What's new

Απο MH+HPS σε LED

glalizas

Member
Καλησπέρα παιδιά , σήμερα πούλησα το Digital Ballast 600w της Lumatek μαζί με τις MH και τις HPS. Δεν βιάζομαι αλλά θέλω το επόμενο grow μου να είναι με LED. Έχετε να προτείνετε ποιο πάνελ ? Αξίζει να αγοράσω έτοιμο η να φτιάξω ?
Τα φώτα σας παιδιά !! :tiphat:
 

herb4

Member
Γεια σου φιλέ, αν και δεν είμαι κατάλληλος για να σου απαντήσω λόγω της απειρίας μ (καθολου) προς τα λεντ από όσα έχω διαβάσει και έχω δει προσωπικά θα διάλεγα από την ελληνική αγορά και αυτά ειναι από την αστήρ, υπάρχουν και αλλά όπως τα helios από έξω (αγγλια? νομίζω) και αυτά καλά λόγια . το άλλο θεμα είναι κ εσύ ποσά διθετεις για να κανείς αγορά και ο χώρος που θελεις να καλιψεις υπάρχουν κ τα κινέζικα, ελπίζω να μη σε μπέρδεψαν κ να βγαλεις μια ακρη.
 

bazz

Member
ζαχαρωνα τα growblu μάλλον όμως έκλεισε η εταιρία. Τωρα ζαχαρωνω τα λεντ τις kind led
Με το καλο καποια στιγμή οταν εχω χρήματα
 

Papastroumf

Member
ζαχαρωνα τα growblu μάλλον όμως έκλεισε η εταιρία. Τωρα ζαχαρωνω τα λεντ τις kind led
Με το καλο καποια στιγμή οταν εχω χρήματα

Πιάνουνε κώλο όμως.Τα μεταφορικά για ελλάδα είναι 108 ευρώ.Μου άρεσαν έτσι όπως τα είδα και απο video στο youtube καλά δείχνουνε.
 

Papastroumf

Member
μήπως εδώ ισχύει οτι "πληρώνεις παίρνεις"????

Δεν διαφωνώ φίλτατε... αλλά μέχρι να δοκιμάσω επίτρεψε μου να παραμένω λιγάκι δύσπιστος. Από βιντεάκια που βλέπω τα αυτόματα αντιδρούν υπερβολικά καλά στα led
 

bazz

Member
ναι σιγουρα....εχουν παρει βραβείο τα συγκεκριμένα....

εχουν και το συστημα που μπορεις να προγραμματίσεις τι φως και ποτε να το δινεις....

για αυτοματα δεν εχω ασχοληθει και πολυ φιλε μου...πολυ πιθανον ναι.

το μονο σιγουρο με τα λεντ ειναι οτι δεν θα εχεις προβλημα με θερμοκρασιες...και δεν θα δουλεύουν εκεινα τα φαν που σου παιρνουν το κεφαλι.
 

NLfanatic

Member
Μάγκες και αυτά τα panels που πέρνετε μέσα κινέζικα LED έχουνε..
Και αυτό γιατί ακόμα και η Bridgelux στην κίνα τα κατασκευάζει..
Απλά τα πέρνουν απο Κίνα και τα φτιάχνουν LED Panels σε άλλες χώρες, τα components παραμένουν κινέζικα!

Προσωπικά ετοιμάζω δικό μου LED Panel (όχι ακριβώς panel) με custom κατασκευή, εαν έχετε υπομονή θα κάνω και Grow Journal και θα έχω τις λεπτομέρειες εκει μέσα..

Θα χρησιμοποιήσω συνολικά 48 LED Full Spectrum με απόδοση 3W το καθένα (100 πραγματικά Watt) τα οποία θα μπούνε απο 4 LED σε κάθε ψύκτρα, 12 ψύκτρες στο σύνολο.

Το καλό της υπόθεσης είναι οτι επειδή οι ψύκτρες θα είναι ανεξάρτητες η μία απο την άλλη, θα μπορώ να τις ρυθμίζω να χτυπάνε όπου θέλω εγώ, μπορώ πχ να βάλω τις 6 να χτυπάνε στο κεντρικό canopy και οι υπόλοιπες να χτυπάνε αλλού. Σε κάθε ψύκτρα θα έχω 40mm fan για να μην υπερθερμαίνονται τα LEDs.

Σκέφτομαι ήδη να βάλω άλλα τόσα LEDs και ψύκτρες αλλά στενεύουν τα οικονομικά δυστυχώς..
 

glalizas

Member
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας , ο χώρος που θέλω να καλύψω είναι 1χ1χ2 και θελω να δωσω οσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα γιατι δεν περισσεύει ούτε ευρό.
Έχω βρει κάποια πανελς στο eBay 300w με 150 περίπου ευρο , να φανταστώ αυτα δεν κάνουν δουλειά ε?
 
Last edited:

NLfanatic

Member
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας , ο χώρος που θέλω να καλύψω είναι 1χ1χ2 και θελω να δωσω οσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα γιατι δεν περισσεύει ούτε ευρό.
Έχω βρει κάποια πανελς στο eBay 300w με 150 περίπου ευρο , να φανταστώ αυτα δεν κάνουν δουλειά ε?

Να σου πω εγώ τι πλήρωσα για το σύστημα που σχεδιάζω για να βγάλεις τα συμπεράσματα σου..

50 x 3W LED: 12€
50 βάσεις για LED: 2.2€
Φακοί collimator για LED 90 μοιρών: 6.5€
Θερμική πάστα: 0.80€
12 ψύκτρες (150x20x6mm): 8€
Τροφοδοτικό απο 220V σε 12V: 14€
Constant Current driver: 6€
--------------------------
Τελικό ποσό κατασκευής: 49,5€

Σύνολο 150W (Πραγματικά ~100W)

Και το LED Panel που θέλεις να πάρεις θα έχει περίπου στα 120-140 πραγματικά Watt, όχι 300W (αν χρησιμοποιούν LED 3W, στην πραγματικότητα αποδίδουν 1.8-2.1W), άσε που δεν γνωρίζεις την πραγματική ισχύ των LED, μιας και μιλάμε για κινέζικο LED Panel.

Αυτά.

Μπορείς άνετα να βάλεις άλλα τόσα LED (+30€) και τα τροφοδοτικά ούτε καν θα συγκινηθούν.
Αν πιάνουν τα χέρια σου μπορώ να σε βοηθήσω και να γλιτώσεις και λεφτά (που κανείς δεν έχει αυτό τον καιρό δυστυχώς).
 

NLfanatic

Member
Να μην ξεχάσω και το μεγάλο πλεονέκτημα οτι τα LED θα μπορώ να ρυθμίσω που χτυπάνε, άρα θα μπορώ να ρυθμίσω τα LED όπως γουστάρω και να χτυπάνε ακριβώς εκεί που θέλω εγώ.
Με το LED Panel δεν έχεις τέτοια κόλπα, μόνο το ύψος μπορείς να ρυθμίσεις.
 

glalizas

Member
Να σου πω εγώ τι πλήρωσα για το σύστημα που σχεδιάζω για να βγάλεις τα συμπεράσματα σου..

50 x 3W LED: 12€
50 βάσεις για LED: 2.2€
Φακοί collimator για LED 90 μοιρών: 6.5€
Θερμική πάστα: 0.80€
12 ψύκτρες (150x20x6mm): 8€
Τροφοδοτικό απο 220V σε 12V: 14€
Constant Current driver: 6€
--------------------------
Τελικό ποσό κατασκευής: 49,5€

Σύνολο 150W (Πραγματικά ~100W)

Και το LED Panel που θέλεις να πάρεις θα έχει περίπου στα 120-140 πραγματικά Watt, όχι 300W (αν χρησιμοποιούν LED 3W, στην πραγματικότητα αποδίδουν 1.8-2.1W), άσε που δεν γνωρίζεις την πραγματική ισχύ των LED, μιας και μιλάμε για κινέζικο LED Panel.

Αυτά.

Μπορείς άνετα να βάλεις άλλα τόσα LED (+30€) και τα τροφοδοτικά ούτε καν θα συγκινηθούν.
Αν πιάνουν τα χέρια σου μπορώ να σε βοηθήσω και να γλιτώσεις και λεφτά (που κανείς δεν έχει αυτό τον καιρό δυστυχώς).

Σίγουρα θα με ενδιέφερε να μάθω περισσότερα , μπορώ κάπως να σου στείλω inbox?
 

NLfanatic

Member
Απο ότι έχω καταλάβει, ή δεν μπορείς να στείλεις PM, ή πρέπει να φτάσεις τα 50 post για να στείλεις..

Με έχει μπερδέψει αυτό το site.. Βέβαια όταν φτάσουν στα χέρια μου, θα κάνω ένα αναλυτικό guide με φωτογραφίες για το πως να το φτιάξεις.
 

NLfanatic

Member
Επιγραμματικά να σου εξηγήσω τι χρειάζεσαι για να τα έχεις στο νού...

Για αρχή, θές ένα τροφοδοτικό να μετατρέπει τα 220V σε 12V με πολλά Ampere (12V 30A - κόστος 15€) - LINK.
Με αυτό το τροφοδοτικό μπορείς κυριολεκτικά να τροφοδοτήσεις μέχρι 150 LED χωρίς καν να ιδρώσει (ίσως και περισσότερα).

Έπειτα, χρειάζεσαι ένα constant current driver για να μην έχεις αυξομειώσεις στα ampere (που έχει ως αποτέλεσμα να καίγονται τα LED), το οποίο λειτουργεί και ως step-up driver, μετατρέποντας τα 12V σε 24/36/48V για να συνδέσεις πολλά LED σε σειρά ωστε να έχεις μικρή κατανάλωση - LINK.

Μετά φυσικά χρειάζεσαι τα LED, εγώ παρήγγειλα 50 x 3W Full Spectrum, τα οποία θεωρητικά έχουνε φάσμα απο τα 400nm μέχρι τα 840nm, με πιο έντονα στοιχεία του κόκκινου και μπλέ - LINK.

Χρειάζεσαι βάσεις για τα LED γιατί δεν έχουν τα συγκεκριμένα (δεν το θεωρώ απαραίτητο, είναι χρήσιμα όμως) - LINK.

Μετά, χρειάζεσαι τις ψύκτρες για να μην ζεσταίνονται τα LED και μειώνεται ο χρόνος ζωής τους - LINK
Βέβαια αυτό το χτύπησα σε δημοπρασία και πήρα τα 10 κομμάτια με 4.20€, κανονικά βγαίνουν στα 7-8€ τα 10 κομμάτια.
Αν έχεις υπομονή, μπορείς και εσύ να τα χτυπήσεις σε auction, πιο φθηνά.

Τα LED Reflector/collimator δεν είναι απαραίτητο, αλλά είναι χρήσιμο καθώς μπορεί να βοηθήσει στην συγκέντρωση της δέσμης σε ένα σημείο. Μπορείς να επιλέξεις τις μοίρες που θα είναι οι φακοί σου, αλλά δεν σου προτείνω να βάλεις κάτι μικρότερο απο 90 μοίρες γιατί είναι δυνατά τα LED και θα "κάψεις" τα φύλλα τους - LINK
Τα παραπάνω LED χτυπάνε στις 120 μοίρες χωρίς τους φακούς και θεωρώ οτι είναι πολύ φαρδυά η δέσμη, οπότε η συγκέντρωση της στις 90 μοίρες φαίνεται πιο λογικό.

Φυσικά χρειάζεσαι και θερμική πάστα για να μεταφέρεται η θερμότητα των LED στις ψύκτρες - LINK.

Αυτά χοντρικά, μπορείς να ρίξεις το κόστος βγάζοντας κάποια υλικά απο την λίστα όπως πχ τα reflectors και τις βάσεις των LED αλλά προσωπικά πιστεύω οτι χρειάζονται και το κόστος τους είναι σχετικά μικρό.

Μπορείς επίσης να αγοράσεις και 10 διακόπτες για να ελέγχεις ποια LED θα ανάβουν, όπως και έναν ροοστάτη για να μπορείς να αυξομειώνεις την ένταση των LED αλλά είναι εντελώς προαιρετικά και όχι απαραίτητα.

Με χαρά να βοηθήσω σε όποια απορία έχεις!
 

NLfanatic

Member
Άλλο ένα χρήσιμο (και φθηνό) εργαλείο, είναι ένας ψηφιακός μετρητής Volt - Ampere, το οποίο χρειάζεται για να ρυθμίσεις τα output volt του constant current driver - LINK.

Ξέχασα να αναφέρω πως για να συναρμολογήσεις τα παραπάνω, θα χρειαστείς οπωσδήποτε κολλητήρι, καλάι και σουλδερίνη.. Μπορώ να σου δώσω links απο το eBay, εφόσον δεν έχεις ήδη (είναι και φθηνά).
 

NLfanatic

Member
Ξέχασα και ένα άλλο προϊόν που χρειάζεσαι.. Ανεμιστηράκια για τις ψύκτρες σου γιατί το καλοκαίρι θα ζεματάνε..
Και γενικότερα καλό θα ήταν να δουλεύουν μαζί με τα LED για να τα ψύχουν και να μην ανεβάζουν μεγάλες θερμοκρασίες..
Εγώ πήρα 6 δυάδες απο αυτά - LINK

Για να καταλάβεις λίγο το layout των LED, δες αυτές τις 2 εικόνες..
Τα ορθογώνια είναι οι ψύκτρες και τα μώβ κυκλάκια είναι τα LED..
Ζωγράφισα 2 διατάξεις, η πρώτη διάταξη χρησιμοποιεί 48 LED και 12 ψύκτρες και η 2η διάταξη χρησιμοποιεί 72 LEDs σε 18 ψύκτρες. Αυτά για να πάρεις μια ιδέα!

LEDs.jpg

LEDs2.jpg
 

NLfanatic

Member
Μερικά μπλιμπλίκια ακόμα που ίσως χρειαστείς και καλό θα είναι να υπάρχουν..

Κολλητήρι 60W - LINK
Σουλδερίνη για το κολλητήρι - LINK
Καλάι για τις κολλήσεις - LINK
Διακόπτες 10 τεμάχια - LINK
Αυξομειωτής τάσης - LINK
Fan με ψύκτρα για το Constant Current Driver - LINK
Καλώδιο 22AWG (1-100M) - LINK
 

NLfanatic

Member
Ξέχασα να αναφέρω τον σημαντικότερο παράγοντα.. Εφόσον όλα τα LED με τις ψύκτρες θα βιδωθούνε σε MDF, έχουμε την δυνατότητα να το φτιάξουμε στα μέτρα μας..

Το MDF Panel μπορούμε να το κάνουμε όσο είναι και ο χώρος μας και να βάλουμε τα LED ακριβώς στις θέσεις που θα είναι τα δέντρα μας..

Όταν με το καλό έρθουν όλα τα εξαρτήματα που έχω παραγγείλει, θα δείτε το πόσο versatile κατασκευή είναι και θα πάθετε πλάκα απο την απλότητα της κατασκευής!
 

Attachments

  • LEDs3.jpg
    LEDs3.jpg
    52.3 KB · Views: 41
  • LEDs4.jpg
    LEDs4.jpg
    108.8 KB · Views: 44

ganja_hasi

natural mystic
ICMag Donor
Veteran
φιλαράκι ωραία η προφορική δουλειά, ανυπομονώ να δω και την πρακτική..σε κάθε
περίπτωση πρέπει να σου πω οτι, το να προσκαλείς μέλη να σε ακολουθήσουν σε άλλο
φόρουμ, είναι εντελώς ενάντια στους όρους χρήσης του φόρουμ και μπορεί να σου
κοστίσει τον λογαριασμό σου..οπότε, έχε λίγο το νου σου πλιζ.
 

NLfanatic

Member
Σωστά τα λες hasi αλλά δεν φταίω αν δεν μπορώ να επικοινωνήσω με μέλος, ούτε να γράψω στο προφίλ του ως επισκέπτης ούτε να του στείλω PM..
Και τον έβαλα και στην λίστα φίλων και ΠΑΛΙ δεν μπορώ να του γράψω ως guest ή να του στείλω PM.

Άλλωστε δεν έγραψα URL αλλά μόνο ονομασία καθώς και η επικοινωνία με οποιονδήποτε τρόπο εδω μέσα είναι πρακτικά αδύνατη.

Κακώς που είναι τόσο κλειδωμένο το forum και δεν μπορούμε να στείλουμε PM ή να γράψουμε ως guests σε οποιονδήποτε χρήστη, πόσο μάλλον όταν τον έχουμε και στην λίστα φίλων μας.
 
Top