What's new
  • ICMag and The Vault are running a NEW contest! You can check it here. Prizes are seeds & forum premium access. Come join in!

Ww fem RQS

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Aerul conditionat are si ala dezhumidificare de obicei. Ai putea sa il folosesc macar pana se usuca la suprafata si apoi le lasi sa piarda restul umiditatii treptat doar cu ventilator. Eu asa faceam cand aveam outdoor mai mult si crestea umiditatea in camera unde uscam.
 
A

Alin

Da știu doar ca e în alta camera, am 4 camere la garaj.
Ce părere aveți de un uscător de fructe? Am văzut pe net ca lumea usucă iarba cu ele,voi știți ceva?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu merge, e uscare prea brusca. Si.. chiar si in cele mari nu cred ca poti usca prea multa iarba.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Am uscat eu vreo 300g intr-un uscator etajat. Atata ca pe mine nu m-a deranjat uscarea brusca. Pentru tinctura, na...
 
A

Alin

Cum dau și cum gândesc nimic nu îmi da cu bine, varianta cea mai buna ar fi sa fac o cutie mai mare lungime 1 m lățime 60 înălțime 70 80 și sa bag un dezumificator profi cu reglajul umidității și un cooler pc sa învârtă aerul prin cutie în perioada rece o aeroterma sa îmi tina o temperatura constanta conectata la un senzor de temperatură, dacă considerați ca e vine dați-mi unda verde sau dacă aveți ceva inbunatatiri la plan aștept părerile voastre,.
Iau notițe pe caiet.
1lemn uscat netratat
2 dezumificator profi.
3 termostat cu senzor
4 aeroterma
5 ventilator mare pc

La cutia asta mai trebuie in out?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu cred ca iti trebuie aeroterma, cel putin daca nu il tii undeva unde ingheata. In rest pare ok. Eu sincer as face 2 boxuri, si cand bag o tura in flower dupa ce am recoltat-o pe cealalta.. usuc in vegroom. Dar recunosc ca nu am avut niciodata problema uscarii. Mereu se gaseste o camera libera.. sau un veg/flower room nefolosit.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca intrebi daca pentru flower si veg room trebuie in out, banuiesc ca te referi la ventilatie.. Nu trebuie in niciodata, nu activ, adica cu ventilator, dar trebuie o gaura pe unde sa intre aerul. gaura aia e bine sa fie in jur de 2 ori suprafata exhaustului activ (adica de 2 ori suprafata gurii de la extractor), aer proaspat le trebuie mereu, asa ca sa nu faci greseli de alea la modul sa nu pui ventilatie sau sa o opresti pe intuneric, ca si rezultatul va fi pe masura. foarte dezamagitor.
Daca incercai sa intrebi altceva, mai incearca o alta formulare mai clara..
 
A

Alin

Mulțumesc Expo pentru răbdarea ta eu ma refer la noua cutie pe care o voi folosi sa usuc iarba dacă mai am nevoie de gauri de,, in,,,, ouț,, la cutia unde cresc fetele am in out și merge nonstop ventilația nu se oprește, de oprit mi se oprește doar lumina 4 ore din 24.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eu as zice ca are nevoie, dar na, poti incerca si vezi ce iese. In timpul procesului normal de uscare se petrec niste procese chimice, pe cand in lipsa oxigenului ar deveni fermentare, nu uscare.
 
A

Alin

Eu as zice ca are nevoie, dar na, poti incerca si vezi ce iese. In timpul procesului normal de uscare se petrec niste procese chimice, pe cand in lipsa oxigenului ar deveni fermentare, nu uscare.
Da expo asta nu stiam dacă trebuie sa între aer proaspăt sau nu, ori cum mi-am comandat termometre cu tot cu măsurat umiditatea de la prieteni mei chinezi,voi pune termometre peste tot, sunt hotărât peste 80% sa fac cutia pentru uscare doar pentru uscare,nu se merita riscul sa pierd xxx grame de material din cauza umidității.

Azi sau cel târziu mâine revin cu cantarul :woohoo:
Abia aștept sa vad câte grame am uscat.
 
A

Alin

Salutare deci final de cantar 223 gr fumat vreo 2 gr pierdut 3 muguri cei mai mari peste 15 gr, am avut 250 gr, ma declar mulțumit.
Am avut 306 watti bec cu dulie Philips, nutrienti Ago natura pentru toată gradina, sare amara.
 

Attachments

  • IMG_20190615_150751.jpg
    IMG_20190615_150751.jpg
    101.8 KB · Views: 34
  • IMG_20190615_164336.jpg
    IMG_20190615_164336.jpg
    111.1 KB · Views: 47
  • IMG_20190615_164416.jpg
    IMG_20190615_164416.jpg
    85.1 KB · Views: 41
  • IMG_20190615_164534.jpg
    IMG_20190615_164534.jpg
    64.9 KB · Views: 37
  • IMG_20190615_154003.jpg
    IMG_20190615_154003.jpg
    57.9 KB · Views: 43
A

Alin

Sparge fata de automate x2 acum prietenul meu e paletă de la jumate de cui, arde bine nu ustura pe gat, dacă nu tragi din cui se stinge.E balana, acum rulez vreo 10 cuiulete ca plec în mini vacanta sa avem la cafea,)))))
 

Attachments

  • IMG_20190615_185759.jpg
    IMG_20190615_185759.jpg
    65.8 KB · Views: 37

vasy2009sile

Well-known member
Veteran
Am căutat și eu dar nu am găsit !
Am găsit numai pentru citrice!
In rest am destule îngrășăminte de pe la toate firmele !
Cel mai bun mi sa părut de la greenhouse!
Dar tot leam ars!!
Poate încă nu știu să îi dau doza pe care o vrea!
Dar spre exemplu am niste buruieni care nu le-am dat nutrienți deloc și nu au deficiente la fel deloc! Numai i-am făcut transplantul la fiecare 3 săptămâni în pământ fertilizat!!
Și așa nu am mai fost nevoit să dau fert!
Succes la fumat !
Sa ai poftă!
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Pai unde sa gasesti tu AgroNatura mai Vasi? Asta e mioritic, de pe aici. E echivalent cam cu orice e cu melasa de pe la tine...
Daca le arzi, nu e pentru ca e nutrientul prost, ci pentru ca ii dai prea mult. Incepe si tu cu un sfert din doza maxima, de pe sticla. Plus, chiar daca incepi cu un sfert, dar pamantul e suprafertilizat, na, ce ai vrea?
 
A

Alin

Mai mai mai eu lam luat de la horbi, ce îmi place cel mai mult ca am mers cu el cap coada și sunt mulțumit de ce am scos, adevărul este ca și am avut chivece de 18 l, dar nu am mai stat sa combin soluții.
Am scos o iarba tura asta de vreau sa fumez al 2lea cui mie frica ca ma trimite la nani, prietenul meu sia dat 2 cuie cu pauza între ele de 20 minute și nea futut o seara din concediu ca el lesina și e fumător de iarba de ani de zile, eu am văzut o stea pe cer imensa și defapt era becul pe un stâlp la pensiunea care eram cazați, plm, rupe, sparge, nenorocește, cuiele nu le fac mai mari de 0, 3 0,4.
 
Top