What's new

First Grow Bagseed ( Αλβανός ) Diy Tent

Lamogio

Member
Hallo !
Μετά απο αρκετό διάβασμα στο greek και international forum ξεκίνησα να φτιάχνω το diy tent μου κατω απο το γραφειο μου (120cm μηκος,50cm πλατος,80cm υψος) .
Κόλλησα 8 cfl 23w (6 θερμό λευκό , 2 ψυχρό λευκό ) σε μία τάβλα ξύλο και έκανα παράλληλη σύνδεση τα καλώδια των ντουί (να ναι καλά τα diy sites) .

Εβαλα 3,4 σποράκια (σκούρο καφε-μαυρο χρώμα) σε χαρτι κουζινας βρεγμενο μεσα σε σακουλα , εσκασε το ενα το φυτεψα κ περιμενω αλλα 3 (δεν ξερω τι φαση περιμενω 3-4 μερες και τιποτα ! Ετσι και εγώ τα ζούληξα λιγο με το δάχτυλο και τα πέταξα μέσα στο χώμα )

Χώμα απο φυτώριο NPK 14.16.18 , ph 5-6.5 + 5 5 λιτρα περλιτη έξτρα . αναλογία χώμα περλίτη σε κάθε γλάστρα 1/4 λέω να βάλω .

6λιτρες γλάστρες καλά είναι ? λέω να βάλω 3 μέσα στον χώρο .
Εξαερισμό εχω 2 ανεμηστιρακια για εισαγωγη και 2 εξαγωγη . Θερμοκρασίες λιγο ανεβασμενες 26-30 και υγρασία λίγο χαμηλή 40-45 .
Το ένα φυτάκι πέταξε cotelydons αν και στην αρχή είχε κολλήσει το κέλυφος πάνω στα φυλλαράκια και το έβγαλα με προσοχή αφού ύγρανα λίγο την περιοχή για να μην το τραυματίσω ..



Αυτά ! Συγγνώμη για το μεγάλο post αλλά ήθελα να είμαι όσο πιο περιγραφικός γίνεται για να έχετε μια καλή εικόνα για το τι παίζει !
Καλή αρχή να έχουμε :woohoo:
 

theia

Member
lamogio kalispera kalosirthes kali arxi sou euxomai !!

pistevw oti o xwros sou einai mikros akoma kai gia ena futo !! ta 3 kai agnwstis proelefsis pou dn 3ereis an einai indikes h satives dn xwrane ekei mesa !! gia na kaneis ena kanoniko grow sigoura tha xriasteis megaliteres glastres apo tis 6litres stin sinexia !! to epi8imito <<as poume kai pali mikres einai>> einai kala 14 litra gia fem futa !! mia tetia glastra exei mikos 25-30 cm ipsos/platos to idio !! kai ena futo se kanonikes sin8ikes dld 20-25 meres anapti3i tha exei ipsos 70cm kai bale !! exoume dld perasei idi to ena metro !! bale kai tin apostasi pou prepei na paizeis tis lampes ka8os megalwnei to futo !! prepei na anebokatebainoun !!

An twra pali pas gia poli liga pragmata kai thes na doklimaseis na mineis sta 6 litra stin glastra bale ena futaki mikro kai isws to plagiaseis kiolas !! kai pe3to 12/12 kateu8ian einai h gnwmi mou !!
isws se boi8isei kapios pou gnwrizei kai kalitera apo mena se ayto pou thes na kaneis se toso mikro box !!
dokimase na baleis kana aytomataki nanaki fast version toulaxiston, mikra futa poli kai grigora !!
 

Lamogio

Member
Καλημέρα και ευχαριστώ για την συμβουλή ! Έχοντας δει κάποια grows σκέφτηκα να κάνω scrog και μου φαίνεται ότι με scrog κάτι μπορεί να γίνει ..
Σε περίπτωση που όλοι πιστεύετε ότι για 3 φωτάκια είναι πολύ μικρός ο χώρος , θα πάρω 2 γλάστρες(ζαρντινιερες που είναι και μεγάλες σε μήκος μικρές σε πλάτος ) και θα παίξω με 2 !
Προς το παρόντα εέχω 24/0 τα φώτα για να μεγαλώσουν πιο γρήγορα ..
 

Lamogio

Member
Δεν μπορώ να κάνω και εντιτ .. :p

Φυτακια εννοούσα ..

Επίσης , θεία, δεν ππάω για κάτι μεγάλο ..Είναι καλοκαίρι και δύσκολα κάνεις σωστό indoor . Το κάνω πιο πολύ δοκιμαστικά για να κάνω κάτι καλύτερο τον χειμώνα . Τώρα από 2 φυτά αν βγάλω 30,40 g με τα 160watt που έχω βάλει , ευχαριστώ θα πω !
 

Papastroumf

Member
Όχι ρε θεία,τι να κλαδέψεις.Απλά του δίνεις σχήμα κατεβάζοντας συνέχεια το ύψος.Είναι τεχνική για περιορισμένους χώρους.
 

theia

Member
kladepseis...sorry dn einai dentro exeis dikio !! ayto ennousa pou eipes !! dn ta 3erw kai kala ta micro box mia fwra piga na ton kanw mikros kai katalaba oti tha paw gia 10 g kai dn a3ize kan !!
 

theia

Member
dld to lamogio 8a mporesei na xwresei duo futa agnwstis proeleusis se ayto to box? dinontas tous sxima sinexia ?? dn tha pinasoun ta futa stis 6litres glastres? kai poses meres na kanei anapti3i ? sorry pou kanw toses erwtiseis tha ithela na exw mia ikona tou box !!
 

Lamogio

Member
Καλησπέρα !! Μαρέσει που γίνεται συζήτηση για την πρώτη μου προσπάθεια !!
Οσον αφορά lst και scrog . Ειχα διαβάσει οτι το scrog ειναι μια μορφη lst , δηλαδή ένας τρόπος για να προκαλέσεις χαμηλό στρες στο φυτό στην αρχή δένοντας το πάνω στη γλάστρα με σκοινάκια και έπειτα βάζοντας δίχτυ.

Για γλάστρες , αν ειναι να πεινάσουν τα φυτά , αντι για 3 6λιτρες , να βάλω 2 11λιτρες για να είναι πιο υγειή και να μη ζορίζονται .

Το "tent" είναι ένας χώρος κάτω απο ένα γραφείο κλεισμένος γύρω γυρω με φελιζόλ όπου απο μέσα οι 2 πλευρες εχουν αντανακλαστικό υλικό και οι αλλες 2 ειναι λευκες .

κάτω δεξια 2 ανεμιστηράκια υπολογιστή (80mm το ένα ) που βαζουν αερα πάνω αριστερά άλλα 2 ίδια που βγαζουν αερα . Τέλος , Κάποιες ώρες που έχει υψηλες θερμοκρασίες ανάβω και ένα αερόθερμο που βγαζει κρύο αέρα να βαράει σε μια χαραμάδα του "tent'
Ουφ...Σορρυ αλλά ήθελα να γίνω όσο πιο περιγραφικός γίνεται , για να μπορείτε να με συμβουλέψετε κατάλληλα !!

Οτι άλλο θέλετε , ρωτήστε με !
 

Papastroumf

Member
dld to lamogio 8a mporesei na xwresei duo futa agnwstis proeleusis se ayto to box? dinontas tous sxima sinexia ?? dn tha pinasoun ta futa stis 6litres glastres? kai poses meres na kanei anapti3i ? sorry pou kanw toses erwtiseis tha ithela na exw mia ikona tou box !!

Επειδή είναι άγνωστης προέλευσης θα έκανα το εξής.Θα τα μεγάλωνα πχ για 20 μέρες στις 6 λίτρες και θα γυρνούσα για ανθοφορία για 2 βδομάδες.Δείχνουν φύλλο και κρατάς το θηλυκό. Έπειτα ξαναγυρνάς για re-veg για άλλες 2 εβδομάδες.Αν είναι 2 τότε 2χ11λιτρες. Αν είναι 1 πάνε σε μία 14-18 λίτρα γλάστρα και αφοσιώσου όσο καλύτερα μπορείς.Αυτά από εμένα,ότι άλλο θες εδώ είμαστε :tiphat:
 

Lamogio

Member
Αν τα βάλω σε ανθοφορια και μετά τα ξαναγυρίσω δε θα ερμαφροδιτησουν ?

Επίσης 3 Σπόρια μετά από 4 μέρες σε χαρτίκκουζίνας δεν έχουν ανοίξει .. Μόνο ένα πέταξε μισό πόντο ρίζα κ το έχωσα σε πλαστικό διαφανές ποτηράκι .Ωστόσο νιώθω ότι κάτι δε πάει καλά με το μικρό .

Ηππρώτη κυρία πάντως είναι μια χαρά ..μεγαλώνει .
φώτα 24/0 νερό 20,30 ml τη μέρα και ψεκασμα τις ζεστές ώρες με νερό για δροσιά .
ΑΝ δω ότι δεν πάει καλά το δεύτερο θα πάρω μια 20λιτρη γλάστρα και αντε Γειά !!
 

orfeas

Active member
Veteran
24/0 τζάμπα φώτα καις...και τα μπρος πίσω με τα ωράρια θα μπορούσαν να προκαλέσουν ερμαφροδιτισμό ...

Αν μας βάλεις και καμιά εικόνα...

:tiphat:Ορφέας
 

Papastroumf

Member
Εννοείτε οτι μπορεί να προκαλέσουν ερμαφροδιτισμό.Αλλά όπως βλέπετε και η θεία το κατάφερε και πολλοί έμπειροι growers.ο ερμαφροδιτισμός είναι στα γονίδια του σπόρου.Επίσης το διαφανές ποτηράκι είναι πολύ κακή επιλογή γιατί ρίζες και φως δεν πάνε μαζί.
 

Lamogio

Member
Το ψιλό σκέφτηκα για το ποτηράκι και έτσι σε ένα από τα ποτηράκια έβαλα ταινία κολλητική γύρω από το ποτηράκι .. θα κάνω το ίδιο κ στα άλλα ..

Όσον αφορά το φως , πρόβλημα με ρεύμα δεν παίζει .. Τώρα αν κάνει καλύτερο στα φυτά να παίρνουν 18/6 για να ξεκουράζονται τότε να το αλλάξω ..

Σήμερα που λέτε παιδιά .. Μόλις ξύπνησα αντίκρισα ένα λυπημένο φυτό ... τα φύλλα ήταν ψιλό πεσμένα και το φυτό έδειχνε στενάχωρο ..
λέτενα φφταίει η θερμοκρασία που είναι 30 το πρωί κ 27 το βράδυ ? Ή μήπως φταίει ότι τα έχω 10 πόντους από τις λάμπες ? Ή μήπως φταίει που έχω 2 Ανεμηστιρακια υπολογιστή και τρώει αέρα όλημμέρα ?
Το ψιλό έψαξα και μάλλον παίζει να τα ποτιζω πιο συχνά από όσο πρέπει !
Ανεβάζω φώτο να μου πείτε γνώμες
 

Lamogio

Member
Τελικά κάνει η δεν κάνει να παίρνουν φως οι ρίζες ? Γιατί τύλιξα τα ποτηράκια με ταινία ..lol .Αλλά νταξει άλλο είναι το πρόβλημα !
 

orfeas

Active member
Veteran
Τελικά κάνει η δεν κάνει να παίρνουν φως οι ρίζες ? Γιατί τύλιξα τα ποτηράκια με ταινία ..lol .Αλλά νταξει άλλο είναι το πρόβλημα !

Tη φωτό την παρέθεσα για να δεις ότι τα διάφανα ποτηράκια μια χαρά δουλεύουν για το ξεκίνημα. Εννοείται ότι δεν θα μείνουν εκεί μια ζωή!:biggrin:

:tiphat:Ορφέας
 

Latest posts

Latest posts

Top