What's new

Mangobiche / Sudafrica CBG

bazz

Member
Γεια και χαρά σας,

<<Αρχίζω αυτό το grow μη γνωρίζοντας εαν καταφέρω να το τελειώσω, ο λόγος είναι η μεγάλη διάρκεια που έχουν αυτές οι καθαρές σατιβες. Ελπίζοντας όμως να τα καταφερω>>

Έχω ξεκινήσει εδώ και καιρό με το σκάσιμο των σπορών, οι καιρικές συνθήκες ήταν ιδανικές στην Ελλάδα τον Ιούνιο οπότε προτίμησα να κάνω έξω την ανάπτυξη, να γλιτώσω και λίγο ρεύμα
Έχουν κοπή δυο φορές οι κορυφές και απ τα δυο φυτά, ελπίζοντας να δώσω περισσότερη ανάπτυξη στα πλαινα κλαδιά και οχι σε υψος.

Colombian Mangobiche Landrace sativa 16-24 εβδομάδων.

Κλασική ποικιλία απο Κολομβία. Δυνατό άκουσμα με διάρκεια στο τριπαριζμα. Γεύση μάγκο φρούτα


Αυτό το φυτακι μάλλον είχε κάποιο πρόβλημα στην γενετική του, βγήκε λίγο στραβό. Παρόλα αυτά το κράτησα.
Ο λόγος που το κράτησα είναι οτι μύριζε πολύ όμορφα απ τα αρχικά στάδια ανάπτυξης κατι που το θεώρησα πολύ σημαντικό σε συνγκριση με την μορφολογία του.
Τα πλαινα κλαδιά παίρνουν αρκετά γρήγορα ύψος και σιγά σιγά δυναμώνουν, γενικά όμως δεν είναι δυνατό το φυτό ο κορμός του ειναι πολυ μαλακός. Θα του ριξω λιγες βιταμίνες μήπως και συνέλθει.







Sudafrica (Swazi) Landrace South Africa 15-16 εβδομαδων

Απ την αρχή αυτο το φυτο ηταν πολύ δυνατό Δείχνει να μην τρώει πολυ, μιας και στο all mix δείχνει καταπράσινο, έτοιμο για overdose σε N.
Παρόλα αυτα γουστάρει πολυ το κορφολόγημα.
Ο κορμός και τα πλαινα κλαδιά πολυ δυνατά.
Εύχομαι να μου βγη αρσενικό να του παρω την γύρη.



 
Last edited:

bazz

Member
Mangobiche

Mangobiche

Η μυρωδιά του πλέον ειναι λίγο πιο έντονη, γλυκιά και φρούτα

Ψάχνω να βρω απεγνωσμένα γιατί μερικα φυλά εχουν γυρίσει
Γνωρίζει κανεις???


 

Papastroumf

Member
Μάλλον είναι στα γονίδια γιατί και εγώ σαυτα που έβαλα το 1 στα 4 έτσι ήταν στην αρχή αλλά σιγά σιγά που μεγαλώνει στρώνει.
 

bazz

Member
σε ευχαριστώ papastroumf, αντε να δουμε πως θα παει. Ειναι πολυς ο καιρος.

Ναι στα γονίδια οφείλετε.... να δω πως θα μπορέσω να τα μαζέψω και τα δυο.

Σύντομα θα τα βαλω στο τεντ και θα αφήσω λιγο ακομα να δυναμώσουν και να αναπτυχθούν ολα τα πλάγια μικρα παρακλάδια.
 

Papastroumf

Member
Το θέμα είναι πώς θα τις κουμαντάρεις τέτοιες κοπέλες με 2 μ πόδια εκεί μέσα ρε bazz?
 

Papastroumf

Member
Ετσι μπραβο. Πιστη και αυτοπεποιθηση. Καπου ειδα για κατι βαρακια (ελαφρυα) τα οποια κρεμας στα πολυ ψιλα μερη για να ριξεις το υψος.
 

b3n

Member
αδερφε, bazz, συνηθως το στριψιμο στα φυλλα ειναι λαθος ph, και φουλ topping για να μην ξεφυγεις σε μεγεθος, αιντα καλη συνεχεια
 

bazz

Member
Να είστε κάλα παιδιά, ειναι πολυς ο καιρος αλλα θελω οπωσδήποτε να δοκιμάσω τέτοιο χόρτο

Βασικά λάθος διατύπωση δεν ειναι ακριβώς γυρισμένα.... ειναι γυρισμένα προς τα κατο οι άκρες. μαλλον ειναι απο υπερβολικό νερο και το ph.

οι κύριες θα μπούνε στο τεντ για να πανε για ανθοφορία, δεν θα τα εχω εξω.
 

ironagxos

Member
καλησπερα bazz!!biobizz allmix ειναι το χωμα σου;;;με ποσο ph ποτιζεις;;το all mix αναλογα με το ph του νερου ελευθερωνει και τα αναλογα θρεπτικα στοιχεια;;;
 

bazz

Member
καλησπέρα ironagxos ναι all mix είναι το χώμα με το μάτι 1-2 σταγόνες στο λίτρο φίλε μου. βαριόμουνα να μετράω, ειναι καπου στο 6.0-6.5

Ανάλογα το ph του νερού μπορουν και τρώνε τα φυτα καποια θρεπτικά συστατικά, τα bio bizz χώματα ειναι phαριζμενα χώματα... θέλουν αρκετα ποτίσματα για να αλλάξουν το ph τους.
 

bazz

Member
Πέρασε ένας μήνας απο τοτε που ανέβασα τις τελευταίες φωτό. Παραμένουν στο μπαλκόνι οι κυριες και λιάζονται, οι θερμοκρασίες αγγίζουν πολλές φορές και τους 40-42 βαθμούς.

Mangobiche



Το sudafrcica συμπεριφέρεται μια χαρα με τις ζεστες το μονο που ζηταει ειναι νερακι. Ακομα δεν εχει δειξει οτι θελει να φτιαξει ανθος .

Sudafrica




To mangobiche έχει αρχίσει να δείχνει οτι θελει να φτιάξει ανθος. και βγαζει μια γλυκια μυρωδιά απο πευκο.
 
Last edited:

Papastroumf

Member
Καλό κουράγιο και καλή συνέχεια βαζζ. Πας πολύ καλά και έχεις υγειή φυτά. Βιβες απο σαμοθρακη! :) :joint:
 

Latest posts

Latest posts

Top