What's new

45x53x90 Mimosa x Orange punch

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Inca cateva noduri si ieie prima clona din alea 5000! 🚆
Daca te grabesti rau poti incepe sa tai din ea, ca ai mai mult de 1 internod.
Fa o incercare si cloneaza o frunza, o decupezi un pic sa nu transpire prea mult si-o infigi in mediu.
Am facut-o imediat ce am citit despre asta si mi-a iesit din prima, apoi am luat si taieturi mici.
N-am luat niciodata mai scurte de 3cm, dar autorul se jura ca merge si cu d-alea de 15mm.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eu citisem ca fara tesut de tip meristem, nu exista crestere (fara cultura in-vitro). Inteleg cum o frunza se poate clona, daca rupe putin astfel de tesut de pe nod cand o smulgi.
Tu zici ca merge cu orice bucata de tesut? Sau numai daca exista baza aia de la frunza, unde se ataseaza la stem?
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Eu citisem ca fara tesut de tip meristem, nu exista crestere (fara cultura in-vitro). Inteleg cum o frunza se poate clona, daca rupe putin astfel de tesut de pe nod cand o smulgi.
Tu zici ca merge cu orice bucata de tesut? Sau numai daca exista baza aia de la frunza, unde se ataseaza la stem?
Nush' daca era meristem sau mericristmas, stiu doar ca eram entuziasmat de clonare si am infipt un fan leaf in mediu, devenind o clona in toata regula. Ii tunsesem putin frunzele sa nu transpire prea mult..
Daca stiam ca-i asa mare branza ii faceam o poza - doua dar pe-atunci doar m-a amuzat sa constat ca omul avea dreptate.
De obicei tai clonele f aproape de tulpina, deci e posibil sa fi prins ceva din nod.
 

babygrower1

Well-known member
28 deiz

e stufoasa creca ma pun sa tai din ea
 

Attachments

  • DC68D3AE-E2EF-44F1-9096-D1880FC07508.jpeg
    DC68D3AE-E2EF-44F1-9096-D1880FC07508.jpeg
    1.6 MB · Views: 65
  • 90BB1BC6-5FA9-4BE8-A72F-4B6A45D53DFE.jpeg
    90BB1BC6-5FA9-4BE8-A72F-4B6A45D53DFE.jpeg
    1.5 MB · Views: 72
  • F602F1DB-9599-41D8-BF13-83CC4744013A.jpeg
    F602F1DB-9599-41D8-BF13-83CC4744013A.jpeg
    1.8 MB · Views: 73

DcSantos

Active member
Nush' daca era meristem sau mericristmas, stiu doar ca eram entuziasmat de clonare si am infipt un fan leaf in mediu, devenind o clona in toata regula. Ii tunsesem putin frunzele sa nu transpire prea mult..
Daca stiam ca-i asa mare branza ii faceam o poza - doua dar pe-atunci doar m-a amuzat sa constat ca omul avea dreptate.
De obicei tai clonele f aproape de tulpina, deci e posibil sa fi prins ceva din nod.
De ce nu am aflat mai devreme de pontul asta?!:joint:
 

DcSantos

Active member
''Mi-a dat Uzzy alea 2000 de jointuri datorie,aseara am invatat presa sa scrie'', cum pusca mea mai erau versurile alea..:)))
"Mi-a dat Uzzy alea 2000 de jointuri datorie ,aseara am fost cu 19 baieti sa-nvat presa sa scrie..." Asa erau versurile. Seara ajung sa fiu cel mai drogat pt.ca nici versurile hiturilor nu mi le aduc aminte cum trebuie!:joint:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Plasa aia e ca si cum nu ar fi. Prea mari ochiurile. Si ai ceva deficienta de Mg. Ceea ce e ciudat daca dai toata gama de nutrienti..
 
Top