What's new

Grow your own! Bangi Haze | Golden Tiger | Killer A5 Haze | Malawi | Panama

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Un nou inceput de an cu cateva sortimente de la Ace Seeds! :woohoo:
Noua gradina va avea 4 ghivece de 20l pot air si posibil sa asez un ghiveci de 11l in mijloc (patrat sau unul pot air tot de 11l)
Metodele pe care vreau sa le folosesc sunt: topping, lst si posibil scrog!
Urmeaza sa pun semintele la germinat zilele urmatoare. Cu ocazia asta pot testa controlerul growbase pro cu senzor de temperatura, umiditate si presiune (pressence). Voi folosi pompa de apa doar pe ghivecele mari cu 2 furtune pe fiecare ghiveci cu un debit de apa de 2l/h x 2.
picture.php
 
Insfarsit in plm creste cineva sative, îs mare fan Ace seeds dar nu stiu care e vrajeala ca nu mai pot creste plante cu asa gust ca si cand cresteam organic cu hps 600w cu nutrient de la dedeman nu mai stiu cum ii zice, fuck....
Vad ca ai feminizate, in fine, bafta man
Ideea e ca acum cresc tot organic da nu stiu care e faza de ce nu mai imi da gustul ala la plante, ori e ca am schimbat pe led ori e din cauza nutrientului, dar e tot organic ce plm nu inteleg, se poate ca lumina de hps sa afecteze gustul?
 
Last edited:

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Insfarsit in plm creste cineva sative, îs mare fan Ace seeds dar nu stiu care e vrajeala ca nu mai pot creste plante cu asa gust ca si cand cresteam organic cu hps 600w cu nutrient de la dedeman nu mai stiu cum ii zice, fuck....
Vad ca ai feminizate, in fine, bafta man
Ideea e ca acum cresc tot organic da nu stiu care e faza de ce nu mai imi da gustul ala la plante, ori e ca am schimbat pe led ori e din cauza nutrientului, dar e tot organic ce plm nu inteleg, se poate ca lumina de hps sa afecteze gustul?

E prima data cand incerc ace seeds! Sative am mai facut dar nu de la ei. Pentru gust folosesc sol batguano de la plagron pentru gust si miros. Eu le mai spun betisoare parfumate, cand sunt gata toate sunt delicioase. Cu timpul am invatat cateva lucruri despre plagron:
1 - gust si savoare
2 - nu poti gresi cu ph-ul solului
3 - adaug tot timpul 10-20 de l de worm (cel de la biobizz pare mai calitativ decat plagron worm)
4 - lucrez tot timpul cu rame (incerc sa mentin solul ud si nu umed timp de aproximativ 1-2 saptamani pentru dezvoltarea ramelor, si incerc sa mentin o umiditate medie pentru a nu se raspandi prin box)



Multumesc!
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Iti multumesc loreniana!
Un an nou cat mai bun la toti! Daca fumati sative, nu uitati sa nu postati :D
 

vasile

Well-known member
Veteran
Incredibil line-up, m-am abonat.

Exista multe variabile legate de miros, pamantul este cel mai important dar si urmatoarele: nutrienti organici (melasa ajuta mult), tehnici de recoltare (niste buzi uscati lent vor mirosi de 2 ori mai bine decat unii uscati in 5 zile), la fel si stocare la temperatura si umiditatea corecta 60%~, tehnici de stresare (buzi de jos care nu primesc lumina vor fi mai putini apetisanti, aici ajuta si defolierea)

Spor
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Grazie!
Semintele sunt pregatite!
Air pot-ul nr. 5 are de fapt 12,5l si nu 11 cum aberam mai sus la care o sa adaug o duza de apa de 2l/h.
picture.php
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Ziua 7!
Umiditate 55-65% zi/noapte
Temperatura 22-29°C noapte/zi
Sunt puse in sol plagron batmix!
Ghivecele in care o sa fie mutate 4x20L airpot 1x12,5L airpot. Solul folosit e din gama plagron batmix, royalmix si worm!
Am folosit 30L royal mix cu 60L de batmix si extra substrat de worm 10L
Batmix fiind un sol mai usor si voluminos am amestecat in felul urmator: strat de batmix/worm, royalmix/worm, am facut asta la aproximativ 3 sferturi din ghiveci iar in partea de sus am pus doar batmix avand un continut scazut de nutrienti fata de royalmix care e nisipos. Batmix-ul e suficient pentru 3-5 saptamani fara nutrienti iar royalmix intre 5-7 saptamani. :joint:
Saptamana viitoare o sa le mut intr-un spatiu mai mare ca s-au intins putin (lucru bun din punctul meu de vedere) pentru a avea loc de manevra si o sa incerc cand le fac topping sa aiba o inaltime de minim 15-20 cm ca vreau sa pun un ventilator la nivelul ghivecelor ca sa incerc un regim de udare la 8 ore!
Growcontrolul este montat si astept cu nerabdare sa dau drumul la noul update facut intre ani.
Am adaugat 2 extractoare pe exhaust de 125mm 680m3 cu consum de 0-170w prima klima ecblue cu mufa RJ45. Mai am un senzor pentru vacuum dar inca nu am inteles exact cum ar trebui configurat dar poate reusesc pe parcurs sa ii inteleg exact rostul si sper sa nu influenteze umiditatea, consumul. Urmeaza sa testez saptamanile urmatoare consumul ca sa vad daca intr-adevar sunt mult mai economice pe o perioada lunga de functionare. Posibil sa pun un extractor pe intake (in caz ca se muleaza de la debitul de aer). O sa testez unul pe intake iar celalalt pe exhaust. Pentru scrog am facut update la 4 tevi de 120cm pe care o sa fie pus un elastic destul de tensionat si bun pentru vremurile care urmeaza.
picture.php
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
In mod normal nu are cum sa citeasca viteza la un vent pe A/C. Deci nu ar trebui sa fie reala valoarea aia, si daca arata ceva.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Am inlocuit cele 3 vent a/c cu ecblue rjec pk! Am spus cu ceva timp in urma cam ce imi doresc si mosu hop cu ele la usa. Am achizitionat intre ani: nintendoswitch, un box pentru un viitor microgrow 40x40x120, controlerul, 2 extractoare pk 680m3, tevi si plasa pentru scrog (plug and play), pressenzor.
Am incercat sa pun ambele extractoare pe exhaust dar se strange cortul rapid cu alea deschise jos (3 la numar) plus o gaura mare de vreo 220mm. Cel mai bine se comporta unul pe bagat si celalalt pe scos

Ps: Am scos extractorul din priza si l-am reconectat si a inceput sa afiseze si pe exhaust!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Dar.. eu nu inteleg de ce mai multe extractoare. Adica unul e mai eficient. Au logica 2 decat daca au valva de sens si capavitate de mutare a aerului diferit. Dar ambele o data nu are logica.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Aerul din incaperea respectiva unde e boxul e imbacsit cu miros de umiditate si mucegai (in urma cu 2 ture am avut ciupercute la cateva din ele si presupun ca a fost de la nuts, depozitarea proasta a solului sau de la sporii de acolo), iar vent de baga are aproximativ 5-7m de la fereastra aer proaspat! Posibil de la regimul comunist inca sa avem sechele si preconceptii de aici si harababura din capul nostru.
Multi spun ca se calculeaza 1w la 1m3 sau 1,3m3 dar lucrul acesta la mine nu se poate aplica daca nu aduc aer proaspat pentru ca temperatura sta cu 2-3 grade mai jos cu un consum redus de energie. Hala are multi pereti translucizi si se face si in anotimpul rece efectul de sera, ziua poate atinge exteriorul pana la 29° iar noaptea atinge 16-20°
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Realizezi ca o singura tubulatura in loc de ventul de intake, face acelasi lucru, fara curent? Eu am inclusiv pompa de caldura acasa ce are trasee de 15+ metri liniari, tras aerul prin ele doar pasiv. Merg fara probleme.
Iar pt sporii de mucegai poti pune si filtru hepa pe intake. Ciupercile in sol sunt absolut normale, deci aia nu e o problema.
 

Latest posts

Latest posts

Top