What's new

Υδροπονικές συζητήσεις

ganja3

Member
κώλυσε και από έξω ένα μαύρο πανί , ή τον βάφεις μαύρο από έξω
 

atma

Member
Χωρις παρεξηγηση..Παρε και ενα πακο μακαρονια νουμερο 6 μαζι με ενα θερμοστατη και εισαι ετοιμος για γνησια Ιταλικη μακαροναδα...Πλακα κανω...μην στραβωσεις...αλλα αν θες να κανεις σωστη δουλεια για αρχη Αndonios.. δωσε ρε φιλε ενα 20ευρο παραπανω και παρε ενα ετοιμο dwc για ναχεις κ το κεφαλι σου ησυχο τα βραδια..Αν παλι πιανουν τα χερια σου και εχεις γνωσεις επι του θεματος τοτε προχωρατο να το ιδουμε και εμεις..Λεφτα θα δωσεις οπως και ναχει για να κανεις κατι σωστο.. (λιπασματα, αεροπετρες, φωτισμο, εξαερισμο,αντλιες αερα κτλ) τωρα δεν νομιζω πως 20 με 30 ευρο παραπανω θα σε εβαζε {μεσα}για το σκηνικο που θελεις να κανεις...Γνωμη μου & παντα φιλικα...:ying:
 

antonios

Member
τα εχω ολα φιλε μου αλλα μου λοιπουν τα γλαστρακια, εχω ετοιμα 2 δοχεια ενα των 20 λιτρων και ενα των 28 λιτρων και θελω να φτιαξω και ενα τριτο,ειναι δοχεια που βαζουν τις ελιες και το λαδι, εχει ενα σχεδιο στο σαιτ.Να κανω παραγκελεια, γιατι εδω δεν παιζει κατι τετοιο για κατι που στοιχηζει ενα ευρο,οχι.πατεντα και βλεπουμε.Μολις στεγνωσε το πρωτο μου αλλα υδροπονικο δεντρακι.Εεεε...ενταξη μωρε τι να πω τωρα,θα ακουστουν τα ιδια,το καλητερο που εχω βγαλει, μεγαλη διαφορα και ετσι.αξιζει τον κοπο αβλεπει.
 

antonios

Member
και ξεχασα, μολις γυρησα το δευτερο αλλα υδροπονικο δεντρακι στο 12ωρο,αυτο ακομα μπορει να ειναι και καλητερο απο το πρωτο.
 

atma

Member
Τελικα εχεις υδροπονικη γλαστρα??? και αν ΝΑΙ την αγορασες?? η την εκανες μονος σου μιας και δεν δινεις ουτε ενα ευρω οπως λες και εισαι της πατεντας?? λιγο μπερδεμενα μας τα λες αδερφε....{αν δεν εχεις υδροπονικη... και μετα να εχεις...} και 2 κιολας καπως μου ακουγετε εμενα...οπως και ναχει... εχεις δεν εχεις... μπορεις να κανεις με αυτα που αναφερθηκες εναν απλο dwc..για κατι πιο συγκεκριμενο ρωτα μας εδω ειμασται...ΑΑΑ και με την πρωτη ευκαιρια ανεβασε καμια φοτο ρε τσακαλε να δουμε την δουλεια σου στις υδροπονικες σου γλαστρες...με ολο τον σεβασμο..:tiphat:
 

antonios

Member
αδελφε ηθελα να κανω μια δοκιμη και εφτιαξα ενα δικο μοu σuστημα(οχι ετοιμο δηλ.) και παραγκιλα τα uγρα και 2 uδροπονικα γλαστακια (μεταφορικα 10εuρο).μετα την πετηχιμενη προσπαθεια εφτιαξα και ενα αλλο σuστημα και με περνει για ενα ακομα.τα εχω βρει ολα αλλα για το γλαστρακι πρεπει να κανω παραγκελεια (μεταφορικα 10εuρο) αρα παμε στην πατετα και στην επομενη παραγκελεια περνω.σωστος??
 

atma

Member
Αν δεν εχεις θεμα προχωρατο φιλαρακο ενοειται πως αξιζουν πιο πολλη οι κουβαδες σε σχεση με το χωμα..οτι και αν κανεις οτι και αν βαλεις...Καλη αρχη σου ευχομαι και να μας παν ολα καλα...:huggg:
 

ganja3

Member
εάν γλαστράκια εννοείς αυτά με τις τρύπες για να βάζεις μέσα το γαρμπίλι με το φυτό ... μπορείς εύκολα να κάνεις πολλά δικά σου ... πάρε ένα κανονικό γλαστράκι στο μέγεθος που θέλεις και με ένα πυρακτωμένο σίδερο γέμισε το με τρύπες ,,
 

420brother

Member
είμαι της λογικής ότι το χώμα βγάζει το καλύτερο stuff γενικότερα, όχι πιο πολύ, αλλά το πιο potent.

δεν έχω κάνει ποτέ υδροπονία και ακόμη στο χώμα νέος είμαι, αλλά πιστεύω δεν είναι τυχαίο που οι καλύτεροι grower στον κόσμο καλλιεργούν σε χώμα.

επίσης κοιτούσα χθες τα entries για SoCal Medical cannabis cup και είδα ότι σχεδόν όλα τα herbs ήταν σε χώμα.

High Brix cultuvation η νέα μόδα, διαθλασίμετρο πρώτο εργαλείο στην συλλογή του επόμενου γιατρού. Tα brix levels μας δείχνουν πάρα πολλά, από το πόσο υγιής είναι το φυτό μας μέχρι πόσο ισχυροί θα είναι οι καρποί του.


δεν είμαι εναντίον της υδροπονία ούτε έχω όρεξη να τσακωθώ με κανέναν, απλά γνώμη μου είναι ότι χώμα είναι καλύτερο αν το χεις το άθλημα.
 

herb4

Member
γεια σε όλη την παρέα, είχα ξεκινήσει το grow που τρέχω τώρα με υδροπονία, να μην τα πολύ λέω δεν με πέτυχε λόγω υψηλών θερμοκρασίών και έτσι το γύρισα σε χώμα κ πάλι έκανα το λάθος κ εκεί άλλα το συνεχίζω κ ότι έγινε έγινε, επειδή είμαι υπέρ της υδροπονίας δεν θα το παρατήσω κ θα προσπαθήσω πάλι την κατάλληλη στιγμή να φτιάξω ένα υδροπονικό φυτό! θα ήθελα να μου πείτε αν τα ψυγειάκια που είναι από φελιζολ κρατάνε τη θερμοκρασία σταθερή ή και σε πόσες ώρες-μέρες γιατί το πρόβλημα ήταν η άλγη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

420brother

Member
de kserw polla apo ydroponia alla gia tin algi kati pou kserw einai oti san kathe fyto thelei fws gia na anaptixthei

mipws pernouse fws ap tin deksameni sou?

sinithos stin idroponia algae vgazoun oi deksamenes pou einai diafanis
 

herb4

Member
Απαντάω με μεγάλη καθυστέρηση το ξέρω, ακόμα γνωρίζω τι εστί άλγη, δεν γνώριζα τίποτα αλλά δυστυχώς έμαθα... η ερώτησή μου μάλλον δεν ήταν κ απολύτως σωστή. ναι όντως 420bro η δεξαμενή μου ήταν λευκή κ διαπερνούσε το φως. Αλλά τώρα που έχω κάποιες παραπάνω πληροφορίες πίστευα ότι με τα φελιζολένια κουτιά να λυνόταν το πρόβλημα με τη θερμοκρασία του θρεπτικού διαλύματος κ με το φως θα έκανα κάτι, απ ότι κατάλαβα όμως είναι να μην εμφανιστεί (Άλγη) γιατί είναι πολύ δύσκολη η καταπολέμηση της έως και αδύνατη.. τέλος έλεγα να ξεκινήσω υδρο μέσα καλοκαιριού, αλλά μάλλον θα πάει για μετά Οκτώβρη που θα πέσουν κ οι θερμοκρασίες ξανά, γιατί κάπου διάβασα (εκτός forum, αν και παίζει να το έχει γράψει κ εδώ κανείς ) ότι η θερμοκρασία δωματίου για να ξεκινήσει κάποιος υδρο πρέπει να κάτω- έως 13,5 βαθμούς.
 

Balinor

Member
Καλημέρα παιδιά! Ποια η γνώμη σας για τo σύστημα wilma? Με άργυλο θα το βάλω απλά ήθελα να ξέρω αν είναι το ίδιο σε θέμα απόδοσης με ένα DWC.
 

herb4

Member
Καλημέρα παιδιά! Ποια η γνώμη σας για τo σύστημα wilma? Με άργυλο θα το βάλω απλά ήθελα να ξέρω αν είναι το ίδιο σε θέμα απόδοσης με ένα DWC.

Ωραίος Balinor! η ερώτηση σου είναι αυτή που με προβληματίζει τελευταία κ μένα ακόμα θα ήθελα να συμπληρώσω (άργυλο), περτομβαμβακά ή περλίτη. Ελπίζω να καταλάβατε τι θέλω να πω κ ευχαριστώ!
 

bazz

Member
Ωραίος Balinor! η ερώτηση σου είναι αυτή που με προβληματίζει τελευταία κ μένα ακόμα θα ήθελα να συμπληρώσω (άργυλο), περτομβαμβακά ή περλίτη. Ελπίζω να καταλάβατε τι θέλω να πω κ ευχαριστώ!
υπάρχουν μερικά grow στο icmag αν τα διαβάσετε θα καταλάβετε τις διάφορες σε dwc / wilma και τα υποστρώματα
 

herb4

Member
ok ευχαριστώ bazz, το θέμα θέλει διάβασμα, σωστή κατανόηση και υπομονή... Ελπίζω κάποια στιγμή να τα καταφέρω όπως εσάς!!

Να ρωτήσω κάτι ακόμα όμως, σε ένα σύστημα dwc αν κάνει διακοπή ρεύματος 1 εως 3(max, μπορει κ παραπάνω....) ώρες τι συνέπειες θα έχει το φυτό? θα αντέξει την ασφυξία η ρίζα? και αν θα μπορούσα να κάνω κάτι για να μην τεντώσει..... (δεν υπάρχει γεννήτρια ρεύματος!)
Ευχαριστώ!
 

bazz

Member
Εάν θέλεις πραγματικά ναι θέλει αρκετό διάβασμα...στο τέλος θα δεις οτι ολα είναι πολι λογικά και φυσιολογικά...

Εάν εχεις διακοπή ρεύματος για 1/3 ώρες για 1-2 φορές δεν νομίζω πως θα εχεις πρόβλημα....

Όταν δεν εχεις οξυγόνο στο νερο αναπτύσσονται βακτηρίδια και πνίγεται το φυτό σου χωρις το οξυγόνο....
 

herb4

Member
Να σαι καλά bazz,
ελπίζω αν όλα παν καλά να τα καταφέρω κ εγώ όταν το ξεκινήσω κ αυτό χάρη σε άτομα μέσα από το greek icmag που έχουν γράψει για θέματα που αφορούν καλλιέργειες εγκαταστάσεις συμβουλές κ όχι μόνο ;)
Ευχαριστώ κ πάλι μακάρι να μπορέσω κάποια στιγμή να ανταποδώσω!
 

Latest posts

Latest posts

Top