What's new

Πρώτο grow με NL auto - Συμβουλές!

NLfanatic

Member
Πρώτο grow με NL auto - Συμβουλές!

Καλησπέρα παιδιά.
Για να μην μακρυγορώ, εδώ και καιρό σκέφτομαι να ξεκινήσω δικό μου grow αφενός γιατί βαρέθηκα να ψωνίζω κιούσπες και αφ' ετέρου θέλω να κόψω τα νταλαβέρια με ύποπτες μούρες.

Τον χώρο θα τον φτιάξω μόνος μου (ξύλινη κατασκευη με 0.80 πλάτος, 0.54 μήκος και 1 μέτρο ύψος).
Έχω παραγγείλει 1 μεγάλο fan 12cm με 95CFM για παθητική εισαγωγή.

Αγόρασα 50 LED των 3W Full Spectrum τα οποία θα τοποθετηθούν σε ψύκτρες.
Επίσης, στα LED θα βάλω reflectors 60 μοιρών για καλύτερη συγκεντρωση της δέσμης γιατί χωρίς reflector χτυπάνε σε 120 μοίρες και το θεωρώ χάσιμο ενέργειας.

Μέσα στον χώρο θα έχω περιστρεφόμενο ανεμιστήρα-κολώνα (κάθετος) για καλύτερη ροή του αέρα, καθώς επίσης θα επενδύσω την κατασκευή εσωτερικά με mylar ή θα την βάψω με μπογιά.
Πολλές μικρές τρύπες στην μια πλευρά πίσω απο τον ανεμιστήρα για να υπάρχει όμοια κατανομή του αέρα παρά 1 μεγάλη και να μην φυσάει σωστά.

Μια ιδέα για το "grow room"..
room.jpg

Ένα ζήτημα είναι το τι φίλτρο να χρησιμοποιήσω..
Σκεφτόμουν πως εαν δεν έχει πολύ έντονη μυρωδιά το NL μήπως την γλίτωνα απλά με ένα φίλτρο απορροφητήρα μπροστά απο το 12άρι fan ίσα-ίσα για να κόβει λιγάκι την μυρωδιά.

Απο ράτσα έχω κατασταλάξει στο Northern Lights (auto & feminized απο RoyalQueenSeeds) μιας και έχω δοκιμάσει απο grow φίλου και απο όσο διάβασα συγχωρεί τα λάθη του αρχάριου και δεν μυρίζει έντονα.

Έχω κολλήσει όμως στο φαγητό του.
Απο την μια σκέφτομαι να πάρω κομπόστ χώμα και να ησυχάσει το κεφάλι μου και απλά να το ποτίζω σκέτο απιονισμένο νερό.
Απο την άλλη σκέφτομαι τα πλεονεκτήματα του να μπορώ να ελέγχω εγώ τι ακριβώς πέρνει το φυτό μου αλλά δεν έχω ιδέα απο προϊόντα, δοσολογίες, ποσότητα, συχνότητα ποτίσματος κλπ.
Είναι και ο παράγοντας οικονομικά στην μέση και η ανεργία δεν βοηθάει..

Οποιαδήποτε πρόταση/συμβουλή/ιδέα είναι ευπρόσδεκτη και θα την εκτιμούσα ιδιαίτερα γιατί πάω στα τυφλά!
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
 

Papastroumf

Member
Καλησπέρα παιδιά.
Για να μην μακρυγορώ, εδώ και καιρό σκέφτομαι να ξεκινήσω δικό μου grow αφενός γιατί βαρέθηκα να ψωνίζω κιούσπες και αφ' ετέρου θέλω να κόψω τα νταλαβέρια με ύποπτες μούρες.

Τον χώρο θα τον φτιάξω μόνος μου (ξύλινη κατασκευη με 0.80 πλάτος, 0.54 μήκος και 1 μέτρο ύψος).
Έχω παραγγείλει 1 μεγάλο fan 12cm με 95CFM για παθητική εισαγωγή.

Αγόρασα 50 LED των 3W Full Spectrum τα οποία θα τοποθετηθούν σε ψύκτρες.
Επίσης, στα LED θα βάλω reflectors 60 μοιρών για καλύτερη συγκεντρωση της δέσμης γιατί χωρίς reflector χτυπάνε σε 120 μοίρες και το θεωρώ χάσιμο ενέργειας.

Μέσα στον χώρο θα έχω περιστρεφόμενο ανεμιστήρα-κολώνα (κάθετος) για καλύτερη ροή του αέρα, καθώς επίσης θα επενδύσω την κατασκευή εσωτερικά με mylar ή θα την βάψω με μπογιά.
Πολλές μικρές τρύπες στην μια πλευρά πίσω απο τον ανεμιστήρα για να υπάρχει όμοια κατανομή του αέρα παρά 1 μεγάλη και να μην φυσάει σωστά.

Μια ιδέα για το "grow room"..
View attachment 347832

Ένα ζήτημα είναι το τι φίλτρο να χρησιμοποιήσω..
Σκεφτόμουν πως εαν δεν έχει πολύ έντονη μυρωδιά το NL μήπως την γλίτωνα απλά με ένα φίλτρο απορροφητήρα μπροστά απο το 12άρι fan ίσα-ίσα για να κόβει λιγάκι την μυρωδιά.

Απο ράτσα έχω κατασταλάξει στο Northern Lights (auto & feminized απο RoyalQueenSeeds) μιας και έχω δοκιμάσει απο grow φίλου και απο όσο διάβασα συγχωρεί τα λάθη του αρχάριου και δεν μυρίζει έντονα.

Έχω κολλήσει όμως στο φαγητό του.
Απο την μια σκέφτομαι να πάρω κομπόστ χώμα και να ησυχάσει το κεφάλι μου και απλά να το ποτίζω σκέτο απιονισμένο νερό.
Απο την άλλη σκέφτομαι τα πλεονεκτήματα του να μπορώ να ελέγχω εγώ τι ακριβώς πέρνει το φυτό μου αλλά δεν έχω ιδέα απο προϊόντα, δοσολογίες, ποσότητα, συχνότητα ποτίσματος κλπ.
Είναι και ο παράγοντας οικονομικά στην μέση και η ανεργία δεν βοηθάει..

Οποιαδήποτε πρόταση/συμβουλή/ιδέα είναι ευπρόσδεκτη και θα την εκτιμούσα ιδιαίτερα γιατί πάω στα τυφλά!
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Αρχικά να σου πω οτι οι διαστάσεις του χώρου σου είναι οριακές,τουλάχιστον από θέμα ύψους.Αν μπορούσες να προσθέσεις 20εκ. στο ύψος θα ήταν αρκετά καλό.Επίσης μου αρέσει πολύ η ιδέα του DIY LED και θέλω πολύ να την δω υλοποιημένη. Όσο για το strain που επέλεξες,εννοώ την εταιρία που επιλέγεις τα γονίδια και όχι το strain,δεν είναι και κάτι ιδιαίτερο.Υπάρχουν άλλα αυτόματα που θα δώσουν και πιο καλή ποιότητα κάνναβης αλλά και ποσότητα.Επίσης αν τελικά δεν έχεις δυνατότητα να αυξήσεις το ύψος θα σου πρότεινα να πας σε feminised και να δοκιμάσεις training.Αν πας σε αυτόματο και κάνεις training χάνεις πολύ από ποσότητα.Γενικά της dutch passion τα αυτόματα έχω διαβάσει οτι δεν ζητάνε και πολύ φαι αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει,γενικά ψάξου...
Φιλικά! :tiphat:
 

NLfanatic

Member
Papastroumf ευχαριστώ για τις συμβουλές. Τα σπόρια που έχω βάλει στο μάτι είναι Northern Lights auto feminized και θα πάω για βασικό LST για να έχω όμοιες κορυφές σε χαμηλό ύψος.

Κατέληξα σε αυτή την εταιρία επειδή μπορώ να αγοράσω και 1-2 σπόρια με δωρεάν μεταφορικά και stealth shipping (+5€).
ΟΚ τα genetics δεν είναι κάτι ιδιαίτερο αλλά τα χρήματα είναι ένας παράγοντας (2 σπόρια με stealth shipping 18€) και για αυτό κατέληξα σε αυτή την εταιρία.

Όσο για τα LED, θα είναι δυνατή κατασκευή γιατί οι ψύκτρες θα μπορούν να περιστραφούν οπότε η κάθε ψύκτρα (4 LED στην κάθε ψύκτρα) θα κοιτάει εκεί που θέλω εγώ.

Το μόνο μου θέμα πλέον είναι εαν κάνει το χώμα που έχω (κομπόστ) στην διάθεση μου και τι άλλο θα χρειαστώ. Ρίξε ένα μάτι στα συστατικά και εαν γνωρίζεις τι άλλο θα χρειαστώ απο τροφή..
(Την φώτο την μετέφρασα στα Αγγλικά αλλά εφόσον είμαστε σε ξένο forum πιστεύω θα βγάλεις άκρη).

nut.jpg
 

NLfanatic

Member
Ξέχασα να προσθέσω, έχεις κατα νού κανένα low odor strain εκτός των Northern Lights?
Είμαι αρχάριος και το NL σηκώνει λάθη και για αυτό θέλω για πρώτο strain να βάλω αυτό αλλά είμαι ανοικτός σε προτάσεις για strains που σηκώνουν λάθη τύπου overwatering κλπ και δεν βρωμάει στα 100 μέτρα.
 

Papastroumf

Member
Όσον αφορά το 2ο νήμα που ρωτάς για strain που σηκώνουν λάθη δεν έχω κάτι κατά νου γιατί δεν έχω ψάξει κιόλας.Θα το κοιτάξω το βράδυ και θα σου απαντήσω σε αυτό.Τώρα όσον αφορά το κομποστ που έχεις είναι καλό αλλά πολύ δύσκολα να σου κρατήσει για όλο το grow,βασικά δεν πρόκειται γιατί αυτά που περιέχει θα σου πάνε ένα διάστημα ξέρω εγώ 4 εβδομάδες? Ίσα ίσα για την βλαστική ανάπτυξη.Άλλωστε το κομποστ δεν το χρησιμοποιείς σαν βάση αλλά σαν πρόσθετο.Θα σου πρότεινα να αγοράσεις το light mix της biobizz και όταν δεις οτι χρειάζεται φαι κάντο μεταφύτευση σε μία μεγαλύτερη γλάστρα και πρόσθεσε το κομποστ. Τώρα σου λέω την γνώμη μου έτσι (άπειρος).Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος.
 

NLfanatic

Member
Γεια σου μαν! Χωμα η hydro? και τι ειδους λυπανση?
Χώμα! Αρχάριος γαρ..
Απο λίπανση ότι έχει το χώμα μέσα (έβαλα τα συστατικά του σε φωτογραφία στο 1ο ποστ).
Απο ότι μου είπαν τα παιδιά, τα nutrients που έχει το χώμα θα κρατήσουν για 3-4 εβδομάδες..
Εφόσον μέχρι τότε θα έχω μπεί στο Flowering, θα δώ να πάρω κανένα βιολογικό NPK λιπαντικό με υψηλότερη περιοεκτικότητα σε PK.
Σκέφτομαι και για κανένα Cal-Mag αλλά δεν έχω ιδέα τι παίζει απο προϊόντα και τιμές.. Στενεύει και η τσέπη τον τελευταίο καιρό..

Οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή!
 

Mister52-34

New member
Ενα Nl θα βαλεις μονο σε χωμα? Και ποσο καιρο θα κανεις veg. ? Πηγαινε αγορασε και ενα τριπακ της General hydroponics να εχεις μια βασικη λυπανση.... αν και το Nl ειναι σκυλος και βγαινει ευκολα αλλα παρε κατι σε λυπανση και παιξε με το προγραμμα... γτ υα παρεις 10-20g στο φυτο και θα ξενερωσεις..
 

NLfanatic

Member
Το συγκεκριμένο Northern Lights που θα βάλω είναι αυτόματο, οπότε δεν περιμένω να πάρω πάνω απο 50-60γρ.. Θα το ψάξω, το λιπαντικό που γράφεις το βρίσκω οπουδήποτε πουλάνε είδη γεωπονίας ή απο συγκεκριμένα καταστήματα/e-shop μόνο;
 

makedon

Member
Veteran
καλη αρχη NLfanatic
το συγκεκριμενο αουτο ανοικει στα λεγωμενα σουπερ αουτο.
δλδ λιγο παραπανω χρονο 12-14 βδομαδες απο σπορι
κ παραπανω αποδοση
η μαστουρα ειναι λιγο mild για μενα,αλλα εχει ενα εξαιρετικο αρωμα ανανα
χωρις ζουμια δεν βγαινει μεχρι τελος κ ασ εχεις all mix χωμα
 

NLfanatic

Member
Εννοείται οτι δεν θα το αφήσω έτσι στεγνό!
θα του δίνω στοργή, προδέρμ και ότι άλλο χρειαστεί :)
Πάντως όταν είχα δοκιμάσει NL απο φίλο, μου άρεσε και σαν γεύση και σαν κεφάλι..
Τώρα αν αυτό που είναι auto έχει μεγάλη διαφορά απο αυτό που δοκίμασα (ήταν photo), δεν το γνωρίζω.. Θα το μάθω (ελπίζω) σύντομα!

Βέβαια περισσότερο το προτίμησα για το 1ο grow μου για την ευκολία του και την ανθεκτικότητα του.
Όταν πάρω τα μπόσκα, θα πάμε και σε άλλα strains, πιο.. ιδιαίτερα και απαιτητικά.

Μια ερώτηση μόνο.. Εκτός απο τα κλασσικά (NPK, ασβέστιο, μαγνήσιο) τι άλλο μπορώ να του δώσω;
Επίσης, τι παίζει με την μελάσσα;
 
Last edited:

ganja_hasi

natural mystic
ICMag Donor
Veteran
Τον χώρο θα τον φτιάξω μόνος μου (ξύλινη κατασκευη με 0.80 πλάτος, 0.54 μήκος και 1 μέτρο ύψος).
Έχω παραγγείλει 1 μεγάλο fan 12cm με 95CFM για παθητική εισαγωγή.
μπορείς να ανεβάσεις μια φώτο απο το φαν;
Ένα ζήτημα είναι το τι φίλτρο να χρησιμοποιήσω..
Σκεφτόμουν πως εαν δεν έχει πολύ έντονη μυρωδιά το NL μήπως την γλίτωνα απλά με ένα φίλτρο απορροφητήρα μπροστά απο το 12άρι fan ίσα-ίσα για να κόβει λιγάκι την μυρωδιά.
Δεν είναι απλά ένα ζήτημα, άλλα το ζήτημα φιλαράκι..ξέχασε τη, την ιδέα με το φίλτρο απορροφητήρα
 

NLfanatic

Member
@ganja_hasi, εν τέλει θα φτιάξω δικό μου φίλτρο..
Προχειροπατέντα αλλά ελπίζω να κάνει δουλειά.. Όσο για το fan, αυτό τσίμπησα:
http://www.ebay.com/itm/271738256347

Απο ότι βλέπω ΙΣΩΣ να μου φτάσει, αλλά σε κάθε περίπτωση σκέφτομαι και για αυτό..
http://www.aeroponic.gr/proionta/eksaerismos/anemisthres/vents-in-line-vko1-150-305m3h-detail.html
 

Mister52-34

New member
Φιλε για μενα τσαμπα θα το βαλεις αυτο το αυτοματο μεσα.....και τσαμπα ταλαιπωρια θα φας για να παρεις στην τελικη max 30γρ...... καλυτερα περιμενε τον απριλη και βαλτο σε καμια ταρατσα η αυλη καβατζοντα ετσι για την καυλαντα.... και απο χειμωνα παιζεις μεσα πιο ζορικα γιατι θα ξενερωσεις τωρα με αυτο.... συμβουλη!
 

NLfanatic

Member
Δυστυχώς ούτε ταράτσα παίζει, ούτε αυλή.. Μέσα στην πόλη που αλλού να το βάλεις;
Για να καίμε βενζίνες πήγαινε-έλα για Guerilla outdoors δεν είμαστε, οπότε παίζει μόνο η λύση του indoor...
Εξάλλου δεν έχω τρελές απαιτήσεις, 10γρ με πάνε 1 μήνα με 2 τσιγάρα την μέρα..
Οπότε για 3 μήνες θα είμαι καλυμένος και με τα 30γρ..
Απο την ξεραϊλα που έχει πέσει εδώ και 6 μήνες, καλύτερο είναι απο το τίποτα!
 

NLfanatic

Member
Λοιπόν, σήμερα αγόρασα τα (οργανικά) λιπάσματα..
1 σακουλάκι κάλιο 2-0-20
1 σακουλάκι φώσφορο 4-30-0
Αύριο θα αγορασω και άζωτο για να τελειώνω απο τα βασικά..

Εν τέλει αγόρασα τύρφη και Περλίτη ως βασικό υπόστρωμα και θα το αναμίξω σε αναλογία 50/50..

Τι άλλο πρέπει να αγοράσω (εκτός απο ασβέστιο-μαγνήσιο);
Άλλες συμβουλές ή οδηγίες ως προς την δοσολογία ή το υπόστρωμα είναι ευπρόσδεκτες!
 

glalizas

Member
Θα μπορούσες να πάρεις κάποιο λίπασμα του τύπου Root Juice της Biobizz. Εγω ειχα χρησιμοποιησει το BioRoot και ειδα τρελη διαφορά.
 

makedon

Member
Veteran
καλυτερα θα ηταν να επαιρνες ενα χωμα all mix για αρχη κ λιπασματα μπιο μπιζζ γκροου κ μπλουμ....για να μην πολυασχολεισε... λιγο φαγακι στα τελειωματα κ κοψιμο

τυρφη κ περλιτη σε 50/50 θα πρεπει να ποτισεις περισοτερες φορες κ με περισοτερα λιπασματα...δλδ αν ενα γκροου απο την αρχη μεχρι το τελος ειναι 30-40 ποτισματα με all mix. με τυρ/περ θα ποτισεις 50 φορες(πχ)...μεγαλυτερες αποδοσεις αλλα θελει μεγαλυτερο ελεγχο πανω στο φυτο,κομματακι δυσκολο για αρχαριο αλλα παλι οι εξαιρεσης επιβεβαιωνουν τον κανονα

τα λιπασματα σου νομιζω ειναι καπος....
αλλα καλυτερα να σου πει καποιος που ξερει
 

NLfanatic

Member
Δεν ξέρω, μου αρέσει πιο πολύ η ιδέα να κάνω τις δικές μου μίξεις..
Τώρα ίσως έκανα και χαζομάρα επειδή είμαι αρχάριος αλλά πιστεύω οτι έτσι είναι και ο καλύτερος τρόπος για να μάθεις να "παίζεις" με τις αναλογίες και να τις φέρνεις στα μέτρα σου!
 
Top