What's new
  • ICMag with help from Landrace Warden and The Vault is running a NEW contest in November! You can check it here. Prizes are seeds & forum premium access. Come join in!

Pleśń

Azzzzzz

Member
Veteran
Nadchodzi jesien, czas gdy nasze kwiaty dojrzewaja, a dnia staja sie coraz bardziej szare, zimne i deszczowe. No i właśnie te trzy ostatnie decyduja w glownej mierze o pojawianiu sie naszego problemu. Od poczatku:

Pleśń - to przeważnie brązowa, szara, biała zgnilizna, tak to najczesciej kolokwialnie widac, w rzeczywistosci jest to grzybnia, powstala z zarodnika. W powietrzu unosi sie pelno zarodnikow, szukaja one tylko dobrego podloza i warunkow do bytowania.

picture.php


picture.php


Wiec po pierwsze plesn potrzebuje organicznego podloza, czegos co zaczyna obumierac, gnic, dlatego najczesciej atakauje kwiatostany w miejscach obumierania lisci, zlaman, zadrapan. Nalezy pamietac o prewencyjnym usuwaniu obumarlych lisci, zarowno z kwiatostanu jak i z lodygi. Usuwajac z kwiatostanu trzeba uwazac zeby usunac cala obumarla tkanke, dobrze jest miejsce po usunieciu prysnac miedzianem, ktory ma dzialanie kontaktowe.

W uprawie outdoor problem plesni zaczyna wystepowac na wczesnych kwiatostanach juz od sierpnia, wystarczy kilka dni deszczowaej, dusznej pogody, a zarzewie plesni na wyksztalconym kwiecie gwarantowane. Do walki i zapobiegania plesni stosuje 2 preparaty:

Miedzian – sporządzamy z niego oprysk który ma dzialanie kontaktowe, psikamy cale kwiaty, najlepiej rozchylając jak tylko się da kwiatostany. W razie znalezienia plesni, należy ja usunąć a okolice spryskac wlasnie miedzianem. Wystepuje on u roznych producentow, ale miedzian to miedzian wiec brac najtanszy :>

picture.php


Amistar – wnika w soki rosliny powodując zwiekszenie mechanizmow samoobronych rosliny, nie ma dzialania kontaktowego, jednak znacznie wpływa na podatność rosliny na ataki plesni. Robimy z niego woztwor do oprysku. Amistar takze wystepuje u roznych producentow, niezmieniajac faktu ze jest to jeden i ten sam srodek.

picture.php


Zalecane jest aby oba te srodki stosowac naprzemiennie, jednego tygodnia miedzian a drugiego amistar i tak w kolko do plonow. Ja polecam stosowac je jednoczesnie co tydzień, w tym samym spryskiwaczu mieszamy zalecane przez producenta dawki ( jak dacie wieksze nic się nie stanie... ) i pryskamy co tydzień, trzeba pamiętać o pryskaniu nie tylko topow ale i spodnich czesci rosliny, gdyz to wlasnie za wilgocia, plesn często atakuje od ziemi. Topy jak pryskamy to rozginamy jedna reka na wszystkie strony a druga pryskamy. Z dosw wiem ze jest to zmudne i czasochłonne zaajecie, ale jak najbardziej przynosi efekty. O niepozadane skutki oprysku nie mamy się co martwic, oba preparaty nie maja praktycznie okresow karencji, nie sza szkodliwe – co nie znaczy żeby je jesc...:bump:

Odzyskiwanie materialu zaatakowanego przez plesn :dance013::

Da się i wcale nie jest to czynność mocnej desperacji, gdyz pozwala uchronic duzo zdatnego do konsumpcji kwiatu. Nie chodzi tu o odzyskiwanie spleśniałego w 100% materialu, bardziej o to, ze jeżeli widzimy w srodku topa plesn to ciezko jest wyciac tylko ta plesn i mieć nadzieje ze nie zaatakuje po wycięciu, dlatego scinamy calego zainfekowanego topka ( polecam ciac z 1,5 cm wiecej niż zaatakowala plesn, lepiej mieć pewność ), wycinamy obszar który jest w plesnia, nastepnie topa pakujemy do dilpaka czy jakiegos plastikowego pudelka i wsadzamy na godzine ( około, nic się nie stanie jak dłużej ) do zamrażarki, spowoduje to wyginiecie calej grzybni i zarodnikow na topie. Nastepnie topa zamrozonego wsadzamy na jakis talerzyk i wsadzamy na 15 min do piekarnika rozgrzanego na 40 c, ma to za zadanie odparowac wilgoc z topa a tym samym zminimalizowac ryzyko nawrotu. Po tyt zabiegu topa trzymamy przez 2-3 dni w przewiewnym miejscu, a potem już mzoemy go normalnie curringowac :jump:.

Wiadomo ze top uratowany ta metoda nie będzie w pelni warosciowy – kolor pod wpływem zamrazania zmieni się na ciemnozielony, smak troche zubożeje przez piekarnik ( ale nie jest zle... ), zapach tez nie będzie taki slodki – ale co najważniejsze po spaleniu będzie w Glowie bajkal no i satysfakcja ze się uratowalo cos co by poszlo na straty. Dodam ze metoda w 100% sprawdzona, na topku po etapie piekarnika nigdy mi się nie przytrafil nawrot plesni.

Także żeby jesien nie przywitala nas podobnymi widokami:

picture.php


picture.php


picture.php


Rozpulacze w dlon i na miejscowke oprysk robic GON !

Zachecam do rozmow w tym temacie o tematyce plesni, tyle odemnie, mam nadzieje ze się komus przydalo.
:gday:
 

jerzu19

Well-known member
Veteran
witam
Azzzzzz swietna robota,ciekawy temat i moze komus pomoc.Jeszcze raz swietna robota!!!

pozdro
 

padkontrol

Member
Veteran
Hej!

Ja stosuję Amistar. Poleca go wielu growerów. Natomiast na amistarze jest napisany okres karencji. Najwyższy jest bodajże miesiąc od oprysku (dla warzyw). Esbe również pryska amistarem i odstawia go 2 tygodnie przed harvestem, mówił że nie wpływa to nic na smak/zapach topów. Także w tym sezonie na pewno warto pryskać, i to już! Pleśniowa pogoda :) Wiec do dzieła rolnicy!
P.S amistar koszuje grosze

Pad
 
A

ares420

Azzzzzz super artykuł!! :)

Ja także w tamtym roku stosowałem Amistar i znajomy ogrodnik mówił mi, żeby ostatni oprysk robić nie później niż dwa tygodnie przed zbiorami. Ci co narzekają, że automaty są mało odporne na pleśń już wiecie co robić ;)
 

kaczy

Active member
Veteran
Super temat. Zawsze mam problemy z tym dziadostwem. Napewno dyskusja na ten temat o tej porze pomoże zapobiec wielu problemom jakie w każdym ogrodzie zagoszczą w tym roku. Nie ma takiego krzaka który nie miałby chociaż kilku procent zapleśniałych szczytów na jesień.

Pozdro

:wave:
 

Azzzzzz

Member
Veteran
No to bardzo mi milo ze sie podoba, ja pryskam do konca, nie stosuje zadnej karencji, ta podana na amistarze dotyczny jedzenia produktow nie palenia..., wysle ze po scieciu i w trakcie suszenia ta karencja istnieje samoczynnie z racji lezakowania.
Sa przeciwnicy i zwolennicy opryskow, jedni maja troche racji i drudzy, ja jestem pewien ze robic duzego outa bez opryskow nie sposob, nie w naszym klimacie.

Pozdrawiam was koledzy !!!
 

pakonopny

Member
Witam

Dosc niedawno odkrylem nowa game produktow BIO marki ECOPROTEC.
Po stestowaniu w uprawie outdor w klimacie wilgotnym i zimnym ( polnocna hiszpania)
mozna smialo zapewnic skutecznosc tych produktow.
Pelne zabezpieczenie przyciwgrzybiczne sklada sie z Trychoprot - ochrona korzenia oraz naturalny stymulator korzenny ( T.harcianum). Stosuje sie w podlewaniu
We wczesnej fazie flo ( outdoor) uzywamy 1x w tyg Oidioprot- extrakt mikroorganizmow oraz protein i alg morskich . Dzialanie kontaktowe zalecane przedewszystkim na Erysphe , sphareoteca , podospharea , uncinula , leveillula ( biale plamy jak z maki).
Stosuje sie dolistnie co dwa tyg zapewniajac w ten sposob pelna protekcje przeciw grzyba rozwijajacym sie w wyzszych temp. czyli pod koniec wega i na poczatku flo.
Mozna smialo pryskac topy bez obawy o zmiane aromatu lub jakosci .
Botryprot - mieszanka odzywek i elementow dla rozwoju mikroorganizmow wyselekcjonowanych do walki biologicznej z zgniliznami typu botrytis , sclerotinia ,
ktore najczesjciej wystyepuja podczas wysokiej wilgoci i n iuskiej temperatury.
Botryprot nalezy stosowac opryskujac kwiat az zostanie nasycony produktem.
W indoor mozna stosowac 15 dni przed harvestem a na oucie 10 dni.
Niezostawia zadnych pozostalosci i jest niewyczowalny w smaku ani aromacie.

Opisane produkty sa w 100% Bio - organiczne i niemaja zadnego negatywnego wplywu na skure , oczy i drogi oddechowe tak , ze sami tez zaoszczedzimy na zdrowiu.

Cos Server stronki szwankuje wiec podam linka do firmy i tam jest podstawowy opis.
http://www.noucannalverd.com/

A strona produktu jest : www.ecoprotec.es

ps. Wszystkie produkty o ktorych wydaje opinie zostaly wyprobowane przezemnie w indoor i outdoor (taras)
 

mistaP

Member
witam
bardzo fajne info

dodam może jeszcze dwa preparaty chemiczne bardzo przydatne w walce z szarą pleśnią

Teldor

Rowral
 
M

minchi-bongo

witam

wszystkim ktorzy nie maja mozliwosci zdobycia wyzej wyminionych srodkow polecam oprysk z wody utlenionej pomieszanej 50/50 z czysta woda . sam od jakiegos tygodnia w ten sposob walcze z plesnia bardzo skutecznie . po jednym oprysku cala plesn zniknela (na topie i na lodydze) i nic nie wskazuje na to zeby miala powrocic .

pozdro
 

pakonopny

Member
Woda utleniona w pewnym sensie zwalcza grzybice ale gdy warunki sa ciezkie niestety
moze sprawic odwrotny efekt.
System ochronny rosliny oprucz wlasnych mozliwosci rosliny zalezy od mikroorganizmow zyjacych w roslinie , podlozu , na lisciach , lodydze i kwiatach. Zastosowanie roztworow H2O skuteczniue likwiduje choroby grzybiczne jak i mikroorganizmy zyjace w symbiozie z roslina.
Dla tego jak to sie mowi z braku laku...
Pamietajmy ,ze zastrosowanie oprysku podczas flo podniosi wilgoc i stymuluje rozwoj grzybni . Czyli jesli rosliny sa na flo a kwiat jest dosc gesty nienalezy stosowac prodoktow
zastepczych gdyz mozna tylko popgorszyc. Pewna opcja to chermia ale niestety czuc.
Co do zastosowania produktow eco nalezy stosowac regularnia co 7 - 10 dni , a rezultaty sa zapewnione. Samo uzycie jednorazowe srodkow eco zapobiega pladze ale jesli sie niepowtarza zabiegu moze wzmocnic odpornosc plagi na produkt.
 

Zapaleniec

Member
Może nie przyda się na ten rok ale na następny może się przydać. Będę z czasem starał się edytować ten post/dodawać nowe info które znajdę. Cytat pochodzi z książki "Hemp diseases and pests menagement"

W większości przypadków, korygowanie niskiego poziomu wapnia będzie jednocześnie korygować niskie pH (kwaśność gleby). Częstym błędem w rolnictwie konwencjonalnym jest dopatrywanie się niskiego poziomu pH jako problem, a nie jako przejaw niskiego poziomu wapnia. Przy takim podejściu, dodawanie wapnia do gleby koncentruje się na korygowanie pH, a nie na regulowaniu poziomu wapnia/magnezu w glebie.
Jest to niefortunne, ponieważ wapń jako składnik odżywczy odgrywa ważną rolę w zakresie ochrony zdrowia i jakości upraw.Szczególne znaczenie dla producentów konopi ma działanie wapnia w zakresie wzmacniania struktury komórkowej w roślinach. Ten problem występuje zarówno na poziomie szkieletu roślin (włókna w tym przypadku) i na poziomie chemii komórek. Odpowiedni poziom dostępnego wapnia znacznie zwiększa siłę pektyny, która jest tak ważnym składnikiem ścian komórek roślinnych.
Wzmocnienie pektyny z wapnia jest reakcją chemiczną niezależnie od tego, czy pektyna jest częścią życia roślin, czy nie. W roślinach żyjących w glebie bogatej w dostępny wapn, pektyny są znacznie bardziej wydajne. Między innymi to sprawia, że ściany komórkowe są bardziej odporne na poligalakturonazy enzym stosowany przez większość zarodków grzybowych by rozbić obronę roślin podczas próby zakażenia. W zwykłym języku oznacza to, że istnieje większe prawdopodobieństwo, że kiełkujące zarodniki grzybów wyschną i umrą zanim przedostaną się do roślin i zaczną rosnąć. W praktyce, rośliny będą bardziej odporne na ataki grzybiczne, gdy będą rosły w ziemi o odpowiednim poziomie wapnia przyswajalnego.
 

kaczy

Active member
Veteran
Siemano :tiphat:

ja mam coś takiego.



Stosowałem w zeszłym roku i powiem że nie miałem z pleśnią problemów przez cały wrzesień i do połowy października. Później pogoda zrobiła się tak gówniana :badday:, że Gwarant nie pomagał i to co nie zdąrzyło zaczęło chorować. Nie zeżarło na szczęscie wszystkiego, a podejrzewam, że bez zastosowania tego środka tak by było. Uważam to za dobry sprzęt. Troche mało zostało ale, mam nadzieję, że starczy na wszystkie planty.

Dawkowanie: 3,5 ml na 1L wody i opryski co 7-10 dni w zależności od potrzeb. Duże i wysokie :D rośliny można pryskać większym stężeniem. No czyli właśnie tak jak u mnie. Od soboty zaczynam akcję pod tytułem "siusiak w dupe pleśni" :bashhead:

Pozdro i powodzenia :D
:wave:

:respect:
 

Zapaleniec

Member
Kolejna porcja informacji :)

Znalazłem dzisiaj w internecie sposób na wykonanie organicznych oprysków pomidorów przeciwko chorobom grzybicznym oraz wirusowym.

Pomidory i ogórki opryskuje mlekiem ( od krowy, a nieprzerobionym w mleczarni) w stosunku 1 litr mleka na 5 litrów wody. Mleko musi być chude - odlać śmietanę z wierzchu. Opryski należy wykonywać raz w tygodniu.
Ponadto polecam opryski mlekiem roślin ozdobnych w stosunku 1 litr mleka na 10 litrów wody.
Znajomi stosują ( nie opryskiwalem jeszcze w tym stosunku) 1 litr chudego mleka na 2 litry wody - p-ko chorobom grzybowym, chorobom wirusowym pomidora i larwom stonki.
Pomidory i ogórki przez cały okres wegetacyjny miałem zdrowe i to bez chemii.
:!:
Z mojego punktu widzenia działa to tak, że kultury bakterii które żyją w mleku kolonizują roślinę i skutecznie walczą z pleśnią. Czytałem już wcześniej tu i tam o hodowaniu bakterii kwasu mlekowego i dodawaniu ich do ziemi w celu prewencji przeciw chorobom grzybicznym korzeni.

Stosowałem oprysk pomidorów szklarniowych mlekiem jako środek zapobiegawczy, a nie zwalczający.Mleko pokrywa roslinę nalotem ,który utrudnia infekcje. Opryski takie były bardzo czesto stosowane(modne) w latach 1975-1985 w polskim ogrodnictwie. Faktycznie były skuteczne. Dlatego uważam ,iż metoda ta jest godna polecenia obecnie w uprawach na działkach.
Można stosować nie tylko jako środek zapobiegawczy, ale też interwencyjny w początkowym stadium chorób grzybowych i nie tylko...
Od "krowy". Przynosi nam je kobieta ze wsi, ktora hoduje kilka krów, codziennie rano do domu. Płacę za 1,5 litra - 1,20 zł.
icon_wink.gif

Oczywiście mleko powinno postać przez kilka godzin i trzeba z wierzchu zebrać śmietanę. Pomidory opryskuję tylko mlekiem od kilku lat i nigdy nie były zaatakowane przez choroby grzybowe.
Nie należy za wcześnie rozpoczynać tych oprysków by nie nastąpiło uodpornienie bakterii. Mlekiem zaczynam opryski dopiero, gdy są owoce.
***********************

Wywar ze skrzypu polnego w walce z szarą pleśnią

Skrzyp polny

Zbiór: przez cały okres wegetacji, najlepiej czerwiec-lipiec, nadziemne części rośliny bez korzeni, można użyć 200g ziela suszonego.


Uwaga!
Podczas zbioru rośliny musimy uważać, aby nie pomylić skrzypu polnego z innymi gatunkami skrzypu, zwłaszcza z trującym skrzypem błotnym, który wytwarza pędy płonne z umieszczonymi na szczycie pędami zarodnikonośnymi oraz z bardziej okazałym skrzypem błotnym, posiadającym białawe międzywęźla.

Wywar w stosunku 1:3 przeciwko szarej pleśni, opryskiwać co trzy tygodnie przez trzy dni przed południem

Biologiczne fungicydy handlowe dopuszczone do stosowania w rolnictwie ekologicznym :

Informacje uzyskane z dokumentów ministerstwa rolnictwa :dance013:


_______________________________________



add3c2975725a30bdae17042ecf65807.jpg


BIOCHIKOL 020 PC
Stymulator odporności roślin w formie żelu do rozcieńczania wodą, przeznaczony do ochrony
roślin rolniczych, warzywnych i ozdobnych przed chorobami.
W odróżnieniu od typowych środków grzybobójczych Biochikol 020 PC zastosowany
doglebowo lub nalistnie, oprócz bezpośredniego oddziaływania na czynniki chorobotwórcze
stymuluje mechanizm odpornościowy roślin.
Zawartość substancji aktywnej:
chitozan - poli-/1,4/-2amino-2deoxy-D-glukopiraoza] (związek z grupy polimerów
naturalnych) – 20 g w litrze środka


OKRES KARENCJI (okres od dnia ostatniego zabiegu do dnia zbioru roślin
przeznaczonych do konsumpcji) - nie dotyczy


WARUNKI BEZPIECZNEGO STOSOWANIA ŚRODKA
Nie jeść i nie pić oraz nie palić tytoniu podczas stosowania produktu.
Nosić odpowiednią odzież ochronną.
W razie połknięcia niezwłocznie zasięgnij porady lekarza i pokaż opakowanie lub etykietę).
Resztki cieczy użytkowej rozcieńczyć wodą i wypryskać na powierzchni poprzednio
opryskiwanej. Wodę użytą do mycia aparatury wypryskać na powierzchni uprzednio
opryskiwanej, stosując te same środki ochrony osobistej.
Opróżnione opakowania traktować jako odpady komunalne.
Zabrania się spalania opakowań po środku ochrony roślin we własnym zakresie
_______________________________________


biochron-377613n0.jpg


B I O C H R O N AL
Środek grzybobójczy w formie cieczy do bezpośredniego stosowania, przeznaczony do
ochrony roślin ozdobnych pokojowych i balkonowych.
Zawartość substancji biologicznie czynnej:
wyciąg z czosnku – 0,003 %

OKRES KARENCJI (okres od dnia ostatniego zabiegu do dnia zbioru roślin
przeznaczonych do konsumpcji) - nie dotyczy

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI
(S20/21) Nie spożywać posiłków i napojów oraz nie palić tytoniu podczas stosowania środka.
(S37) Nosić odpowiednie rękawice ochronne.
Opróżnione opakowania traktować jako odpady komunalne.
Zabrania się spalania opakowań po środku we własnym zakresie.
_______________________________________


000000000000592_bioczos.jpg


B I O C Z O S BR

Środek bakteriobójczy, grzybobójczy i owadobójczy w formie brykietów (kostek), do kontrolowanego
uwalniania substancji biologicznie czynnej w wodzie, przeznaczony do zapobiegania i zwalczania
chorób grzybowych i bakteryjnych w roślinach warzywnych i ozdobnych, oraz zwalczania szkodliwych
owadów w roślinach warzywnych.
Zawartość substancji aktywnej:
miazga czosnkowa w otoczce parafiny w opakowaniu jednostkowym (kostce) - 10 g.


OKRES KARENCJI
okres od dnia ostatniego zabiegu do dnia zbioru i przeznaczenia do konsumpcji: NIE DOTYCZY.

WARUNKI BEZPIECZNEGO STOSOWANIA ŚRODKA
Nie jeść i nie pić oraz nie palić tytoniu podczas stosowania produktu.
Nosić odpowiednią odzież ochronną.
W razie połknięcia niezwłocznie zasięgnij porady lekarza - pokaż opakowanie lub etykietę.
Resztki cieczy użytkowej rozcieńczyć wodą i wypryskać na powierzchni uprzednio opryskiwanej
stosując te same środki ochrony osobistej.
Opróżnione opakowania po środku traktować jako odpady komunalne.
Zabrania się spalania opakowań po środku ochrony roślin we własnym zakresie.

_______________________________________




Biosept%20maly.jpg


Biosept 33 SL
Środek grzybobójczy oraz wzmacniający system obronny roślin przed grzybami
chorobotwórczymi w formie koncentratu rozpuszczalnego wwodzie.
Środek zastosowany do opryskiwania lub podlewania roślin ozdobnych i warzywnych wprowadza
do środowiska korzeni oraz na pędy związki, które hamują rozwój patogenów nalistnych
i glebowych, a w przypadku pojawienia się czynnika chorobotwórczego mogą uodporniać rośliny
na patogena.
Zawartość substancji aktywnej:
wyciąg z grejpfruta - 33%.

OKRES KARENCJI (okres od dnia ostatniego zabiegu do dnia zbioru roślin przeznaczonych do
konsumpcji) – nie dotyczy

WARUNKI BEZPIECZNEGO STOSOWANIA ŚRODKA OCHRONY ROŚLIN
Nie jeść i nie pić oraz nie palić tytoniu podczas stosowania produktu.
Unikać zanieczyszczenia oczu.
Zanieczyszczone oczy przemyć natychmiast dużą ilością wody i zasięgnąć porady lekarza.
Nosić odpowiednią odzież ochronną, odpowiednie rękawice ochronne i okulary lub ochronę twarzy.
Resztki cieczy użytkowej rozcieńczyć wodą i wypryskać na powierzchni poprzednio opryskiwanej.
Wodę użytą do mycia aparatury wypryskać na powierzchni uprzednio opryskiwanej, stosując te
same środki ochrony osobistej
Opróżnione opakowania traktować jako odpady komunalne.
Zabrania się spalania opakowań po środku ochrony roślin we własnym zakresie.
_______________________________________



20765602244b93cf625efd1.jpg



Grevit 200 SL
Grevit 200 SL jest środkiem bakteriobójczym, grzybobójczy oraz wspomagający system
obronny roślin przed patogenami w formie koncentratu rozpuszczalnego w wodzie,
przeznaczony do opryskiwania, podlewania, zaprawiania i kondycjonowania nasion roślin
warzywnych uprawianych metodą konwencjonalną, ekologiczną i integrowaną oraz
uprawianych przez amatorów oraz do ochrony roślin ozdobnych uprawianych w polu i pod
osłonami, a także do zaprawiania bulw i cebul roślin ozdobnych.
Środek ma podwójny mechanizm działania:
- ogranicza cykl oddechowy komórek fitopatogena
- ogranicza działanie enzymów zmieniających przepuszczalność błon komórkowych
fitopatogena.

Zawartość substancji aktywnej:
ekstrakt z grejpfruta – 200g w 1 litrze środka.

OKRES KARENCJI
okres od dnia ostatniego zabiegu do dnia zbioru roślin przeznaczonych do konsumpcji NIE DOTYCZY

WARUNKI BEZPIECZNEGO STOSOWANIA ŚRODKA OCHRONY
ROŚLIN
 Chronić przed dziećmi.
 Nie przechowywać razem z żywnością, napojami i paszami dla zwierząt.
 Nie jeść i nie pić oraz nie palić tytoniu podczas stosowania produktu.
 Unikać zanieczyszczenia skóry i oczu.
 Natychmiast zdjąć całą zanieczyszczoną odzież.
 W razie połknięcia; niezwłocznie zasięgnij porady lekarza i pokaż opakowanie lub
etykietę.
 Opróżnione opakowania traktować jako odpady komunalne.
 Resztki cieczy użytkowej rozcieńczyć wodą i wypryskać na powierzchni poprzednio
opryskanej. Wodę użytą do mycia aparatury wypryskać na powierzchni poprzednio
opryskanej, stosując te same środki ochrony osobistej.
 Zabrania się spalania opakowań po środku ochrony roślin we własnym zakresie.
_______________________________________


miedzian.png

Miedzian 50 WP
MIEDZIAN 50 WP jest środkiem grzybobójczym, w formie proszku do sporządzania zawiesiny
wodnej o działaniu kontaktowym do stosowania zapobiegawczego w ochronie roślin rolniczych,
sadowniczych, warzywnych i leśnych przed chorobami grzybowymi i bakteryjnymi

Zawartość substancji aktywnej:
miedź (w postaci tlenochlorku miedzi) – 50%

Działa szkodliwie po połknięciu.
Ryzyko poważnego uszkodzenia oczu.
Działa szkodliwie na organizmy wodne, może powodować długo utrzymujące się niekorzystne
zmiany w środowisku wodnym.
Toksyczny dla pszczół.


OKRES KARENCJI
okres od dnia ostatniego zabiegu do dnia zbioru roślin przeznaczonych do konsumpcji
modrzew – NIE DOTYCZY
ziemniaki burak cukrowy, chmiel, jabłka, gruszki, wiśnie, czereśnie, brzoskwinie, pomidory
(w gruncie i pod osłonami), ogórki (w gruncie), fasola - 7 DNI.

WARUNKI BEZPIECZNEGO STOSOWANIA
- Nie jeść i nie pić oraz nie palić tytoniu podczas stosowania produktu.
- Unikać zanieczyszczenia oczu.
- Nosić odpowiednią odzież ochronną, odpowiednie rękawice ochronne i okulary lub ochronę twarzy.
- W razie połknięcia niezwłocznie zasięgnij porady lekarza pokaż opakowanie lub etykietę.
- Środek i opakowanie usuwać jako odpad niebezpieczny.
- Używać odpowiednich pojemników zapobiegających skażeniu środowiska.
- Resztki cieczy użytkowej rozcieńczyć 10-krotnie wodą i wypryskać na powierzchni
poprzednio opryskiwanej dopiero po obeschnięciu opryskiwanych części roślin.
Ciśnienie robocze w aparaturze zabiegowej należy zmniejszyć do połowy. Wodę użytą
do mycia aparatury rozproszyć na powierzchni uprzednio opryskiwanej, stosując te same środki ochrony osobistej.
- W przypadku mycia aparatury przy użyciu środków myjących przeznaczonych do tego
celu, z powstałymi popłuczynami należy postępować zgodnie z instrukcja dołączoną do środka myjącego.
- Opróżnione opakowania po środku zwrócić do sprzedawcy, u którego środek zostałzakupiony.
- Zabrania się spalania opakowań po środku ochrony we własnym zakresie.
_______________________________________



prev_am_thumb.jpg



Prev-Am 060 SL
Środek grzybobójczy w formie koncentratu rozpuszczalnego do rozcieńczania wodą, o
działaniu kontaktowym, przeznaczony do zapobiegania i zwalczania chorób grzybowych w
sałacie pod osłonami. Na roślinie działa powierzchniowo.
Zawartość substancji aktywnej:
60 g/l oleju z pomarańczy
Substancja nie będąca substancją aktywną:
wodorotlenek sodu.

Działa drażniąco na oczy i skórę
Działa szkodliwie na organizmy wodne

OKRES KARENCJI (okres od ostatniego dnia zabiegu do dnia zbioru roślin
przeznaczonych do konsumpcji): nie dotyczy

WARUNKI BEZPIECZNEGO STOSOWANIA ŚRODKA
Nie spożywać posiłków i napojów oraz nie palić tytoniu podczas stosowania środka.
Unikać zanieczyszczenia oczu.
Nosić odpowiednią odzież ochronną, odpowiednie rękawice ochronne i okulary lub ochronę twarzy.
Resztki nieużytej cieczy użytkowej rozcieńczyć wodą i wypryskać na powierzchni poprzednio
opryskiwanej, stosując te same środki ochrony osobistej.
Zabrania się spalania opakowań po środku ochrony roślin we własnym zakresie.
Opróżnione opakowania traktować jako odpad komunalny.
_______________________________________



sSiarkol1.jpg


Siarkol Extra 80 WP
Środek grzybobójczy w formie proszku do sporządzenia zawiesiny wodnej o działaniu kontaktowym do stosowania zapobiegawczego w ochronie roślin rolniczych, warzywnych, sadowniczych, ozdobnych i zielarskich oraz w szkółkach leśnych przed mączniakami prawdziwymi oraz czarną plamistością róż.

Zawartość substancji aktywnej:
siarka – 80%

OKRES KARENCJI
Okres od dnia ostatniego zabiegu do dnia zbioru i przeznaczenia do konsumpcji:
Chmiel, jabłoń - 7 dni.
Burak cukrowy, burak pastewny - nie dotyczy.

WARUNKI BEZPIECZNEGO STOSOWANIA ŚRODKA
Nie jeść i nie pić oraz nie palić tytoniu podczas stosowania produktu.
Nie wdychać pyłu.
Nie wdychać par cieczy użytkowej.
Unikać zanieczyszczenia skóry i oczu.
Nosić odpowiednią odzież ochronną.
W razie połknięcia niezwłocznie zasięgnij porady lekarza - pokaż opakowanie lub etykietkę.
Resztki cieczy użytkowej rozcieńczyć wodą i wypryskać na powierzchni poprzednio
opryskanej.
Wodę użytą do mycia aparatury wypryskać na powierzchni poprzednio opryskanej, stosując te
same środki ochrony osobistej.
Opakowanie po środku usuwać jako odpad komunalny.
Zabrania się spalania opakowań po środku ochrony roślin we własnym zakresie.

_______________________________________




a-344-554.jpg


Tiotar 800 SC
Środek grzybobójczy koncentrat w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą
o działaniu kontaktowym do stosowania zapobiegawczego w ochronie roślin rolniczych,
sadowniczych, warzywnych, ozdobnych, zielarskich i leśnych przed mączniakami
prawdziwymi.
Zawartość substancji aktywnej:
siarka - 800 g w 1 litrze środka.

OKRES KARENCJI (okres od dnia ostatniego zabiegu do dnia zbioru roślin
przeznaczonych do konsumpcji):
- burak cukrowy, jabłka, truskawki, winorośl, groch, bób, łubin, chmiel, pomidor, kawon,
melon, skorzonera, pietruszka, pasternak, cykoria, cukinia, kabaczek, marchew, rośliny
zielarskie - 7 dni,
- ogórek - 3 dni

WARUNKI BEZPIECZNEGO STOSOWANIA ŚRODKA
Nie jeść i nie pić oraz nie palić tytoniu podczas stosowania produktu.
Nie wdychać pyłu.
Nie wdychać par cieczy użytkowej.
Unikać zanieczyszczenia skóry i oczu.
Nosić odpowiednią odzież ochronną.
W razie połknięcia niezwłocznie zasięgnij porady lekarza - pokaż opakowanie lub etykietkę.
Resztki cieczy użytkowej rozcieńczyć wodą i wypryskać na powierzchni poprzednio
opryskanej.
Wodę użytą do mycia aparatury wypryskać na powierzchni poprzednio opryskanej, stosując te
same środki ochrony osobistej.
Opakowanie po środku usuwać jako odpad komunalny.
Zabrania się spalania opakowań po środku ochrony roślin we własnym zakresie.

I oby żadna pleśń nie skaziła owoców naszej ciężkiej pracy.

Pozdrawiam :wave:

 
od siebie dodam ze pani z ogrodniczego zalecała stosowanie naprzemiennie z miedzianem właśnie Biosept 33 (co tez piszą na ulotce miedziana), co ma się uzupełniać
 

kaczy

Active member
Veteran
Siemano :tiphat:

@Zapaleniec dzięki, że to tutaj przekopiowałeś ;) problem w tym że tak naprawde pryskane planty i tak pleśnieją w większym lub mniejszym stopniu. Przy tak gównianej pogodzie tego procesu nie jest w stanie nic zatrzymać. Nic ?! Tak właśnie gówno prawda, w tym przypadku, niestety, tylko mocna chemia wygra z grzybem. Takie środki na czosnku nic nie dają bo pryskałem tym i to prawie nie działa. Nie mówie, że w ogóle, ale nie działa tak dobrze jak amistar czy miedzian. Po zastosowaniu chemicznego gwaranta po 2 dniach i tak pojawiła się pleśń. Wieści świerze mam bo dzisiaj byłem na spocie, więc widziałem co i jak. A dpobrze nie jest. Zastanawiam się nad ścięciem jednej ES całkiem już jutro bo u mnie od 4 dni non stop napierdala deszcz i taka sytuacja zaczyna mnie delikatnia wkóRWIAĆ!!!! Jak topy są dobre to nie ma co trzymać i co?! Na co czekać, aż spleśnieją. Nichuja!! To ja już wole je ściąć teraz i jarać zajebiste świeżutkie boby.

Jakieś boby :bashhead: :bis: :bow: :respect:



Hmm :chin: chyba troche zboczyłem :D:D:D z tematu
Pozdro :friends:
 

Latest posts

Latest posts

Top