What's new

Το φυτό δεν την παλεύει. Ούτε εγώ την παλεύω.

Malastoupa

New member
Το φυτό δεν την παλεύει. Ούτε εγώ την παλεύω.

Καλησπέρα παιδιά.

Λοιπόν είναι το πρώτο μου γκρόου και τα έχω κάνει όλα μιλάμε μπάχαλο. Καταρχάς το φυτό ξεπετάχτηκε από το χώμα το μήνα ΟΚΤΩΒΡΗ. Ο Κ Τ Ω Β Ρ Η. Θέλετε να δείτε σημερινό μέγεθος; Θα το δείτε σε λίγο. Οκ προφανώς έκανα πολλές βλακείες αλλά αποτελεί ένα πραγματικά ταλαιπωρημένο και παρατραβηγμένο grow. Βασικά θα πρότεινα να μπει ως sticky για παράδειγμα αποφυγής grow.

Έφτασα στο αμήν πριν λίγες μέρες. Είμαστε 3η βδομάδα flower (σκέψου... από τον Οκτώβριο ΤΩΩΩΡΑ πήγαμε flower) και εκεί που πηγαίναμε καλά ένα κάρο φύλλα κιτρίνισαν σε μία νύχτα. Του έδωσα λίπασμα για veg και την επόμενη κιτρίνισαν ακόμα περισσότερα.

Λίγα λόγια για το setup:

papaya σπόροι θυληκοποιημένοι

μικρό, μικρό, μικρό grow (μέσα σε κομοδινάκι με mylar)

θερμοκρασίες μέρα 22-25 βαθμοί και νύχτα 15-18 βαθμοί

απλό χώμα με περλίτη

λάμπες 6 CFLs με σύνολο 140 watt

2 ανεμιστηράκια εξόδου, παθητική είσοδος

πότισμα περίπου κάθε 3 μέρες αλλά κάθε φορά ελέγχω σύμφωνα με το βάρος της γλάστρας ή βάζοντας δάχτυλο :biggrin:

λίπασμα βάζω περίπου 1 φορά τη βδομάδα ανα μέσο όρο αλλά κυρίως όποτε δω ότι το φυτό το χρειάζεται (όταν τα φύλλα χάνουν το χρώμα τους) αυτό τον καιρό του δίνω για ανθοφορία με N-P-K 4 6 6

Α! Σημείωση: το φυτό είχε ΠΟΛΛΑ περισσότερα φύλλα αλλά τα μισά είχαν κιτρινίσει απότομα εκείνο το μοιραίο βράδι και τα έκοψα. Μιλάμε φουλ κιτρινίλα έτσι.

Και τώρα προετοιμάστε τα ματάκια σας για τις εκπληκτικές φωτόζ!

Αυτές είναι 3 μέρες πριν:





Αυτές είναι 3 λεπτά πριν (έγιναν πιο καφέ στις άκρες τους οι τριχούλες):






Τι να το κάνω το ρημάδι να το σώσω;
 

herb4

Member
Φιλαράκι εντελώς φιλικά το φυτό σου το έχεις να αργοπεθαίνει.. το θέμα σου είναι η ριζά μέσα στη γλάστρα, το έχεις από τον Οκτώβρη και η γλάστρα σου είναι γλαστρακι δεν μπορεί άλλο να μεγαλώσει και έτσι ζορίστηκε και έχασε τα φύλλα( κ εσύ ποσότητα και δύναμη) ίσως έχει προσβληθεί και από κάνα μύκητα λόγω ασφυξίας του ριζικού σου, το μόνο που μπορείς να κάνεις νομίζω σε αυτή τη φάση είναι να το κάνεις μεταφύτευση σε τουλάχιστον 2-4 φόρες μεγαλύτερη σε μέγεθος γλάστρα γρήγορα!! κ εξέλεξε τη ριζά σου πόσο καθαρή είναι και αφαιρεσαι αν έχει σάπια σημεία η μυριζει σάπιο. αυτά από μένα ίσως υπάρχουν και άλλες απόψεις που θα σε βοηθήσουν αν κ δύσκολα τώρα.. καλή συνέχεια απτά λάθη μας μαθαινουμε
 

Malastoupa

New member
Ξες ποια είναι η πλακα? Το γλαστράκι στη φωτό ΕΙΝΑΙ το μεγαλύτερο γλαστράκι στο οποίο το έκανα μεταμφύτευση!

Λοιπόν το φυτό αρχικά ήτανε σε εκείνα τα μικρά που πουλάνε για να βάλεις σπόρο να μεγαλώσει. Εκεί έμεινε μέχρι πριν λίγες μέρες! Δε το έκανα μεταμφύτευση γιατί απλά το φυτό δεν είχε ποτέ ιδιαίτερη ανάπτυξη, από κάτω δλδ δεν είχε καν ρίζα να φαίνεται. Ε κάποια στιγμή βαρέθηκα να περιμένω να μεγαλώσει κι άλλο οπότε το άλλαξα σε 12/12.

Όταν εκείνο το καταραμένο βράδυ κιτρίνισαν τα φύλλα του αποφάσισα να ελέγξω ρίζα και να το βάλω σε μεγαλύτερη γλάστρα, αλλά ήταν όλα οκ.

Ακόμα δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς έκανα λάθος γιατί σκίστηκα στο διάβασμα. Και ακόμα δε ξέρω τι να κάνω τώρα!
 

Crowmax

Well-known member
Veteran
Τι λιπασματα του εριχνες και ριχνεις τοσο καιρο; Ποια σειρα;
Καθε αρχη και δυσκολη Malastoupa, για 1ο γκροου εισαι αρχηγος...εχω κανει χειροτερα
υπομονη, επιμονη, διάβασμα και καλός σχεδιασμος στο επομενο!
 

theia

Member
min apogoitevese !! alla an den exeis xoro gia to futo min xanakaneis prospathies mesa se komodinakia !! to futo thelei xwro na anapneei oi rizes theloun xwro na aplothoun gia na min trwei h mia tin ali apo to strimogma !! gt dn tha mporei to futo na taistei !! tspa einai para pola annta diavaseis kai ta efarmoseis stin praxei tha xekiniseis na pineis kati kai siga siga grow grow tha blepeis poso kalitera apotelesmata tha exeis !! sto telos tha matheis ma diabazeis ta futa ti theloun k ti zitane !! diabasma kai ipomoni !!
 

Malastoupa

New member
Λοιπόν για λιπάσματα γενικά δεν έβαζα πολύ γνωστά πράγματα γιατί είχα αποφασίσει να στηρίξω την τοπική (επαρχιακή) αγορά και δε βρήκα ονόματα. Πουχου για veg είχα ένα της NUTRIMAX που γράφει ότι είναι για πολλαπλές χρήσεις με N P K 6 5 5. Μετά για flower πήρα ένα για "ανθοφόρα και πράσινα φυτά" που από ότι είδα πριν λίγο παράχθηκε Βουλγαρία. Ντάξει το πιο φτηνό που βρήκα ήταν, 1.65 ευρά, ξεφτίλα. Αυτό έχει N P K 4 6 6.


Αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι παίζει. Έβλεπα microgrows από άλλους και τα ημερολόγια με τις καλλιέργειες και έπαθα πλάκα, οπότε σκέφτηκα νταξ μπορώ και 'γω να το κάνω, γίνεται και μικρό γλαστράκι να έχει.

Σε αυτή τη φάση λέω να πάρω biobiz λιπάσματα από κανένα online μαγαζάκι μπας και συνέλθει το φυτό, τι να πω!
 

orfeas

Active member
Veteran
Μαλαστουπα, αν έγιναν όπως τα περιγράφεις, τότε το σπόρι θα πρέπει να ήταν μάπα! Συμβαίνουν κι αυτά καμιά φορά με τα υβρίδια...

Όσο για τα γλαστράκια, μην είσαι και τόσο σίγουρος ότι φταίνε αυτά, γιατί άμα δεις τι σημεία και τέρατα κάνει ο Waldgeist με 1 λίτρο γλάστρα δεν θα πιστεύεις στα μάτια σου...βέβαια παίζει με διάφορα μαντζούνια...
Τσέκαρε https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=233861&page=67

:tiphat:Ορφέας
 

Malastoupa

New member
Χόλι σιτ! Ντάξει, έχω ελπίδες λοιπόν στο φλώρικο γλαστράκι μου!

Όπως και να' χει πήρα λίπασμα bloom της bio, πεχάμετρο και φύτεψα και ένα καινούριο σπόρο (αλβανό) για τεστ, να δω τι ανάπτυξη θα έχει. Λετ δι γκέιμς μπιγκίν
 

northener

Member
να πω καιγω την γνωμη ετσι για συμμετοχη και ενοειται ενδιαφερον.και την τελeia grow παρεα!!!
αν θες ξεκινα τα λιπασμτα στο flower ...το βιοβιζζ τουλαχτον του αρμοζει calmag...
με μια επσονιτα-dolomita θα εισαι τοπ!!! αν οχι kapoio calmag.
 

northener

Member
Μαλαστουπα, αν έγιναν όπως τα περιγράφεις, τότε το σπόρι θα πρέπει να ήταν μάπα! Συμβαίνουν κι αυτά καμιά φορά με τα υβρίδια...

Όσο για τα γλαστράκια, μην είσαι και τόσο σίγουρος ότι φταίνε αυτά, γιατί άμα δεις τι σημεία και τέρατα κάνει ο Waldgeist με 1 λίτρο γλάστρα δεν θα πιστεύεις στα μάτια σου...βέβαια παίζει με διάφορα μαντζούνια...
Τσέκαρε https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=233861&page=67

:tiphat:Ορφέας

για σου ορφεα...αφτο για τα μικρα γλαστρακια που λες μιπως ισχυει για σατιβες μεγαλη διαρκεια π.χ. μαλαι,παναμα,ζαμ;;
γιατι εχω κανει σε μεγαλυτερη απο 10 λτ ποτ ,alla strain: sativa dominat alla kai indica και δεν ηταν ετσι..αρα μιπως παιζουν και αλλοι παραγοντεσ στραιν..θα τα ξερεις καλυτερα..αν ειναι ενημεροσε ρε μαστορα να βαλω ace multi strain sog se 5 -7lt pot...


a τορα που θυμιθικα μαστροορφεα ebgala ακρη με τις μεταξοτυπιες..ολλα good..τα αναμαινω! να σαι καλα
 

Malastoupa

New member
Northener με μπερδέυεις, το φυτό τρώει λιπάσματα εδώ και μήνες αλλιώς θα τα είχε τινάξει ουουουουου καιρό τώρα
 

Malastoupa

New member
Έκοψα το φυτό σήμερα. Είστε έτοιμοι να δείτε τα σούπερ εκπληκτικά yields;






ΦΑΚ ΓΙΕΑ! Ε;
ε;

Ακόμα δεν έχω καταλάβει τι συμβαίνει. Πήρα και πεχάμετρο και οι τιμές είναι φυσιολογικές. Επίσης ξεκίνησα και ένα καινούριο σποράκι για να δω πως θα τα πάει. Πριν 20 μέρες έσκασε από το χώμα και έτσι είναι σήμερα:



Το έχω στο μπαλκόνι εδώ και 2 μέρες ανάμεσα σε άλλα φυτά γιατί ήθελα να δω αν θα τα πάει καλύτερα με το φως του ήλιου. Παρουσιάζει την ίδια αργή ανάπτυξη που είχε και το άλλο όταν ήτανε μικρό. Οι 2 περιπτώσεις που μένει να τεστάρω για να δω μήπως φταίνε είναι ο υπερβολικός εξαερισμός (2 ανεμιστηράκια σε κομοδινάκι αλλιώς έχουμε υπερθέρμανση) και το άλλο είναι το χώμα. Αφού σκέφτομαι να βάλω ντομάτες στο ίδιο χώμα και στο μπαλκόνι για να δω πως θα αναπτυχθούν. Τέεεελοσπάντων.
 

herb4

Member
ίσως το φυτό που έκοψες να εφτεγε ο φωτισμός σου.... Όσο για το μικρο έξω φαίνεται ότι πεινάει από τα κάτω τα φύλλα έλλειψη Ν, σε αυτό μπορεί να φταις κ εσύ αν ρίχνεις πολύ νερό στο πότισμα ελατοσε την ποσότητα γιατί φαίνεται ότι ξεπλενες το υπόστρωμα σου ακόμα κ τα φύλλα σ δεν δείχνουν ζωηρά! σωστό τώρα που είναι νωρίς γιατί θα σε ταλαιπωρήσει άδικα. Αυτη είναι η δίκη μου γνώμη χωρίς ν είναι τίποτα απόλυτο.
 

Papastroumf

Member
Φίλε δεν υπάρχει περίπτωση ή τα σπόρια φταίνε ή το χώμα σου.Εκτός αν βάζεις λιπάσματα από την αρχή και τα γαμάς την μάνα. Πάρτα από την αρχή.Λοιπόν μία γλαστρούλα 11 λίτρα είναι μια χαρά.Πάρε ένα χώμα αποστειρωμένο από γεωπονικό μαγαζί.Κοίτα να είναι ελαφρύ από θέμα φαγητού και βρες ένα σωστό σποράκι.Το φυτό αν σκάσει σε 20 μέρες θα έπρεπε να ήταν 3-4 φορές σε μέγεθος από αυτό που μας έδειξες. Βγάλτο στον κήπο ή στο μπαλκόνι.Όσες περισσότερες ώρες τόσο το καλύτερο. Εγώ σκέψου το είχα στο παράθυρο 3-4 ώρες και σε 20 μέρες είχε γίνει πολύ καλό ρε φίλε(Αυτό στο grow που ήταν στην μέση το 5ο που τελικά απεβίωσε λόγω συνθηκών).
 

Lobri

Member
Μαλαστούπα, οι 6 CFL που έχεις τι θερμοκρασία χρώματος έχουν? Γιατί αν θυμάμαι καλά αυτές με 2700Κ(θερμό φως) είναι για ανθοφορία και οι 5400Κ-6500Κ(ψυχρό φως) είναι για την ανάπτυξη. Σε τι πρόγραμμα τις έχεις?
 

Malastoupa

New member
Τελικά αυτό στο μπαλκόνι το πέταξα, είχε επίσης πολύυυυ αργή ανάπτυξη και επίσης βγήκε αρσενικό. Αυτός ο σπόρος ήταν της πιάτσας, ο άλλος ήταν από Nirvana, και οι 2 παρουσίασαν αργή ανάπτυξη άρα αυτό που μένει να φταίει είναι το χώμα.

Τα φυλλαράκια τα κάτω από τις πρώτες 2-3 μέρες ήταν κίτρινα, δεν έριξα σταγόνα λίπασμα και το πότισμα ήτανε με ψεκαστήρι κάθε 3 μέρες. Τι να πω!

Οι λάμπες ήτανε θερμού χρώματος κατα τη διάρκεια ανθοφορίας και ψυχρού πριν από αυτό.

Θα δοκιμάσω άλλο χωματάκι αλλά από Οκτώβρη πλέον μου φαίνεται
 

Latest posts

Latest posts

Top