What's new
  • ICMag and The Vault are running a NEW contest in October! You can check it here. Prizes are seeds & forum premium access. Come join in!

chill out corner..

Ksaderfo

Active member
Δεν ξέρω αν κανει κανενας ποδηλατο εδωπερα... :biggrin:

[YOUTUBEIF]Jj0uBQ7j5c4[/YOUTUBEIF]

[YOUTUBEIF]qC07CqlkeEQ[/YOUTUBEIF]
 

Ksaderfo

Active member
Που να δεις που θα τα θυμόμαστε όλα αυτά μία μέρα και θα γελάμε... :biggrin:

[YOUTUBEIF]RzzMQJlnD5A[/YOUTUBEIF]

[YOUTUBEIF]cbyswHABG3Q[/YOUTUBEIF]
 

delicorganic

Well-known member
[YOUTUBEIF]LkhtjHLE8BQ[/YOUTUBEIF]
Είμαι ερωτευμένος με μια σατιβάρα κι ότι κ αν μου λένε εγω δεν δίνω δεκάρα..:biggrin:

https://www.messinialive.gr/diastav...kalamon-isos-dosei-tin-elia-tis-neas-epochis/

«Υπάρχουν κάποια αρχαία δέντρα που είναι χιλιάδων ετών στην Κρήτη, με τον αριθμό αυτών να ξεπερνά τα 100. Η μελέτη του γενετικού υλικού των συγκεκριμένων δέντρων μπορεί να φανερώσει αν έχουν συγγένεια με κάποια από τις γνωστές ποικιλίες ή αν δεν έχουν καμία σχέση με τις υπάρχουσες γνωστές εμπορικές ποικιλίες. Με βάση, λοιπόν, τα μέχρι τώρα αποτελέσματα, υπάρχουν ελαιόδεντρα που δεν έχουν καμία σχέση με τις διαθέσιμες εμπορικές ποικιλίες. Επομένως, αυτό που προτείνουμε εμείς είναι να αξιοποιήσουμε αυτό το σημαντικό γενετικό υλικό που υπάρχει στην Κρήτη για χιλιάδες χρόνια και να παραχθούν νέες ποικιλίες ελιάς, οι οποίες θα παράγουν το αρχαίο ελαιόλαδο και οι οποίες θα καταγραφούν στους καταλόγους ποικιλιών της χώρας και θα μπορούν να καλλιεργηθούν από οποιοδήποτε στον τόπο καταγωγής».

Το "phylos" της Ελιάς???..:)
 

Ksaderfo

Active member
Αντε να την τραβηξω και γω τη μαλακια τη γκρεκα..

[YOUTUBEIF]8atsham7R90[/YOUTUBEIF]
 
Top