What's new

Οργανική εξωτερική καλλιέργεια.

G

Guest

Photo update πλιιιζ! :yummy:
Θέλω να δω Παναμέζα.Πράσινες όλες;
 

Provolone

New member
Πραγματι πολύ φαγανά τα ρημάδια τα blue dream, το ζω τώρα.
Να σε ρωτήσω κατι επ ευκαιρίας μιας κ είσαι του οργανικού; Όταν τελειώσουν τα b.d το υπόστρ που ήταν θα είναι πιο αδύναμο (για να το χρησιμοποιήσω ξανά) σε σχέση με άλλο στρεην που δεν ήταν τόσο φαγανό;
:tiphat:
 

delicorganic

Well-known member
Πραγματι πολύ φαγανά τα ρημάδια τα blue dream, το ζω τώρα.
Να σε ρωτήσω κατι επ ευκαιρίας μιας κ είσαι του οργανικού; Όταν τελειώσουν τα b.d το υπόστρ που ήταν θα είναι πιο αδύναμο (για να το χρησιμοποιήσω ξανά) σε σχέση με άλλο στρεην που δεν ήταν τόσο φαγανό;
:tiphat:
Γειά σου provolone,προσωπικά χώμα δεν πετάω σχεδόν ποτέ,ένα φρεσκάρισμα με κομπόστ και ξηρή λίπανση και είναι έτοιμο για χρήση,απλά απο έξω-μέσα υπάρχουν διάφοροι κίνδυνοι.
αν το χώμα ήταν υγιές χωρίς μούχλες, μυγάκια ή άλλα έντομα δεν υπάρχει λόγος να το πετάξουμε,απλά το φεσκάρουμε με ποσότητα λίπανσης ανάλογη με τις ανάγκες του φυτού που θα βάλουμε εκεί..
 
Last edited:

delicorganic

Well-known member
Photo update πλιιιζ! :yummy:
Θέλω να δω Παναμέζα.Πράσινες όλες;
Μία είναι syd και είναι πράσινη,έχει γαμηθεί η φωτογραφική ρε γαμώτο,ελπίζω να την κάνω καλά και να ανεβάσω κάτι..
 

delicorganic

Well-known member
panama-ace θεσπέσιο!!

panama-ace θεσπέσιο!!

Το παναμά κόπηκε πρίν 10 μέρες περίπου,όσο και να ψάξω δεν μπορώ να βρώ ούτε έναν λόγο να μην ξαναδοκιμάσω αυτήν την υπέροχη τροπική σατιβάρα.
Απο καλλιέργεια-:plant grow:- τα είπα και νωρίτερα είναι ότι ακριβώς περιγράφει ο ace στην σελίδα του για το panama.Ανθεκτικό στα πάντα(κρύο,ζέστη,τετράνυχο,βοτρύτη,λίγο φαγητό)σκυλί μαύρο στην κυριολεξία.
άρωμα λιβανιού-λεμονιού τσαγιού,όταν καίγεται είναι σκέτο θυμίαμα,το σπίτι ποτίζει λιβανίλα και η διάθεση απογειώνεται με το πρώτο τσιγαράκι..:party:
Από γεύση είναι αρκετά νωρίς,αυτό που γεύομαι τώρα :rasta: είναι τσαγάκι βουνού,αλλά σε λίγο καιρό πιστεύω να βγάλει στην γεύση και αυτό το τρελό λιβάνι που μυρίζει στο κάψιμο..
Απο άκουσμα τώρα,ενώ περίμενα πως έχω πέσει στον πράσινο φαινότυπο που είναι -απ’ τα λεγόμενα- πιο ελαφρύ στο κεφάλι,αντιθέτως όχι μόνο βάζει κεφάλι απίστευτο,το βάζει και για ώρες απο τώρα που είναι φρεσκάδι..ίσως να κάνω και λάθος και να είναι ο κόκκινος φαινότυπος,πάντως δεν έδειξε ποτέ χρωματισμό στα άνθοι του,ας βοηθήσει κάποιος συν-σατιβιάρης εδώ.
Το πόσο καταπληκτικό σε όλα του είναι αυτό το θαύμα του ace μάγκες μου δεν περιγράφεται με τα φτωχά μου λόγια!!
Ήλιος+χώμα+σατιβάρα=:canabis:...Μόνο μέλια..
https://www.youtube.com/watch?v=OfJRX-8SXOs
 
Last edited:
G

Guest

Καλόπιωτα τα μέλια σου Ντέλι!:)
Πιστεύω ότι αυτά που αναφέρουν(ο Ντούμπι στην προκειμένη) είναι για την πλειοψηφία των φυτών,δεν αποκλείεται δηλαδή τύχει πράσινος φαινότυπος με άκουσμα κόκκινου(ή τελος πάντων πιο δυνατός από την περιγραφή .Ασε που δεν ξέρεις πόσο πραγματικά δυνατό μπορεί να είναι το κόκκινο.Άσε που δεν ξέρεις τι εννοεί αυτός πιο ελαφρύ :biggrin:).Το φύλλο στην ανάπτυξη πως ήταν;
 

delicorganic

Well-known member
Καλόπιωτα τα μέλια σου Ντέλι!:)
Πιστεύω ότι αυτά που αναφέρουν(ο Ντούμπι στην προκειμένη) είναι για την πλειοψηφία των φυτών,δεν αποκλείεται δηλαδή τύχει πράσινος φαινότυπος με άκουσμα κόκκινου(ή τελος πάντων πιο δυνατός από την περιγραφή .Ασε που δεν ξέρεις πόσο πραγματικά δυνατό μπορεί να είναι το κόκκινο.Άσε που δεν ξέρεις τι εννοεί αυτός πιο ελαφρύ :biggrin:).Το φύλλο στην ανάπτυξη πως ήταν;

Νά σαι καλά ρε syd...:kos:
Ίσχύει αυτό που λές για χαρακτηριστικά και των δύο φαιντύπων σε ένα φυτό,κάπως έτσι έχει γίνει και στην προκειμένη..πάντως επειδή δοκιμάζω διάφορα αυτόν τον καιρό έχει πραγματική δύναμη το βοτάνι,χαρακτηριστικά φυτού και φούντας πολύ κοντά στον πρασινο φαινότυπο και άκουσμα πίο κοντά στα κόκκινα γονίδια..
Όπως και να'χει απίστευτο χόρτο μάγκες μου,έχω καπνίσει και έχω καπνίσει ποικιλίες, αυτό το μεθυστικό θυμιατό είναι ότι πιό κοντά στην αγνή- λαχταριστή-άγρια σατιβάρα που προσωπικά αναζητώ με πάθος χρόνια τώρα..βίβες!!:tree:
https://www.youtube.com/watch?v=HCKMq_Ew-is
 
Last edited:

bathory

Member
μπραβο μπραβο,καλοπιοτα φιλε!!!το Panama θα το βαλω και εγω του χρονου,μονο καλα λογια ακουω!!εγω ενθουσιαστηκα φετος με το jack herer kai το super lemon haze!!πολυ καθαρο κεφαλι για ωρες και η λιμπιντο στα κοκκινα!!!!!αντε βιβες με ενα jack!!
 

orfeas

Active member
Veteran
Να χαρώ εγώ τα λημέρια σου, Ντελικο!

Όσο για το Πάναμα, να νοιώθεις τυχερός, γιατί υπάρχουν και φαινότυποι που δεν τραγουδάνε... :biggrin:
Αλλά άμα τραγουδάνε λένε και γαμώ το τραγούδι! :)

:tiphat:Ορφέας
 

delicorganic

Well-known member
:laughing: :tiphat:
Τα λημέρια είναι πράγματι για σατιβάρες τέτοιου βεληνεκούς Ορφέα,απο εδώ και πέρα με το πολύ απότομο κρύο δεν ξέρω κατά πόσο θα άντεχε..
Φαντάζομαι πως Κρήτη θα την παλεύουν και τον δεκέμβρη!!
Λές να είμαι τόσο κωλοφαρδούλης?πραγματικά τα έχει όλα το ρημάδι..
Μου άνοιξε η όρεξη με το λιβανιστήρι και ψάχνοντας έπεσα σε ωραία συζητησούλα εδώ στο φόρουμ,δοκίμασε ποτέ κανείς ή άκουσε για το nevilles haze?
https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=272634
:smokeit:
 

orfeas

Active member
Veteran
Το OTH και το Nev's Haze είναι ξακουστά, αλλά για κάτω από 32 πλάτος...Κάποιοι Αυστραλοί κάναν πλάκα με το Χέιζ του παπουτσή :biggrin: ονομάζοντάς το Never finish...
Υποθέτω ότι βρίσκεσαι σε βορειότερο πλάτος όπου απ'τις αρχές του Νιόβρη οι παγωνιές είναι πιθανότατες κι ο ήλιος πενιχρός, οπότε μη ξερογλείφεσε... :) εκτός κι αν το φτιάξεις μέσα όπου χρειάζεσαι γαϊδουρινή...υπομονή... :biggrin:
Ή αν αγοράσεις το ΝΗ του "μελαγχολία" , που αμφιβάλλω αν είναι "καθαρό"...

:tiphat:Ορφέας
 

delicorganic

Well-known member
μπραβο μπραβο,καλοπιοτα φιλε!!!το Panama θα το βαλω και εγω του χρονου,μονο καλα λογια ακουω!!εγω ενθουσιαστηκα φετος με το jack herer kai το super lemon haze!!πολυ καθαρο κεφαλι για ωρες και η λιμπιντο στα κοκκινα!!!!!αντε βιβες με ενα jack!!

Να'σαι καλά bathory,καλά πιώματα και σε εσένα..το jack απο greenhouse ήτανε?τι λέει απο αρώματα και ακούσματα αυτό το μέλι το αντάρτικο?:yeahthats
 

delicorganic

Well-known member
Το OTH και το Nev's Haze είναι ξακουστά, αλλά για κάτω από 32 πλάτος...Κάποιοι Αυστραλοί κάναν πλάκα με το Χέιζ του παπουτσή :biggrin: ονομάζοντάς το Never finish...
Υποθέτω ότι βρίσκεσαι σε βορειότερο πλάτος όπου απ'τις αρχές του Νιόβρη οι παγωνιές είναι πιθανότατες κι ο ήλιος πενιχρός, οπότε μη ξερογλείφεσε... εκτός κι αν το φτιάξεις μέσα όπου χρειάζεσαι γαϊδουρινή...υπομονή... :biggrin:
Ή αν αγοράσεις το ΝΗ του "μελαγχολία",που αμφιβάλλω αν είναι "καθαρό"...

Ορφέας
Πως να μην ξερογλείφομαι βρέ ορφέα μου με αυτές τις σατιβάρες,και με τα ντόπια πέρσι άλλα και με τα τροπικά φέτος καταλήγω σε πολύ καψούρη σατιβιάρη..
όχι πως δεν με τρώει να δοκιμάσω και άλλα καλούδια,αλλά εκεί στις σατιβάρες ξέρω πως θα βρώ αυτό που μ'αρέσει..:kos:
πάντως για το βορειότερο πλάτος που λές ισχύει,αλλά αυτό ίσως λύνεται με ένα θερμοκηπιάκι που θεωρώ στα μέρη μου φιλοξενεί punto rojo,nevilles haze και OTH εως και τα τέλη δεκέμβρη-αρχές γενάρη..τέτοιες είναι οι κάψες μου τώρα ορφεύς και λιβανίζοντας το παναμάρρωστο ξερογλείφομαι..:eyelash:
Τώρα για μέσα με 18-22 εβδομάδες ανθοφορία,μόνο τέτοιες σατίβες λόγω φωτοπεριόδου και με αμφίβολλα αποτελέσματα είναι πραγματικό βασανιστήριο,σατίβες όμως στύλ παναμά-μαλάουι μέσα δεν έχουν προβλήματα απ' οτι έχω ακούσει-διαβάσει..
 
Last edited:

bathory

Member
ναι φιλε μου απο greenhouse ηταν το jack.φιλος που την πινει πανω απο 40 χρονια μου εδωσε συγχαρητηρια!!!ο φαινοτυπος μου βγηκε σουπερ,σατιβαρα!!αρωματα και ακουσματα οτι ηθελα για τα γουστα μου και βασικα πρωτη φορα το δοκιμασα και το ξαναβαζω ανετα!!!!εντωμεταξυ μου εδωσε και 5-6 σπορακια χωρις ιχνος αρσενικου η ερμαφροδιτισμου γυρω του!!!ενας μπαρμπας μου ειπε οτι θα ειναι ολα θυληκα!δεν ξερω,θα φανει!!
 

delicorganic

Well-known member
Thanks mate !

Στην αρχή είχα ξεκινήσει με μια Ζαμαντέλικα fem αλλά άρχισε να ανθοφορεί από τα τέλη Απρίλη . Στις 28 Μαίου συνέχιζε να ανθοφορεί και την ξεκώλωσα επειδή ήθελα μεγάλο δέντρο . Μεγάλη μαλακία έκανα ,θα είχε τελειώσει στα μέσα Ιούλη .

[URL=https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=66633&pictureid=1598670&thumb=1]View Image[/URL] 8 Μαίου .

Το Σατόρι και το ένα Μ χ P βρίσκονται σε ανθοφορία 2 βδομάδες περίπου ,η δεύτερη M x P είναι ακόμα στην ανάπτυξη .
Δεν με προβληματίζει όσο και αν αργήσουν . Οι βροχές είναι σπάνιες στα μέρη μου πριν τα μέσα Νοέμβρη και η ηλιοφάνεια σχεδόν καθημερινή .

Θα βάλω και χειμερινά όταν τελειώσουν αυτές . Θα πειραματιστώ με 3 Purple Paro Valley fem της Mandala και μερικά Wild του Esbe.
Το χειμώνα θα προετοιμάσω άλλες 2 καβάτζες ,μια ποταμίσια και μια παραθαλάσσια .
Πως πήγε ο αντάρτης μας με τις σατίβες?
 

orfeas

Active member
Veteran
Πως να μην ξερογλείφομαι βρέ ορφέα μου με αυτές τις σατιβάρες,και με τα ντόπια πέρσι άλλα και με τα τροπικά φέτος καταλήγω σε πολύ καψούρη σατιβιάρη..
όχι πως δεν με τρώει να δοκιμάσω και άλλα καλούδια,αλλά εκεί στις σατιβάρες ξέρω πως θα βρώ αυτό που μ'αρέσει..:kos:
πάντως για το βορειότερο πλάτος που λές ισχύει,αλλά αυτό ίσως λύνεται με ένα θερμοκηπιάκι που θεωρώ στα μέρη μου φιλοξενεί punto rojo,nevilles haze και OTH εως και τα τέλη δεκέμβρη-αρχές γενάρη..τέτοιες είναι οι κάψες μου τώρα ορφεύς και λιβανίζοντας το παναμάρρωστο ξερογλείφομαι..:eyelash:
Τώρα για μέσα με 18-22 εβδομάδες ανθοφορία,μόνο τέτοιες σατίβες λόγω φωτοπεριόδου και με αμφίβολλα αποτελέσματα είναι πραγματικό βασανιστήριο,σατίβες όμως στύλ παναμά-μαλάουι μέσα δεν έχουν προβλήματα απ' οτι έχω ακούσει-διαβάσει..

Άμα παίζει το θερμοκήπιο, χέσε τα μέσα και τη ΔΕΗ!!!
Οι εσωτερικές καλλιέργειες είναι ή γι'αυτούς που δεν μπορούν έξω ή γ'αυτούς που δεν έχουν κότσια...κι επί πλέον το μέσα είναι ακριβό, ιδιαίτερα για σατίβες :)

Στη θέση σου, θα έσπερνα τέλος Φλεβάρη μ'αρχές Μάρτη και με τα ανάλογα κλαδεματάκια θα είχα μια χοντρέλω να! :biggrin: με τουλάχιστον ένα κι στο ντορβά...
Το πρόβλημα όμως είναι ότι ένα δεντρό δεν είναι ασφαλές γιατί πάντα υπάρχει η πιθανότητα να πέσεις σε τζούφιο φαινότυπο...και μετά λέει ο άλλος, α, το ΟΤΗ δε λέει, μάπα είναι...

:tiphat:Ορφέας
 

delicorganic

Well-known member

παναμά και πάλι παναμά..και πάλι παναμά..
σπάνιο,παλιομοδίτικο,μυρωδάτο,ποιοτικά ακουστικότατο..
όσο μεστώνει στο βάζο τόσο με τρελαίνει,το μπουκέτο άρωματων αυτό δεν νομίζω να βρίσκεται εύκολα σε κάποια άλλη ποικιλία,λιβάνι,τσαγάκι βουνού και λεμόνι,απο κεφάλι,επίσης με έχει εκπλήξει,δεν είναι σίγουρα τσιγάρο που το πίνεις και πας για δουλειά που χρειάζεται συγκέντρωση,δεν σε καθηλώνει στον καναπέ,αλλά σε χτυπάει τόσο ωραία που στο δευτερο-τρίτο τσιγάρο ξεχνάς πόσα έχεις πιει και τι είχες να κάνεις στην συνέχεια της ημέρας,χωρίς αυτό να σε αγχώνει όμως.Ηρεμία,ευδιαθεσία,γαλήνη και ενώ τα μάτια γέρνουν και είσαι εμφανώς μαστούρης,ο ύπνος δεν σε παίρνει με τπτ.
Σατιβάρα απ' τα παλιά με τα όλα της..
Εξαιρετικό βοτάνι..
 

Ksaderfo

Active member
Για τη γρίπη καλό είναι;; :D

Ημουν σιγουρος ότι δε θα αρρωστήσω φέτος με τόσο χο... Σίγουρος!! :D

Και εγω την εγκαταλείπω τελικά την ιδέα της λάμπας... Αρκεί να μη χιονίζει το Μάρτιο μόνο.. :(
 

Latest posts

Latest posts

Top