What's new

Pune o intrebare,primeste un raspuns

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Nu am de gand sa le dau deloc nutrienti in perioada de vegetatie.Cand implinesc 10 zile le voi muta intr-un amestec de nisip,pamant si probabil polistiren, in vase de aproximativ 1,75 l iar ciclul de lumina va fi de atunci 12/12. Odata cu mutarea lor voi adauga un bec de 30w si in cele din urma inca 75. O sa ajung in final la un total de 225w din care 100 lumina rece, 125 lumina calda.
Faptul ca lumina afecteaza radacinile e un lucru pe care l-am invatat de mult, din proprie "neexperienta". Nu am gasit din prima pahare potrivite si am decis sa le cumpar totusi pe-astea...O sa le invelesc in staniol in momentul in care observ prima radacina ce a atins paharul.
As spune ca in preajma aniversari a 30 de zile de cand s-au nascut isi vor arata si sexul.Gresesc?
Un total de aproximativ 75 de zile de la samanta la harvest (sunt destul de sigur ca strainurile sunt predominant indica) e un vis frumos sau e realizabil?
Le pot uda timp de doua, trei zile cu apa distilata sa curat putin pamantul de nutrientii in exces?

Va multumesc mult domnilor!:tiphat:


Care e treaba cu polistirenul ? Aici ne-ai blocat total - confunzi cumva perlitul cu bobitele de polistiren ? Nu vad nici o logica pentru care ai baga in pamant niste material plastic nedegradabil, dar poate ca ai motivele tale. Daca folosesti pamant din comert, toate sortimentele au deja nisip adaugat si pot fi folosite ca atare. Inca o data tin sa subliniez ca pe piata romaneasca, de cele mai multe ori pretul unui pamant reflecta si calitatea lui (chiar daca nu se aplica la toate sortimentele).

Sexul si-l vor arata atunci cand vor fi suficient de mature: masculii mai devreme cu 1-2 saptamani, femelele un pic mai tarziu. Nu e batut in cuie, dar intradevar te poti astepta la primele semne de flower dupa primele 4-5 saptamani de vegetatie. Probabil ca perioada se va scurta daca le treci mai repede pe 12/12, dar nu cu mult (majoritatea strainurilor isi incep inflorirea cam dupa 2 saptamani de 12/12).

75 de zile din samanta la harvest ? Doar in visele cu zane ! :biggrin:

Nu trebuie sa le faci nimic acum cand sunt mici, doar sa le privesti crescand. Daca pamantul este prea bogat in nutrienti (iar Florasol este) efectul poate fi o stagnare a cresterii la inceput - ai grija sa nu le dai prea multa apa acum pentru ca asta o sa le tina si mai mult in loc. Mai bine sa aiba mai putina apa si sa vezi ca cersesc (simti asta cantarind paharul in mana, observand cum se desprinde pamantul de peretii paharului si nu in ultimul rand observand frunzele pleostite).

Nu uita ca o temperatura in exces la nivelul radacinilor poate accentua tendintele de hermafrodism . Asta e motivul pentru care ti-am recomandat sa bagi paharele in nisip umed (ca sa le ti mai reci).

Asa cum le-am spus mai multor incepatori care ne-au cerut sfatul, cel mai mult ai acum nevoie de rabdare. Multa rabdare.

:tiphat:
 

coolbud

puffin' the herb
Noroc cu hemp ca este baiat de treaba si te invata sa cresti iarba gigele ca tu....in plop.mai faci si pe filozoful pe aici si o dai si-n bara.TIPIC~
 

Gigel2

Member
Noroc cu hemp ca este baiat de treaba si te invata sa cresti iarba gigele ca tu....in plop.mai faci si pe filozoful pe aici si o dai si-n bara.TIPIC
Da man,hemp este chiar baiat de treaba dar cu tine nu inteleg care e treaba. Nu ai altceva mai bun de facut decat sa fii hater pe-aici? Poate eu fac pe filosoful...dar tu, in mod cert, nu doar faci pe taranul; tu esti unul autentic, TIPIC~
Fix romanul de rahat din cauza caruia majoritatea lucrurilor merg cum merg. Fix omul patetic cu o droaie de frustrari si cu o mana pe oua. Abtine-te fram ca nu esti asa important cum iti spune doar oglinda.
Filozof, fiozof dar mai da-te-n spre slitu meu de magar ragusit.
 

Gigel2

Member
Polistirenul m-am gandit ca ar fi util in vederea obtinerii unui sol cat mai bine aerisit. Stiu ca nu are nici pe departe proprietatile perlitei dar am vazut multe ghivece pe la diverse "gospodine" care aveau, in amestec cu pamant, polistiren...
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Gigele ma tot uitam la pozele cu frigiderul tau si ma gandesc ca ai putea sa-l faci chiar foarte stealth si silentios, daca bagi partea de filtrare jos, in compartimentul din spate, unde statea inainte compresorul, incat sa-l poti lasa intr-un colt fara sa bata la ochi.

Dar grija mare cu rugina aia, ar fi bine sa dai cu niste grund si cu niste vopsea, ca o sa tot umbli cu umezeala pe acolo si daca mai mananca mult rugina din tabla o sa iasa lumina pe ici si pe colo.

Inca o sugestie ar fi sa folosesti o bucata de geam , cat toata suprafata interioara a frigiderului, cu care sa separi becurile de plante, in caz ca temperatura la nivelul lor creste prea mult. O sa te ajute cu cel putin 2-3 grade, daca nu si mai mult. Il poti inchide etans chiar , total separat de spatiul de crestere, cu ventilatie separata (doar pentru racire, aerul ala nu mai trebuie filtrat).

Chiar daca il ti in locuri unde nu ajunge nimeni la el, un sistem de inchidere (chiar si un lacat) nu ar strica, in caz ca din intamplare da cineva peste el si vrea sa arunce un ochi inauntru. Better safe than sorry !
 

fenomeno_djo

Well-known member
Veteran
Da man,hemp este chiar baiat de treaba dar cu tine nu inteleg care e treaba. Nu ai altceva mai bun de facut decat sa fii hater pe-aici? Poate eu fac pe filosoful...dar tu, in mod cert, nu doar faci pe taranul; tu esti unul autentic, TIPIC~
Fix romanul de rahat din cauza caruia majoritatea lucrurilor merg cum merg. Fix omul patetic cu o droaie de frustrari si cu o mana pe oua. Abtine-te fram ca nu esti asa important cum iti spune doar oglinda.
Filozof, fiozof dar mai da-te-n spre slitu meu de magar ragusit.

Cred ca si tu ar mai trebui sa te uiti peste ce scrii. Nu degeaba s-a luat cb de tampeniile pe care le-ai scris, einstein! It's "cool love" :laughing:
 

lovepotion

Member
Salutare,

O solutie de curatare a growroom-ului dupa o infestatie cu spidermites? Am vazut ca multi folosesc clor cu apa sau alte solutii, totusi parerile sunt impartite .. cine s-a lovit de asa ceva cum a reusit sa scape de nenorocitii astia? :tiphat:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
stai man.. el vrea sa curete dupa infestatie, nu infestatia propriuzisa. plus ca na, e mai greu cu comandatul de gargarite in romania iarna, daca nu cumva stii tu o sursa interna.
 

Drackon

Active member
Noroc fratilor! Am si eu o intrebare, sau mai bine zis o nelamurire. EC meter-ul masoara concentratia de saruri minerale din sol, sau n-am inteles eu bine?
 

lovepotion

Member
Noroc fratilor! Am si eu o intrebare, sau mai bine zis o nelamurire. EC meter-ul masoara concentratia de saruri minerale din sol, sau n-am inteles eu bine?

Salut,

EC meter-ul masoara conductivitatea electrica, cu cat ai mai multe saruri in sol EC-ul va fi mai ridicat.
 

cmnbs

Active member
Salut.
Imi poate da cineva un sfat cum as putea sa atarn de tavanul unei debarale cooltube-ul si ansamblul de evacuare(tubulatura,extractor respectiv filtru)?
 

Latest posts

Latest posts

Top