What's new
  • ICMag and The Vault are running a NEW contest! You can check it here. Prizes are seeds & forum premium access. Come join in!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Ce calcul se potriveste cel mai bine pentru cantitatea scoasa pe sezon, cel la g/W sau g/kV?
Daca stai sa te gandesti e cam acelasi lucru, doar ca adaugi inca o variabila la calcul - timpul. Pt ca esti taxat per kw/ora, asa ai "N" ore de grow in care scoti "X" grame de bud. Fiecare kilowat are 1000 de wati, deci...

Cand te bantuie doru' al mare de eficienta la costuri, nu folosesti mai mult decat puterea necesara (in W) pt un grow reusit si te orientezi spre soiuri cu flower rezonabil sau scurt, cam 8-9 sapt as spune.
Deasemenea mai este convenabil (financiar) sa nu arunci banii pe echipamente scumpe doar pt ca ai citit fumat neshte cuvinte scrise d-un negustor care vrea neaparat sa-ti vanda kinezariile de le monteaza-n beciu' lu' ma-sa. :biggrin:
Glumesc, desigur, doar ca eu prefer sa ma feresc de o greseala de incepator: cheltuiala excesiva (overspending).
D-aia prefer sa-mi construiesc singur spatiul de grow (chiar daca asta dureaza mai mult de-un an.. :LOL: )cu toate detaliile si accesoriile - lumina, ventilatie, umiditate, CO2, etc - asa cum le vreau eu si nu vreun neica nimeni de p-un alt continent.

Luandu-ma dupa recomandarile veteranilor experimentati respect proportia de 50w/sqf apeland la gugle pt conversie, ma rezum la soiuri cu flower scurt si neaparat voi testa programul 10/14 pt flower. Bud-u' creste si pe-ntuneric.
Undeva in viitor as vrea sa cresc o sativa - DrGrinspoon si/sau Laughing Buda - pe o turntable, adica platforma aia care se-nvarte. Am eu chichitza asta cu rotatia...
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Pana acum daca ar fi sa ma uit la partea financiara si rezultate pot spune ca sunt foarte multumit (majoritatea sunt sub pretul pietei actual, ca sa nu mai vb ce preturi erau in anii precedenti) plus vrajeala produsului la multe produse (nu la acest brand) si prefer sa platesc 2€+/W decat sa platesc 1€/W iar detaliile sa f.ie umflate, piesele sa nu corespunda cu descrierea sau descriere fara teste, ce au visat au pus pe site.

Sezonul urmator merg pe auto ca nu am mai facut de ceva ani.
Dr Greenspoon, detin 5 seminte care sunt la pastrare, o legenda pe care doresc de mult timp sa il fac si vreau sa-l tip palnie, sa impletesc crengutele in primele saptamani de floare, vise.
 

legalizeRO

Active member
N-am timp sa ma joc cu el. Revin.
 

Attachments

  • 34538.jpg
    34538.jpg
    2.1 MB · Views: 65

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Am renuntat la incercarea de a gasi pe plan local (RO) ce ma intereseaza, deci...
Intrebare:
Unde as putea gasi nematode pt tantari? De preferat Europa, nu Amazon sau e-mag-uri d-astea kinezesti ori americane...
Am vazut eu candva o "bomba", un tub de carton plin cu praf pe care-l imprastii prin gradina.
Are cineva idee de unde-as putea comanda?
Am incercat cu gugle, da' asta-mi da rezultate locale cu super otravuri de-mi omoara lighioanele domestice.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Slabe sanse, da' tre' sa-ntreb:
Are cineva cunostinte de sudura/lipire (brazing) cu aliaj de argint? Cupru and shit...
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Pt moment un shaijda'litri c-un thumper de 20, mai tarziu e posibil sa urc la 100 cu 30.
Fac o copie exacta a astuia, doar ca viermele va fi clasic:
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Tot ce fermenteaza, da' io-s specializat pe porumb.
Si cre' ca-mi bag picioarele-n el de argint, ca-i prea scump echipamentu' de sudare. Se pare ca la ala trebe' oxiacetilena...
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Si ce nu spusashi mah cand intrebai? :biggrin:
Am eu destule ocazii sa sar in aer, nu-mi mai trebe si gaze nervoase... :LOL:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ca nu consider ca inseamna ca stiu sudura daca am stat de 2 ori langa niste oameni care sudau asa ceva, si i-am plictisit cu intrebari.. :D
 

DcSantos

Active member
e grea sudura pana ii dai de cap. eu am sudat numai otel si e destul de greu pt ca se tot lipeste electrodul daca il tii prea mult si e si enervant pana te obisnuiesti. Tre' sa formezi coordonarea.Cu aluminiu ,argint si altele e si mai greu am auzit.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
depinde ce tip de aparat folosesti, daca ai control asupra voltajului sau macar al amperajului sudezi otel usor. Se mai poate si babeste adaptand grosimea electrodului la ce aparat de sudura clasic ai.. dar o sa fie mai greu si rezultatele mai proaste.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Mersi pt interventie.
Ma refer la sudura cu flacara nu electrica, "soldering" sau "brazing" cum ii spune in engleza, depinde de tipul sudurii.
O sa le lipesc cu flacara dar mai am de documentat pana ma lamuresc care mi se potriveste.
Cel mai probabil o sa merg pe soldering ca sa evit nu doar costurile uriase ci si durerea de cap.
Am aruncat un ochi (treaz :biggrin: ) pe unul din site-urile mele de distilare, cand am realizat ca pusesem intrebarea unde nu trebuie... M-au lamurit repede multele discutii de-acolo.
Sudura trebuie doar sa reziste la ceva aciditate si temperaturi de sub 200°C.

Asta-mi aminteste de balamucu' de-acu' ceva ani cand eram chitit pe "foite organice" pt rulat blunt. Scumpe si nashpa!
Am luat seminte de Basma, un tutun turcesc f aromat care are nicotina cat ruderica thc, si l-am crescut in ghiveci.
Dupa/daca ii faci tratamentu' corect (curing) are o aroma de te-mbata. Daca vrei arome gen fructe sau altceva, le bagi in aceeasi cutie cu fructu' (deshidratat) si-n doua zile e mai bun si mai organic decat gainariile alea scumpe de pe net.
Nu trebuie sa se atinga, doar sa stea in aceeasi incinta si se impregneaza cu aroma. ;)
Mi-am facut atunci de caise si gutui. Dar se gasesc pe piata fructe deshidratate, de la mere la papaya si alte fineturi.
 
Top