What's new

Thread concurs 2018: inscrieri, discutii si comentarii

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Am deschis acest thread pentru toti cei care vor sa participe la un eventual concurs pe forum anul asta.
De la fiecare dintre voi astept detalii, legate de cand puteti incepe, ce reguli credeti ca ar trebui sa punem de data aceasta, si mai ales promisiuni legate de cat de seriosi veti fi in abordarea acestui concurs pana la final (asta pentru ca si asa suntem putini si daca ne mai imputinam si pe parcurs ca data trecuta, se va castiga prin default ceea ce e stupid).
Pentru comparatii, idei si comentarii, adaug regulile ce s-au folosit data trecuta, in urma cu 5 ani.
Hai sa vedem care mai doreste, care mai pofteste!

Sa-i dam drumul!
Pe baza la ce s-a discutat pe forum si pe chat, s-a decis sa incepem intrecerea ACUM. Pentru cei ce nu sunt inca pregatiti mai exista posibilitatea de a se inscrie peste 2 saptamani, pe 13 FEB '13.

Regulament:

1. Se accepta plante din samanta (auto/ regular / fem).
1a. Se accepta si clone, dar perioada maxima permisa pana la recolta va fi redusa cu 3 saptamani fata plantele din seminte, perioada ce incepe din momentul in care clona are radacini si este transplantata in mediul de crestere.
1b. Inflorirea poate incepe oricand, atat timp cat recolta se face in timp util. Inflorirea direct dupa germinare este permisa.
2. Volumul recipientului in care va fi crescuta planta nu trebuie sa depaseasca 5 Litri. Daca exista dubii se pot cere poze cu planta in recipient si o unitate de comparatie prezenta langa recipient. (rigla, ruleta sau alte obiecte cu dimensiuni fixe)
3. Indica sau Sativa sau un cross la alegere.
4. Radacinile nu pot depasi spatiul recipientului de crestere.
5. ~3 luni pana la final (recoltare) - 1 Mai '13 pentru plante din seminte. (15 Mai '13 pentru late entries)
5a. ~2 luni si o saptamana (pana la recoltare) - 10 Aprilie '13 pentru clone. (24 Aprilie '13 pentru late entries)
6. Se accepta orice mediu de crestere, atat timp cat acest mediu se regaseste in intregime intr-un recipient acceptat. (max. 5L)
7. Se vor posta update-uri saptamanale cu poza/poze.
7a. Fiecare update trebuie sa contina fiecare planta inscrisa in concurs, dintr-un unghi si de la o distanta potrivita pentru a confirma ca se afla intr-un recipient acceptat.
8. Votul final se va realiza printr-un thread pe sectiunea RO a forumului, cu voturile la vedere. (vot transparent). Pentru a evita voturi multiple, se vor accepta doar voturile provenite de la utilizatori cu vechime mai mare de 3 luni.

Scuzati marele bloc de reguli, dar e mai bine sa fie decat sa apara ne intelegeri.
Primul update va fi in momentul germinarii, update in cadrul caruia va rog sa scrieti data cand ati inceput, genetica folosita (daca se stie) si sa atasati orice poza din timpul procesului de germinare (sau o poza cu clonele). Se accepta un numar nelimitat de plante din samanta/clone sau din ambele pentru fiecare utilizator, atat timp cat plantele apar la fiecare update.
Evitati offtopicul pe acest thread.

Succes si .. la treaba! Sa-i dam drumul!
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Si sa spargem gheata ! Eu sunt primul care mă bag!

L.E.: Hai mai cu tupeu!! Mana sus!!
 
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Si eu ma bag, si legat de reguli, cred ca putem umbla la limitarea marimii ghiveciului, si timpul total. Cred ca 4 luni e suficient, dar putem mari la 4.5-5 luni daca sunt persoane care vor sa se bage cu sative. Numarul de plante propun sa fie tot nelimitat, atat timp cat la final se alege una pentru votare, si neaparat aceea planta trebuie sa apara in toate updateurile de pana atunci. Updateurile sa fie la 1 saptamana, maxim 2, iar cine atinge 3 saptamani fara update sa fie descalificat. Altceva, nu stiu, discutati! Vreau sa vad ca exista interes. Deci.. idei? Intrebari? Inscrieri?
 

fenomeno_djo

Active member
Ok, atunci incep de pe-acum sa-mi fac niste conturi sa aiba 3 luni vechime :laughing:

Cat despre rezultate, votantii vor vota pe masura placului lor, nu ? Nu propuneti niste criterii de crestere, indreptate spre estetica sau forma sau yield ?
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Am mai putea spre exemplu să punem o perioadă fixa de vegetație! Dacă cineva vrea ! E numai o idee! Ce ziceți voi!?

L.E.: eu acum lucrez la panoul de lumină dacă pot spune așa!
Poze am să pun mai târziu !
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
si dupa ce faci cu aia care vor sa puna auto?
Bine, pana una alta.. vorbim singuri! :joint:

Ok, atunci incep de pe-acum sa-mi fac niste conturi sa aiba 3 luni vechime :laughing:

Cat despre rezultate, votantii vor vota pe masura placului lor, nu ? Nu propuneti niste criterii de crestere, indreptate spre estetica sau forma sau yield ?

Pai cred ca fiecare se va stradui sa faca treaba cat mai bine si cei ce vor vota vor vota pe baza la ce vad in update-uri si pozele de la final. Altfel nu vad cum ne-am putea masura sabiile prin internet. :laughing:
 
Last edited:

VanLife

Member
Am mai putea spre exemplu să punem o perioadă fixa de vegetație! Dacă cineva vrea ! E numai o idee! Ce ziceți voi!?

L.E.: eu acum lucrez la panoul de lumină dacă pot spune așa!
Poze am să pun mai târziu !

Asta ar insemna ca acest concurs este doar pentru indoor?

In acest caz, nu am putea face 2 categorii ? cu schedule diferit?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
noi nu avem destui de un indoor momentan, daca s-or strange suficienti de un out poate facem ceva atunci cand va fi cazul.
 
se pare ca nu facem nici un concurs..poate daca deschidem threadul si incepem sar mai multi..Am pus la germinat niste seminte regular de pakistan chitral kush ,ma cam preseaza timpul nu stiu daca o sa ma pot baga in concurs mai tarziu.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
threadul e deschis, pana acum pare ca nu se face nici un concurs.. dar vedem care mai apare, care nu..

le: eu la threadul asta ma refeream ca e deschis, daca nu vin aici sa zica macar ca vor sa participe nu cred ca ne putem astepta prin minune sa o faca mai tarziu. Si nu se poate incepe ceva fara reguli, care trebuie sa le decida cei implicati in cazul asta.. dar pana acum suntem 2 sau 3 si nu am decis nimic, ca nu avem cu cine. Parca eram macar 5!!
 
haideti ba ,chiar daca e primul grow nu tre sa stii mare lucru despre crescut ,un incepator poate da clasa linistit la unu ce o facut 2,3 growuri.Era un baiat aici care zicea ca el nua a mai avut noroc plante ca cele din primul grow
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Norocul începătorului se zice! Deocamdată suntem 3 , explo eu si tu cristocele! Narcox vad ca nu vrea să intre în joc! Si sa începem așa nu are nici un rost , unde e farmecul? Si sa câștigi din cauza ca restul a renunțat e stupid!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Am deschis acest thread pentru toti cei care vor sa participe la un eventual concurs pe forum anul asta.
De la fiecare dintre voi astept detalii, legate de cand puteti incepe, ce reguli credeti ca ar trebui sa punem de data aceasta, si mai ales promisiuni legate de cat de seriosi veti fi in abordarea acestui concurs pana la final (asta pentru ca si asa suntem putini si daca ne mai imputinam si pe parcurs ca data trecuta, se va castiga prin default ceea ce e stupid)

Ce ma bucur ca toata lumea a citit atent primul post. :comfort:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Apai nu mai ma agit pentru nici un concurs. Sa va strangeti voi, hotarati, si apoi va ajut cu ce e nevoie legat de organizare.
 

narcox

Member
Norocul începătorului se zice! Deocamdată suntem 3 , explo eu si tu cristocele! Narcox vad ca nu vrea să intre în joc! Si sa începem așa nu are nici un rost , unde e farmecul? Si sa câștigi din cauza ca restul a renunțat e stupid!

Ma bag si eu man . Dacă suntem 4 avem primele 3 locuri si mențiune :laughing:
Ps : Chiar vorbesc serios, sunt la munca , sunt ok
 
hai sa face un thread ,,Promo concurs 2018'' iar concursul real incepe cand e gata promoul asa mai are timp lumea sa se planifice mai apar useri noi,ne jucam umpic chiar daca suntem 4sau 5.Mainile is ridicate care vrem sa ne bagam,cezici explo faci threadu?reguli ne bagam fiecare cu ce avem doar e promo si ne alegem o planta din cate vreti voi sa germinati .hai sa ne hotaram cat veg le dam si dupa cat timp alegem planta care intra in promo.
 

Latest posts

Latest posts

Top