What's new

Mangobiche / Sudafrica CBG

Papastroumf

Member
Βαζζ τι εγινε τελικα ρε φιλε με τις σατιβαρες σου? Εχεις καιρο να κανεις update
 

bazz

Member
Καλησπέρα φίλε μου.... ναι ξεχάστηκα να σου πω την αλήθεια....
Οι σατιβες μπήκαν στο τεντ στις 24 Αυγούστου και απο τότε είναι σε 12/12 έχουν αρχίσει να βγάζουν άνθος.
Πεινούν πολύ νερό...θέλουν πότισμα τουλάχιστον 1.5 λίτρο αν δυο ήμερες. Το πότισμα το κάνω μαζί με λιπάσματα από την advance.... βιταμίνες, ένζυμα, σάκχαρα και ελάχιστο micro grow bloom....

Το Mangobiche παει μια χαρα δεν εχω κανενα προβλημα και φενεται να μην εχει και αυτο....


 
Last edited:

bazz

Member
To sudafrica το βγηκε αρσενικο.


Οποτε πήγε σε σακούλα σκουπιδιών.
 
Last edited:

bazz

Member
Ναι υπομονή και συμμαζεύω λιγο το κλαδιά να ειναι έτοιμα να δεχτούν βάρος και να λιάζονται καλύτερα...

αυτοί οι ποικιλία τελειώνει μετα τις 16 εβδομαδιαίες μπορεί και 24 .... κάτσε να φτάσω 15-16 και θα μειώσω το φως στις 8-10 ώρες.
 

Papastroumf

Member
Ναι υπομονή και συμμαζεύω λιγο το κλαδιά να ειναι έτοιμα να δεχτούν βάρος και να λιάζονται καλύτερα...

αυτοί οι ποικιλία τελειώνει μετα τις 16 εβδομαδιαίες μπορεί και 24 .... κάτσε να φτάσω 15-16 και θα μειώσω το φως στις 8-10 ώρες.

Ποοο φιλε υπομονη τιποτα αλλο. Θα σε ανταμιψει η κοπελια με τον καλυτερο τροπο. :joint:
 

bazz

Member
Το mangobiche εχει αρχίσει και γεμίζει.... όμως πήρε γύρη και εχει δώσει την προσοχή της εκεί να φτιάξει κάνα σπόρι.....

φανταζόμουν πως η κάθε ποικιλία παίρνει τον χρόνο της για να φτιάξει σποριά σε αναλογία με τον χρόνο ανθοφορίας.... τελικά διαψεύστηκα....
κάνει ακριβός τον ίδιο χρόνο με όλες τις υπόλοιπες ποικιλίες. :plant grow:



 

orfeas

Active member
Veteran
Σαν να τα λείπει Μαγνήσιο ή μου φαίνεται; Πάντως σφαίρα πάει το Μάνγκομπίτσε!

Όσο για τα σπόρια, αυτά είναι έτοιμα αρκετά πριν το φυτό ολοκληρώσει την ωρίμανση του...

:tiphat:Ορφέας
 

bazz

Member
Νομίζω πως είδα έλλειψη φωσφόρου οποτε έριξα λιπάσματα προς ανθοφορία....
Κάτι φύλλα είχαν κίτρινες στάμπες με σκούρες αποχρώσης.... πάει καλύτερα....

Ναι, περίμενα όμως οτι οσο καθυστερεί το φυτό να φτιάξει φούντα θα καθυστερούσε να φτιάξει και σποριά....παρολα αυτα εχει κανει τον ιδιο ακριβώς χρονο με αλλο θηλυκό που κανει τις μισες εβδομαδες να ωρίμαση. Τα σπορια ειναι ακριβως στο ιδιο σταδιο...


Την πηρα χαμπαρι οτι κατι συνέβαινε και ειχε σταματήσει να φτιάχνει φουντα..... και οταν κοίταξα καλύτερα ειδα τα σπορια....

Η απορία μου τωρα ειναι, μολις τα σποριά ειναι έτοιμα και τα μαζέψω θα συνεχίσει στην παράγωγη φούντας ή συνεχίζει παράλληλα με πιο αργό ρυθμό???
 

orfeas

Active member
Veteran
Κοίτα, για να μαζέψεις τα σπόρια πριν κόψεις θα πρέπει να βάλεις άγριο χέρι στις φούντες, μιας και τα σπόρια είναι κρυμμένα μέσα τους, πράγμα που δε θες να κάνεις...

Τώρα αυτά που λένε ότι το φυτό επικεντρώνεται στη σποροπαραγωγή εγώ τα ακούω λίγο ως πολύ βερεσέ, αφού από τη φύση του το φυτό θα φτιάξει τον καρπό του που δεν είναι άλλος από τη φούντα με τα σπόρια. Φαντάζεσαι τα οπωροφόρα να έφτιαχναν πιο πολύ σπόρια απ' ότι καρπό:laughing: Απλά στη σποριασμένη φούντα χάνεις ποσότητα, συν τη γανάδα να ξεσποριάζεις για να πιεις:biggrin:

:tiphat:Ορφέας
 

bazz

Member
Λογικά τα σπόρια θα ειναι έτοιμα σε 1-2 βδομαδες.... Το φυτό τελειώνει σε δυο μηνες. Οποτε θα μαζέψω οτι βλέπω τα υπόλοιπα που δεν βλέπω άστρα να μαυρίσουν !!! :)

Ας ξεσποριαζω δεν εχω προβλημα... Με χαρά να εχω λιγα απ τα δικά μου σπορακια !!!

Εν αναμονή ....
 

bazz

Member
Τα σποριά σχεδόν είναι έτοιμα, μάζεψα καμιά 15άρια και έχουν μείνει λίγα ακόμα που είναι ακόμα πράσινα.





Πέρσι ένα White Widow fem που είχα, ζευγάρωσε με ένα Ketama reg, βγήκαν λίγα σποράκια.
Από αυτά έσκασαν αρκετά και διάλεξα το πιο δυνατό αρσενικό που μύριζε αρκετά.
(Αυτό που μου έκανε εντυπώσει στο WW+Ket ήταν ότι μπήκε στην ανθοφορία αρκετά νωρίς κάπου στις αρχές Αυγούστου, μπαλκονάτο.)




Οπότε το αρσενικό WW+Ket ζευγάρωσε με το θηλυκό mangobiche. Θα έχουν ενδιαφέρον τα σποριά....



Το mangobiche προχωράει κανονικά στην ανθοφορία, δεν μασάει καθόλου απ την λάμπα που είναι αρκετά κοντά και η ζέστη δεν δείχνει να την επηρεάζει.




Παρατήρησα ο κορμός του έχει αρκετά Coccus hesperidum and Saissetia coffeae, γνωρίζει κανένας πως να τα εξοντώσω??? έκτος απ το να τα σκοτώνω με το δάχτυλο!!!!! ??????
 

Papastroumf

Member
Παρατήρησα ο κορμός του έχει αρκετά Coccus hesperidum and Saissetia coffeae, γνωρίζει κανένας πως να τα εξοντώσω??? έκτος απ το να τα σκοτώνω με το δάχτυλο!!!!! ??????

Για το Coccus hesperidum βρες κάποιο φάρμακο που περιέχει παραθείο.
http://metamorfosis-messinias.blogspot.gr/2015/03/5.html Είναι επικίνδυνη ουσία αλλά αποτελεσματική! Τώρα για το Saissetia coffeae δες εδώ: "Τα προσβεβλημένα δέντρα θα πρέπει να λαμβάνουν τις βέλτιστες ποσότητες από σάπια φύλλα και λιπασμάτων για την ενίσχυση του σθένος τους". Αυτά βρήκα από μία αναζήτηση που έκανα...
 

Latest posts

Latest posts

Top