What's new
  • ICMag and The Vault are running a NEW contest! You can check it here. Prizes are seeds & forum premium access. Come join in!

Fetite crude reloaded

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Soi THCios, sau soi CBDcios? Si e banc, nu ai gresit cu o zecimala?
Cam ce ar insemna "interesant" si "inca ma simt bine"? Inca acela mai precis...
In tot cazul, si un bud prost sa ai, si tot ar trebui sa fie 2g THCA/CBDA. Iar daca la acizi sigur nu e o problema, totusi ultima oara cand stiam eu cum se face cannabutterul, se decarboxila ceva pe acolo, ca sa nu zic tot, caz in care doza asta inseamna multe cuie!
Imi scapa ceva la modul fundamental??? Teoretic ar trebui sa fii spart de spart...
Si da, dupa orice standard, e doza maxiterapeutica in cazul budului. Eu calculasem 30-40g pe zi in cazul frunzelor de canepa industriala. Daca imi permiti o gluma insa, a ta e din industria grea prin comparatie :D
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Mix de outdoor, cu destuli hibrizi care au si ceva sativa prin ei. "Full-spectrum", ca sa zic asa.
Decarboxilarea e minima, lucrez sub 98 de grade C.
Si nu e nici o greseala, dar ai dreaptate, 20 e cam mult. De 2 seri bag cate 10 pe seara si e numai bine, cat sa cunosc galaxii, propriul subconstient si sa am timp si de o introspectie, toate astea intr-o noapte odihnitoare.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Tare as vrea sa verific curbele de decarboxilare la 98 de grade... Insa totusi e posibil ca e minima, ca nu te vedeam bine cu cantitatea asta decarboxilata.

Deci da, nedecarboxilata, cam 5 g e doza terapeutica, insa totusi un soi echilibrat in THC/CBD este ceea ce este util in uzul medicinal (cu anumite exceptii, desigur), sau chiar numai CBD. Nu de alta, dar nu toata lumea vrea sa vada galaxii sau iepurasi. In plus, asta e chestie facuta zilnic timp de luni de zile. Sa ma fi vazut cum nu nimeream noaptea buda, dara-mi-te ziua sa ies pe strada! Mde, o fi si chestie de toleranta...

Acum, exista variatii mari si intre soiurile industriale, caci am vazut diferenta intre un soi monoic de samanta, si un soi probabil dioic de fibre, deci ambele industriale. La al doilea nici nu se simte THC-ul. La primul, cu tot canabidiolul dominant, te ... simti bine. Este drept, la primul am utilizat si inflorescenta, chiar dupa recoltarea semintelor, la primul doar frunze.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Am testat ultimele trei saptamani, extractul cu CBDa majoritar. Trebuie sa recunosc ca a fost pana la urma aproape suportabil. Sigur, l-am testat de nevoie, dar am constatat de fapt ca doar trebuia marita gradat doza.

Estimativ, a fost vorba cam de 0,4g CBDa zilnic, concentrat alcoolic, circa 0,05g/ml. Tinand cont de faptul ca rata de absorbtie este cam de 10%, inseamna ca au ajuns in sange undeva la 40mg, care pentru un adult inseamna cam 2-3 micromol/L, adica doza minima efectiva pentru inhibare COX2.

Acum, nu stiu cat era fix in sange, ca daca luam dupa sange, era de 10 ori mai mare, ca nu am decat 4-5 kile in corp, eu am socotit pentru tot volumul corporal :D O sa testez si la doze mai mici, dar mai incolo. Urmatoarele 5 zile incercam doza echivalenta de CBD, acum ca ne-am facut incalzirea cu CBDA.

Nu de alta, dar cand am incercat direct cu CBD m-a torpilat...

Ce va pot spune este ca efectele antiinflamatoare au fost superioare CBD-ului. Sigur, la alte chestii CBDul este superior (antitumoral and stuff), dar asta e alta poveste.

Urmatoarea chestie care o sa o fac o sa fie sa iau o alta planta antiinflamatoare, turmeric cel mai bine, sa fac un extract similar, concentrat, dupa ce citesc oleaca de dozare, si sa vedem daca te torpileaza CBDa-ul sau e un efect firesc al unui antiinflamator, luat in doze mari.

Nota: un amic la care i-am dat o doza similara (hai, pe jumate), doar s-a simtit bine si relaxat si i-a trecut tusea de dupa raceala. La mine s-a ameliorat o inflamatie intestinala si la un umar. De fapt vreo doua saptamani s-au dus. Acum chiar nu mai sunt, insa au avut o recurenta de cateva zile.

Oare nu ar trebui sa trec posturile astea la topicul de medicinala???
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Poti continua aici sau poti continua in threadul de medicinala. Informatia nu se va pierde, oricum, pe masura ce va deveni lumea interesata o sa incerc sa imi fac timp sa mut tot ce e relevant in threadurile in care trebuie.
Acum.. cred ca e usor de inteles ca daca vad ca nimeni nu isi (mai) da interesul pentru subforumul romanesc, mi-e greu si mie sa fiu singuru' nebun care inca incearca in continuare, aproape singur, sa nu-l lase se sa se duca de rapa.
 
Top