare chiar conteaza atat de mult?

Eu as vrea sa vad de la fiecare producator de nutrienti o planta in care se adauga produsu lor vs o planta in care nu se adauga, sa vedem clar cu ce ajuta.

Poate vorbesc prostii ca-s drogat, dar multi nutrienti sunt doar marketing.

Deja presimt ca vine @exploziv sa spuna ce cel mai bine sa adaugi tu fiecare element in care sa ai control maxim, eu unul sunt prea lenes si inca caut mixul perfect. In concluzie conteaza mult environmentul in care le dai, daca tie iti place sa testezi lucruri go for it, asa invatam si noi. :smoke::smoke::smoke:


Eu incerc sa respect cat mai mult valorile de mai jos In legatura cu VPD,
new.JPG
 

budstealth

Active member
Amsterdam genetics:
Fatkid's Cake
Lemon Ice
Green House:
Jack Herer (Haze x Red Skunk)

Sol folosit: Plagron batmix imbunatatit cu worm si fish force :joint:
Nutrienti: ce sa aleg intre plagron terra grow/bloom sau plagron alga grow/bloom?
Plagron: Alga grow/bloom, terra grow/bloom, silic rock, pure zym, fish force, lemon kick, calmag, PK13-14 (urmeaza sa vedem daca este mai eficient decat cel de la biogreen)
Biogreen: x rooting (foarte bun, face diferenta in primele 2-4 saptamani)

Udarea se face prin micro drip in ghivece patrate (foarte eficiente in spatii mici) de 11l.
Fiind un thread interactiv, astept sa-mi spuneti ce VPD preferati, temp si rh daca o sa permita controlul automat (in caz ca setarile separate nu pot fi bune pentru a obtine valorile dorite) si ce metode credeti ca ar aduce un plus de calitate ierbii. La indoor...las pe cei mai experimentati ca mine...........eu doar la outdoor am experienta .....la indoor nu am decat trei culturi si dupa ce am dat de outdoor.................s-a rupt filmul ....acolo am ramas😄😄😄😄
 

budstealth

Active member
La indoor...las pe cei mai experimentati ca mine...........eu doar la outdoor am experienta .....la indoor nu am decat trei culturi si dupa ce am dat de outdoor.................s-a rupt filmul ....acolo am ramas😄😄😄😄
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Multumesc!
Nu am citit prea mult :D am prins o oferta la care nu am putut rezista. Pretul unei sticle are media undeva la 8€, fiind cel mai ieftin nutrient de pe piata!
Biogreen costa de 2-3x mai mult decat plagron. Trebuia sa fac stocul pentru ca nutrientii se apropiau de 0 ml.

Fiecare cu ce gaseste la magazinul din colt, eu nu gasesc nutrientii pe care ii folositi (doar pe internet). Cei din supermarket au pretul cu 20-30% mai mic decat plagron si oricum trebuia sa le dau o sansa tinand cont de cat timp folosesc solul lor.
Nu va uitati la brand, ci la rezultat, cum la voi iguana este ieftin asa sunt aici anumite branduri printre care si plag.

Tot ce vedeti sunt cu minim 15% sub pretul pietei (si nu, nu sunt achizitionate pe firma)

Ps: logo-ul de mai sus se afla pe cutia de la noile ventilatoare de 15cm.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
@vasile, am luat dimineata cateva magazine gigant in domeniu si tot ce am gasit a fost de la compo.
Tind sa cred ca voi cresteti numai cu brand-uri iar, dupa ce am analizat preturile mi-am dat seama ca voi dati mai multi bani pe nutrienti decat dau eu.

Compo bio kalium care este bun si pentru aroma 9,99€ 1l, o sticla de guano de 5l 26,99€ iar la 2,5l 16,99€, 1l compo pentru floare cu guano 14,99€, compo pentru grow 1l 9,99€ (multe produse lipseau de pe rafturi si aveau preturi de la 9,99€ in sus.

Din toate produsele mai sus mentionate ale mele sunt cu minim 1,99€ mai ieftine decat brandurile. Ce e drept doar bat guano este mai ieftin decat cel de la plagron inclusiv substratul. Informatiile se pot verifica doar cu o cautare mica :joint:

Ramane sa vedem cat sunt de buni :plant grow:
 

vasile

Well-known member
Veteran
@vasile, am luat dimineata cateva magazine gigant in domeniu si tot ce am gasit a fost de la compo.
Tind sa cred ca voi cresteti numai cu brand-uri iar, dupa ce am analizat preturile mi-am dat seama ca voi dati mai multi bani pe nutrienti decat dau eu.

Compo bio kalium care este bun si pentru aroma 9,99€ 1l, o sticla de guano de 5l 26,99€ iar la 2,5l 16,99€, 1l compo pentru floare cu guano 14,99€, compo pentru grow 1l 9,99€ (multe produse lipseau de pe rafturi si aveau preturi de la 9,99€ in sus.

Din toate produsele mai sus mentionate ale mele sunt cu minim 1,99€ mai ieftine decat brandurile. Ce e drept doar bat guano este mai ieftin decat cel de la plagron inclusiv substratul. Informatiile se pot verifica doar cu o cautare mica :joint:

Ramane sa vedem cat sunt de buni :plant grow:
Nu-s asa atent la preturi, cresc 2 - 6 plante pe an deci o sticla imi ajunge mult timp, cred ca am dat 30 usd pe 1l de iguana bloom si d-abia dupa vreo 3 ani am consumat-o. Bineinteles cand cresti mai mult se simte la bani insa tot nu se compara cu cat ai da daca ai lua de pe la dealeri! sa nu mai zic de calitate.

Planta de la avataru tau e mimosa evo?
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Este purple punch de la barneys, mimosa evo imi iesise violet si ceva asemanator cu punch. Calitate super buna, conditii optime si distanta atent masurata intre led si plante. Cele din spatele ei sunt mimosa evo :D

Se coloreaza frumos la temperaturi scazute.
 

vasile

Well-known member
Veteran
Este purple punch de la barneys, mimosa evo imi iesise violet si ceva asemanator cu punch. Calitate super buna, conditii optime si distanta atent masurata intre led si plante. Cele din spatele ei sunt mimosa evo :D

Se coloreaza frumos la temperaturi scazute.

Misto, am avut si eu mimosa evo x orange punch de la barney dar nu a scos codita, insa as vrea sa cresc in viitor.

Nutrientii aia dupa ce ii amesteci cam la ce ph se ajunge?
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Momentan nu stiu dar o sa aflam curand!
Si eu astept sa scoata codita. Sunt puse la germinat intr-o caserola.

Sper sa nu fie surprize pentru ca am pus doar 9 seminte la germinat.. (nu imi place sa fac risipa).
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Eu am folosit plagron și sunt bune!
Sunt concentrate față de altele pe care le-am folosit deci atenție la dozaj!
Și dozajul îl faci in funcție de cât de bogat sau sărac în nutrienți este pământul!
Eu folosesc acum alga grow , alga Bloom, si Green sensation!
Calciu magneziu folosesc de la altă firmă! Mult noroc!
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Inca putin si vedem cum o sa se dezvolte, daca o sa fie nevoie de ajustarea ph-ului.
Au germinat 2 seminte pana acum, fat kid's. Celelalte s-au desfacut dar inca nu isi intind coditele, ca sa nu am surprize neplacute cu diferenta mare de varsta intre ele, am pus la germinat 7 seminte diesel glue de la kannabia :joint: .

Semintele de la greenhouse au sanse foarte mici sa mai germineze iar, asemanatoare sunt si lemonu'
 

vasile

Well-known member
Veteran
greenhouse nu e chiar cel mai de calitate breeder... cu toate astea o sa incerc si eu super lemon haze de la ei in viitor
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Calitatea s-a cam dus.. pe maciuca.
In urma cu 2-3 ani tot ce puneam la germinat (aceeasi moetoda folosita si acum) germinau. Cel mult mai compensam cu 1-2 seminte din 9.
Acum germinezi 9 si ies 1-2-3 (vorbim de zeci de branduri) iar, problema cu germinarea lor nu o intampin doar eu.

Icmag ar trebui sa faca propria banca de seminte (nu din umbra) si sa ofere utilizatorilor o gama buna de seminte (nu neaparat mare).
 

vasile

Well-known member
Veteran
Depinde daca breederul vinde seminte vechi sau nu, cu cat sunt mai vechi cu atat mai greu, eu unul las samanta intr-un pahar cu apa pana cand scoate codita, dupa o bag intr-un servetel si ma rog sa iasa codita afara cu toate ca sunt ateu...

NU neg ca breederi sunt lenesi sau ca nu fac treaba, ci doar zic ca uneori anumite calitati se sparg,

Sunt asa spart incat mananc o bruschetta cu usturoi si parca are gust de catran de petarda

nu ma bagati in seama
 

vasile

Well-known member
Veteran
in general growerii au nevoie de dezumidificatoare (urat cuvant) nu invers...

eu folosesc castroane umplute cu apa, bureti etc, si un ventilator care sa bata spre ele...

mai pe vechi asa... nu mi-am batut niciodata capul mai ales ca ai nevoie de umiditate mare doar in primele zile
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Toti mancam ciuperci :joint:
Pana la urma am nevoie de un umidificator. Ce imi puteti recomanda? Sa fie durabil, sa tina apa din el minim 3-5 zile.
Daca pui apa-n el zilnic te tine si cativa ani... :biggrin:
Glumesc desigur, umidificatoarele is obiecte casnice menite sa functioneze peste noapte.
A doua zi trebe sa bagi iar apa-n el.
Pe scurt, daca vrei sa te tina 2-3 zile, va trebui sa calatoresti in tinutul diy.

vasile, nu-l convingi (usor) pe Zonel sa faca diy, uita-te doar cat e impecabil e grow-u' lui.
Noi mai legam c-o sarma, o sfoara ceva, el si agatatorile le are specializate cumparate de-a gata. :good:
Tu ai panou sil, el are unu' de pe ozn.
Eu circul /evacuez aeru' cu coolere sh de pc, zonel cu clipsuri iar la evacuare are vent de firma cu filtru belea, nu un sertar vechi umplut cu carbunii ramasi de la focul din iarna trecuta ca mine.. :LOL:
Preferinta, de regula, e o chestiune de filozofie.
 
Top