What's new

Vulpoiul si Sativele

VanVulpen

Well-known member
Veteran
Vulpoiul tocmai a dat drumu la un nou grow, al doilea pe anu' asta, din primu s-au pus deoparte in vizuina de vegetatie cateva mame potente capabile zic io sa termine outdoor la 46N:
Leshaze (Cannabiogen) - 2
Deluxe Mix (Cannabiogen) - 2
Kalichakra (Mandala) - 2
Satori (Mandala) - 4
8MilesHigh (Mandala) - 2
Nepalese Jam (Ace Seeds) - singura femela din pachet a fost revegetata cand in plin flower am prins-o cu ceva sacusori de polen, cred ca e totusi vina mea caci mi-am stresat destul de mult plantele in iarna. N-am reusit inca sa o arunc, imi vine nu stiu cum sa renunt la ea, cred ca o sa duc clone undeva pe-un varf de munte sa vad ce se intampla totusi...
Saptamana asta se iau clone pentru outdoor, vulpoiul a mirosit deja cateva locuri mai ferite pentru "boboceii" sai.

In paralel cu pregatirile pentru sezonul estival, in vizuina se pun temeliile la un nou flower room, vechiul dulap devenind neincapator si supraincalzit cel mai adesea. Sunt in 12/12 de 3 zile cateva clone din grow-ul anterior:
Malawi Gold (Afropips)
SSH (Greenhouse)
Skunk #1 "The Pure" (TFD), dar si cateva plante noi:
Guawi (Ace Seeds)
Angolese X Meao Thai (Ace Seeds)
Pahari Farmhouse (RSC)
Malana (RSC)
Pe masura ce masculii vor fi eliminati, in flower vor intra cate doua Satori si Mandala #1, iar daca asta nu-i de ajuns un mix de Original Haze&hibrizi de la Seedsman abia asteapta sa fie germinat.

Plantele vor fi crescute in sol si fertlizate organic doar atunci cand este neaparata nevoie. Deocamdata in dulap sunt 2x250W HPS, la mutarea in noua odaie o sa mai adaug un bec de 400W MH. Dupa calculele mele primele femele ar trebui sa gate de inflorit indoor undeva in august urmand ca cele mai intarzaiate sa le scot spre sfarsitul lunii ca sa termine outdoor. Mai e vreme pana atuncea insa, nu va plictisesc mai mult deocamdata.... Toate cele bune!:joint:


angolese x meao thai
 

sznake

jarhead
Ohoo

Salut Vulpoiule! Mama da ce sative hard-core ti-ai ales? Merg astea? Banuiesc ca doar la indoor..
 

VanVulpen

Well-known member
Veteran
salutare baieti, vesti bune din dulapul cu sative, prima planta de Pahari Farmhouse a confirmat azi ca e femela :woohoo:

In vizuina a fost intuneric in ultimele 24 de ore, am decis sa le infloresc noaptea, vara este mult prea cald aicea... va imaginati poate ce cuptor ar iesi intr-o mansarda sub 1000w... Sper ca toata lumea sa fi priceput mesajul si cat mai multe femele sa confirme zilele astea :rolleyes:

pace...
 

edster

Member
multa bafta vulpoiule cu grow-urile!
io am mai adaugat 2 citrical+ feminizate la grwo-ul meu
pace!
 

VanVulpen

Well-known member
Veteran
salut edster, bine ai venit pe ic, n-am auzit de "citrical", vroiai sa spui Critical Mass? ori Chitral (Pakistani)?... asteptam poze!:D

sznake, e o onoare sa te avem printre noi, Jack Herrer-ul ala al tau e un etalon de buna crestere, il mai ai prin preajma?:respect:

exploziv, cred ca am luat cea mai buna decizie cand am parasit site-ul ala, devenise destul de suspect, n-am rezistat tentatiei de a-mi mai "confectiona" o identitate (feminina) ca sa vad ce ramane in urma... pare-se ca nu ne simte nimeni lipsa, lumea cauta in continuare seminte... :biglaugh:

Astazi am deadline pentru flower-room, am partitionat cu rigips un spatiu de 1m X 1.2m si inalt de 1.5m, urmeaza sa-l varuiesc si sa instalez becurile, ventilatia. E probabil cam mititel pentru sativele astea, am sa le "antrenez" pe toate caile, toping, pinching, LST, poate oi incerca si un SCROG, cine stie? Poze diseara... :canabis:
 

marius4you

New member
salut edster, bine ai venit pe ic, n-am auzit de "citrical", vroiai sa spui Critical Mass? ori Chitral (Pakistani)?... asteptam poze!:D

sznake, e o onoare sa te avem printre noi, Jack Herrer-ul ala al tau e un etalon de buna crestere, il mai ai prin preajma?:respect:

exploziv, cred ca am luat cea mai buna decizie cand am parasit site-ul ala, devenise destul de suspect, n-am rezistat tentatiei de a-mi mai "confectiona" o identitate (feminina) ca sa vad ce ramane in urma... pare-se ca nu ne simte nimeni lipsa, lumea cauta in continuare seminte... :biglaugh:

Astazi am deadline pentru flower-room, am partitionat cu rigips un spatiu de 1m X 1.2m si inalt de 1.5m, urmeaza sa-l varuiesc si sa instalez becurile, ventilatia. E probabil cam mititel pentru sativele astea, am sa le "antrenez" pe toate caile, toping, pinching, LST, poate oi incerca si un SCROG, cine stie? Poze diseara... :canabis:

ce rau esti:)) :abduct: cam putina romania aici , si sper sa ramana asa :D
 

VanVulpen

Well-known member
Veteran
Vulpoiul o fost plecat cu ceva daraveri prin capitala, vestea buna e ca am luat si mult promisul bec de 400MH, trag nadejde ca si plantele or sa-l aprecieze cum se cuvine...
Pahari Farmhouse No.4, ceva mai compacta decat suratele sale, 5 la numar:

Guawi in "camasa de forta", nu stiu cum s-o indemn mai bine la clone:

AngolaXThai femeie si barbat:
 

VanVulpen

Well-known member
Veteran
ceva update ?:D

just a quick one: cum era de asteptat sativele mele progreseaza destul de incet, recent am adaugat in colectie 5 Original Haze (Seedsman) si 5 Swazi Rooibart (Afropips). Cateva poze, in ordine: Angolese X Meao Thai 1 (fenotipul ramuros), Guawi 2, Pahari Farmhouse 1, Satori, Skunk#1 - de la TFD, banuiala mea e ca s-a facut ceva greseala la impachetarea semintelor caci asta nu arata a Skunk de la o posta :confused:


Outdoor - Kalichakra 2, Satori 3, Satori 3(?), laolalta:

 

sznake

jarhead
..Skunk#1 - de la TFD, banuiala mea e ca s-a facut ceva greseala la impachetarea semintelor caci asta nu arata a Skunk de la o posta
Nah, e doar un fenotip foarte sativa.. ceea ce e bine. Oricum, Skunku tre sa fie sativa in mod normal numai ca olandezii l-au incrucisat cu Afghan. Skunk#1-ul original, cel creat in California in anii 70 e un fenotip Columbian, 100% sativa.

Mai exista si un "Skunk#1" african, tot 100% sativa, dar care n-are nici o legatura cu cel original (Columbian dezvoltat in California). Denumirea a fost "imprumutata" de catre crescatorii africani datorita notorietatii soiului original.
 

VanVulpen

Well-known member
Veteran
Nah, e doar un fenotip foarte sativa.. ceea ce e bine. Oricum, Skunku tre sa fie sativa in mod normal numai ca olandezii l-au incrucisat cu Afghan. Skunk#1-ul original, cel creat in California in anii 70 e un fenotip Columbian, 100% sativa.

Mai exista si un "Skunk#1" african, tot 100% sativa, dar care n-are nici o legatura cu cel original (Columbian dezvoltat in California). Denumirea a fost "imprumutata" de catre crescatorii africani datorita notorietatii soiului original.
iti dai probabil seama ca de-as identifica radacina columbiana in skunk-ul meu as fi teribil de incantat, din cate stiu insa skunk-ul "dulce" asa cum l-a importat The Skunkman in Olanda era un IBL si asa l-au mostenit si TFD... din seed inflorirea ar fi durat peste 15 sap insa io n-am mai avut rabdare si l-am fumat verde, fara nici o impresie deosebita insa, ramane de vazut ce-o iesi din clona :joint:
 

sznake

jarhead
Da, si IBL-ul "dulce" e tot pe baza skunkului columbian. La vremea respectiva (a dezvoltarii skunkului) au fost 2 linii de skunk#1 care se vroiau stabilizate:

1. Unii cautau maximizarea mirosului si al gustului skunky (se cauta stabilizarea fenotipului care duhnea cel mai tare a "sconcs")

2. Altii, carora nu le placea "duhoarea" cautau stabilizarea caracteristicilor de miros/gust dulce --> "sweet skunk"-ul.

Tuturor le placea efectul skunk, era cel mai tare la vremea resp, doar ca aveau preferinte diferite la gust/miros. Olandezii au preferat dulcele, si asta e linia pe care au importat-o ei. Din motive de adaptare la clima din Olanda, au diluat si mai mult gena incrucisand cu afghani. De altfel cam toate strainurile olandeze is incrucisate cu afghani din cate stiu.

Multi americani in schimb preferau ierburile care "duhneau" cel mai tare.
 

VanVulpen

Well-known member
Veteran
OK, n-as putea cita cu exactitate ca is destul de stanca acuma dar parca e si ceva Acapulco Gold in skunk#1 si un afghan puturos pentru limitarea staturii si productie ridicata. Probabilitatea sa dai peste unul dintre stramosii "sativa" ale unui IBL de nenumarate generatii cum e skunk-ul mi se pare... improbabila :joint:
In plus in pachet am gasit si doi masculi la fel de sativizati, preflower dupa 3 sap de 12/12 :yoinks:. La iarna cand o sa fac si io un flower de diversi masculi pentru polen o sa germinez si restul pachetului ca sa caut un flacau cumsecade pentru sativele mele.... e criza, bat-o vina, si nu-mi mai permit sa cumpar seminte asa ca o sa incerc si io cateva crossuri. In mod sigur o sa pastrez un mascul de Swazi si unul de Original Haze si mai am de germinat 3 seminte de Leshaze plante rapide, produc mult si efect tipic de SkunkXHaze :abduct: poate gasesc si acolo vrun viitor tatic...
 

VanVulpen

Well-known member
Veteran
Angolese x Meao Thai no.1 e planta mea favorita pana acuma descrierea lui Dubi spune ca ar trebui sa ma astept la o
very strong and speedy sativa, high flower/leaf ratio, high resin production, 13-14 weeks flowering time. Floral, citric, woody aromas. It's a good gift for the sativa lovers. :smile:

In padure Kalichakra 2 incepe sa o ia din loc, solul e destul de saracacios pe aicea dar planta asta e o bestie, o sa incerc s-o "amendez" duminica cu ceva compost. Pe drumul de intoarcere ma astepta la timp... cina! :yummy:
 

Latest posts

Latest posts

Top