What's new

Υδροπονικές συζητήσεις

herb4

Member
έχω ακόμη μια απορία όσο αφορά το υδροπονικό σύστημα ανάμεσα σε DWC και RDWC, τι διαφορές έχουν τα δυο συστήματα? ποιο θα προτείνατε για αρχάριο σε υδροπονία? και ποιο είναι πιο αποτελεσματικό?
 

ganja3

Member
όλα τα συστήματα είναι αποτελεσματικά εάν τα δουλεύεις σωστά .
για ένα αρχάρια θα πρότεινα έναν κουβά (αυτός που είναι για σφουγγάρισμα έχει και νετ ποτ ) με μια αερόπετρα , . έχει την δυνατότητα να προσέχει κάθε φυτό μεμονωμένα , να το βγάζει από το κουτί και να το δουλεύει εκτός , να αποφύγει διαρροές . και να δουλέψει και με μικρότερη ποσότητα λιπασμάτων .
 

herb4

Member
ευχαριστώ, μέσα στον ένα κουβά (που κατά προτίμηση θα έβαζα 35-40 λίτρα) θα πρέπει να έχω και αντλία νερού που να στάζει από πάνω στο νετ ποτ ή μόνο οι αεραντλια κάνει με 2-3 αερόπετρες (είναι στρόγγυλες μπλε)? και πως γίνεται να ρυθμίσω τη θερμοκρασία του νερού? υπάρχει τρόπος..?
 

ganja3

Member
και μόνο οι αερόπετρες φτάνουν , συνήθως είναι μπλε στρόγγυλες οι πλακέ .
η θερμοκρασία νερού θα πάρει την θερμοκρασία του περιβάλλοντος , που συνήθως είναι σωστή . (25 βαθμούς ) . υπάρχουν και μηχανήματα που την ρυθμίζουν . αλλά για την εποχή και τα κυβικά σου ,τα θεωρώ περιττά . και κάνουν και κανένα 300αρι ευρώ .
 

makedon

Member
Veteran
με ενα θερμοστατη/αντισταση για ενυδρεια(20 γιουρα)εισαι οκεικ πιστευω,σε 130 λιτρα ενυδρειο την δουλευα


:tiphat:
 

Rondelia

Active member
ευχαριστώ, μέσα στον ένα κουβά (που κατά προτίμηση θα έβαζα 35-40 λίτρα) θα πρέπει να έχω και αντλία νερού που να στάζει από πάνω στο νετ ποτ ή μόνο οι αεραντλια κάνει με 2-3 αερόπετρες (είναι στρόγγυλες μπλε)? και πως γίνεται να ρυθμίσω τη θερμοκρασία του νερού? υπάρχει τρόπος..?

Γίνεται και χωρίς αντλία νερού αλλά θα πρέπει τον πρώτο καιρό, μέχρι η ρίζα δηλαδή να ακουμπήσει το νερό, να το ποτίζεις 1-2 φορές τη μέρα με το διάλυμα που έχεις φτιάξει στον κουβά σε συνδυασμό, με το να φέρεις την επιφάνεια του νερού στο σημείο που να ακουμπάει τα netpots, για να μην στεγνώσει και πεθάνει.
Η θερμοκρασία νερού δεν είναι πρόβλημα αυτή την εποχή αλλά μετά τον Απρίλιο και πρίν τον Οκτώβριο.
Αν τώρα θες σώνει και καλά να κάνεις γκρόου καλοκαιριάτικα. Αντί να δώσεις 300 ευρώ για waterchiller(οι πατέντες είναι gtp) μπορείς να πάρεις ένα RO φίλτρο από το watrewaves.gr και να κρατάς τα κακά μικρόβια υπό έλεγχο με μικροοργανισμούς που τρώνε το root rot. (<-- πρόβλημα που συχνά ανακύπτει όταν δεν έχουμε αρκετό οξυγόνο στις ρίζες, καθαρό από κολοβακτηρίδια νερό και υψηλές θερμοκρασίες.)
 
Last edited:

ganja3

Member
Rondelia ...γεμίζει τον κουβά μέχρι επάνω και δεν θέλει ούτε αντλία ούτε πότισμα .

μακεδόνα.... η αντίσταση που λες είναι μια χαρά για να ανεβάσεις θερμοκρασία στο νερό ,(κάποτε την έβαλα και εγώ :) ) συνήθως όμως θέλουμε να την κατεβάσουμε , (καλοκαίρι ) ,
τον χειμώνα εφόσον έχουμε θερμαντικό μέσα στον χώρο , για να έχουμε σταθερή θερμοκρασία στον χώρο , την ίδια θερμοκρασία θα έχει και το νερό .

δεν ξέρω βέβαια τι θα γινόταν εάν είχαμε στο νερό 25 και εξωτερικά 10 / 15 βαθμούς
 

makedon

Member
Veteran
τετοια εποχη που το εγραψε νομιζα οτι θελει να την ανεβασει (την εβαλα και εγω :biggrin: καποτε...420πχ :biggrin:)
και λεω,τι του λεει τωρα 300 πισινα θα ζεστανει? :laughing:

:tiphat:
 

Rondelia

Active member
Μέχρι πάνω εννοείς ότι το netpot θα είναι μέσα στο νερό; Αν γίνει αυτό η άνωση δεν θα σπρώξει τον άργιλο προς τα πάνω με αποτέλεσμα να το αδειάσει; Επίσης γιατί να ρισκάρεις με τόση υγρασία που θα έχουν να εμφανίσουν stem rot;
Εγώ την έχω πατήσει μια φορά έτσι όταν είχα βάλει αντλία νερού και έφαγα μεγάλο πακέτο. Φαντάζομαι ότι το να έχεις το netpot μέσα στο νερό δημιουργεί παρόμοιους κινδύνους. Better safe than sorry .
 

ganja3

Member
εάν δεν αερίζετε καλά το νερό , τότε θα έχει θέμα με σάπισμα ρίζας ,
το να είναι μέχρι επάνω το νερό ή ποιο κάτω είναι το ίδιο για τις ρίζες .
ο άργυλος δεν επιπλέει για να σηκωθεί . ( αυτός που έχω εγώ τουλάχιστον .._
με αντλία νερού , μπορεί να σαπίσεις τον κορμό (εάν τρέχει πάνω σε αυτόν το νερό ) και όχι τις ρίζες .

ε και όταν λέμε μέχρι επάνω δεν λέμε και να ξεχειλίσει . εάν βρέχονται τα 2/3 στην αρχή και το 1/3 αργότερα είναι μια χαρά ( νομίζω ) .
 

Rondelia

Active member
Ωραίο το λεμόνι :p Αυτό με το νετποτ θα το δοκιμάσω και ετσι γιατί οχι...
 
Παιχταράδες μου καλησπέρα χρειαζομαι και εγώ την βοήθεια σας για να στήσω ενα hydro room RDWC μιας και μέχρι τώρα έπαιζα σε χώμα λοιπόν ο χώρος είναι 4 χ 1,50 μέτρα και σκέφτομαι για 6 φυτά σε U Scrog εχω σχεδιάσει ενα διάγραμμα και θα ήθελα να μου επιβεβαιώσετε αν δουλέψει και τι αλλαγές μου προτείνετε να κάνω
zinmyt.jpg

Οι απορίες μου είναι οι εξής καταρχήν εχω δεί σε μερικά RDWC ότι η ανακύκλωση φεύγει από κάτω και το νερό ερχετε από πάνω, αυτό έχει κάποιο λόγο που το κάνουν πχ δημιουργεί περισσότερο παφλασμό άρα οξυγονώνετε καλύτερα το νερό; Στο σχέδιο μου όπως βλέπετε υπάρχουν μόνο σωλήνες ανακύκλωσης (1,5 Inces ) η οποία γίνεται βεβιασμένα από την αντλία όπου τα νερά καταλήγουν στο ρεζερβουάρ και πάλι απο την αρχή επίσεις ο κάθε κουβάς θα εχει απο μια αερόπετρα όπως και στο ρεζερβουάρ .
 

420brother

Member
Όλοι στις υδροπονίες πάνε και βλέπω ότι το χώμα σιγά σιγά το στέλνουν όλοι όπως έστειλαν τις HID για LED αλλά όπως πάντα θα υπάρχουν παλιοσχολίτες που φυτρώνουν με HPS έτσι και κάποιοι θα είναι πάντα στο χώμα γιατί έχουν δικό τους recipe και πολλούς άλλους λόγους.

Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να πω πολλά γιατί ακόμα σχεδιάζω το πρώτο μου grow (που θα είναι DWC) και ακόμα θεωρούμαι noobas ανάμεσα σας, αν κάποιος έριχνε λίγο φως στην υπόθεση με την υδροπονία θα το εκτιμούσαν πιστεύω πολλοί. Κάτι του style, ποια είναι τα βασικά λάθη του πρωτάρη που ακόμα ψάχνετε με hydro ή κάποιο pro tip για ψάγμένες καλλιέργειες!
 

ganja3

Member
ωραίο το σχέδιο που έκανες , αλλά σε 4 χ 1,5 μπορείς να βάλεις και 20 φυτά , .
πρόσεξε μόνο τις τρύπες στους κουβάδες να είναι 5 με 7 εκατοστά ποιο πάνω από τον πάτο . έτσι δεν θα τραβάει η ροή του νερού τις ρίζες .
ο σωλήνας τις αντλίας δεν χρειάζεται να είναι τόσο μεγάλος και αν βάλεις στο τελείωμα του μπεκάκια θα έχεις και παφλασμό .αν και με τις αερόπετρες δεν τον χρειάζεσαι τόσο .
 
Σε ευχαριστώ πολύ γκάντζα, το μέρος είναι ενας χώρος σε υπόγειο χωρίς παράθυρο κάτι σαν λεβητοστασιο φαντασου μπορείς να μου πεις ποσα κυβικά αέρα θα χρειαστώ η πως να υπολογισω για να δουλέψω εξαερισμό για 1200 watt λάμπες μαζί με φίλτρο στον χώρο αυτό και επίσεις 5 γαλόνια bucks είναι καλά η να πάω σε μεγαλύτερα?
 

ganja3

Member
20 λίτρα σχεδόν , είναι μια χαρά . σκέψου ότι αν πας σε μεγαλύτερο μ για να τα γεμίσεις θα θέλεις και τα αντίστοιχα λίτρα νερού και λιπάσματος .
για τον αέρα ας πει κάποιος άλλος γιατί εγώ θα το κάνω μπακάλικα .
φάρδος χ μήκος χ ύψος , θα βρω τα κυβικά που έχω . θα δω πόσα τραβάει ο εξαερισμός μου την ώρα , θα υπολογίσω να τον ανανεώνω τουλάχιστον 5 φορές μέσα στην ώρα και θα αγοράσω το διπλάσιο .:wallbash: μετά θα δώ αν δεν οι θερμοκρασίες , να πάρω άλλον ένα :biggrin:
 

antonios

Member
γεια σας παιδες,ηθελα να σας ρωτησω αν δεν εχω uδροπονικη γλαστρα αuτη με τις τρuπες,μπορω να φτιαξω μονος μοu με καποιο τρπο?
 

ganja3

Member
έναν κουβά , ένα στραγγιστήρι από μακαρόνια επάνω στον κουβά . μια αεραντλία / αερόπετρα , και είσαι έτυμος . κάνει και ο κουβάς για σφουγγάρισμα , εκεί δεν θέλεις το στραγγιστήρι .
 
Top