What's new

Grow your own! Bangi Haze | Golden Tiger | Killer A5 Haze | Malawi | Panama

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Nu m-am gandit sa pun un tub de forma :D incerc si varianta asta. M-am gandit ca e mai usor pentru controler sa mentina vacuumul cum trebuie ca 2 pe scos e prea mult si se muleaza boxul de nu poti sa-i misti materialul. In capatul extractorului care aduce aer am pus o bucata de material (nu stiu cum ii spune) pe care am tot scurtat-o din cauza mizeriei depuse pe el. Am tot taiat din el si aruncat partile murdare dar sa va faceti o idee atasez o poza!
 

Attachments

  • 20210121_094329.jpg
    20210121_094329.jpg
    21.2 KB · Views: 49

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu se poate mentine vacuumul mai bine daca si aduci aer si tragi aer, mult mai bine ca aerul sa fie supt si vacuumul sa rezulte din trecerea aerului prin acea tubulatura. Rezistenta e mica insa e garantata si constanta. Si absolut suficienta.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Exact cum sunt sobele! Cred ca e cel mai bun exemplu. Am cateva variante pe care tot o sa le probez iar pe langa vreau sa fac un calcul de consum general sa vad cat de eficiente sunt sculele per total iar pe la sfarsit de an o sa postez toate datele culese pe perioada anului.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Ziua 12 de vegetatie 18/6!
3 zile au stat sub lumina 24h
S-au prin foarte repede dupa transplant (de 2 zile) iar intre timp am udat fiecare pot cu 1,2l de apa reglat la un ph de 2,95. Ph-ul solului este de 7, intensitatea luminii este setata pe 60% adica 2x150w.
Panama (standard)
picture.php

Malawi
picture.php

Golden Tiger
picture.php

Bangi Haze
picture.php

Killer A5 Haze
picture.php
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Ziua 16!
Temperatura zi 25-27°C noapte 19-21°C
Umiditate 55-65rh
Ph apa 3 temp 21°C, ec 500, ppm 300
Ph sol 7 temp zi 23° noapte 20°C
Presiune negativa 10% intre extractoare, 1 kPa
Temperatura maxima 27,4°C, minima 18,7°C (2 nopti), media este de 19,5°C
Umiditate maxima 75% la scurt timp dupa udare, minima 52%.
picture.php

picture.php
 

DcSantos

Active member
Smecher air-poturi man ! Sistemul ala de irigare pompeaza apa incontinuu ? Am vazut ca ai 2 extractoare ! Ce marime is ? Par destul de mari si is confuz de ce ai 2! Eu am unul din ala mare de 6 inch si face vid si la jumatate din capacitate si nu as avea nevoie de 2 ! Pare o idee destul de buna sa ai 2 totusi ,in caz ca se strica unul, il bagi rapid pe celalalt ! :joint:
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Sistemul de irigare este de la gardena (microdip) care vine cu un transformator cu 14 reglaje (14 fiind pentru senzorul de ploaie deci poate fi folosita in toate conditiile interior/exterior. Are programde de udat: manual 3 min, la 3,6,8,10,12,14,16 ore etc cu sesiune de 1 minut, 3 sau 6 minute. Duzele au un flux de 2l/h, ghivecele de 20l au cate 2 duze 4l/h iar cel de 12,5l are doar una de 2l/h.
Inainte aveam 3 extractoare de la prima klima 125-2 cu 2 trepte 220m3 respectiv 400m3 cu un consum de 63w pe extractor, 2 pe exhaust si una pe intake. Am facut un upgrade mare intre ani achizitionand un controler (growbase pro) cu foarte multe functii. Am mai achizitionat 2 extractoare de la prima klima ecblue rjec de 125mm cu un flux de 0-680m3 iar consumul este de 0-170w pe care le am conectat la controler. Controlerul functioneaza cu intake exhaust, fara intake se strange cortul de zici ca e bagat la vid. Locul unde e boxul face efect de sera atingand vara sau iarna temp record de la an la an (43°C) a fost recordul pentru anul 2020. Extractoarele sè conecteaza cu un cablu de lan/internet rj45 care sunt setate la 25%intake cu un consum de 20-30w iar exhaust-ul este setat la 35% astea fiind setarile minime cu un consum de 30-40w. Deci salvez mult curent fata de extractoarele vechi care consumau aprox 40w pe bucata la un flux de 220m3. Mentin temperatura si umiditatea in parametrii fara mare efort. Pompa costa aprox 70-100e cu tot cu tranformator cu programe facut de husquvarna :)), pe langa drujbe, motoare, posibil si bicilete sa faca si transformatoare. Controler-ul l-am cumparat la oferta cu aprox 580e pretul de baza fiind de 730e, extractoarele au costat 500e iar poturile au preturi decente. Depinde de configuratie, spatiu, caldura etc. E bun unul de rezerva daca sunt de la dedeman.. nu zic ca nu sunt bune dar avut o experienta nasoala cu ele de era in trecut sa aprind boxul
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Arata bine!

Are setari diferite pentru zi si noapte controlerul sau cum iese diferenta de temp?
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Multumesc!
Da, are control pe zi/noapte doar pe temp/rh/co2/lumina dimm (doar la astea am dat importanta pana acum) iar temperatura minima o atinge cand se stinge lumina. Urmatoarea achizitie pe care vreau sa o fac o sa fie o perna de 115x115 de 190w pentru timpul iernii. Anul acesta merg cu ce am si sper ca pana anul viitor sa nu imi fie afectat bugetul ca sa pot face achizitia :D.
Pe timpul noptii se opreste umidificatorul cu lumina aproape la acelasi interval +- 5 minute

Am uitat sa mentionez ca am facut topping la toate urmate de lst + scrog si inca un toping! Posibil sa incerc o defoliere mult mai agresiva (poate pot sa le curat si sa ramana doar tulpina).
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Growber betternet

Growber betternet

Ziua 18!
Astept sa mai pot da un topping dupa care o sa le aplic putin lst, elasticul de la growber si :artist:
picture.php

picture.php

picture.php
 
Last edited:

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Am facut topping la nodul 3 (pana acum faceam la nodul 4 si rareori la nodul 5)
Am facut inca un topping la fiecare ramura, am intins "plasa", am facut putin lst la una din ele ca celelalte inca nu sunt pregatite, am defoliat partea de sus pentru mai multa lumina pe crengile inferioare. Astept sa isi revina dupa topul nr 2 dupa care o sa incep sa adaug nutrienti: biozym, rooting, foarte putin grow si desigur ph -.
Lumina este setata pe 60% (2x150w)
Temperatura este de 25,5°C cu umiditate de 58% temperatura solului este de 21°C.
Am urmarit extractoarele in ultimele zile si pot spune ca: un extractor pe intake de 125mm 680m3 la 25% (mare parte din timp nu sare de 25% iar noaptea numai pe 25% cu o eficienta foarte mare) are un consum de 3-4w iar extractorul de pe exhaust 35% cobsuma aproximativ 6-7w uau!
Extractoarele vechi consumau aproximativ 46w in treapta 1 si 60 in treapta 2 inmultit cu 3 ventilatoare inseamna putina idiotenie pentru ca nu suntem deschisi la alte lucruri cu care putem salva diferenta de pret intr-un timp scurt plus beneficiile viitoare! Am 2 ventilatoare mici de circulare 5w zice producatorul iar la masurat indica un consum de 3,6w si tot atat consuma un ventilator EC cu un debit de aer mult mai mare. Concluzia la care am ajuns e ca la o suprafata mica cu 2 extractoare ec poate mai mari de 125mm, la un flux constant poti scoate un cosum sub 15w la o intensitate mica.
Am urmarit urmatorii consumatori:
Vent clips 15cm 3,6w
Vent clips 25cm 17w
Umidificator setat pe pe un nivel intre minim si mediu consum de 16w
Transformator programabil pompa de apa, standby 6,7w, in functionare 44w.
Lumina setata la maxim 245w x2 are un consum de aproximativ 525w de unde trag concluzia ca aprox. 10w ii consuma dimmer-ul. Achizitionati lucruri relativ noi pentru noi ca motoarele ec sunt de ceva timp pe piata numai ca au un pret ridicat incepand cu aprox 230e in sus!
Pompa are un interval de udare la 8 ore a cate 3 minute
picture.php

picture.php

picture.php
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Consumul la sistemul de udare in standby mi se pare aproape inacceptabil de mare.. dar na daca merge asa .. aia e.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Si mie mi s-a parut mare doar pentru simplu fapt ca e setat pe un program. E folosita tehnologie veche, clasica, sunt sigur! Risipesc ceva w: 7w pompa, 3 prize cu protectie pentru tensiune inca 3w bucata =16w risipiti!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
La mine tot controlerul si cu tot cu ventilatoarele pe 12V halesc cam atat sau mai putin.
Umidificatorul de asemenea haleste tot pe acolo.
E ceva sa risipesti 16W
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Ziua 25!
Cu un interval de udare la 8 ore umiditatea se mentine in jur de 70% fara umidificator!
picture.php

picture.php

picture.php
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Cresti in coco? Sau de ce uzi la 8 ore? Ce nivel de umiditate ai pe controller cand uzi? Mi se pare des la 8 ore, ar trebui sa reziste cateva zile fara udare.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Fara coco. La 8 ore timp de 3 minute primesc poturile de 20l aprox 0,2l iar cel de 12,5 primeste 0,1l. La 24 ore sunt 0,6l, 0,3l.
Cred ca e putin peste necesarul lor si o sa mut la 0,2l pe zi la 24h. Vreau sa primeasca apa la intervale scurte in cantitati mici (o sa urmaresc daca sunt semne de mucegai). Stiu ca rezista fara udare dar vreau sa vad cum se dezvolta cu putina apa si des
Pe controler maxim a fost de 75% (la udat) iar minim de 55%
 

Latest posts

Latest posts

Top