What's new

Φούντες εξωτερικής καλλιέργειας

Papastroumf

Member
Φούντες εξωτερικής καλλιέργειας

Για σας παιδιά,είμαι καινούριο μέλος και αποφασίσαμε εγω με τον κολλητό μου να σπύρουμε 4 φούντες (πολύ καλοί σπόροι,εγγυημένα αποτελέσματα γύρω στα 600γρ ανά φυτό,μιλάμε για bussy φυτά γυρω στο 1,50 με 1,70 υψος) γτ σιχαθήκαμε τα αλβανικά που μας καταστρέφουν κυριολεκτικά και αντι να μας φτιάχνουν μας γαμάνε την διάθεση και την ψυχολογία. Λοιπόν το φύτεμα παρόλο που ξεκινω το ημερολόγιο σημερα έχει γίνει εδω και 2 βδομάδες περίπου,όπως καταλαβένεται είναι ακόμα στο seedling stage (Διάβαζα πολύ καιρο,πολλες ώρες καθημερινα σχετικα με το θεμα πρωτού ξεκινήσω αλλα είναι ή πρωτη φορά και είμαι πολυ άπειρος) και θα ανεβάσω φότο με το περιεχόμενο.Θα ήθελα να μεγαλώσω τα φυτά μου χωρίς καθόλου λιπασματα,αν είναι δυνατόν(άλλωστε τα παλαιότερα χρόνιαπως το εκαναν?).Το χώμα που χρησιμοποιώ ειναι απο τοπικο κατάστημα (μείγμα ξανθιας και μαυρης τύρφης 90-95%, περλιτης 5-10% ,άργυλος 20kgr/m3,ph - 5,5 με 6,5,συνολικη λίπανση 1,5kg/m3 με n-p-k ) και θα έλεγα οτι ειναι αρκετα καλό γιαυτην την χρήση.Τα φυτά τα έχουμε αφήσει στην μητερα φύση.Προσέχουμε οταν ειναι να βρεξει τα σκεπαζουμε ωστε να μην βρεχονται ,αλλα αερίζονται κανονικά.Απο ήλιο είμαστε καλα αν και καμιες μερες εχει συνεφειά.Το 80% των μερων έχει ήλιο και μαλιστα πολυ δυνατο(τουλαχιστον 7 ώρες),απο θερμοκρασια ειμαστε πολυ καλά (μερες ήλιου 23-25 πρωι βραδυ 15-18).Χρησιμοπουμε νερό βροχής προς το παρόν μέχρι να τελείωσει και μετα θα βάζουμε νερο βρύσης αποχλωριομενο.

Ημερομηνια φωτογραφίας 27/04 (περιπου 3-4 μερες μετά το sprouting)
58k4c5uz7


Ημερομηνια φωτογραφίας
bjpbskw7n

9mx71quxf


Ημερομηνια φωτογραφίας (τραβηχτηκε βράδυ,πειράζει το φλασ? στρεσαρονται ή οχι?)
hysy2zsb7

64l75cu1f

http://postimg.org/image/zfx1y3t3n/

Ημερομηνια φωτογραφίας 30/4
http://postimg.org/image/fl6ey8oib/

Ημερομηνια φωτογραφιας 1/5
http://postimg.org/image/urh22x3wz/
http://postimg.org/image/785bhbeoj/

Σήμερα που τα είδα μεγαλώσαν λίγο και αν είδα καλα ξεκινάει ο 2ος κομβος (note).

Θα ήθελα μέσα απο αυτην τν εμπιρία να με βοηθάτε ως πιο εμπειροι και να με συμβουλευτε. αν ξέχασα κατι επισημενετε το μου και θα απαντησω αμεσα,φωτογραφίες θα ανεβαίνουν καθημερινα.
 

Papastroumf

Member
Edit

Edit

Για σας παιδιά,είμαι καινούριο μέλος και αποφασίσαμε εγω με τον κολλητό μου να σπύρουμε 4 φούντες (πολύ καλοί σπόροι,εγγυημένα αποτελέσματα γύρω στα 600γρ ανά φυτό,μιλάμε για bussy φυτά γυρω στο 1,50 με 1,70 υψος) γτ σιχαθήκαμε τα αλβανικά που μας καταστρέφουν κυριολεκτικά και αντι να μας φτιάχνουν μας γαμάνε την διάθεση και την ψυχολογία. Λοιπόν το φύτεμα παρόλο που ξεκινω το ημερολόγιο σημερα έχει γίνει εδω και 2 βδομάδες περίπου,όπως καταλαβένεται είναι ακόμα στο seedling stage (Διάβαζα πολύ καιρο,πολλες ώρες καθημερινα σχετικα με το θεμα πρωτού ξεκινήσω αλλα είναι ή πρωτη φορά και είμαι πολυ άπειρος) και θα ανεβάσω φότο με το περιεχόμενο.Θα ήθελα να μεγαλώσω τα φυτά μου χωρίς καθόλου λιπασματα,αν είναι δυνατόν(άλλωστε τα παλαιότερα χρόνιαπως το εκαναν?).Το χώμα που χρησιμοποιώ ειναι απο τοπικο κατάστημα (μείγμα ξανθιας και μαυρης τύρφης 90-95%, περλιτης 5-10% ,άργυλος 20kgr/m3,ph - 5,5 με 6,5,συνολικη λίπανση 1,5kg/m3 με n-p-k ) και θα έλεγα οτι ειναι αρκετα καλό γιαυτην την χρήση.Τα φυτά τα έχουμε αφήσει στην μητερα φύση.Προσέχουμε οταν ειναι να βρεξει τα σκεπαζουμε ωστε να μην βρεχονται ,αλλα αερίζονται κανονικά.Απο ήλιο είμαστε καλα αν και καμιες μερες εχει συνεφειά.Το 80% των μερων έχει ήλιο και μαλιστα πολυ δυνατο(τουλαχιστον 7 ώρες),απο θερμοκρασια ειμαστε πολυ καλά (μερες ήλιου 23-25 πρωι βραδυ 15-18).Χρησιμοπουμε νερό βροχής προς το παρόν μέχρι να τελείωσει και μετα θα βάζουμε νερο βρύσης αποχλωριομενο.

Ημερομηνια φωτογραφίας 27/04 (περιπου 3-4 μερες μετά το sprouting)
http://postimg.org/image/58k4c5uz7/

Ημερομηνια φωτογραφίας
http://postimg.org/image/bjpbskw7n/
http://postimg.org/image/9mx71quxf/

Ημερομηνια φωτογραφίας (τραβηχτηκε βράδυ,πειράζει το φλασ? στρεσαρονται ή οχι?)
http://postimg.org/image/hysy2zsb7/
http://postimg.org/image/64l75cu1f/
http://postimg.org/image/zfx1y3t3n/

Ημερομηνια φωτογραφίας 30/4
http://postimg.org/image/fl6ey8oib/

Ημερομηνια φωτογραφιας 1/5
http://postimg.org/image/urh22x3wz/
http://postimg.org/image/785bhbeoj/

Σήμερα που τα είδα μεγαλώσαν λίγο και αν είδα καλα ξεκινάει ο 2ος κομβος (note).

Θα ήθελα μέσα απο αυτην τν εμπιρία να με βοηθάτε ως πιο εμπειροι και να με συμβουλευτε. αν ξέχασα κατι επισημενετε το μου και θα απαντησω αμεσα,φωτογραφίες θα ανεβαίνουν καθημερινα.
Με συγχωρείτε αλλα ακομα μαθαινω το φορουμ
 

Fou

Member
Όλα τα φυτά χρειάζονται λίπασμα!!
Και παλιά έβαζαν λίπασμα,την κοπριά!
Άμα θες να τα φυτέψεις παλιακά,φτιάξε δίκια σου κοπριά!
Μάζεψε μερικές σκατουλες,όχι πολλές,και αποξιρανετες.Μόλις ξεραθούν τρίψε τες σε 20-30lt χώμα,από αυτό που έχεις, και ανακάτεψε.Πότισε το χώμα αυτό για 2-3 βδομάδες με κάμποσο νερό.Στα μέσα αυγούστου περίπου που θα θέλουν λίπασμα τα φυτά σου βάλε αυτό χώμα πάνω στις γλάστρες και είσαι έτοιμος!
Σκατά από κουνέλι είναι από τις καλύτερες κοπριές για το φυτό μας,από κότα και πρόβατο κάνουν επίσης καλή δουλειά!
Πρόσεχε μονο μην το παρακάνεις,1-2 σκατουλες είναι αρκετές!
 

orfeas

Active member
Veteran
Καλή αρχή, Στρουμφ!

Τα σπόρια ήταν κανονικά; Αν ναι, υπάρχει η πιθανότητα(έστω και μικρή) να σου βγούνε όλα αρσενικά...
Τώρα 600 γρ. από φυτά 150-170 εκ. το βλέπω πολύ χλωμό έως αδύνατο...
Για το λίπασμα, δεν αναφέρεις αναλογία N-P-K , οπότε αυτό που σου λέει ο Φου είναι άστοχο. Επίσης δεν αναφέρεις αν θα μπουν στο χώμα ή στις γλάστρες, διαφορά τεράστια...

Και μια μικρή επισήμανση για τα Αγγλικά σου!
Η λέξη bussy είναι αργκώ ομοφυλόφιλων και προέρχεται από το boy+pussy δλδ κωλοτρυπίδα:laughing: και note σημαίνει σημείωση...

:tiphat:Ορφεύς
 

Papastroumf

Member
Όλα τα φυτά χρειάζονται λίπασμα!!
Και παλιά έβαζαν λίπασμα,την κοπριά!
Άμα θες να τα φυτέψεις παλιακά,φτιάξε δίκια σου κοπριά!
Μάζεψε μερικές σκατουλες,όχι πολλές,και αποξιρανετες.Μόλις ξεραθούν τρίψε τες σε 20-30lt χώμα,από αυτό που έχεις, και ανακάτεψε.Πότισε το χώμα αυτό για 2-3 βδομάδες με κάμποσο νερό.Στα μέσα αυγούστου περίπου που θα θέλουν λίπασμα τα φυτά σου βάλε αυτό χώμα πάνω στις γλάστρες και είσαι έτοιμος!
Σκατά από κουνέλι είναι από τις καλύτερες κοπριές για το φυτό μας,από κότα και πρόβατο κάνουν επίσης καλή δουλειά!
Πρόσεχε μονο μην το παρακάνεις,1-2 σκατουλες είναι αρκετές!

Φιλε μου εκτιμω πάρα πολυ την βοηθεια σου,θα ακολουθησω αυτη τη συμβουλη 100%.
 

Papastroumf

Member
Καλή αρχή, Στρουμφ!

Τα σπόρια ήταν κανονικά; Αν ναι, υπάρχει η πιθανότητα(έστω και μικρή) να σου βγούνε όλα αρσενικά...
Τώρα 600 γρ. από φυτά 150-170 εκ. το βλέπω πολύ χλωμό έως αδύνατο...
Για το λίπασμα, δεν αναφέρεις αναλογία N-P-K , οπότε αυτό που σου λέει ο Φου είναι άστοχο. Επίσης δεν αναφέρεις αν θα μπουν στο χώμα ή στις γλάστρες, διαφορά τεράστια...

Και μια μικρή επισήμανση για τα Αγγλικά σου!
Η λέξη bussy είναι αργκώ ομοφυλλόφιλων και προέρχεται από το boy+pussy δλδ κωλοτρυπίδα:laughing: και note σημαίνει σημείωση...

:tiphat:Ορφεύς

Ναι ορφεα Τα σπορια ειναι κανονικα δεν ειναι feminized γιαυτο θελω ακομα χρονο για να δω το φιλο τους.μπορει να υπερεβαλα λιγο με την ποσοτητα λεγωντας βπουσι ηθελα να πω σχετικα ψηλο φυτο με θαμνωδες χαρακτηριστικα.το χωμα δεν αναφερει στην συσκευασια ν-π-κ αναλογια δυστυχως.θα μπουν 40λιτρες γλαστρες.note δεν λενε οι ξενοι τον κομβο στην κανναβη η κανω λαθος? ΘΑ ηθελα να ρωτησω κατι παιδια.πειραζει αν αλλαξω το χωμα κατα την μεταφυτευση?δλδ στην γλαστρα που θα μπει ν εχει αλλο χωμα?
 

orfeas

Active member
Veteran
Θα περιμένεις κάμποσο ακόμα για να δεις φύλο, που συνήθως φαίνεται μετά τον 5ο-6ο κόμπο/γόνατο, Αγγλιστί node...

Αν δεν γνωρίζεις την αναλογία N-P-K πως θα προσθέσεις διάφορα;

Οι 40λιτρες καλές είναι για τα ύψη που αναφέρεις, αλλά θα χρειαστείς σίγουρα επιπλέον λίπανση κάποια στιγμή, μάλλον τον τελευταίο μήνα...
Όσο για τη ποσότητα είναι κάμποσοι οι παράγοντες που τη καθορίζουν...

Για την απάντηση που ζητάς για το χώμα, θα πρέπει να είσαι σαφέστερος στην ερώτηση σου. Π.χ. τι χώμα θα είναι αυτό;

Ο δρόμος σου είναι μακρύς κι η απειρία σου θα τον κάνει μακρύτερο. Στο τέλος όμως σίγουρα θα είσαι σοφότερος...:)

:tiphat:Ορφεύς
 

Papastroumf

Member
Θα περιμένεις κάμποσο ακόμα για να δεις φύλο, που συνήθως φαίνεται μετά τον 5ο-6ο κόμπο/γόνατο, Αγγλιστί node...

Αν δεν γνωρίζεις την αναλογία N-P-K πως θα προσθέσεις διάφορα;

Οι 40λιτρες καλές είναι για τα ύψη που αναφέρεις, αλλά θα χρειαστείς σίγουρα επιπλέον λίπανση κάποια στιγμή, μάλλον τον τελευταίο μήνα...
Όσο για τη ποσότητα είναι κάμποσοι οι παράγοντες που τη καθορίζουν...

Για την απάντηση που ζητάς για το χώμα, θα πρέπει να είσαι σαφέστερος στην ερώτηση σου. Π.χ. τι χώμα θα είναι αυτό;

Ο δρόμος σου είναι μακρύς κι η απειρία σου θα τον κάνει μακρύτερο. Στο τέλος όμως σίγουρα θα είσαι σοφότερος...:)

:tiphat:Ορφεύς

Node λεγεται το ρημαδι και λεω αφου ρε γαμωτο 4ιμουν σιγουρος οτι λεγοταν ετσι κολλησα στο γραμμμα.εγω τι μπο4ω να κανω λοιπον οσο ειναι ακομα μικρα για να μπω στα σωστα στανταρ χω3ις να επηρεασω τα μωρα μου? Για το χωμα που λεω θα προσθεσω ,εννοω οτι ας πουμε θα ειναι το σωστο αυτο που επρεπε να εχουν απο την αρχη.
 

orfeas

Active member
Veteran
Αφού δε ξέρεις τι είναι το χώμα σου από την αρχή, θα μας τρελάνεις τώρα;
 

Papastroumf

Member
Αφού δε ξέρεις τι είναι το χώμα σου από την αρχή, θα μας τρελάνεις τώρα;

Ορφεα μην εξαπτεσε σε παρακαλω.ειμαι απειρος και γιαυτο ζηταω την βοηθεια σας. Ενα καλο μειγμα που διαβασα καπου εδω μεσα ειναι 50 % ξανθια τυρφη 30% βερμικιουλητης 10 % περλιτης και κατι αλλο που δεν θυμαμαι. Γινεται να τα βγαλω απο κει που τα εχω και να τα βαλω σε τετοιο χωμα? Η θα στρεσαριστουν? Και αν οχι εσυ τι μου προτεινεις ν κανω? Πλς βοηθα με με τα κοριτσακια μου!!
 

420brother

Member
Για σας παιδιά,είμαι καινούριο μέλος και αποφασίσαμε εγω με τον κολλητό μου να σπύρουμε 4 φούντες (πολύ καλοί σπόροι,εγγυημένα αποτελέσματα γύρω στα 600γρ ανά φυτό,μιλάμε για bussy φυτά γυρω στο 1,50 με 1,70 υψος) γτ σιχαθήκαμε τα αλβανικά που μας καταστρέφουν κυριολεκτικά και αντι να μας φτιάχνουν μας γαμάνε την διάθεση και την ψυχολογία. Λοιπόν το φύτεμα παρόλο που ξεκινω το ημερολόγιο σημερα έχει γίνει εδω και 2 βδομάδες περίπου,όπως καταλαβένεται είναι ακόμα στο seedling stage (Διάβαζα πολύ καιρο,πολλες ώρες καθημερινα σχετικα με το θεμα πρωτού ξεκινήσω αλλα είναι ή πρωτη φορά και είμαι πολυ άπειρος) και θα ανεβάσω φότο με το περιεχόμενο.Θα ήθελα να μεγαλώσω τα φυτά μου χωρίς καθόλου λιπασματα,αν είναι δυνατόν(άλλωστε τα παλαιότερα χρόνιαπως το εκαναν?).Το χώμα που χρησιμοποιώ ειναι απο τοπικο κατάστημα (μείγμα ξανθιας και μαυρης τύρφης 90-95%, περλιτης 5-10% ,άργυλος 20kgr/m3,ph - 5,5 με 6,5,συνολικη λίπανση 1,5kg/m3 με n-p-k ) και θα έλεγα οτι ειναι αρκετα καλό γιαυτην την χρήση.Τα φυτά τα έχουμε αφήσει στην μητερα φύση.Προσέχουμε οταν ειναι να βρεξει τα σκεπαζουμε ωστε να μην βρεχονται ,αλλα αερίζονται κανονικά.Απο ήλιο είμαστε καλα αν και καμιες μερες εχει συνεφειά.Το 80% των μερων έχει ήλιο και μαλιστα πολυ δυνατο(τουλαχιστον 7 ώρες),απο θερμοκρασια ειμαστε πολυ καλά (μερες ήλιου 23-25 πρωι βραδυ 15-18).Χρησιμοπουμε νερό βροχής προς το παρόν μέχρι να τελείωσει και μετα θα βάζουμε νερο βρύσης αποχλωριομενο..

wraia ola auta bro

dld indices valate eksw gia na les kontes kai bushy. min koveis kai to kefali sou oti de tha perasei ta 2 metra, arxes maiou to rikses kai tha to kopseis oktwmvri

episis opws proanaferthike, mono tirfi kai perliti? auti einai i vasi sou, to fyto apo pou tha faei? exeis skopo na rikseis sinthetika lipasmata stin poreia?

giati alliws tha eprepe idi to xwma sou na exei kopria sta 30-40 ekatosta katw wste oi rizes na exoun na fan molis ftasoun sto stadio pou antexoun toso fagito. oxi poli kopria, anakatameni me ti vasi sou kai pali me regoula, de thes na to skotoseis. tha sou sinistousa episis na pareis ligo staxti kai na mplekseis me to xwma sou (an de mporeis na vreis apo pouthena skoni apo petres ifestiou, alliws volcanic rock dust)

ekswteriki kalliergeia einai 10 fores pio diskolh apo mesa, opote magkes an nomizate oti tha pesoun liga psoria kai tha pieite tote tha sas spasw ti fouska, etoimasteite gia paloukia.

entoma tha exeis sigoura, egw gia eksw exw mia sintagi pou apothei ta pio polla kai einai teliws organiki. tha pareis ena fst fst mpoukalaki, kai gia kathe L nerou tha rikseis 10ML fresko zoumi apo stimeno grapefruit kai 10ML elaio triantafilias, auto tha to vreis se magazi me etheria elaia.

mpes gia arxi sto klhma kai parakatw oti provlhma exeis edw tha vreis voitheia.

kalh sas arxh kai kalh tuxh alania
 

Papastroumf

Member
wraia ola auta bro

dld indices valate eksw gia na les kontes kai bushy. min koveis kai to kefali sou oti de tha perasei ta 2 metra, arxes maiou to rikses kai tha to kopseis oktwmvri

episis opws proanaferthike, mono tirfi kai perliti? auti einai i vasi sou, to fyto apo pou tha faei? exeis skopo na rikseis sinthetika lipasmata stin poreia?

giati alliws tha eprepe idi to xwma sou na exei kopria sta 30-40 ekatosta katw wste oi rizes na exoun na fan molis ftasoun sto stadio pou antexoun toso fagito. oxi poli kopria, anakatameni me ti vasi sou kai pali me regoula, de thes na to skotoseis. tha sou sinistousa episis na pareis ligo staxti kai na mplekseis me to xwma sou (an de mporeis na vreis apo pouthena skoni apo petres ifestiou, alliws volcanic rock dust)

ekswteriki kalliergeia einai 10 fores pio diskolh apo mesa, opote magkes an nomizate oti tha pesoun liga psoria kai tha pieite tote tha sas spasw ti fouska, etoimasteite gia paloukia.

entoma tha exeis sigoura, egw gia eksw exw mia sintagi pou apothei ta pio polla kai einai teliws organiki. tha pareis ena fst fst mpoukalaki, kai gia kathe L nerou tha rikseis 10ML fresko zoumi apo stimeno grapefruit kai 10ML elaio triantafilias, auto tha to vreis se magazi me etheria elaia.

mpes gia arxi sto klhma kai parakatw oti provlhma exeis edw tha vreis voitheia.

kalh sas arxh kai kalh tuxh alania

καταρχας 420 να σε ευχαριστησω μονο και μονο οπυ μπηκες στον κοπο να μας βοηθησεις,οπως σου ειπα ειμαι απειρος και δεν γνωριζω αρκετα πραγματα,εγω νομιζα οτι τα φυτα ειχαν την δυνατοτητα να μεγαλωσουν μονο με CO2 ηλιο και νερο,δλδ το νερο ήταν το φαι τους,δεν ηξερα οτι ηθελαν και προσθετα,οπως ειπα και πιο πανω δεν θελω να χρησιμοποιήσω λιπασματα και δη συνθετικα,αν ειναι αναγκαια θα καταφηγω σε οργανικα.Φιλος (ευγενικα παντα) δεν ειμαι της αποψης πεταω 2 σπορια και πινω,θελω να εχω μια πιο δημιουργικη σχεσχη με τα φυτα μου γιαυτο θελω να τα προσεχω οσο καλυτερα γινετε,προς το παρον εκει που τα εχουμε δεν εχει σημαδια εντομων πανω στα φυλα αν και τρυγιρνανε πολλα εκει γυρω.θα λεγα απο την φοτο που ειδα το φυτο στο τελος την ανθοφοριας οτι ειναι 80 indica 20 sativa,γτ τα φυλα του δεν ειναι ιδιαιτερα μεγαλα και εχει αρκετο υψος αλλα απο την αλλη ειναι θαμνωδες.ναι το σωμα εχει λιγο αργυλο,λιγο npk αλλα δεν αναγραφει ακριβες ενδειξεις ,περλιτη και μιξη ξανθιας με μαυρη τυρφη,σταχτη μπορω να βρω.κοπρια απο κοπρανα κουνελι επισης,δλδ τωρα στην μεταφυτευση την επομενη που θα κανω να βαλω στο χωμα σταχτη? αν ναι τι ποσοτητα, ή αντι για σταχτη να επιλεξω κοπρανα κουνελιου.Οσο για το μειγμα που μου ειπες θα το φτιαξω,καθε ποτε να το χρησιμοποιώ?δεν πειραζει αν πεφτει πανω στα φυλα ή στον παπα ετσι>?
 

420brother

Member
nai megale auto mia xara einai, 10 ML + 10 ML zoumi apo grapefruit gia kathe L nerou, valto se fst fst mesa kai etoimasou gia polemo.

ta ypolipa tha ta poume otan ta xreiasteis, giati eksw panta kati tha xreiasteis.

pasxalitses an vreis ekei pou meneis tote agorases kai amolates oles ekei gyrw, tha einai pio katharos o khpos genika.
 

Papastroumf

Member
nai megale auto mia xara einai, 10 ML + 10 ML zoumi apo grapefruit gia kathe L nerou, valto se fst fst mesa kai etoimasou gia polemo.

ta ypolipa tha ta poume otan ta xreiasteis, giati eksw panta kati tha xreiasteis.

pasxalitses an vreis ekei pou meneis tote agorases kai amolates oles ekei gyrw, tha einai pio katharos o khpos genika.

Eyxarusto poli file mou.ektimo tob xrono sou
 

orfeas

Active member
Veteran
Έλα ρε στρουμφ, κανείς δεν εξάπτεται! :biggrin: Απλά επειδή είπες ότι έριξες κάμποσο διάβασμα κι εγώ θεώρησα ότι έχεις κατανοήσει τα βασικά...δε πειράζει όμως, όλοι κάποια στιγμή αρχάριοι ήμασταν...

Για το χώμα, λοιπόν, αν θες να φτιάξεις δικό σου μείγμα, να ένας μπούσουλας που δουλεύει εγγυημένα... Και να ξέρεις ότι το χώμα που έχεις είναι εμπλουτισμένο με ανόργανο λίπασμα...
"Εμπλουτισμένη τύρφη της Klassmann, περλίτη, προπερσινό μείγμα(γίδια, αγελάδες, άλογα) κοπριάς, στάχτη, ζεόλιθο και Epsom. Τα τρία πρώτα σε ισόποσες αναλογίες, τα υπόλοιπα με το μάτι/χέρι ..."

Θα σε συμβούλευα δε να σκάσεις τουλάχιστον άλλα τέσσερα για να έχετε μερικά θηλυκά...

:tiphat:Ορφεύς
 

Papastroumf

Member
Έλα ρε στρουμφ, κανείς δεν εξάπτεται! :biggrin: Απλά επειδή είπες ότι έριξες κάμποσο διάβασμα κι εγώ θεώρησα ότι έχεις κατανοήσει τα βασικά...δε πειράζει όμως, όλοι κάποια στιγμή αρχάριοι ήμασταν...

Για το χώμα, λοιπόν, αν θες να φτιάξεις δικό σου μείγμα, να ένας μπούσουλας που δουλεύει εγγυημένα... Και να ξέρεις ότι το χώμα που έχεις είναι εμπλουτισμένο με ανόργανο λίπασμα...
"Εμπλουτισμένη τύρφη της Klassmann, περλίτη, προπερσινό μείγμα(γίδια, αγελάδες, άλογα) κοπριάς, στάχτη, ζεόλιθο και Epsom. Τα τρία πρώτα σε ισόποσες αναλογίες, τα υπόλοιπα με το μάτι/χέρι ..."

Θα σε συμβούλευα δε να σκάσεις τουλάχιστον άλλα τέσσερα για να έχετε μερικά θηλυκά...

:tiphat:Ορφεύς

Έλα ρε,πλάκα έκανα :p .Μάλιστα.Εμπλουτισμένη τύρφη της Klassmann πουλάνε εδώ στο τοπικό κατάστημα της πόλης,το θέμα είναι οτι διαθέτει του τύπους ts1 και ts2,ενώ υπάρχουν 4 τύποι,εσύ αυτός που αναφέρεις πιος είναι(σε μας πουλάει τον πράσινο και τον κόκκινο). Περλιτη βρίσκουμε εύκολα,κοπριά από κατσίκια κάνει? στάχτη βρίσκουμε επισης. ζεόλιθος επίσης,το epsom άλας δεν είναι?
Αυτό το χώμα μπορεί να χρησιμοποιηθεί για εσωτερική καλλιέργεια?
 

orfeas

Active member
Veteran
Νομίζω ότι είναι η κόκκινη, αλλά εν πάση περιπτώση κοίτα αν είναι εμπλουτισμένη, γιατί βγάζουν και σκέτη. Οι μπάλες γράφουν την αναλογία και το pH επίσης.
Το επσομ είναι άλας, ναι, και το θέλουμε για το Μαγνήσιο το οποίο θα μπορούσες να το βρεις και σε άλλα σκευάσματα...
Η εσωτερική καλλιέργεια γιατί να απαιτεί διαφορετικά χώματα;
 

Papastroumf

Member
Νομίζω ότι είναι η κόκκινη, αλλά εν πάσει περιπτώσει κοίτα αν είναι εμπλουτισμένη, γιατί βγάζουν και σκέτη. Οι μπάλες γράφουν την αναλογία και το pH επίσης.
Το επσομ είναι άλας, ναι, και το θέλουμε για το Μαγνήσιο το οποίο θα μπορούσες να το βρεις και σε άλλα σκευάσματα...
Η εσωτερική καλλιέργεια γιατί να απαιτεί διαφορετικά χώματα;
Kai oi 4 einai emploutismenes apla se kt allo tha diaferoun.den ksero apla rts
 

Latest posts

Latest posts

Top