What's new

11/13 din sămânță

Am deschis un jurnal nou că din ălalalt nu mai înțeleg nimic și ca să fie mai ordonat aici am să fac update când am plantă gata.
În acest jurnal toate plantele cresc în program de 11 ore lumină/13 ore întuneric de la răsărit până la recoltă.
Aici nu mai număr zilele plantelor, a început să mi se pară inutil doar se vede când e gata.
 

Attachments

  • IMG_20200119_091847.jpg
    IMG_20200119_091847.jpg
    49.2 KB · Views: 47

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Zi si tu mai multe detalii, strainul etc. Eu banuiesc ca e vorba de sative ca altfel 11 cu 13 nu ar avea logica, dar restul nu e clar.
Spor la treaba..
 
LDa, sunt semințe dintr-o mamă de Golden tiger care nu mirosea așa tare. Din alea 4 ghivece aleg o plantă care prezintă mai bine și mai bag și alte strainuri pe parcurs dar nu știu pe care și ce va supraviețui, ați văzut că nu prea le am cu crescutu și am ales să le prezint când sunt gata bune de fumat individual într-un singur post.
Lumină 100w+100w+80w Led Cob
 
M-am gândit să iau un cort 1.45 x 1.45 x 200 la 280w e prea mare? Pe site zice ca se poate baga 600w hps în el.
Ce ziceți băieți? am nevoie de ajutor sa iau o decizie corectă.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
E imens cortul ala, ia-l doar daca ai de gand sa extinzi operatiunea, altfel te descurci de minune cu max 1/1m si nici nu e inghesuit.
Sugestie: inainte de a pune vreun cort sau construi orice fel de mobila sau spatiu de crescut, eu construiesc o macheta din carton, cearsafuri, etc, ca sa vad clar cam cat de mare e si cum se inscrie in spatiul camerei. Verific distanta fata de sursa de curent si traseul/nr cablurilor, pozitia si volumul rezervorului de apa (blumat, aquavalve,etc), precum si reactiile animalelor de casa si/sau familie sau prieteni.
Asa aflu din vreme cam ce ma asteapta dpdv al spatiului si logistic ca sa nu pomenim de multele necunoscute ce le genereaza o initiativa d-asta si intrebarile pe care le ridica.
Vei fi surprins de cate neplaceri te poate scuti un test de genul... :tiphat:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Spatiul ala e foarte mare in general, si mare rau pentru 280w, trebuie sa tintesti la 300-400W /mp cu leduri. La 280W 1 mp ar fi perfect. Ce as face eu ar fi sa construiesc ceva de 1 x 1 x 2 m in care sa am pe 1.5m inaltime flower room si pe 50 cm inaltime veg room. Economie de spatiu. Ca sigur nu ai nevoie de mai mult de 1.5 m inaltime cu leduri de puterea aia.
 
Încă nu am luat cort.
Din cele 4 ghivece din primul post am rămas cu o fetiță Golden Tiger, are transplantul făcut de mai bine de o săptămână când am văzut că dă să între în floare.
Cam două săptămâni a stat la umbra unei plante sub 280w ledcob , după ce a terminat planta de făcea umbră am lăsat-o sub 100w și azi am mai băgat 80w.
 

Attachments

  • IMG_20200219_160910.jpg
    IMG_20200219_160910.jpg
    55.8 KB · Views: 41
  • IMG_20200219_160707.jpg
    IMG_20200219_160707.jpg
    70.7 KB · Views: 42
Nu is in tara, era bun ala ca da gust bun. Am luat azi bat guano(caca de liliac) praf si am pus un strat subtire pe pamant, trebuia sa IL bag in sol de la inceput dar sper sa functioneze si asa. NPK 3 - 15 - 4. A fost singurul ce l-am gasit bio, lichid nu am gasit ceva sa-mi placa.
 
Last edited:

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Am observat și eu că astea prafuri sunt mai bine decât lichid!!
Și unele dintre ele sunt și organice!!
Acum fiecare după gustul lui!!
:smoker:
Success cristocele cu ele!
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Chiar vreau să îți mulțumesc cristocele pentru idee altfel muream așteptând după ele!!!!
:muahaha:
Hai dai să arză cristocele!!!
:kos:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Cu cel praf poti face AACT, e mai disponibil si mult mai repede incorporat in sol asa, plus ca daca are si ceva microbiologie activa in el se multiplica bacteriile aerobe si ajuta si alea solul/plantele. Daca gasesti si ceva bacterii pentru sol poti pune si de alea in aerator si sa le sporesti numarul in acel ceai. Ai nevoie doar de o galeata, o pompa de aer si o piatra de aerare, sau in loc de piatra de aerare un furtun cu dop si ceva gauri pe ultima bucata ori un furtun cu T (teu) si o bucata de furtun circular la capat cu gauri in ea.
Foarte util la organic acest procedeu, mai ales in situatii in care nu ai incorporat tot ce trebuie de la inceput.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Dau si eu o sugestie: amesteca intr-un recipient praf cu apa si toarna in neshte gauri pe care le faci cu-n creion in sol. Vei rupe vreo doua capilare, dar le bagi mai aproape de radacini si va asimila mult mai rpd.
Eu asa fac in cazuri de-astea, dar nu-i obligatoriu sa ma imiti... :biggrin:
... moahaaa, ce bine-s spart...
 
Top