What's new

First grow, outdoor, Diesel Ryder

Status
Not open for further replies.

Dr Obvious

Member
Multumesc. Cred ca o sa-mi comand si eu. Au o gramada de chesti pe acolo. Ma gandesc daca sa dau numele meu sau nu. Am mutat-o pe 0 in pamant si pe 1, 2, si 3 le-am dus cu tot cu ghiveci in locul definitiv si le-am pregatit pamantul pentru cand o sa fie mutate. La 0 i-am facut si un topping. Sper ca l-am facut bine. O sa vin cu ceva poze pe marti ca nu am aparat pana atunci. Ma poate lamuri cineva si pe mine care ar fi riscul sa comand pe nume real de la magazinul care mi-a fost recomandat? Din moment ce pe extrasul meu de cont scrie seedsman banuiesc ca aici nu e asa de mare riscul. Sau?
 

ypmiks

Member
daca tu comanzi pe numele tau exista anumite riscuri pe care trebuie sa ti le asumi.

E posibil ca magazinul respectiv sa fie "filat" si comanda ta sa atraga atentia. Asa o sa treci intr-o baza de date.
Alt risc e ca pachetul sa fie deschis de parinti/rude/altcineva si sa devina suspiciosi.

Si cum bine stii, nimeni nu vrea sa se joace cu asta, mai ales ca e vorba de inchisoare.
 

Dr Obvious

Member
Ok. Deci pe alt nume. Am citit pe site-ul lor ca iti dau un cod cu care ridici comanda, deci nu cred ca o sa verifice buletinul. Merci.
 

Dr Obvious

Member
Am o intrebare. Vreau sa comand un pachet de la biobizz si nu stiu pe care. Saptamana viitoare vreau sa fac comanda si nu stiu daca are rost sau nu sa comand pachetul care contine root juice. Plantele mele sunt inca foarte mici pentru varsta pe care o au ( aproape 2 saptamani) pentru ca vremea nu a prea tinut cu ele. Intrebarea este daca ar ajuta acest root juice avand in vedere ca numai saptamana viitoare pot sa comand. O alta intrebare ar fi in legatura cu alg-a-mic, are rost sa il comand.
 
G

green_land

Ok. Deci pe alt nume. Am citit pe site-ul lor ca iti dau un cod cu care ridici comanda, deci nu cred ca o sa verifice buletinul. Merci.

eu am ridicat cu codul AWB care mi l-au trimis ei...
oricum daca iti cere buletinul nu iti va lua datele personale ci doar se va uita peste nume sa vada daca esti chiar tu acea persoana care ridica pachetul... ( la cate pachete am ridicat :laughing: )
sau zici ca nu-l ai la tine si dai o serie de buletin aiurea, asta doar in cazul in care-l cere...


Dr Obvious said:
Am o intrebare. Vreau sa comand un pachet de la biobizz si nu stiu pe care. Saptamana viitoare vreau sa fac comanda si nu stiu daca are rost sau nu sa comand pachetul care contine root juice. Plantele mele sunt inca foarte mici pentru varsta pe care o au ( aproape 2 saptamani) pentru ca vremea nu a prea tinut cu ele. Intrebarea este daca ar ajuta acest root juice avand in vedere ca numai saptamana viitoare pot sa comand. O alta intrebare ar fi in legatura cu alg-a-mic, are rost sa il comand.

eu mi-am luat biobizz basic + alg-a-mic separat... iti recomand sa il iei in caz ca ti se intampla ceva cu plantele ( orice orice, alg-a-mic repara :D )
mi-au trimis cei de la growin niste info despre acest produs ( in engleza ) ziceau ca o sa-l traduca, poate l-au tradus...

daca ai buget, ia pachetul premium si stii ca nu mai ai treaba... fiecare dintre produse au plusurile lor :)

peace :D
 

Dr Obvious

Member
Mi-au venit vineri nutrientii. Am luat pachetul premium pana la urma si am primit cadou o sticluta mica de bio heaven (am citit ca e ceva energy booster). I-am facut la 0 tratament foliar cu alg-a-mic pentru ca se ingalbenise dupa mutare/topping/prostie pe care am facut-o inainte cu 4 zile de mutare cu ingrasamant de muscate (NPK 5-5-5) si a inceput sa isi revina. I-am amestecat Bio Grow cu Alg-a-mic in 2 litri dupa cum spunea programul pe care l-am primit si am udat vineri si ieri. La 1, 2, si 3 le-am dat vineri Root juice si ieri pe langa root juice am pus si o doza mica de Bio grow. S-a indreptat si vremea si lucrurile incep sa mearga cat de cat. 1, 2, si 3 sunt inca destul de mici pentru varsta lor dar sper sa recupereze. Ieri cand m-am dus la ele incepeau sa creasca cele 2 frunze triploide (se vedeau mici acolo 2 frunzulite pe langa fiecare frunza din al doilea rand si incep si cele din al 3 lea rand sa creasca. O sa vin cu poze pe vineri. Scuze de intarziere dar nu mi-am recuperat aparatul inca.

PS: La 0 i-am rupt niste frunze care se uscasera de tot. Cred ca 3 la numar. Sper ca nu e vreo problema.
 
G

green_land

Alg-A-Mic ala e smecher :D

eu n-am primit nici un cadou...... :(

hai cu pozele!
 

Dr Obvious

Member
tiny update:






0. a inceput sa isi revina dupa mutare/topping care nu prea cred ca e facut bine.

Si diesel ryder 1,2 si 3 la aprox 3 sap:





Au inceput sa dea ceva semne de crestere dupa vremea aia urata dar una din ele are o gaurita. Nu imi fac griji oricum.
 

Dr Obvious

Member
Ok.. update time:

0 s-a dezvoltat foarte bine in ultima saptmana, in mare parte din cauza vremii sau a nutrientilor nu stiu. Indiferent din ce motiv, eu sunt fericit. I-am facut cateva topping-uri pe ramurile dintre noduri. Si poze:





La diesel-uri... la doua dintre ele au aparut ceva pistili (la 2 si la 3), cam mici pentru asta dar asta e. Ieri le-am mutat in pamant. Ceva poze inainte de mutare, mai precis in data de 6:

dr 2:


dr 3:


dr 1:



Inca nu mi-ati spus cum sa postez thumbnails :) Dati-va cu parerea.
 

Dr Obvious

Member
Am o intrebare. Cum fac cu nutrientii? Daca la dieseluri au aparut pre-flowersurile incep cu bio bloom si top max? Trebuie sa mentionez ca nu sunt decat putini pistili micuti. O alta intrebare ar fi cat de mari ar fi trebuit sa fie inainte sa infloreasca? E ok asa cum sunt?
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
doctore, nu citi threadu ala "de unde incep?" ca raspunsul la intrebarea cu fertu e acolo.

daca tot sunt afara poti alege si sa le fertilizezi. daca le lasi in ghivece vor avea nevoie de ingrasaminte din cand in cand (la 2 saptamani, la o saptamana... depinde ce folosesti ).
eu iti recomand sa le pui in pamant daca nu vrei ca radacinile sa se coaca in ghiveci. asa eviti coitze si plante moarte.

in mod traditional, o planta normala va creste pana cand va inflori, mai ales daca are unde sa isi intinda radacinile, daca afara nu sunt +45 de grade si daca plantele au destula apa.
apoi, cand floarea incepe sa infloreasca - cam prin toamna - mai creste inca o data pe atat (x2)

dar foloseste functia Search si afla mai multe despre hibrizii de lowrider ;)
 

Dr Obvious

Member
update :bump:

0 nu se mai afla printre noi... fiind mascul scos din pamant si ingropat :watchplant:

Diesel-urile au intrat in flower si arata binisor, pline de pistili. Au aprox. 5 sap

1:




2, mai bushy ca celalalte:



si 3:



Ce parere aveti? Revin cu poze mai detaliate cand imi permite timpul si tehnologia :wave:
 

sznake

jarhead
Arata bine, e foarte normala evolutia, unele plante se lungesc datorita geneticii, daca nu le faci supercrop sau topping.

O observatie, TOPPING = TAIERE DIN VARF (TOP = VARF) , deci daca tai dintre noduri nu se cheama topping.. :2cents:
 

Dr Obvious

Member
Da... greseala mea. Oricum cea in cauza s-a dovedit a fi mascul. Pacat... avea aproape 1 m. Astept acum sa se indrepte vremea, sa le mai dau ceva nutes. Revin cu poze.
 
Status
Not open for further replies.
Top