What's new

First Grow Bagseed ( Αλβανός ) Diy Tent

bougatsas

New member
Λαμόγιο τούμπανα τα μωρά σου! Βάλε και μουσικούλα να καλμάρουν κακό δεν κάνει! :biggrin: Όσο για το ξέπλυμα θα συμφωνήσω με τον ορφέα μιάς και δεν βάζεις φαί. Αλλά και αν χρειαστούν φαί μην κάνεις καν τον κόπο να αγοράσεις κάτι, φτιάξ' τους ένα τσαγάκι με κοπρία ή χούμους και δίνε τους θα χορτάσουν και με το παραπάνω! Για τις γλάστρες μιας και έχεις περιορισμένο χώρο βάλε και μικρές γλάστρες γιατι όσο τους δίνεις χώρο τόσο αυτά θα μεγαλώνουν! Κάντους και ένα καλό σκρογκάκι, δέσε τα, λύγα τα πασπάτεψέ τα μην τα φοβηθείς! Καντους περίεργα πράγματα, δοκίμασέ τα!

Μη σταθείς στα κλασικά εικονογραφημένα, βάλε λίγη φαντασία και θα σε ανταμείψει!

Εβίβα με μπαλκονάτο ελληνικό! :dance:
 

orfeas

Active member
Veteran
...Αλλά στην greenhouse από όσα έχω δει προτείνουν flush στην αλλαγή ώστε να καθαρίσει το χώμα σου από υπολείμματα. ...Όπως καταλαβαίνεις σ'αυτό το hobby οι απόψεις διήσθαντε συνέχεια. :tiphat: Βίβες!!

Αναρωτήθηκες ποτέ γιατί "διήσθαντε" ;

Λαμόγιο, η ερώτησή σου δεν είναι καθόλου καφρίλα!
http://aksioperierga.blogspot.gr/2012/03/blog-post_10.html

:tiphat:Ορφεύς
 

Lamogio

Member
19η μέρα σήμερα !!
Να 'στε καλά και οι 2 .. για γλάστρες πήρα δεκαλιτρες και για φαγι θα δώσω biobizz bloom μόλις τα γυρίσω ..
Τα έριξα μια ματιά σήμερα , είχε ανέβει λίγο η θερμοκρασία αλλά όλα καλά .. σταθερά 27 με ανοιχτά φώτα .. το πρωί ίσως λίγο παραπάνω λόγω ζέστης ..

Απλά είναι κοντά ρε γμτ ..καμιά 10 πόντους με αρκετά μικρά φύλλα ωστόσο .. και απορώ .. φταίει η ζέστη ή το ότι έχω μόνο 2 ψυχρες λάμπες ? (Σύνολο 8 λάμπες)...

Τελικά πολύ πιθανό , να τα κόψω στις 11 βδομάδες αντί για 9 που σκεφτόμουν .
 

Lamogio

Member


Καλησπέρα !! 21η μέρα σήμερα και νομίζω έχω ένα προβληματάκι .. ένα από τα 2 φυτά , μοιάζει λίγο στρεσσαρισμενο μετά την μετεμφυτευση ... φταίει ίσως που δυσκολεύτηκε να βγει από την προηγούμενη γλάστρα ??

Επίσης , στο ίδιο φυτακι στα φύλλα διέκρινα κάποια μικρά κίτρινα κυκλακια όπου από όσο έψαξα ίσως να είναι έλλειψη N ..
Στις φώτο φαίνεται το πρόβλημα , οπότε ως πιο έμπειροι , μπορείτε να με βοηθήσετε (?)
 

Lobri

Member
Στη θέση σου θα ανησυχούσα πιο πολύ για τα πεσμένα φύλλα
κ το ψιλο-ανοικτό πράσινο χρώμα τους(αν βλεπω καλά)
παρά για τα πάρα πολύ μικρά σημαδάκια που στην τελική
παίζει να μην είναι κ τίποτα.
 

Lamogio

Member
Το ανοιχτό πράσινο παίζει να είναι από τον φακό του κινητού .. βγαίνουν λίγο ξεφτισμενες οι φώτο και δεν έχουν ένταση χρωμάτων.
Μπας κ είναι over water ?? Αλλά κ πάλι πως γίνεται ?? 1 λίτρο νερό σε 10 λίτρα γλάστρα είναι πολύ ??

Η φάση είναι ότι και τα 2 φυτά δέχονται την ίδια φροντίδα .. απλα το πεσμένο είναι κάτω από θερμές λάμπες ενώ το άλλο έχει από πάνω κ 2 ψυχρες ..
 

Lamogio

Member
Update : σε αυτό με τα πεσμένα φύλλα έκανα ένα fim πάνω πάνω .. Νομίζω το πέτυχα !
2 μέρα σήμερα χωρίς ποτισμα και η γλάστρα είναι ακόμα υγρή 3 πόντους κάτω από την επιφάνεια .. Μόλις με ένα λίτρο νερό που έριξα προχθές ... περίεργο μου φαίνεται ..

το άλλο φυτακι έχει πάρει το δρόμο του θα lst και σε 3,4 μέρες τα γυρνάω σε flower ..

Υ.Γ. Πολύ νεκρα έπεσε , όλοι για μπάνιο είναι ??:p
 

bougatsas

New member
Λαμογιο για ψαξε απο την κατω μερια των φυλλων μηπως βρεις τιποτα ζωντανο να κινειται. Αλλα ψαξε καλα γιατι ειναι μικρα και υπουλα. Και αν βρεις κατι δολοφονησε το οσο ειναι νωρις!
 

Lamogio

Member
Ρε Bougatsa , εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι .. θα ριξω αλλο ενα καλο ψάξιμο και θα δω ...

Αλλα απο όσα έχω ψαξει , αλλου ειναι το προβλημα μου φαινεται (χωρις να ειμαι και σιγουρος )
 

growsjoe1

Well-known member
Premium user
Veteran
Δεν μπορώ να μιλήσω ελληνικά . I προσφέρουν βοήθεια . Μιλάτε αγγλικά ως δεύτερη . Το Google είναι μια χαρά

Den boró na milíso elliniká . I prosféroun voítheia . Miláte angliká os défteri . To Google eínai mia chará

picture.php


Αυτό είναι ό, τι θέλετε . Αυτή είναι μια προηγούμενη μεγαλώνουν μου . Μπορώ να βοηθήσω. Δεν λέω ότι θα πάρετε αυτό το αποτέλεσμα . είναι genitics πάρα πολύ . Αλλά εγώ μεγάλωσε καλά , έτσι δεν είναι;
 

Lamogio

Member
Δεν μπορώ να μιλήσω ελληνικά . I προσφέρουν βοήθεια . Μιλάτε αγγλικά ως δεύτερη . Το Google είναι μια χαρά

Den boró na milíso elliniká . I prosféroun voítheia . Miláte angliká os défteri . To Google eínai mia chará

View Image

Αυτό είναι ό, τι θέλετε . Αυτή είναι μια προηγούμενη μεγαλώνουν μου . Μπορώ να βοηθήσω. Δεν λέω ότι θα πάρετε αυτό το αποτέλεσμα . είναι genitics πάρα πολύ . Αλλά εγώ μεγάλωσε καλά , έτσι δεν είναι;


If my "sick" plant is gonna be like this , I have no problem ! I Just wanna know what happened to it (mine) and it is sad ..
 

theia

Member
Lamogio h mousiki epibalete gia mena chill omws oxi HARD TECHNO !! ta pesmena sou fula einai mallon gt parapotizeis simadia dn exeis akoma se tpt !! ase to futo na piei kala to neraki tou !! kai min rixneis nero xwris swsto ph egw porosopika oti kai na lene edw mesa gia ta xwmata oti dn xriazete to ph kai mlkies ta exw plirwsei ayta ta la8oi !! ektos na ebales kana CANA pou oso nane krataei to ph sto xwma xwris poles metaboles !!
 

Lamogio

Member
Lamogio h mousiki epibalete gia mena chill omws oxi HARD TECHNO !! ta pesmena sou fula einai mallon gt parapotizeis simadia dn exeis akoma se tpt !! ase to futo na piei kala to neraki tou !! kai min rixneis nero xwris swsto ph egw porosopika oti kai na lene edw mesa gia ta xwmata oti dn xriazete to ph kai mlkies ta exw plirwsei ayta ta la8oi !! ektos na ebales kana CANA pou oso nane krataei to ph sto xwma xwris poles metaboles !!

Ευχαριστώ για τις συμβουλές θεία!! Έχω σταματήσει να ανησυχώ τόσο για τα φύλλα μετά από τα οσα διάβασα .. Αύριο ποτισμα , λογικά , ανάλογα αν είναι τελείως ξερό το χωμα .. και σε κάνα 2 μέρες πάμε flowering !!
 

Lamogio

Member
Update : 24 μέρα ανάπτυξης και μόλις άλλαξα τα φώτα σε 12/12 . Από τα ξημερώματα μπαίνω σε flowering ! Υπάρχουν κάποιες πολύ μικρές κιτρινίλες στις άκρες κάποιων φύλλων αλλά κουλ ..

Θερμοκρασία 30 με ανοιχτά φώτα υγρασία 50 .. θα μπορούσα να το πάω και 28 55 με κάνα 2 πατέντες αλλά οκ .. τι είναι χειρότερο ? Θερμοκρασία 30 ή υγρασία 65 % με ανοιχτά φώτα κατά την ανθοφορια ??

Επίσης σκέφτομαι αύριο να δώσω και ένα λίτρο νερό με 1 ml biobizz bloom !!
 

Lamogio

Member
Hallooooo !! Βράζει ο τόπος βράζει και το grow box .
Εχουμε που έχουμε τα κουνούπια , έχουμε και τη ζέστη ..
Με ανοιχτά τα φώτα χτυπάνε 30-32 βαθμους τα φυτάκια μέσα στο δωμάτιο .. Ντάξει δεν περιμένω και πολλά είναι η αλήθεια αλλά θα το αφήσω και ότι γίνει ... Απο Σεπτέμβριο θα πάμε καλύτερα !!

Το ένα απο τα 2 βγήκε αρσενικό και το έκοψα ( βγήκαν μικρά αρχιδάκια στις ενώσεις κάποιων κλαδιών) .. τα φύλλα δεν τα πέταξα , τα έβαλα σε ένα σκοτεινό δροσερό μέρος να ξεραθούν να τα κάνω κανα τσαι κανα βούτηρο ... αν και δεν πιστεύω να έχουν ιδιαίτερα πολύ thc .

Ωστόσο , καθάρισα το χώμα απο τις ρίζες και το έβαλα στο σακί με το υπόλοιπα ,μιας που δεν είχε μέσα nutrients , δεν χρειάστηκε flush .

Αυτά !!!
 

Lamogio

Member
μια χαρα....μην περιμενεις κατι απ τα φυλλα!!!

Θα τα αφήσω διακοσμητικά ! χοχοχο
Δεν πειράζει , όπως είχα γράψει και σε προηγούμενο ποστ , ο στόχος ήταν να πειραματιστώ στο πρώτο μου grow , να δοκιμάσω και να μάθω πράγματα .. Οπότε έχοντας κάνει μια μικρή αρχή , να μπορέσω να βγάλω κάτι καλό τη δεύτερη φορά !

Βίβες !:tiphat:
 

Lamogio

Member
Για γεύση δεν ξέρω αλλά η μυρωδιά είναι απίστευτη .. μου θυμίζει βασιλικό κ θυμάρι . να φάω κάνα φύλλο ? λολ
 

Latest posts

Latest posts

Top