What's new

Culturi Ninja

jtm

Some kind of shaman
Veteran
@blackriver: apoi omu, langa casa chiar ca o sa fie guerilla :D iti urez sa ai casa in Colorado, dar chiar si acolo 15xn rase e cam mult...
 
Nu o sa am nevoie de sapun....zona mea e sigura :))) si in caz de ceva..se rezolva, dar nu-i cazu.
Si oricum dupa cum spuneam o sa exclud multe dintre ele, as fi nebun sa tin 50 de plante.
Iar cand ma referam langa casa (50m), era vorba de terenul vecinului (dumnezeu sa-l ierte), un teren fara interese pentru populatia din zona, si destul de inaccesibil.
A sa aveti parte si de ceva poze pe parcurs.
:*
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Nu o sa am nevoie de sapun....zona mea e sigura :))) si in caz de ceva..se rezolva, dar nu-i cazu.
Si oricum dupa cum spuneam o sa exclud multe dintre ele, as fi nebun sa tin 50 de plante.
Iar cand ma referam langa casa (50m), era vorba de terenul vecinului (dumnezeu sa-l ierte), un teren fara interese pentru populatia din zona, si destul de inaccesibil.
A sa aveti parte si de ceva poze pe parcurs.
:*

mama, daca-i asa vin sa pun si eu acolo! :huggg:

ai grija totusi...
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Daca zici ca e vorba de o zona cu vegetatie spontana abundenta, ai grija mare la melci, mai ales daca scoti plantele afara in aprilie-mai. Le plac atat de mult plantutele astea incat te poti trezi peste noapte doar cu niste bete.
 
O sa tin cont si de asta... Dar oricum nu cred ca o sa investesc in produse comerciale, am auzit ca cenusa sau sarea sunt foarte efective..
 

weed99

Member
din ce am citit pana acum dupa germinare toata lumea tine planta indoor 2-3 sapt
eu nu prea as vrea sa tin planta indoor

daca as germina indoor dupa care sa le plantez out fara vegetatie indoor ar fi ok
eventual o minisera sau daca aveti alte idei astept

si o intrebare pentru cei care transporta plantele outdoor fara masina ccum carati rasadurile de 30-50 cm pana la locul unde vreti sa plantati fara sa stresati/rupeti plantele? ghiozdam,cutii,etc.. ?

aveam eu multe intrebari si inca mai am ,am citit destul de mult,dar nu prea am gasit solutii de genu,daca sunt inseamna ca nu am stiut eu termenii care sa ii caut timpul este scurt si as vrea sa stiu daca pot sa ma descurc inainte de a lua semintele (intre timp) caut si seminte inca nu sunt hotarat
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
eu folosesc cutii de carton in care am multe plante in ghivece relativ mici, cu diferite chestii puse printre ghivece pt. stabilitate. daca sunt plante putine poti folosi o cutie mai mica pe care sa o pui intr-un rucksac.
 
Eu cred ca nu este deloc obligatoriu ca sa le tii in indoor, daca investighezi sunt o gramada de cultivatori care sunt antiindoor, si au succes 100%, mi se pare mult mai complicat/riscant sa ai de carat plantele dupa ce au o marime destul de considerabila, poti se le tii la o fereastra vreo 2,3 saptamani pana prind ceva forta, daca nu ar fi prea vulnerabile, si dupa aia le duci unde vrei... Si oricum poti folosi sisteme preventive ca sa traiasca plantele outdoor chiar daca nu au mai mult de 10cm.
:tiphat:
 

weed99

Member
exploziv
mersi de sfat

imajestic si restul forumului care vin doar sa arunce cu noroi

Este un forum,din care putem profita toti ,pentru a putea profita avem nevoie sa fim uniti
este normal sa existe pareri contradictorii,si pareriile astea contradictorii pot sa imbunatasca metodele sa creasca valoarea forumului

dar daca tu vi aici sa zici de o metoda ca nu e buna,ca sti ceva mai bun,ok perfect,dar vino si cu argumente,detalii care sa iti sustina criticile

In caz contrar exista 2 variante

nu sti doar vrei sa te lauzi + sa arunci cu noroi
sau sti ceva dar nu vrei sa ajuti forumul (aici este o usoara competitie,dar asta nu inseamna ca ceilalti membrii iti sunt adversari,altfel nu ar exista material de studiu

altfel nu ajuti cu nimic forumul

Off: cei cu experienta cred ca ar putea sa faca niste recomandari ce sa fumeze cei cu caractere de genu inainte de a intra pe forum (sunt unele strainuri care iti dau starea aia de rabdare,fara agresivitate,curiositate) si eu ma ambel aiurea cateodata (deci si eu as arunca cate un ochi pe acolo :D )
 
P

prelungitor

din ce am citit pana acum dupa germinare toata lumea tine planta indoor 2-3 sapt
eu nu prea as vrea sa tin planta indoor

daca as germina indoor dupa care sa le plantez out fara vegetatie indoor ar fi ok
eventual o minisera sau daca aveti alte idei astept

si o intrebare pentru cei care transporta plantele outdoor fara masina ccum carati rasadurile de 30-50 cm pana la locul unde vreti sa plantati fara sa stresati/rupeti plantele? ghiozdam,cutii,etc.. ?

aveam eu multe intrebari si inca mai am ,am citit destul de mult,dar nu prea am gasit solutii de genu,daca sunt inseamna ca nu am stiut eu termenii care sa ii caut timpul este scurt si as vrea sa stiu daca pot sa ma descurc inainte de a lua semintele (intre timp) caut si seminte inca nu sunt hotarat

Eu unul le tin pana ajung la 2-3 internoduri apoi le mut afara,nu astept pana se fac de 30-40 de cm plantele.Daca n-ai gasit pana acum o metoda de a le duce la spot in siguranta,iti recomand eu una:
Iei o sticla de 2.5 L,o tai de la jumatate,ii faci cateva gauri in partea de sus (ca sa intre aer in sticla) apoi iti bagi planta cu tot cu ghiveci in partea de jos a sticlei,pui cealalta parte a sticlei peste apoi dai cateva randuri de banda izolatoare si gata.Worked for me cand am fost nevoit sa le duc in ghiozdan.Daca ai o masina nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme de genul,eu cand le duc cu masina pun plantele in pungi din alea mari de kaufland si nu se vede nimic dubios.
 

thehol

Member
Am citit și eu tot thread-ul și sunt ceva-n gen...wow.Foarte interesantă creativitatea lui Gantz,mai e activ pe forum? :)
 

enricco

Member
oamenii vin si pleaca, dar au si altii raspunsurile, asa ca pune intrebarea daca te nedumereste ceva, o sa simti o adrenalina pe care nu ai mai simtit-o, lasa dreq dulapul ala pe termen lung , fa-ti din rigips si pregateste-te pentru 2016 outdoor, cheltuieli putine si o sa te simti si mafiot.
 

enricco

Member
Baietii, incepem sezonul 2016, va invit la "LOCATION SCOUTING", daca ma incadrez in timp pe 1 Iunie sa le pot pune in pamant sub lumina naturala.
 

Latest posts

Latest posts

Top