What's new

Baraca refugiatilor

garuzy

Active member
Salutari, am decis sa mi fac si eu cont aici intr un final. Ma bucur sa vad atat de multe nume cunoscute, pe mine probabil nu ma tine minte prea multi useri, comunitatea s a inchis cam la 1 an dupa ce am aparut eu(doar o coincidenta) :D. O sa revin dupa sarbatori cu noul meu grown la care inca lucrez.
3NmCI1d.jpg
 

gganjaabwoy

Active member
Sa traiesti:tiphat:....dupa cum ai pozitionat duliile ma gandesc ca vrei sa bagi cfl.Ei bine daca nu ai apucat sa le cumperi renunta la cfl si cumpara leduri osram/philips 9-20w depinde de buget.Si imparte duliile alea mai bine pe tavanu growului.(bine pt cfl sunt bine pozitionate...dar pt led nu)
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Merg cu becuri corn cu LEDuri pe o singura parte, dar nu sunt prea raspandite. Si oricum au alta dulie, parca...
 

garuzy

Active member
Da ce au fratica cfl urile? Ne am dat dracu vrem leduri, e distanta 60cm intre fasunguri, eu zic ca incap pe ambele parti ^^
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
N-au nimica, merg, dar nu scoti ca la LEDuri. Am crescut cu pana la 1600W CFL intr-un grow, pot sa spun ca nu merita, dar merge.
Timp de viata mai redus, lumina nu este toata pe o parte ca la LEDuri, iti trebuie reflector, si chiar si asa, nu ajunge toata unde trebuie, eficienta luminoasa mai mica, asadar caldura mai multa in growtent.
Nu in ultimul rand, spectrul este mult mai bun la LEDuri.
Ca o cireasa pe tort, LEDurile s-au ieftinit mult, foarte mult.

Insa merg si CFLurile. Iar daca le ai...
Mai ales ca cel mai important e growerul. Si un veg adecvat.
 

garuzy

Active member
Ok boss, am inteles, o sa ma interesez de pretul ledurilor. Ce vedeti voi acolo e doar jumatate btw, in total sunt 20 de fasunguri :p
 

garuzy

Active member
Mda, m am gandit si la asta, oricum, nu e terminat, mai am de pus vetilatie in/out, sa fac un filtru de carbon, un generator de co2,un retus ici colo, dupa sarbatori o sa fie operational. Btw, jurnalul trebuie sa il fac musai in engleza la sectiunea speciala? :D
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Merge si in chineza.
La CO2 renunta. E complicat, si nu merita, cel putin la un box ca al tau. A, daca vrei sa il ai preventiv pentru bugsi, da, atunci e altceva, poate fi foarte util, in cazul in care te simti in pericol. Sa ai gâze, vreau sa spun...
 

garuzy

Active member
Poi da, stii, stau la casa si mna, se intampla sa mai apara daunatori. Pentru filtru de carbon, am auzit ca filtrul de hota e foarte bun.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Cu bune practici se pot minimiza riscurile de aparitie a daunatorilor. Eu nu i-am avut dect cand am neglijat acest aspect sau am incercat special sa ii intalnesc, pentru a testa metode de a scapa de ei.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
am incercat special sa ii intalnesc, pentru a testa metode de a scapa de ei.

Depistez o nota de masochism aici? Doar putin, asa...

Intr-un alt ton, o metoda consacrata de a scapa de daunatori:



Eu nu am avut daunatori decat atunci cand am adus plante de afara. A, si de la plantele doamnelor de prin zona: imaginati-va o camera plina cu orhidee si alte verzaciuni din astea din jungla, cu umiditatea mereu 70%. Plus plante de la bricolaje, etc... Mai creste ceva prin imprejurimi, daca mai poti...
 

BomberMane

New member
A mai auzit cineva ceva dacă vreun „client” CPC a pățit ceva după ce i-au ridicat pe cei de la CPC ? A trecut o vreme bună de atunci și n-am mai avut curajul să-mi fac nimic.Eu personal , n-am auzit nimica.Voi ?
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
A mai auzit cineva ceva dacă vreun „client” CPC a pățit ceva după ce i-au ridicat pe cei de la CPC ? A trecut o vreme bună de atunci și n-am mai avut curajul să-mi fac nimic.Eu personal , n-am auzit nimica.Voi ?

Pai nu le-a pus cartonas pe piept cu fanclub CPC cand au fost pozati, asadar... de unde sa stim...

@explo: pai daca i-a adoptat icmagu...
 

Erba Shoe

Member
Fra, voi ati vazut ca CPC te redirectioneaza catre un magazin de seminte?

Am o vagina impresie ca niste baieti cu stereo sta la gineala desi mi-e greu sa cred ca dupa atata pregatire si atatea filaje s-au pus astia la colt de internet sa te toarne cu samanta...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Dar de ce ai vizita un site compromis? Si de ce ai mentiona asta, ca sa il mai viziteze si altii? Oricum, scopul nu e sa te prinda cu seminte, desi poti fi acuzat si daca ai semintele si echipamentul in casa, dar ei cel mai sigur vor intra peste tine cand ai plantele, nu doar semintele.
 
X

xweed420

evident ca intra cand ai plante ca pentru seminte si echipament e mai lights pedeapsa
 
Top