What's new

Ce am invatat de pe IcMag?

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pentru a usura munca celor ce doresc sa faca ceva tutoriale, propun acest thread. Fiecare dintre noi ar trebui sa spuna care sunt cele mai importante lucruri care le-a invatat de pe forum, pentru a vedea ce e important de detaliat in tutoriale. Mai ales incepatorii ar trebui sa raspunda in acest thread, deoarece ei au cele mai multe de spus cand vine vorba de ce informatii i-au ajutat sau nu.
 
C

CannabaPitbull

Eu am invatat sa scriu cat de cat si sa ma exprim,sa tac dracu' din tastatura ca nu am nici un grow la activ cu toate ca eu cred ca e bine ce zic, nu e asa de fiecare data iar incepatorii care dau sfaturi ar trebui sa taca si ei pt ca o sa ajunga sa se supere cand le da cineva peste nas.Mi-ar fi placut sa fie mai multe informatii despre cultura organica in romaneste....pahahaha parca am fost la psiholog
 
Last edited:

adrianos88

New member
Am ajuns pe forum la ghici, cautand informatii despre crescut mj, cand gandul de a creste era mai mult o idee decat o intentie.

Mai crescusem inainte doar cateva boabe de fasole in pahare de unica folosinta cand eram mic, deci eram bata.

Dupa ce am rasfoit cateva topicuri (utile), am vazut ca forumul are si sectiune de ro.


Ce m-a facut sa raman aici a fost un topic al lui Gantz despre outdoor...ceva cu bunicul ninja si nepotul care de la an la an il prinde din urma la capitolul skill, epic stuff.
Daca ar fi sa recomand un singur articol de pe forum, ala ar fi.

Dupa ce am vazut ca nu e chiar sf sa cresti iarba, am invatat totul de la 0 : spatiu, lumini, ventilatie, incoltit, udat, vegetatie, nutrienti, flowering, thricomi, cules, trimming, uscat, curing, plm...


Ce cred ca ar trebui scos in evidenta, mai mult pentru cei care se apuca de crescut in spatii mici (multi cred ca in spatii mici se apuca) este cantitatea extrem de nesimtita de caldura pe care o degaja HPS-urile.

Aia a fost singura chestie care m-a luat prin surprindere, chiar daca citisem despre ea.

Si pe latura asta mai umana, am invatat ca lumea de icisa e mega binevoitoare, informata si dispusa sa ajute mai mult decat in orice alt mediu online din care am facut parte.
Thx, guys!


TL;DR: am invatat ca HPS-urile frig precum coaiele satanei, pregatati ventilatie calumea inainte sa bagati asa ceva intr-un spatiu mic si inghesuit.

Si (re)cititi asta: https://www.icmag.com/ic/showthread.php?threadid=133241

:tiphat:
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Am invatat sa-mi tin gura despre proiectele de crestere. Cine n-a invatat asta e la puscarie sau in probatiune (ori cum plm i-or zice).
Am invatat cum sa fac extractie cu butan (BHO).
Sa tai si sa inradacinez clonele.
Sa aleg si sa mentin in buna forma o mama pt clone.
Am deprins arta S.O.G. combinata cu Lollipoping.
Multe trucuri priving uscarea si tratarea (curing) bud-ului.
Tehnici de udare si stocare a apei atat la indoor cat si la outdoor.
Identificarea si tratarea deficientelor si a parazitilor/bolilor.
Am invatat sa privesc si sa abordez din diferite unghiuri principii simple ale ventilatiei, racirii si iluminarii.
Am priceput ca NEOANELE SUNT MULT MAI EFICIENTE DECAT CFL-urile, pt simplul motiv ca sunt mai ieftine si produc mult mai putina caldura (mersi explo!).
Nu am trecut decat cateva lucruri testate personal, dar pe viitor mi-am propus sa incerc combinatia DWC cu lumina dinamica LED (adica un panou care se-nvarte). Pana la varsta de 70 de ani, voi pune (si) acest proiect in practica. :D
 
C

CannabaPitbull

Am invatat sa-mi tin gura despre proiectele de crestere. Cine n-a invatat asta e la puscarie sau in probatiune (ori cum plm i-or zice). :D

Te referei aici pe forum ?sau te dadeai tu mare prin cercul tau ca plantezi?intreb pt ca vad ca ai lipsit o perioada si nu stiu daca eviti sa mai faci thread grow jurnal sau ao avut probleme din cauza ca ai zis la cineva din cercul tau.
 
Last edited:

jtm

Some kind of shaman
Veteran
@explo: :laughing:

1. Airpotu' sa traiasca. CB e un exemplu viu. Sau nu.
2. Se poate si bio. Chiar efortless, cu putin noroc.
3. Nu chinui plantele. Lasa-le in puii lor sa creasca.
4. Nu amesteca outdoru cu indoru' decat daca vrei gradina zoologica in casa.
5. Baga LEDuri. N-o sa regreti. Hempfield a demonstrat-o cu prisosinta.
6. Daca ai bani, nu te zgarci. Daca nu ai, nu te zgarci, ca o sa te coste mai mult.
7. Fii discret si macar putin paranoic. Eu sunt cel mai prost exemplu in directia asta. Si tu.
8. Marijuana nu e buna pentru sanatate. Nici zaharul alb, nici tutunul, nici cafeaua, nici grasimile animale nici opiatele, nici alcoolul, nici hiphopul , rapul sau rockul, nici orgoliile, nici mania, nici lenea, nici prostia si nici DIICOTUL. A, si nu in ultimul rand, nici armele nucleare. Da' asta ultima, nu e de pe icmag.
 

sanducu

Active member
numa' lucruri bune! :peacock: :)

salutare baieti!

training si growing cu buget redus, sa fumez atunci cand vreau si nu neaparat atunci cand este, sa nu umflu buzunarele altora pentru placerea/slabiciunea mea.
am gasit oameni faini si saritori(lol), sfaturi folositoare si discutii amuzante

be cool, don't be an asshole
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Pai depinde daca iti place adrenalina sau nu :) Totusi, daca deja ai plante sanatoase in casa, as zice nu. Daca e gol boxul, na, tii maceratul de tutun, usturoi, urzica, ardei iute, la indemana. Eu am facut-o o data, dar nu am avut macerat, si am fost si lenes. Cu greu am tinut-o in frau cat de cat, cu benzi galbene (musculita alba parca).

Pe langa astea, daca esti musulman, iti poti pune si un covoras cu fata spre est. Daca esti crestin, poti sa iti iei si niste lumanari la indemana, sau sa platesti niste acatiste. Daca esti buddhist, sau jainist, poti sa speri la karma buna, sau sa faci niste fapte bune, iar daca esti ateu pui o poza de-a lui Stalin in growbox.
 

gganjaabwoy

Active member
Sau intr-un grow la pula goala, trantesc usa dupa mine nervos si le spun:"De aici nici un spider mites nu mai scapa nefutut. "Poate asa cand le voi deschide usa o vor lua toate la fuga cu sacii de oua in spate.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Auzi, asa la misto, te-ntreb si eu: da mai fumam si noi ceva?

Nu de alta, da eu cresc recolta noua de CBD si CBG si hopeful CBC. Daca imi rasar cum trebuie, adica cu verdele in sus (ca le-am pus - a se citi aruncat - ca lenesu, una peste alta, si au iesit primele cu radacinile in sus).
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Pai na, ultima oara erai abstinent, dom grower, si parca nu se implini vremea...

Da stai asa, ca e buna chestia cu fumatul levanticii. Ia sa imi cumpar eu un vape! Mersi explo. :D

A, recomanzi ceva portabil si bun, pentru plante? Ma uitam la Davinci si Ascent...
 
Top