What's new

άσπρισμα στις κορυφές

Booker

Member
άσπρισμα στις κορυφές

Γεια σας παιδιά μετά από καιρό. Τρέχω ένα grow με ένα Critical Kush και ένα Bluberry. Είναι στην 7 βδομάδα ανθοφορίας η απόσταση από το τζάμι του cooltube είναι 20-30cm και οι θερμοκρασίες 23-28.
Κάποιες φούντες στην κορυφή έχουν αρχίσει να ασπρίζουν λες και έπεσε χλωρίνη. Το είχα πάθει και παλιότερα και τότε υπέθεσα ότι πιθανόν να ήταν η κοντινή απόσταση του φυτού στο τζάμι του cooltube, μιάς που ήταν όντως οι πιο κοντινές φούντες. Τώρα όμως δεν άσπρισαν οι πιο κοντινές φούντες στο τζάμι, αλλά μια εδώ και μια εκεί, 3 κορυφές στο σύνολο. Επίσης μου φαίνεται παράξενο να συμβαίνει αυτό με λάμπα 400Hps αφού παλιότερα με 600hps, με μικρότερη απόσταση φυτού από το τζάμι του cooltube και με μεγαλύτερες θερμοκρασίες στο room δεν αντιμετώπισα ποτέ κάτι τέτοιο. Τι λέτε για αυτό?
 

ironagxos

Member
καλησπερες booker!!!χρονια πολλα !!
η λαμπα βγαζει ζεστη στην αποσταση που την εχεις;;καμια photo αν ηταν ευκολο θα βοηθουσε...
το εψαξες το φυτο,στους παπαδες για καμια κολομουχλα τιποτα;;;γιατι ενα φιλαρακι πριν κανα 2ημερο ετσι την πατησε αλλα εφτυχως κατι εσωσε και πηρε...υγρασια εχεις;;;
 

Booker

Member
Μια μικρή ζέστη την νιώθεις στο χέρι, αλλά υπάρχουν και πιο ζεστές φούντες που είναι οκ. Βοτρύτης σίγουρα δεν είναι.
 

ganja_hasi

natural mystic
ICMag Donor
Veteran
το φαινόμενο ονομάζεται Λεύκανση και προκαλείται από το πολύ φως ή/και υπέρμετρη δόση P/K
:smokey:
 

ironagxos

Member
ποσα watt/m2 δουλευεις bοοκερ;;
εγω που σκεφτομαι να εχω 600hps+1*64 ασιρ helios σε 1*1*2 tent Μιπως ειναι πολυ ganja;;;
 

ganja_hasi

natural mystic
ICMag Donor
Veteran
καλησπέρα αΐρον,
τι να σου πω φίλε, εν προκειμένω δεν υπάρχει κάνονας άλλα εξαίρεση του κανόνα.
κανε τη δοκιμή και θα καταλάβεις/δεις αν την παλεύουν τα κοράσια σου.

:smokey:
 

Booker

Member
Ganja νομίζω ότι παίζουν και τα δυο στην περίπτωσή μου, με κύριο λόγω το P/K, αφού τάισα τις κυρίες με green sentation plagron που έχει μπόλικο κάλιο και φώσφορο. Πρώτη φορά το έριξα, πρώτη φορά άσπρισα. thanks για την άμεση απάντηση.
Ιρον για το δικό σου χώρο σου κανει και 400 και 600 hps.
To 1*64 τι είναι πανελάκι led?
 

theia

Member
ποσα watt/m2 δουλευεις bοοκερ;;
εγω που σκεφτομαι να εχω 600hps+1*64 ασιρ helios σε 1*1*2 tent Μιπως ειναι πολυ ganja;;;

poli kala eisai...egw epe3a fetos se 1x1x2 860watt file mou kai eida prokopi megali !!
 
Top