What's new

Οργανική εξωτερική καλλιέργεια.

G

Guest

[URL=https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=71095&pictureid=1692368&thumb=1]View Image[/url] [URL=https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=71095&pictureid=1692369&thumb=1]View Image[/url]
παναμά και πάλι παναμά..και πάλι παναμά..
σπάνιο,παλιομοδίτικο,μυρωδάτο,ποιοτικά ακουστικότατο..
όσο μεστώνει στο βάζο τόσο με τρελαίνει,το μπουκέτο άρωματων αυτό δεν νομίζω να βρίσκεται εύκολα σε κάποια άλλη ποικιλία,λιβάνι,τσαγάκι βουνού και λεμόνι,απο κεφάλι,επίσης με έχει εκπλήξει,δεν είναι σίγουρα τσιγάρο που το πίνεις και πας για δουλειά που χρειάζεται συγκέντρωση,δεν σε καθηλώνει στον καναπέ,αλλά σε χτυπάει τόσο ωραία που στο δευτερο-τρίτο τσιγάρο ξεχνάς πόσα έχεις πιει και τι είχες να κάνεις στην συνέχεια της ημέρας,χωρίς αυτό να σε αγχώνει όμως.Ηρεμία,ευδιαθεσία,γαλήνη και ενώ τα μάτια γέρνουν και είσαι εμφανώς μαστούρης,ο ύπνος δεν σε παίρνει με τπτ.
Σατιβάρα απ' τα παλιά με τα όλα της..
Εξαιρετικό βοτάνι..

Μπράβο ρε παιδί!Ωραίο ραπόρτο και ακόμα καλύτερη καλλιέργεια.:)
Λουκουμάκια φαίνονται!
Εγώ έχω πάθει με το Ζαμ Χας...Σαν αρμπαρόρριζα α κ ρ ι β ώ ς!Το άκουσμα ...με χρώματα:whee:Δεν ξηγιέσαι του χρόνου Zamal-delic-organic-a ;:biggrin:
 

delicorganic

Well-known member
Να΄σαι καλά syd,είμαι σίγουρος πως θα είναι αξέχαστο το ζαμ χας..
αυτό το άρωμα που λές παραπέπμπει σε σπάνια τερπένια όπως το citronellol και geraniol που συναντάται στα γεράνια και στην αρμπαρόριζα,έχω πετύχει παλαιότερα acapulco gold με άρωμα αρμπαρόριζας και λεβάντας και πραγματικά έλεγε πάρα πολύ..
Σήμερα πιά ειναι ευρέως γνωστό πως τα τερπένια δλδ οι οσμές(άμυνες)των φυτών παίζουν καθοριστικό ρόλο στην ποιότητα,την δύναμη και την διάρκεια του ακούσματος.
Κατα την προσωπική μου άποψη εκεί πρέπει να στοχεύουμαι στην επιλογή ποικιλιών και όχι στα νούμερα thc-cbd..
Η προσωρινή μου διαπίστωση μέσω παναμέζας είναι πως η κυριαρχία του α-pinene στην κάνναβη είναι αυτό που προσδίδει την οσμή του τσαγιού,του λιβανιού,του πεύκου.

Το jack herer του sensi,κάποια πρό χριστού πολύ σπάνια ελληνικά χόρτα,συγκεκριμένα απο ταύγετο και τώρα το παναμά είναι εκει που εχω συναντήσει αυτήν την ΑΠΟΛΥΤΑ ΓΗΙΝΗ Φυσική τσαγίλα βουνού με λιβάνι(όχι ψεύτικο στικάκι).
!Ειναι αυτό το τσιγάρο που όταν με ηρεμεί το κάνει χωρίς να με ρίχνει και όταν με ανεβάζει το κάνει χωρίς να με τσιτώσει-αναστατώσει..ειναι αυτό το τσιγάρο που είσαι χαρούμενος και "ακουσμένος' χωρίς να το έχεις ανάψει ακόμα και ρουφώντας το σβηστό ο ουρανίσκος και ο λαιμός υποδέχονται την απόλυτη ευτυχία της φύσης..
 
Last edited:
G

Guest

To λιβάνι /δέρμα/κατρουλιό γάτας(catpiss) είναι οι μυρωδιές που ψάχνουν οι κυνηγοί φαινότυπων στα Neville's Haze.Οι εικασίες πάνε κι έρχονται σε νήματα κοντά χιλίων σελίδων...Αν θυμάμαι καλά το λιβάνι κρατάει από Κολομβία μεριά(που και ο Ντούμπι λέει πως τα παναμέζικα κοντά σε αυτά είναι)και τα άλλα από την Ταϊλανδέζικη.
Η α-pinene είναι συνηθισμένη στα μοντέρνα κουσοϋβρίδια,το πεύκο κυριαρχεί συχνά.Ισως έπαιξε κι αυτή το ρόλο της για τα έντομα,αλλά πιο πολύ μάλλον η προσέγγιση και το κανάκεμα το δικό σου(και η πρόληψη που έκανες).Στα άλλα φυτά είχες πεσίματα;
Καλή φάση που βρήκες αυτό που ζητάς...Αυτό που ζητάω εγώ αλλάζει ώρα με την ώρα(της ημέρας) και καλλιέργεια με την καλλιέργεια.Το σίγουρο είναι ότι θέλω και την ιντικούλα μου και το (προσεγμένο) σκανκουβριδιάκι μου και τη σατιβάρα...Αλλά δεν μπορείς να τα χεις όλα(ή μήπως μπορείς; :biggrin: )

Το ακαπούλκο του Μπάρνεϋ;
 

delicorganic

Well-known member
To λιβάνι /δέρμα/κατρουλιό γάτας(catpiss) είναι οι μυρωδιές που ψάχνουν οι κυνηγοί φαινότυπων στα Neville's Haze.
εκει είναι οι κάψες μου τώρα sto nevilles και στις σατιβάρες τις ντοπιες που έχουν φαινότυπους καταπληκτικούς..
όλα τα θέλουμε εννοείται,αλλά δεν γίνεται,οπότε συμβιβάζομαι με τα καλύτερα:biggrin:
ναι του barneys to acapulco gold,το οποίο στο coffeshop του ήταν όντως χρυσό,αλλά πιπεράτο όχι σαν το εγχώριο που μύριζε πολύ έντονα αρμπαρόριζα-λεβάντα.
 
Last edited:
G

Guest

Το θέμα με το νεβιλ είναι ότι θέλει ψάξιμο ο φαινότυπος...Επίσης,ένα ποσοστό northern lights το έχει (πιο λίγο από το τζακ χερερ).Συνδυαζει βέβαια και τα 2 χειζ του παπουτσή(a & c)Και επίσης τα "αυθεντικά"(mns)είναι και μόνο ρέγκιουλαρ.
Το ακαπούλκο του μπαρνεϊ δε μου άρεσε σαν φυτό και σαν άνθος,θύμιζε αρκετά τη φωτο του τζακ της σενσι (που μας πεταει συχνά σα διαφήμιση εδώ),είχε άρωμα λεμόνι-χλωρίνη το φυτό και μετά το βάζο έμοιαζε πολύ και με τζακ στη γεύση(λιβάνι-λεμόνι-και μια γλυκιά "αναγούλα").Το άκουσμα σατιβιάρικο και έντονο(όχι όμως με τη διαύγεια των υβριδίων του Άσου).
 

orfeas

Active member
Veteran
..
παναμά και πάλι παναμά..και πάλι παναμά..
σπάνιο,παλιομοδίτικο,μυρωδάτο,ποιοτικά ακουστικότατο..
όσο μεστώνει στο βάζο τόσο με τρελαίνει,το μπουκέτο άρωματων αυτό δεν νομίζω να βρίσκεται εύκολα σε κάποια άλλη ποικιλία,λιβάνι,τσαγάκι βουνού και λεμόνι,απο κεφάλι,επίσης με έχει εκπλήξει,δεν είναι σίγουρα τσιγάρο που το πίνεις και πας για δουλειά που χρειάζεται συγκέντρωση,δεν σε καθηλώνει στον καναπέ,αλλά σε χτυπάει τόσο ωραία που στο δευτερο-τρίτο τσιγάρο ξεχνάς πόσα έχεις πιει και τι είχες να κάνεις στην συνέχεια της ημέρας,χωρίς αυτό να σε αγχώνει όμως.Ηρεμία,ευδιαθεσία,γαλήνη και ενώ τα μάτια γέρνουν και είσαι εμφανώς μαστούρης,ο ύπνος δεν σε παίρνει με τπτ.
Σατιβάρα απ' τα παλιά με τα όλα της..
Εξαιρετικό βοτάνι..

Πολύ χαίρομαι να ακούω τέτοια σχόλια από σοβαρούς φουμαρτζήδες :)
Κι έχω μια υποψία ότι άμα γνωριστείς με τις σατίβες, αποχωρίζεσαι τις ίντικες...τουλάχιστον μέχρι καμιά ώρα πριν τον ύπνο, αν δε σε πιάνει εύκολα εννοείται...
Και το καλό είναι ότι υπάρχουν κι απ'αυτές που πας στη δουλειά πιο συνειδητός και εν εγρηγόρση...κάτι σαν νήψη...έστω καθ' υπερβολή :biggrin:

Ωραίες συνθέσεις ακούω επίσης με τζαμάλια ...κι άμα βάλεις κι εκείνα τα μικρά μαυριδερά σπορούθκια που κρατείς... :dance013:

Άντε μπρουμ απ'το Όρος που 'γινε Ιμαλάια!
Και μια ευλογημένη χρονιά να 'χουμε!

:tiphat:Ορφεύς
 

delicorganic

Well-known member
πως σου φανηκε το blue dream??αξιζει να "παιξεις" με αυτο??
το ολο θεμα ειναι τι ζητας εσυ απο την κανναβη πρωτα bathory..για να δεις και που θα καταληξεις στην επιλογη ποικιλιας..
το καλυτερο μερος για εμενα απο τα blue dream ηταν το ξυλινο κουτακι..:biggrin
αυτο τα λεει ολα,βεβαια ποσοτικα δεν πηγαν ασχημα,αλλα εχοντας το παναμα στον μπαξε,και το landrace στο μυαλο,ποιοτικα τα b.d. μου φανηκαν σκετη απογοητευση.(εκτο απο ενα φυτο,που απλα δεν με απογοητευσε,χωρις να ειναι κατι σπουδαιο ωστοσο).
δεν θα το ξαναεβαζα ποτε,μιας και δεν με ενδιαφερει η ποσοτητα.
ηταν μεγαλο λαθος,που επαιξα με αυτα τα σπορια.
πες μου το strain σου να σου πω ποιος εισαι..:)
 

bathory

Member
και εμενα με νοιαζει πρωτα η ποιοτητα και μετα η ποσοτητα,για αυτο σε ρωτησα!οποτε κραταμε παναμα για μια καλη επιλογη!!thanks φιλε μου
 

tjo

life gardener
Veteran
Αν δεν ηταν ο Ορφεας ακομα θα βαζαμε τα γνωστα χορταρια του εμποριου και οχι τις *αγνωστες* σατιβαρες του ασσου!
ο γεροντας των καρουλιων μας ανοιξε τα ματια και απ οτι φαινεται
μας τα ανοιξε καλα!
η αληθεια να λεγεται και η γνωση να μοιραζεται!:tiphat:
 

ironagxos

Member
θα συμφωνησω με tzoo...,η αληθεια να λεγεται.....!!!
να σαι καλα ρε μαστρορφεα για τις ποικιλιαρες που γνωρισαμαι απο σενα και τωρα μονο ace..
αντε για μας με ενα haze/kalichina!!!
 
G

Guest

θα συμφωνησω με tzoo...,η αληθεια να λεγεται.....!!!
να σαι καλα ρε μαστρορφεα για τις ποικιλιαρες που γνωρισαμαι απο σενα και τωρα μονο ace..
αντε για μας με ενα haze/kalichina!!!

Iron τι λέει το Hz/KC?Πόσες βδομάδες σου πήγε;
Βίβες με Orient Express :)
Σεβασμός για τον Άσσο απ'τα καρούλια!
 

delicorganic

Well-known member
συμφωνώ και επαύξανω!!
οι επιρροές απο τους παλαιότερους ειναι πολυ σημαντικες,ο ορφέας εχει ''διδαξει'' τελεια εδω,ποσο απλο ειναι να καλλιεργεις εξωτερικα σε μικρη κλιμακα αψογα σπανιοτατα-ανθεκτικοτατα φυτα,με μεγαλης ποιοτητας ακούσματα.
ο τζο επισης με το μαλαουι και οχι μονο εχει γραψει την δικη του ιστορια με την υδροπονια..
αισθανομαι αρκετα τυχερος και φυσικα ευγνωμων που επηρεαστηκα-εμαθα απο καλλιεργητες σαν και εσας.
 

ironagxos

Member
Iron τι λέει το Hz/KC?Πόσες βδομάδες σου πήγε;
Βίβες με Orient Express :)
Σεβασμός για τον Άσσο απ'τα καρούλια!
syd το haze/kc στις 13 βδομαδες ακριβως 12/12 πηγε...
παρολου που εχει κανα 20ημερο που κανει curing ειναι δυναμιτακι καλο...
 
G

Guest

syd το haze/kc στις 13 βδομαδες ακριβως 12/12 πηγε...
παρολου που εχει κανα 20ημερο που κανει curing ειναι δυναμιτακι καλο...
Δεν εννοείς 12/12 από σπόρι έτσι;Γιατί θυμάμαι τα προηγούμενα τα είχες πάει έτσι.Ευχαριστώ,τα έχω αλλά περιμένω την έμπνευση για να τα βάλω(και μια μεγαλύτερη τέντα :biggrin: )

syd τι λεει το orient?η
τιγρης?δωσε φως..γεια μας:)

Σούπερ περιληπτικά...(και με δεδομένο ότι έχουν κοπεί πριν 1 μήνα τα παλιότερα,ήτοι ελάχιστη ωρίμανση)
1)Ζαμ Χας :το καλύτερο από άρωμα-σύνολο μαστούρας.Απλά αρμπαρόριζα σε βερσιόν κάνναβης."Ονειρικό"άκουσμα,feelgood βοτάνι(δεν το λέω χόρτο αυτό το πράμα)
2)MxPCK: μπουστάρισμα με την πρώτη τζούρα,τσίτα και ευφορία,μετά από καμιά ώρα την απλώνεις την αρίδα σου :biggrin:Αυτό το έκοψα τελευταίο και η δύναμη ακολουθεί γεωμετρική πρόοδο...
3)Orient Express :Μια από τις αγαπημένες μου ποικιλίες,το έχω βάλει ήδη 3 φορές και ένα σποράκι ήδη είναι ξανά στον δρόμο για την επιφάνεια(ελπίζω).Πολύ ιδιαίτερο άκουσμα,δυνατό σίγουρα αλλά κρυστάλλινη διαύγεια...Το πρώτο που είχα βγάλει είχε ακόμα καλύτερο άρωμα (όλα παραπλήσια βέβαια)και η μαστούρα ήταν απίστευτη...Άγιο φως νομίζω το είχε χαρακτηρίσει ο ironagxos αν δε λαθεύω και είναι νταααν καταπαν!Γι'αυτό και το νεοσύλλεκτο είναι από το πρώτο πακέτο ξανά.
4)Purple Mexican:Εδώ είσαι φίλε delicorganic ...To μπουκέτο έχει τσάι του βουνού,λεμόνι,μέλι,φρούτα και όταν καίγεται,λιβάνι!Άκουσμα πολύ χαλαρωτικό ,σε ηρεμεί(όχι ντάγκλα),αλλά όσο περνάει ο καιρός αλλάζει,μου αρέσει πολύ!Δυστυχώς χαμηλή απόδοση και κάποιες μπάλες,αλλά ίσως φταίει ο φαινότυπος ,ή το πιθανότερο η αφεντιά μου(μάλλον δε γούσταρε ξεπουπούλιασμα)
5)Snow Moon : Πολύ νόστιμα τσιγάρα,ειδικά το μωβ αφήνει επίγευση μπράντυ.Από άκουσμα μέχρι στιγμής δεν τρελαίνομαι,αλλά για κάτι πιο χαλαρό είναι μια χαρά.

Ο τίγρης κόπηκε πρώιμα λόγω κρύου και ωιδίου (θυμίζω πως μεγάλωνε στη σκιά) .Το ανέβασμα είναι πολύ σπιντάτο,κάποιες φορές σαν καφεϊνη(και γω δεν πίνω καφέ :whee: ),ανεβαστικό αλλά όχι πολύ δυνατό.Το κομπαρισμένο είναι ισχυρότερο και πιο "αραγματικό".Όχι για κόσμο γύρω (είναι φάγωμα στεγνό :biggrin:) .
 
Last edited:

ironagxos

Member
syd,οχι 12/12 απο σπορι...τα προιγουμενα ειχα τρεξει ετσι που λες,πολυ σωστα!!!
το συγκεκριμενο haze/kc εκανε 3 βδομαδεs veg..και μετα flower 12/12 13βδομαδες συνολο. ..αφτο που λες για την τεντα στο προηγουμενο grow αποφασησα να παω σε miniroom για αφτεσ τις ποικιλιες....για ποιο σωστα!
 

delicorganic

Well-known member
Δεν εννοείς 12/12 από σπόρι έτσι;Γιατί θυμάμαι τα προηγούμενα τα είχες πάει έτσι.Ευχαριστώ,τα έχω αλλά περιμένω την έμπνευση για να τα βάλω(και μια μεγαλύτερη τέντα :biggrin: )



Σούπερ περιληπτικά...(και με δεδομένο ότι έχουν κοπεί πριν 1 μήνα τα παλιότερα,ήτοι ελάχιστη ωρίμανση)
1)Ζαμ Χας :το καλύτερο από άρωμα-σύνολο μαστούρας.Απλά αρμπαρόριζα σε βερσιόν κάνναβης."Ονειρικό"άκουσμα,feelgood βοτάνι(δεν το λέω χόρτο αυτό το πράμα)
2)MxPCK: μπουστάρισμα με την πρώτη τζούρα,τσίτα και ευφορία,μετά από καμιά ώρα την απλώνεις την αρίδα σου :biggrin:Αυτό το έκοψα τελευταίο και η δύναμη ακολουθεί γεωμετρική πρόοδο...
3)Orient Express :Μια από τις αγαπημένες μου ποικιλίες,το έχω βάλει ήδη 3 φορές και ένα σποράκι ήδη είναι ξανά στον δρόμο για την επιφάνεια(ελπίζω).Πολύ ιδιαίτερο άκουσμα,δυνατό σίγουρα αλλά κρυστάλλινη διαύγεια...Το πρώτο που είχα βγάλει είχε ακόμα καλύτερο άρωμα (όλα παραπλήσια βέβαια)και η μαστούρα ήταν απίστευτη...Άγιο φως νομίζω το είχε χαρακτηρίσει ο ironagxos αν δε λαθεύω και είναι νταααν καταπαν!Γι'αυτό και το νεοσύλλεκτο είναι από το πρώτο πακέτο ξανά.
4)Purple Mexican:Εδώ είσαι φίλε delicorganic ...To μπουκέτο έχει τσάι του βουνού,λεμόνι,μέλι,φρούτα και όταν καίγεται,λιβάνι!Άκουσμα πολύ χαλαρωτικό ,σε ηρεμεί(όχι ντάγκλα),αλλά όσο περνάει ο καιρός αλλάζει,μου αρέσει πολύ!Δυστυχώς χαμηλή απόδοση και κάποιες μπάλες,αλλά ίσως φταίει ο φαινότυπος ,ή το πιθανότερο η αφεντιά μου(μάλλον δε γούσταρε ξεπουπούλιασμα)
5)Snow Moon : Πολύ νόστιμα τσιγάρα,ειδικά το μωβ αφήνει επίγευση μπράντυ.Από άκουσμα μέχρι στιγμής δεν τρελαίνομαι,αλλά για κάτι πιο χαλαρό είναι μια χαρά.

.
παρ' οτι σουπερ περιληπτικα,σουπερ διαφωτιστικα επισης..
μπραβο ρε syd,πολυ καλη δουλεια,με εξαιρετικα αποτελεσματα απ οτι μυριζομαι..:tiphat:
οτι περιγραφεις για τα φυτα σου ακουγεται θαυμασιο,το ενα καλυτερο απ'το αλλο!!
καλα το purple mex.ολόιδια αρώματα με παναμέζα..:biggrin:-
απόλυτη ευτυχία..
καποιοι εδω μεσα τα λενε χρονια,ας επαναλαβω και εγω με την σειρα μου..τπτ δεν ειναι τυχαιο,οι σατιβαρες του ασσου τσακίζουν απο ποιότητα
αρωματων και ακούσματος.:dance013:
 
G

Guest

Θενξ ρε :biggrin:
Και για να μην είμαστε εντελώς οφ-τοπικ,για ΕΜ(ενεργούς μικροοργανισμούς )έχεις άποψη;
 

Latest posts

Latest posts

Top