What's new

Πρώτο grow με NL auto - Συμβουλές!

NLfanatic

Member
καλυτερα θα ηταν να επαιρνες ενα χωμα all mix για αρχη κ λιπασματα μπιο μπιζζ γκροου κ μπλουμ....για να μην πολυασχολεισε... λιγο φαγακι στα τελειωματα κ κοψιμο

τυρφη κ περλιτη σε 50/50 θα πρεπει να ποτισεις περισοτερες φορες κ με περισοτερα λιπασματα...δλδ αν ενα γκροου απο την αρχη μεχρι το τελος ειναι 30-40 ποτισματα με all mix. με τυρ/περ θα ποτισεις 50 φορες(πχ)...μεγαλυτερες αποδοσεις αλλα θελει μεγαλυτερο ελεγχο πανω στο φυτο,κομματακι δυσκολο για αρχαριο αλλα παλι οι εξαιρεσης επιβεβαιωνουν τον κανονα

τα λιπασματα σου νομιζω ειναι καπος....
αλλα καλυτερα να σου πει καποιος που ξερει

Το να ποτίζω πιο συχνά και να ελέγχω περισσότερες φορές το φυτό είναι κάτι που το θέλω..

Μαζοχισμός θα μου πείς αλλά πιστεύω μόνο έτσι μαθαίνεις..

Επειδή πρωτού παραγγείλω τα αυτόματα θα παίξω με κάτι σπόρια που έχω απο αλβανικά, είναι τα τέλεια test subjects :dance013:

Άλλωστε δεν είναι μόνο το να βγάλω και να πιώ, αλλά να μάθω και να γίνω καλύτερος!
 

Papastroumf

Member
Τα λιπάσματα που πήρες είναι σε μορφή σκόνης ή υγρού? Αυτό που θα σου πω είναι να προσέχεις πάρα πολύ τις δοσολογίες σου γιατί η περιεκτικότητα του κάθε στοιχείου είναι μεγάλη και μπορεί να σου αποβεί μοιραίο. Επίσης θα σου πω οτι τα αλβανικά γενετικά είναι πιο ανθεκτικά σε κακές συνθήκες σε σχέση με τα υπόλοιπα.Οπότε πρόσεχε πως θα θέσεις τα στάνταρ σου και επηρεάσει επόμενα grow.Για παράδειγμα αν δίνεις μία ποσότητα χ στα αλβανικά φυτά σου στα άλλα δώσε χ-2. Για μένα η αναλογία τύρφη/περλίτη 70-30 μου ακούγεται πιο νορμάλ αλλά εσύ οδηγάς φίλε. Όσο για το root juice που είπε ο @glalizas έχει πολύ δίκιο η οποιοδήποτε αντίστοιχο σκεύασμα.
 

NLfanatic

Member
Papastroumf τα λιπάσματα είναι σε σκόνη.
Αυτό για τους Αλβανούς οτι είναι πιο ανθεκτικά το ξέρω, σε ευχαριστώ!
Τώρα για την τύρφη και τον περλίτη, ακόμα δεν τα ανέμειξα, θα τα δώ!
Όσο για το root juice και αυτό θα μπεί στο πρόγραμμα των αγορών!

Σας ευχαριστώ για τις ιδέες & προτάσεις.. Να δούμε, έχουμε πολύ δρόμο ακόμα μπροστά μας!
 
Top