What's new

Super Lemon Haze, Trainwreck, Money Maker

Crowmax

Well-known member
Veteran
Γεια σας αλάνια
Ειπα να ξεκινήσω ξανα ενα μικρό ημερολόγιο καλιέργειας

Το σεταπ μέχρι στιγμής είναι μια λάμπα 200w fluro, μετα βλέποντας και κανοντας, αλλα σιγουρα μια λαμπα 600βαττ νατρίου
Σε DWC θα γίνουν τα μωρά, υδροπονία δλδ. Το σύστημα ειναι πολύ απλό, ένας κουβάς και μια αεραντλία με αεροπετρες μέσα στο κουβά. Τα λιπάσματα και το νερο μεσα σε αυτό το κουβα.

Τα στραιν ειναι Super Lemon Haze, Trainwreck, Money Maker, όλα από greenhouse. Δεν ειμαι φανboy τους :D αλλα το SLH τους είναι πολυ ωραίο οπότε είπα να αγορασω από το μαγαζί τους. Έτσι επιλέχτηκε και το trainwreck για να μην αγοράσω από άλλο μαγαζι. Το μονευ μακερ ήταν freebie...


Ειναι 4 σπόρια SLH, 2 Train και 2 money
σε ξενερωτη φάση ακομα οκ αλλα σε κανα μηνα αρχίζουν τα ενδιαφέροντα
 

bazz

Member
Καλή αρχή crowmax.... Τα καλυτερα εύχομαι... Να παρει λιγο ζωη το φόρουμ!!!!
 

Papastroumf

Member
Καλή αρχή Crow.Πιστεύω οτι θα τα καταφέρεις άνετα χωρίς πολλά πολλά. :biggrin: :biggrin:
 

bazz

Member
Τι λένε αυτες οι τρομπες crowmax??? κανουν φασαρία;; Πρώτη φορα τις δουλεύεις;;
 

bougatsas

New member
Καλησπερα και καλη αρχη crowmax ευχομαι να εχεις μια εξαιρετικη σοδεια! Μαγκες θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Εσεις σε περιπτωση root slime σε dwc τι προτεινετε?

:smoker:
 

northener

Member
καλη αρχη crowmax..!!!(*_**)
επειδη ειπες ποιο πανω θα παρεις 600 νατριου θα ηθελα να ρωτισω: σε τι τεντ & με τι εξαερισμους θα την δουλεψεις...
εχω 400 hps αλλα δεν με φτανει η φου...οποτε λεω να παω και εγω σε 600:
το τεντ 1*1*2,canfan 350m3/h,carbon filter 340,και 3 ανεμηστηρες για εισαγωγη..
σαν ποιο εμπειρος τι λες;;;αν παρω ενα λυματεκ 600 θα χρειαστει να προσθεσω extra εξαερισμους για θερμοκρασιες και οσμες;;(και εκτος αφτου ποσο διαφοραστην δεη (στο περιπου) εχει η 400 με 600 κανα 40-50 ευρω

εκτος αφτου εχω ενα φιλαρακι που εχει ενα led αστιρ helios 64 και το δινει γιατι με το που ειδει τι δουλια που κανει η 400 hps ξενεροσε....
γιατι το λεω.εεεεεεε'''''αν ειναι να το αγορασω γιατι ρωτισα και με ειπαν αντιστιχει ενα 64 αστιρ σε 150 watt hps.οποτε 400+150=550 watt..σχεδον 600watt και οχι ανοδο θερμοκρασιας και και αλλα εξοδα..βεβαια 200 ευρα θα τοπαρω..μια η αλλη..τι λεται;;;
 

Crowmax

Well-known member
Veteran
Παιδια ευχαριστώ όλους για τις ευχες ειμαι σιγουρος θα φερουν και τυχη στο γκρόου.. (παντα χρειάζετε) :D


@Bazz τις αεραντλιες τις έχω καιρο, σίγουρα έχουν 6+ γκροου στην πλάτη τους. Στην αρχή ήταν πιο αθόρυβες, τωρα κανουν λιγάκι θόρυβο παραπάνω. Το δωμάτιο το έστησα λιγο στα γρήγορα γιατι οι υποχρεώσεις τρέχουν... σε λιγο καιρο θα βάλω μια πετσετούλα απο κάτω από την αντλία για μειωση κραδασμών κανει καλή δουλεια και γίνονται πιο αθόρυβες... άλλη λύση επισης είναι να της κρεμάσω με κάποιο έλασμα στον αερα... πχ με χταπόδι για μηχανακι, δεν ακούγονται σχεδον καθόλου έτσι.


@bougatsas για το ροοτ slime υπάρχει καλή λύση και λέγετε beneficial microbes. Αν ψάξεις θα βρεις έχουμε κάνει και παλαιότερα την συζητηση περι των μικροβιων που ''τρώνε'' το root slime :)
Δες λιγο εδω πχ,... υπαρχουν και αλλα ποστ αν ψαξεις ιδιως και στα αγγλικα φορουμ
https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=294574
κ
https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=286309
Οτι απορια εχεις πες μας σε αλλο thread καλυτερα για να το δουν ολοι


@northener το γκρόου μάλλον θα γίνει σε ''ανοιχτό χώρο'' σε όλο το δωμάτιο χύμα δηλαδη. Θα χρησιμοποιήσω μόνο τον σκελετό από τις τέντες για στήριξη της/των λαπτήρων.
Η 600αρα στον χωρο που λες 1χ1χ2 κάνει, απλα έχε καλο εξαερισμο 350m3/h που λες ενταξει θα είναι μέχρι να πιάσουν οι ζέστες... αν τα δεις σκούρα με θερμοκρασιες (ισως αρχες Ιουνιου) , βρες τρόπο να διώχνεις τον αερα εξω απο τον χώρο/δωμάτιο που τα εχεις. Χωμα η υδροπονια θα ειναι τα φυτα;
lumated πολυ ακριβοι παντος... αξιζουν τα λεφτα τους;
Για ΔΕΗ δεν γνωριζω δυχτηχως... θες ποσο χρεώνουν την kilowatt ωρα.. η να σου πουν τα παιδια
 

bougatsas

New member
Crowmax ευχαριστω για τα λινκ μιας και ειμαι νεος εδω να δω και παλαιοτερα θρεντς! Ειχα δοκιμασει αρχικα να φτιαξω heisenberg tea αλλα απετυχε παταγωδως καθως η γλιτσα πολλαπλασιαζοταν αντι να υποχωρει. Τωρα συνδιαζω sensizym Με voodoo juice τα οποια την κρατανε μεν αρκετα περιορισμενη αλλα δεν εξαφανιζεται. Μαλλον επρεπε να ειχα προτιμησει ταραντουλα και πιρανχα... Τωρα δοκιμαζω σε ενα αλλο φυτο διαλυμα με συγκεκριμενη δοση χλωρινης ωστε να γινει τελειως ανοργανο.

Μεχρι τοτε, βιβες μαγκεεεεεες!
 

bazz

Member
Εχω τις αλλες που ειναι με το σίδερο απέξω, δεν μπορεις να φανταστείς τι φασαρία γίνετε.

Εχεις παρατηρήσει να εχουν πέσει σε απόδοση;;;

Παρε καλώδιο ή εκείνο το σύρμα που δένουμε τα φυτά και κρέμασε το. Αν και αυτες που εχω δεν μασάνε απο τετοια κόλπα...
 

orfeas

Active member
Veteran
Κόραξ, δε σου λέω τίποτα, θα περιμένω αργότερα...:biggrin:

Για το φωτισμό και για σας που τραβιέστε μέσα, αναρωτιέμαι γιατί δεν πάτε στις CMH που απ' ό,τι διαβάζω χτυπιούνται με τα λεντ...

Ο Waldgeist τις χρησιμοποιεί και μάλιστα κάπου είχε αναλύσει και τα συν τους αλλά δεν θυμάμαι που...

:tiphat:Ορφέας
 

Crowmax

Well-known member
Veteran
Γεια σου Ορφέα... να χώσω και άλλα λεφτα για εξοπλισμο λίγο δύσκολο :(

Bazz ενας φίλος έχει σαν τις δικιές σου και τις κρεμάει με σχοινια και λάστιχα κτλ. Λέει οτι κάνει καλή δουλεια.
Δεν εχω παρατηρήσει να πέσουν σε απόδοση αλλα και να επεφτε δεν νομιζω να το καταλάβαινα και εύκολα εκτός αν ηταν φως φανάρι...




1 εβδομάδα και 1 μέρα μετα, ακόμα με ρυθμούς χελώνας πάνε τα μωρά... ανντττεεεε και δεν έχουμε παπα ούτε για δείγμα :(

τους άρχισα και χθες λιπάσματα... οτι βρήκα από την προηγούμενη σεζον... ελάχιστο GHE Micro και Bloom (3ml/10lt Νερού)

 
Last edited:

northener

Member
crowmax πως πανε τα φυτα σου φιλε;;
απο φιλο που ειδα grow με lumatek600 και ρεφλεκτορα αντζουστ φυσαει....(απο οτι λεει για το ρεφλεκτορα η εταιρια 50% πανω αυξηση αντανακλασης...οταν το ειχαμαι δει ειπαμαι προλογο πουλανε...αλλα οχι ...)))γιαφτο ξεσικωθικα για αλλαγες...
orfea kana link απο Waldgeist-cmh..
στο μεταξι περιμενω το harvest για να αγορασω τι μεταξοτυπιες μαστορα-ορφεα!!!!
και να σε ρωτισω εσενα στα ελληνικα εδω ορφεα ..το malawi του ασου εχει μοβ φενοτυτο;;;
 

vana g vana

New member
crowmax πως πανε τα φυτα σου φιλε;;
απο φιλο που ειδα grow με lumatek600 και ρεφλεκτορα αντζουστ φυσαει....(απο οτι λεει για το ρεφλεκτορα η εταιρια 50% πανω αυξηση αντανακλασης...οταν το ειχαμαι δει ειπαμαι προλογο πουλανε...αλλα οχι ...)))γιαφτο ξεσικωθικα για αλλαγες...
orfea kana link απο Waldgeist-cmh..
στο μεταξι περιμενω το harvest για να αγορασω τι μεταξοτυπιες μαστορα-ορφεα!!!!
και να σε ρωτισω εσενα στα ελληνικα εδω ορφεα ..το malawi του ασου εχει μοβ φενοτυτο;;;

ναι εχει αλλα ειναι πολυ σπανιος να τον πετυχεις ,5% απ οτι λεει ο μπουμπυ του ασσου
 

Crowmax

Well-known member
Veteran
Γεια σας αλανια μου
Λογο υποχρεώσεων δεν κατάφερα να κρατήσω σωστά το ημερολόγιο, και η αλήθεια ειναι τα μωράκια ειναι ψιλο παρατημένα , πηγαίνω 1 φορά τις 7-10 μέρες για να αλλάξω νερά και φεύγω.

Τώρα είμαστε στις περίπου 40 μέρες άνθισης...τέλη Ιουλίου θελω να έχω κόψει.

Ειμαι πολύ ευχαριστημένος όπως πάνε, παρόλο που δεν τα προσέχει κανείς τα άτιμα ζούνε... αν βγάλει 300γρ θα είναι καλά μέχρι το Σεπτέμβριο


Ειναι και λιγο αχταρμάς οι φώτο, αριστερά είναι τα λεμόνια και δεξιά τα trainwreck + moneymaker




Καλο καλοκαίρι σε όλους όσους φύγουν
 
Last edited:

Latest posts

Latest posts

Top