What's new

,,Weed” ,,in misiune sub acoperire.🤪😜

budstealth

Active member
Va salut și sper ca multi dintre voi s-au pregătit pentru sezonul 2023 cu outdoor-uri care mai bengoase ca altele😅
Eu am 4 fete care s-au rujat , s-au coafat și au ieșit pe ștrase la produs😘
 

Attachments

  • 9.jpg
    9.jpg
    1.6 MB · Views: 161
  • 6.jpg
    6.jpg
    1.5 MB · Views: 158
  • 7.jpg
    7.jpg
    1.5 MB · Views: 149
  • 8.jpg
    8.jpg
    1.4 MB · Views: 151
  • 11.jpg
    11.jpg
    1.1 MB · Views: 152

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Arata bine salata! Ce soiuri sunt?
Ce sol folosesti la outdoor?
Ce folosesti la combaterea/incetinirea daunatorilor?
A fost tratata zona respectiva?
Au sanse sa ajunga la maturitate?
 

budstealth

Active member
Soiul este subterfuge #1 , am săpat gropi de 40 cm circumferință și cam 50 cm adâncime.Pe fundul gropii am pus pietriș cam 10 cm și substratul este un amestec de turba , mraniță (gunoi de grajd vechi de 4 ani) cam 2 treimi și o treime reprezintă solul din groapă.Inițial solul a fost curățat cu un ierbicid total pe baza de glifosat , cu aceasta tratare și melcii stau deocamdată departe . Dar și anul trecut am observat ca nu se prea ating de ele deși zona este dea dreptul infestata cu ei.Cât despre ajungerea la maturitate …….factorul uman reprezintă clar pericolul cel mai mare. Plantele au început viața in păhărele de 6x6x6 cm , a fost indusa intenționat o anumită alungire controlată , tot când erau in aceste păhărele au suferit o cosmetizare.Vârful amical a fost retezat de la Interboxul 5 , după cam 4 zile a fost îndepărtat Interboxul 1 și tot după alte 4 zile îndepărtat Interboxul 2.Practic acum au rămas fostele internoduri 3 si4.Tot când erau în păhărele a fost indusa înflorirea și îndepărtați masculii , odatăcu reîntoarcere în vegetație au trecut prin primul transplant , sărind in ghivece de 2 litri unde au petrecut câteva săptămâni până s-au acomodat au revenit pe vegetație și au ocupat spațiul cu rădăcina. Au fost transplantate acum câteva zile in sol direct la adâncime de circa 20-25cm. Dimensiunea parții subterane a plantelor este cel puțin egală cu partea supraterană.Au mai beneficiat la transplant de un stimulat radicala organic și pulverizare foliară cu un produs pe care îl apreciez mult și anume Lithovit 25 aminoacizi, Grozav pentru outdoor dar merge și pe indoor mai ales acolo unde temperatura este prea ridicată.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Combinati sportul cu outdoor. Nu prea bate la ochi. Pe o bicicleta poti cara multi l de apa daca stii cum sa o transporti (sunt "remorci" pentru biciclete).
Un atv sau un motor (electric ca sunt mult mai silentioase plus remorca).
Daca locuiesti pe langa rauri, un caiac marimea M 120kg plus o remorcuta 30-50kg.
Daca iti place sa mergi la pas la fel sunt remorcute electrice pe care le tragi dupa tine prin tot felul de locuri. Diferite dimensiuni pentru toate necesitatile.
Cei care detin cai sau magari la fel, puteti transporta mult pamant si apa.

Eu am ales una din variantele de mai sus!
 

vasile

Well-known member
Veteran
Combinati sportul cu outdoor. Nu prea bate la ochi. Pe o bicicleta poti cara multi l de apa daca stii cum sa o transporti (sunt "remorci" pentru biciclete).
Un atv sau un motor (electric ca sunt mult mai silentioase plus remorca).
Daca locuiesti pe langa rauri, un caiac marimea M 120kg plus o remorcuta 30-50kg.
Daca iti place sa mergi la pas la fel sunt remorcute electrice pe care le tragi dupa tine prin tot felul de locuri. Diferite dimensiuni pentru toate necesitatile.
Cei care detin cai sau magari la fel, puteti transporta mult pamant si apa.

Eu am ales una din variantele de mai sus!
Cred ca am mai scris pe aici, cand eram mai mic faceam kaiac canoe si vizitam o insula virgina unde cresteam, luam apa din dunare, nu era mare bataie de cap deloc, aveam in ghiozdan doar niste nutrienti.

Asta era ok pe atunci, insa acum nu as mai depune efort sa ajung la niste plante intr-un loc obscur si sa ma expun la diferite riscuri.

In schimb 100% o sa cresc intr-o sera aproape de casa unde sa nu depun asa mult efort ca sa ajung la plante, o sera iti ofera si calitate si confort, nu iti faci griji ca le mananca caprele sau ca se pisa cainii pe buzi tai, Cea mai mare panica o aveam cu trimmingu buzilor si cu transportu acasa, sa mergi 100km cu ghiozdanu plin de buzi lasi mare miros in spate imputi tot orasu daca e budu fresh. La sera aproape de casa te bagi in beci si incepi trimmingu fara griji.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Lucreaza multi oameni la proiect, adevarat dar, poti face si tu ce fac ei doar ca dureaza mult sa sapi. Ei merg mult pe design.
@piramidon avea cateva transee doar ca pentru outdoor. Daca mai adanceste 1m poti sa-l numesti beci de indoor.

Am prins cateva idei bune din clipuri lasand la o parte caratul apei cu un vas de 12l pana umplii o piscina :D
 

didraro

Active member
Daca aveti nevoie de beci pentru copii in padure, va recomand jungle survival. Ninja care fac penthouse-uri sub pamant, piscine etc. Aveti ce invata acolo, mai ales la cum cara apa cu ulcica!
Am aruncat si eu un ochi peste ce fac baietii, chiar misto. Pentru un beci cum zici tu problema ar fi cum tragi curent acolo, ca de sapat se poate
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Sa va plictisesc acuma cu tipurile de sol sau sa va las sa descoperiti singuri (cuc, in padue.. :biggrin: ) ca nu poti sapa in maramu sau bailesti ca-n vietnam?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ba piramidoane, asa tare imi aduci aminte de doamna profesoara de geografie din generala de ne zicea numa de cernozioame..
 
Top